Robot gaat in de toekomst onze koeien melken IMAG ontwikkelt voor veehouders nieuw Management systeem waarmee aanzienlijke kostenbesparing mogelijk is P. Blokland: Spanning onder melkveehouders neemt toe Revolutionaire ontwikkeling in melkveehouderij maakt melkstal overbodig Wereldprimeur komt in 1985 op de markt Superheffing in Duitsland Omvang varkensstapel toegenomen Een robot gaat over niet al te lange tijd onze koeien melken. De melkveehouder kan er dan bij gaan staan en er naar kijken. Momenteel staat bij het Instituut voor Mechanisatie en Arbeid het IMAG te Wageningen de eerste robot op proef. Een wereldprimeur. Door middel van een camera zoekt deze robot die de vorm van een scharnierende arm heeft de uier en de spenen op. Het IMAG dat bij de ontwikkeling van de melkersautomaat samenwerkt met Landbouwwerktuigenindus trie Vicon BV te Nieuw-Vennep hoopt het revolutionaire systeem waarbij ook de huidige melkstal overbodig is geworden, tegen 1990 voor de praktijk gereed te hebben. Een en ander werd maandag bekend gemaakt tijdens een jaarlijks bezoek van de Vereniging van Land- bouwjournalisten aan "Wageningen". Binnen het IMAG houdt vooral ing. W. Róssing zich met de ontwikkeling van de melkrobot bezig. Voorwaarde voor het inschakelen van een robot is, zo vertelde hij dat er een beheers systeem komt dat een groot aantal waarnemingen bij het vee kan doen die nu nog worden gedaan door de melker zelf. Dit zgn. Management Informatie Systeem is momenteel ook in ontwikkeling bij het IMAG en komt binnenkort op de markt. Camera Het volledig geautomatiseerde mel- Krachtvoeradvies "Met het Management Informatie Systeem willen we het bedrijf bestu ren", zo vertelden de heren J. Portiek en W. Rossing van het IMAG. Dit systeem dat een wereldprimeur is, bestaat al in prototype en zal, zo verwacht Portiek, in 1985 op de markt komen. Het administratiesys teem, want meer is het eigenlijk niet, bevat 5 hoofdstukken: de veeadmi nistratie, de weideadministratie, de algemene administratie, de boek houding en tenslotte planning en In Duitsland zou dit melkprijsjaar de produktie met 4,1% gekort moeten worden, zulks volgens de aanwijzin gen uit Brussel. De minister van Landbouw in Duits land, Ignatz Kiechle vindt deze kor ting van 4,1% te veel voor de kleinere melkveehouders wie hij een korting van slechts 2% wil toestaan. Wat daardoor aan superheffingen minder geïnd zal worden, moet dan maar weggehaald worden bij de gro tere melkveebedrijven. Kiechle heeft nogal felle kritiek te verduren gehad van Franz Josef Strauss, omdat hij te weinig op zou komen voor de belangen van de kleinere boeren. ken gaat als volgt. Iedere koe krijgt krachtvoer aangeboden in een box. Tijdens het nuttigen daarvan zal een zich naast de box bevindende melk- stel met een stalen arm (de robot) naar de uier worden gebracht. Een kleine camera stuurt het geheel zo danig dat het melkstel zich vast kan zuigen aan de spenen. Wanneer het gëheel goed bevestigd is begint het melken volautomatisch. Deze expe rimenten zijn nog alleen maar "droog" toegepast dat wil zeggen op een kunstuier dat niet beweegt. Maar Rossing die meent dat ons land op begroting. Elke koe krijgt in het sys teem een soort identiteitskaart en een rapport. De gegevens die daarop worden aangebracht worden ver werkt door een komputer. Deze komputer kan talrijke berekeningen op ieder moment maken, zodat de melkveehouder aan het eind van el ke dag een overzicht heeft hoe het met de koeien afzonderlijk is gegaan wat betreft melkproduktie en voede ropname. Ook kan uit de gegevens een krachtvoeradvies worden opge vraagd. Aleer het systeem al deze zaken aan kan leveren moeten er re- In kringen van de Commissie is te vernemen, dat zij met deze gang van zaken niet akkoord zal gaan. Kiechle zou daarop dan ook reeds zijn gewe zen. Betaling van heffingen De eerste betalingen van de z.g. su