ZLM-hoofdbestuur: regering heeft weinig begrip voor vermindering fiskale en sociale lastendruk Groeiende onvrede bestuur Landbouwschap over EG-graanbeleid Bestuur Landbouwschap verwijt minister Braks gebrek aan visie A. Ploeg: Kritische houding bij gewasbescherming een goede zaak Produktschap voor aardappelen: het wordt een moeilijk exportjaar! Het hoofdbestuur van de ZLM vergaderde op maandag 1 oktober j.l. in hotel het Pannenhuis te Hoogerheide. Met zorg werd gekeken naar het vele werk, dat met name op de akkerbouwbedrijven nog moet gebeuren en dat stagneert door de aanhoudend slechte weersomstandigheden. Ook de oogst van mais, fruit en tuinbouwgewassen ondervindt veel hinder van het slechte weer. Daardoor ontstaan wisselende bedrijfsre sultaten, die naar de mening van het hoofdbestuur in ons progressieve belastingstelsel te veel worden genivelleerd. Opnieuw is gebleken, dat de regering weinig begrip heeft voor de recht vaardige eisen van het midden- en kleinbedrijf om de fiskale en sociale lastendruk te verminderen. Om de konkurrentiepositie met het buiten land niet verder te verslechteren zal daartoe konstante druk op de rege ring moeten worden uitgeoefend. Het ZLM-bestuur stelde teleurges teld vast dat in de rijksbegroting 1985 opnieuw voorbij gegaan is aan de belangen van de kleine zelfstandige in het midden en klein-bedrijf in het algemeen en in de land- en tuinbouw in het bijzonder. Dit is des te moei lijker te verteren tegen de achter grond van drastische inkomensoffers in de veehouderij (superheffing) en de akkerbouw (prijsval granen en suikerbieten). Lakoniek Het hoofdbestuur kritiseerde even eens de lakonieke opstelling van de Minister van Landbouw met betrek king tot het graanbeleid. Weliswaar wordt een verlaging van de graan prijs incidenteel door hogere op brengsten gekompenseerd, maar de ongunstige oogst in Noord Neder land logenstraft de algemene juist heid van deze stelregel. Ruimere in terventiemogelijkheden kunnen bij dragen aan een vermindering van de graanvoorraden. Ook de hoge dol larkoers maakt dat de afzet van graan voor Brussel geen geld hoeft te kosten. Teleurgesteld toonde het hoofdbes tuur zich over de houding van Mi nister Braks vorige week in de Tweede Kamer ten opzichte van een motie betreffende de aanleg van een zoetwaterpijpleiding naar Schou- wen-Duiveland voor rekening van de overheid (Verkeer en Waterstaat) als de Grevelingen zout mocht blij ven. Deze motie is in feite een steun in de rug van het Ministerie van Landbouw en moet duidelijk gezien worden als een onderstreping van de onjuiste beslissing van de Minister van Verkeer en Waterstaat om de zoetwatervoorziening los te koppe len van de uitvoering van de Delta werken. Akkerbouw De prijsverlaging van tarwe met 10% wordt ten onrechte vergoelijkt met het argument van de (incidentele) hoge opbrengsten. De huidige tar- wemarkt is evenwel 20% lager, waardoor de tussenhandel met het verlies wordt opgescheept. Met la konieke ministeriële verwijzing naar de teelt van meer gerst en/of vrije produkten komt de akkerbouw geen stap verder. De oogst van aardappelen en uien wordt met de dag onzekerder, het geen bovendien gepaard kan gaan met kwaliteitsverlies. De aanvanke lijke hoge opbrengstverwachting van Je aardappelen zijn inmiddels tot normale proporties teruggebracht. Bovendien zijn de prijzen laag. An dermaal werd er daarom door het hoofdbestuur gepleit voor lastenver lichtende maatregelen, die tot een merkbare verbetering van het agra rische ondernemersklimaat leiden. Ontmoediging van de tarweteelt door de prijzen lager vast te stellen is voor Nederland moeilijk te verteren. Vervanging van een omvangrijke oppervlakte tarwe door eiwithou- dende gewassen wordt zeker voor de Nederlandse omstandigheden