ZLM blijft zich inzetten voor onderwijs op het platteland" Rapport onkruidbestrijding in zaadteeltgewassen Lagere toeslag rundvleesexport naar derde landen JOVD op de bres voor landbouw ZLM-voorzitter Doeleman bij opening Oranjezon Zaadteeltbericht Rabobank organiseert voordelige reizen naar Engelse Royal Smithfield Show Toch 100 ton aardappelen per ha "De ZLM heeft zich in het verleden ingezet voor de ontwikkeling van het platteland en die doelstelling is in de loop van de tijd niet veranderd. Eén van de middelen om dat doel te bereiken is het geven van onderwijs maar naast het stimuleren van landbouwonderwijs zag de ZLM al vroeg de noodzaak van betere opleidingen voor meisjes in. Was dat in de vijftiger jaren nog het landbouwhuishoudonderwijs thans is dat het LHNO-onderwijs, het Lager Huishouden Nijverheids Onderwijs". Met deze woorden verklaarde de voorzitter van de ZLM de heer A.J.G. Doeleman de sterke betrokkenheid van de Zuidelijke Landbouw Maatschappij bij de nieuwe LHNO-school "Oranjezon" te Oostka- pelle. Hij sprak daar bij de officiële opening van deze protestant chris telijke school die dinsdag 9 oktober plaats vond. De christelijke signatuur van de school waarover de,ZLM het be voegd gezag heeft past geheel bij de beginselen van de algemene organi satie als de ZLM is, zo onderstreepte de heer Doeleman: "De christelijke signatuur is te verklaren vanuit de algemene doelstelling van onze or ganisatie die in haar statuten heeft vastgelegd dat er duidelijk rekening wordt gehouden met de levensbe schouwelijke opvatting van de meerderheid van een kring en haar leden. Na deze toelichting dook de ZLM-voorzitter in de ontstaansge schiedenis van de school, die in 1957 begon met twee bevoegde leerkrach ten en 19 leerlingen. Er was al gauw behoefte aan een goede accommo datie die in de vorm van een houten noodschool tot stand kwam in 1958. Doeleman: "Het tijdelijke karakter van de school bleek betrekkelijk want het gebouw heeft dienst moeten doen tot 1 augustus van dit jaar". Dieptepunt Het leerlingenaantal verliep niet al tijd naar wens, zo zei de heer Doele man. Een dieptepunt was er in 1962 toen een zware delegatie van ZLM, de school en het gemeentebestuur zelfs naar Den Haag moest om de Voorzitter Doeleman tijdens de openingsrede school te redden. Dat gelukte. Maar zorgen zullen er voor de LHNO- school wel blijven in de toekomst zo zei hij. Hierbij doelend op tal van veranderingen die op het onderwijs dreigen af te komen. Over deze plannen is onlangs een nota gereed gekomen genaamd HEF-VO. De heer Doeleman bracht de bezwaren die de 3 centrale Landbouw Organi saties op dit rapport hebben naar voren. Zo zei hij dat het in de nota louter om bezuinigingen gaat terwijl een financiële paragraag ontbreekt. Bezuinigingen zouden, aldus de no ta, behaald kunnen worden met schaalvergroting "Maar nog nooit, is aangetoond dat grote scholen goed koop zijn dan kléinere". Voorts wordt er volgens hem in de nota voorbijgegaan aan de sociaal-cultu rele betekenis van een school voor voortgezet onderwijs op het platte land. Dat de ZLM deze kritiek op de HEF-VO onderschrijft zal duidelijk zijn. Zeker voor de Zeeuwse situatie is voldoende spreiding van voortge zet onderwijs van groot belang. En hij sprak dan ook zijn waardering uit over de positieve en konstruktieve wijze waarop de Zeeuwse Protestant Christelijke Schoolraad voor Voort gezet Onderwijs zich inzet voor be houd van het vestigingspunt Oostka- pelle. De heer Doeleman dankte ten slotte allen die mee hebben gewerkt aan de totstandkoming van de nieu we LHNO-school "Oranje Zon". Vervolgens verrichte de oud-voor- zitster van de beheerscommissie me vrouw C.E. Sprenger-Staring de opening. Daarvan berichtten we reeds de vorige week. Ruimten Het nieuwe schoolgebouw bevat de volgende ruimten: - 7 lokalen (w.o. praktijklokalen voor huishoudkunde, textiele werkvor men, handvaardigheid/tekenen en kennis der natuur) - bibliotheek/dokumentatie-ruimte - kantine met keuken - 6 dienstruimten bestemd voor de direktrice, administratie, concierge, docenten, dekaan en schoolarts. De school is gebouwd volgens het I.T.H. systeem (I.T.H. Integrale Tijdelijke Huisvesting). Aannemer was S.M.T. (Systeem- en Montage bouwtechniek B.V.) te Veghel; het architektenbureau Rothuizen en 't Hooft te Middelburg maakte de lay out en zorgde voor de begeleiding. Het huidige L.H.N.O. (Lager