perheffingen, betrekking hebbende op de eerste helft van het melkprijs jaar, zouden deze maand plaats moeten vinden. Landbouwcommissaris Dalsager zou wel in willen stemmen de betaling van deze superheffing over een aan tal maanden te spreiden. De Com missie heeft zich ook gekeerd tegen Italië, waar de veehouders nog steeds niet zijn ingelicht over hun quota. gelmatig gegevens ingebracht wor den, zoals de tochtigheid, de melk produktie, een keuringsrapport, de ruwvoervoorraadopname, de aan- en verkoop van de koeien, ziekte enz. enz. Bijsturen Door middel van komputerbereke- ningen kan per koe en groep koeien op basis van de gemiddeld gereali seerde produktie een te verwachten produktie worden vastgesteld. Deze zgn. produktiebewaking stelt de ma nager in staat, snel afwijkingen op te sporen en bij te stellen bij bijv. ziekte, een mankement aan de krachtvoe- rautomaat of een fout in de ruwvoe- dervoorziening. De melkmachine kan op dezelfde manier worden be waakt. Het systeem kan ook het fok- en selektiebeleid op de lange termijn ten dienste staan. Ook de voederbehoefte kan nauw gezet worden bepaald aan de hand van de melkproduktie. Het ruwvoer dat wordt aangevuld met krachtvoer maar moet wel versneden zijn en van goede kwaliteit. "Het streven blijft gericht op een zo hoog mogelijke produktie per koe door o.m. een uit gekiende voederdosering waartoe de techniek ons in staat stelt", aldus de heren Portiek en Rossing. J.W. het terrein van het automatiserem van het melken voorop loopt in de wereld, heeft er alle vertrouwen in dat een vervolmaking van de appa ratuur ervoor zal zorgen dat het ge heel over een 5 tal jaren ook voor de praktijk operationeel zal zijn. Eén van de niet onbelangrijke voordelen van de robot is volgens hem dat ze de melkveehouder die nu veelal dagen van 12 uur en meer moet maken een aanzienlijke arbeidsbesparing op kan leveren. Gezien de investering wordt ervan uitgegaan dat per be drijf een robot alle koeien op het be drijf zal moeten melken. Ander systeem De intrede van de robot op het melkveehouderijbedrijf gaat samen Het bestuur wil dat minister Braks meer aandacht gaat schenken aan de voorlichting over de uitwerking van de superheffing. Verder moet er een korrektiemogelijkheid komen als bepaalde toewijzingen niet goed zijn verlopen. KNLC-woordvoerder Lokhorst noemde ook een bijsturing van het toewijzingsbeleid zelf drin gend noodzakelijk, wil de georgani seerde landbouw zijn medeverant woordelijkheid voor de uitvoering van de superheffing kunnen blijven dragen. Het Landbouwschap gaat er nog steeds van uit dat tegelijk met een opkoopregeling ook een regeling Begin augustus 1984 waren er in ons land 11.317.000 varkens. Dit betekent een uitbreiding met 340.000 stuks of 3,1% ten opzichte van begin augustus 1983. Deze uitbreiding werd voorna melijk geconstateerd in de mesterij- sector en bij de categorie jonge var kens, incl. biggen. Een en ander blijkt uit een steekproefonderzoek van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Het totaal aantal jonge varkens, incl. met de introduktie van een totaal nieuw melksysteem. In een computer staan alle koeien onder nummer vastgelegd met daarbij een heel ar senaal aan gegevens over leeftijd, moment van dekken, aantal dagen dat het tochtig is, wanneer het voor het laatste heeft gegeten, wanneer en hoeveel melk het de laatste keer heeft gegeven enz. enz. Op het mo ment dat de koe in de box komt om ruwvoer of krachtvoer op te nemen herkent de komputer het dier door middel van een klein zendertje dat een bij het nummer behorend sig naal uitzendt. Dat minuscuul kleine zendertje zal in de toekomst waar schijnlijk onder de huid van het dier worden aangebracht. Op het mo ment dat de koe zich aandient krijgt de robot een seintje of het dier wel of niet moet worden gemolken terwijl tevens volautomatisch de hoeveel heid voer wordt