niet haalbaar geacht. Veehouderij Ook in de veehouderij heerst onge rustheid ten aanzien van de voort durende slechte weersomstandighe den. De mais dient nog voor nage noeg 100% te worden geoogst. De uitvoering van de Superheffing houdt nog steeds de gemoederen be zig. Een aantal bedrijven komt in grote problemen door blinde toe passing van de regeling. Van de aan gekondigde opkoopregeling voor heffingsvrije quota moet vooralsnog niet te veel worden verwacht. Tuinbouw Door het hoofdbestuur werd kennis genomen van de nieuwe gasprijs voor de tuinbouw ad 42.5 ct per m3. Gelét op de snel en sterk gestegen energiekosten zou een prijs van 40 ct. redelijker zijn geweest. Het onder handelingsresultaat moet dan ook als kompromis worden gezien. De bes taande regeling voor klein-gebrui- kers blijft gehandhaafd. Ook in de tuinbouw zou een verdere lastenver lichting op zijn plaats zijn. In de fruitteelt en tuinbouw onder vindt men eveneens de nadelen van de voortdurende slechte weersom standigheden. Zowel opbrengst als kwaliteit worden daardoor negatief beïnvloed. Organisatorische zaken Het hoofdbestuur ging er mee ak koord een nieuw public-relations projekt op te starten dat onder de naam "De boer - uw buurman" zal worden gepresenteerd. Er zullen programma's worden samengesteld, die er op zijn gericht om bepaalde groeperingen kennis te laten maken met de land- en tuinbouw, zoals die in de praktijk wordt uitgeoefend. De Nederlandse akkerbouwers vinden dat het EG-graanbeleid brood nodig moet worden bijgestuurd en aangepast. In de bestuursvergade ring van het Landbouwschap, gehouden op woensdag 3 oktober j.l. in Den Haag, uitte het bestuur zijn groeiende onvrede over het Europese graanbeleid en de visie van het ministerie van Landbouw en Visserij in deze. Het Landbouwschap heeft Landbouwminister Braks al twee keer gevraagd om in Brussel extra afzetmaatregelen te bepleiten voor zachte tarwe, zodat de tarweprijs, die nu al zeker 10% is gezakt en volgend jaar nog eens 5% extra zal dalen, weer wat aantrekt. De Europese Com missie voert sinds een jaar een gedempt markt- en prijsbeleid, zodat de Europese graanprijzen dichter in de buurt komen van de graanprijzen op de wereldmarkt (Amerikaans prijsniveau). Tot nu toe hebben de pogingen bij Braks geen resultaat gehad. Volgens voorzitter J.D. Leeuwma van de hoofdafdeling Akkerbouw van het Landbouwschap is er alle reden om alsnog te proberen de minister tot andere gedachten te brengen. Hij acht het uitgesloten dat de EG een prijsbeleid kan voeren zonder een gericht marktbeleid. De tarweprijs is nu zo ver weggezakt, dat veel akker bouwers in een benarde situatie dreigen terecht te komen. Leeuwma vroeg zich zelfs af wat voor zin de EG in de huidige situatie nog heeft voor de akkerbouwers. Een opmerking waar de heer F. Bom (Industrie- en Voedingsbond CNY) zich van dis- tancieerde. De heer A.J.G. Doeleman (KNLC) had niet alleen aanmerkingen op het "bureaukratisch gevoerde interven- tiebeleid" voor granen in Nederland, maar toonde zich tevens verbaasd over het advies van het ministerie van Landbouw om als alternatief brouwgerst te gaan verbouwen. CBTB'er W. van Tilburg maakte aan A.J.G. Doeleman de hand van een brief van minister Braks duidelijk dat de bewindsman niets wil weten van allerlei markton- dersteunende maatregelen. Naar zijn mening maakt Braks zich er te ge makkelijk van af. Hij pleitte onder meer voor extra afzet van zachte tar we, vervroegde uitvoering van voed selhulp en kredietfaciliteiten voor afzet naar derde landen. Besloten werd om de nijpende problemen an dermaal onder de aandacht van mi nister Braks te brengen. Ook de aan zet van een gemeenschappelijk be leid voor plantaardige eiwitten zal hierbij moeten worden betrokken, zo oordeelde het