Huis houd- en Nijverheidsonderwijs) is één van de opleidingen binnen het L.B.O. (Lager Beroepsonderwijs). Het is een 4-jarige opleiding voor meisjes en jongens, die niet alleen theoretisch, maar ook graag prak tisch en creatief bezig zijn. De leer stof wordt gegeven op 3 niveaux en is op die manier aangepast aan de ca paciteiten van de leerling. Het L.H.N.O. diploma biedt vele mogelijkheden tot verdere studie met name in de verzorgende dienst verlenende of administratieve sektor. Maar ook jongeren, die direkt na schooltijd aan het werk willen kun nen verschillende richtingen uit. Via het leerlingwezen kunnen zij zich verder bekwamen voor een door hen gekozen beroep. Aan de school zijn momenteel de volgende afstudeerrichtingen ver bonden: - vrije afstudeerrichting (met name voor leerlingen die doorstromen naar het Middelbaar Beroepsonder wijs) - verzorgende beroepen - textielverwerkende beroepen. Zoals bekend werd in 1984 te St. Annaland op initiatief van de studieclub voor Groente- en Bloemzaadteelt - Eiland Tholen - een proefveld aangelegd voor chemische onkruidbestrijding in zaadteeltgewassen. de uitvoering hiervan vond plaats door het Centrum voor Agrobiologisch Onderzoek -CABO te Wagenin- gen' Het onderzoek en de waar nemingen geschiedde door de heer ing. D. van Staalduine. Onder aanduiding "vertrouwe lijk" ontvingen we onlangs hier over een zeer lijvig rapport. wijze van samenwerking voort te zetten. Het bestuur van de studieclub zal alles op alles zetten om de proe ven in 1985 te herhalen en zo mogelijk met enkele nieuwe ge wassen uit te breiden. Voor reali sering hiervan hebben we dan uiteraard weer de volledige me dewerking nodig van Cabo en bedrijfsleven. Om dit te bereiken zijn de eerste voorbereidingen hiertoe reeds getroffen. Van het hier besproken rapport wordt door het Cabo slechts een beperkt aantal exemplaren verstrekt. Net '4tl - Een overzicht van de proefveldjes. In zijn konklusies zegt de heer Van Staalduine, dat verantwoor de en kansbiedende toepassingen in de toekomst dienen te worden herhaald om voldoe/ide zeker heid te krijgen over de mate van selektiviteit van de betreffende middelen en doseringen voor de betreffende gewassen. Een groot aantal gewassen bleken bepaalde toepassingen uitstekend te verdragen. In de konklusies is aangegeven voor welke behande lingen dit geldt. Indien in de toe komst uit proefveld gegevens op<- nieuw blijkt dat bepaalde toepas singen voldoende veilig zijn. kan tot een aanvrage voor een toela ting besloten worden. De opzet en de uitvoering van deze proeven zo schrijft de heer Van Staalduine, heeft in 1984 heel goed voldaan. Er is alle re den om in volgende jaren deze voldoende om naast het bestuur de bedrijven die ons in dit werk financieel hebben gesteund, een exemplaar te doen toekomen. Ten dienste van onze leden echter hebben we de konklusies van het onderzoek, die voor de praktijk van bijzondere betekenis zijn, vermeerderd. Deze liggen nu in de vorm van een klein boek werkje ter verstrekking gereed. Een resterend aantal hiervan is gereserveerd voor nieuwe leden. Uiteraard zolang de voorraad strekt. Zij die als lid tot onze studieclub willen toetreden kunnen zich te lefonisch of schriftelijk aan on derstaand adres opgeven. D.L' Koppenhol, Zaadteeltstu- dieclub "Eiland Tholen" Bram Groenewegeweg 4,4693 PR Poortvliet, tel. 01662-2839 Met ingang van 16 oktober zullen de landbouwrestituties op de uitvoer van levende mannelijke runderen, alsook voor vers en gekoeld rundvlees af komstig van mannelijke runderen verlaagd worden. Het betreft de uit voer naar derde landen, die tot nu toe wezenlijk heeft bijgedragen tot ont lasting van de slachtrundermarkt i.e. rundvleesmarkt. De verlaging beperkt zich tot de uit voer van stieren(vlees). Voor vlees afkomstig van vrouwelijke dieren, alsook voor vrouwelijke dieren bleef de restitutie gelijk. Het is juist in deze sektor dat door de superheffing het aanbod nogal wat groter is dan gewoonlijk, om geen andere termen te gebruiken. Varkensprijzen onder druk De verwachtingsnotering van de beurs in Vleuten had op 12 oktober in zijn verwachtingsnotering voor de week tot 19 oktober een daling voor zien van 6 a 7 cent/kg voor resp. le vende en geslachte varkens. Er wordt deze week gerekend op een ruimer aanbod, waarbij op te merken is dat in Frankrijk de prijzen fors omlaag gingen en in Duitsland eveneens, zij