verstrekt als de koe daar dan tenminste aanspraak op heeft. Op deze wijze heeft het IMAG 11 weken lang een proef gedaan met 20 koeien. (Daarbij was de robot nog niet in bedrijD- Daarbij bleek dat de koeien gemid deld 5 keer per dag een bezoek brachten aan de box en dat ze 4 keer werden gemolken. Over de gehele periode was het boxbezoek vrij kon- stant. Binnen de groep varieerde het aantal melkingen van 3 tot 5,4. De produktie lag zelfs vergeleken met bedrijven die 3 keer per dag melken flink hoger. Ook de vet- en eiwitge haltes waren goed. Opvallend was dat de koeien tijdens het melken zeer rustig waren. Bij een andere groep dieren die niet aan het experiment deelnamen werd veel meer gelopen. Bij het IMAG waar het experiment als zeer geslaagd wordt beschouwd, wil men de proef graag nog een keer doen en dan voor de periode van een jaar, waarbij ook een goede ruwvoer- kontrole toegepast zou kunnen wor den. J. WIERENGA voor werknemers van kracht zal worden. Over de fiskale kant van de opkoopregeling bestaan nog ondui delijkheden. Het Landbouwschap gaat er wel van uit dat hiermee geen echte problemen zullen ontstaan. Onduidelijkheden zijn er ook nog over de positie van beginnende on dernemers (de zogenaamde starters) en de gang van zaken bij kavelruil en onteigening. De procedure bij be drijfsopvolging moet beter worden gestroomlijnd. Er is, ondanks een pleidooi hiervoor van minister Braks in Brussel, nog geen zicht op een partiële beëindigingsregeling. biggen, nam toe van 6.056.000 stuks in augustus 1983 tot 6.273.000 stuks op 1 augustus jl. 3,6%). Het aantal mestvarkens van 50 kg en zwaarder nam met een zelfde percentage toe nl. van 3.602.000 varkens op 1 au gustus vorig jaar tot 3.731.000 stuks op 1 augustus jl. Het aantal dieren in de categorie "fokvarkens van 50 kg en zwaarder" bleef vrijwel onveran derd ten opzichte van het vorig jaar en telde nu 1.313.000 stuks. In deze box worden de koeien gemolken, gewogen, krijgen ze hun voer, wordt de melkgift geregistreerd, de temperatuur van koe en melk, de hoeveelheid opge nomen voer, de kwaliteit van de melk, vet en eiwitgrammen enz. enz. enz. Op de foto ontbreekt nog de robot. Die en de computerapparatuur erbij gedacht geeft deze foto een beeld van het melken zoals dat in de toekomst plaats gaat vinden. Bij het Instituut voor Mechanisatie en Techniek in Wageningen wordt gewerkt aan een Management Informatie Systeem voor de melkvee houderij; een administratiesysteem dat met behulp van een komputer een schat aan gegevens kan produceren. Met het systeem dat gebrui kers vriendelijk is en uiterst snel de gegevens ophoest, kan de melk veehouder fouten in zijn bedrijfsopzet en ziekten of andere onregelma tigheden bij de dieren of in het voer opsporen en bijsturen. Ook kan hij zijn fok- en selektiebeleid voeren op grond van de door het revolutio naire systeem aangedragen gegevens. Over de kosten van het Mana gement Systeem lopen de meningen wat uiteen maar deskundigen bij het IMAG schatten die op tussen ƒ500,- en ƒ700,- per koe per 4 jaar. Deze kosten worden er volgens het IMAG ruimschoots uitgehaald door o.m. een afgewogen dosering van ruw- en krachtvoer waarvoor het systeem borg staat. Voorwaarde is wel dat de melkveehouder zelf kon- sekwent en nauwgezet een aantal gegevens inbrengt. Ing. W. Rossing Rond de toepassing en uitwerking van de superheffing bestaan nog altijd veel vragen en onzekerheden. Dat is op 3 oktober duidelijk ge worden in de algemene bestuursvergadering van het Landbouwschap. Volgens voorzitter P. Blokland van de afdeling Melkveehouderij van het Landbouwschap neemt de spanning onder de melkveehouders toe. Hij noemde het moeilijk aan de praktijk duidelijk te maken hoe de beslissingen over toe- en afwijzing van ekstra melkkwota precies tot stand komen. Vrijdag 12 oktober 1984 9

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 9