het in wat mindere mate. Daarbij gevoegd het effekt van de uit de partikuliere opslag op 1 november vrijkomende voorraden is het duide lijk dat de varkensprijzen onder druk staan. Dit ook gezien de weinig gun stige ontwikkeling van de konsump- tie die in het le halfjaar wat var kensvlees betreft 4% lager was dan vorig jaar. Of en in hoeverre deze daling enigermate gekompenseerd wordt door een groter verbruik van rundvlees is nog niet duidelijk. In juli daalden de slagersomzetten met 6,8% vergeleken met vorig jaar. Van maandag 3 december t/m don derdag 6 december aanstaande vindt in Engeland de traditionele Royal Smithfield Show plaats. Op het Earls Court in Londen worden dan zo'n 60.000 agrariërs, fabrikanten en de taillisten verwacht. De Royal Smith field Show valt te vergelijken met de Landbouw RAI, zij het dat de Show een veel internationaler karakter draagt. Omdat de banden tussen de agrari sche wereld en de Rabobank nauw zijn. heeft de bank een viertal spe ciale reizen naar de Royal Smithfield Show georganiseerd. Twee reizen met een 1-daags verblijf en twee met een 2-daags verblijf in Londen. De deelnemers aan deze reizen kunnen dan voor een relatief laag bedrag (vanaf 189,— p.p.) kennisnemen van de nieuwste ontwikkelingen op internationaal agrarisch gebied. De Royal Smithfield Show geldt name lijk als één van de belangrijkste evenementen in de agrarische wereld en zowel het dier als de techniek staan er centraal. Voor belangstellenden ligt er bij de Rabobank een speciaal "Smith- field"-koffertje klaar. Daarin vindt men uitvoerige informatie over ver trekdata. prijzen en de reizen zelf. Ook het complete programma van iedere reis zit in het koffertje. Het hoofdbestuur van de Jongeren Organisatie Vrijheid en Demokratie heeft de afgelopen week met grote teleurstelling gekonstateerd dat de schrijnende problemen in de land bouw nauwelijks aandacht hebben gekregen tijdens de Algemene Be schouwingen in de Tweede Kamer. De situatie in de tuinbouw (gasprijs- verhogingen), de veehouderij (in voering van een veel te strakke su perheffing) en de akkerbouw (on voldoende graaninterventie waar door rekord lage prijzen ontstaan) leiden tot een verstarring in een der meest innovatieve bedrijfstakken. Voorts dreigen in de landbouw grote sociale misstanden te ontstaan waar bij voor ons als liberale jongerenor ganisatie vooral de bedrijfsopvol gingsmoeilijkheden de aandacht vragen. Kortom, het lijkt de JOVD nodig de politiek nu wakker te schudden om te voorkomen dat men binnenkort met een "boerenop stand" wordt gekonfronteerd. Konkreet zou de JOVD het kabinet willen verzoeken op korte termijn te komen met een verandering in het fiskale stelsel zodat meer recht wordt gedaan aan de speciale funkties Van het inkomen van zelfstandigen. Ook de voorgestelde lastenverlichtingen zullen volgens het JOVD-hoofdbes- tuur voor het midden en klein bedrijf nauwelijks effekt sorteren, daar de loonkosten in deze sektor slechts van marginaal belang zijn. Voorts dient op E.G. niveau gepleit te worden voor een verruiming van de graaninterventie en een versoe peling van de superheffing. Het JOVD-hoofdbestuur hoopt op deze wijze meer politieke aandacht te krijgen voor deze groep "vergeten" minima. Zoals bekend is er op de Proef- boerderij "Geert Veenhuizen- hoeve" te Borgercompagnie en de andere proefboerderijen op veenkoloniale- en zandgrond ja renlang grote belangstelling ge weest voor de z.g. 100 tons-proef fabrieksaardappelen. Deze opbrengst per ha fabriek saardappelen zou onder optimale omstandigheden kunnen worden bereikt. Hoewel de omstandighe den dit jaar echt niet optimaal genoemd kunnen worden heeft toch het nieuwe ras Vebeca een ABC-resistente fabrieksaardap pel - bij proefrooiingen de vorige week een opbrengst geleverd van gemiddeld .2,75 kg per stam uit betalingsgewicht. Dit gemiddelde is een uitkomst van 74 veldjes van 3 stammen waarbij de zand- of stootrijen buiten beschouwing zijn gelaten. Omgerekend op 40.000 planten per ha zou de opbrengst 40.000 - x 2,75 kg 110 ton kunnen zijn. Zou het ras Vebeca erin slagen op praktijkpercelen de 100 ton per ha te produceren? De toekomst zal het leren en de resultaten van de proeven dit jaar zullen daaro ver binnenkort meer uitsluitsels geven. (Uit Landbouw Courant voor de Veenkoloniën). 12 Vrijdag 19 oktober 1984

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 12