bestuur. "We kunnen konstateren dat in landbouwkringen, maar ook daarbui ten, de kritische houding ten aanzien van het gebruik van gewasbescher mingsmiddelen toeneemt, zowel naar de aard als naar de wijze van gebruik. Deze kritische houding is een goede zaak". Dit o.m. zei staatssekretaris A. Ploeg (landbouw en visserij) bij de opening van de nieuwbouw van het Instituut voor Onderzoek van Bestrijdings middelen op 5 oktober jl. in Wage- ningen. Volgens de bewindsman vragen we ons door deze kritische houding steeds weer af, of we als producent, onderzoeker of politikus op de goede weg zijn. Gewasbeschermingsmid delen zijn voor boer en tuinder van uitermate groot belang en daarom als voor de konsument. "Maar", zo zei de heer Ploeg, "de gouden medaille die met het voor gaande aan bestrijdingsmiddelen wordt uitgereikt, heeft ook zijn keer- Vrijdag 12 oktober 1984 zijde. Bij onzorgvuldig gebruik van gewasbeschermingsmiddelen kun nen nadelige effekten ontstaan voor mens en milieu. De geschiedenis heeft geleerd dat stoffen die aanvan kelijk als ongevaarlijk werden aan gemerkt in een later stadium minder onschuldig bleken te zijn. Onze hoofdzaak is het zoveel mogelijk achterwege laten van het gebruik van bestrijdingsmiddelen nu en in de toekomst". Door de nadruk te leggen op pre ventieve maatregelen kan nog veel gedaan worden om belagers te weren en zodoende hun schade te beper ken. Verder zal aan bestrijdingssys- temen waarbij het gebruik van scha delijke, chemische middelen achter wege blijft of wordt beperkt in het onderzoek prioriteit moeten worden gegeven. Tenslotte wees de heer Ploeg erop, dat we ons bij het onderzoek niet zullen kunnen beperken tot de che mische bestrijdingsmiddelen. Ook Het ontbreekt minister Braks aan vi sie op de toekomstige richting en struktuur van de Nederlandse land en tuinbouw. Aldus het bestuur van het Landbouwschap op 3 oktober bij het bespreken van de Rijksbegroting 1985. Diverse woordvoerders konsta- teerden dat in de toelichting op de landbouwbegroting alleen de vele ve randeringen en problemen worden opgesomd, waarmee boeren en tuin ders te maken krijgen. Hoe deze ve randeringen en problemen vertaald zullen worden in nieuw beleid is ech ter in het midden gelaten. Het Landbouwschapsbestuur maak te zich ook zorgen over de taakafba kening tussen het ministerie van Landbouw en andere ministeries. Vooral op het gebied van het land bouwonderwijs, het struktuurbeleid en de agrarische werkgelegenheid zou de minister van Landbouw veel meer een eigen koers moeten varen. De door het kabinet aangekondigde lastenverlichting voor het bedrijfs leven acht het bestuur van het Landbouwschap voor de agrarische sektor onvoldoende en te weinig gestruktureerd. Ook het zelfstandi- genbeleid is onvoldoende toegespitst op de grote meerderheid van de agrarische bedrijven. Waardering had het bestuur voor de toegezegde overheidsbijdrage van 80 miljQen per jaar in de keuringskosten. Maar hoe dit bedrag precies zal worden besteed is tot nu toe onduidelijk. De in Gebrek aan visie... opkoopregeling voor de melkvee houderij en de kompensatie voor de afbraak van de monetair kompense- rende bedragen beschouwt het Landbouwschap niet als lastenver lichting, maar als een gedeeltelijke tegemoetkoming voor de in Brussel genomen besluiten. De begroting van Landbouw en Vis serij wordt op 6 en 8 november be handeld in de Tweede Kamer. Behal ve bij minister Braks zal het Land bouwschap zijn bezwaren voor die tijd ook op tafel leggen bij de Vaste Commissie voor Landbouw van de Tweede Kamer. A. Ploeg andere stoffen zoals diergeneesmid delen zullen op hun gevolgen voor het milieu moeten worden onder zocht. De vraagstukken zullen niet minder ingewikkeld zijn en ook hierbij is, volgens hem, een aanpak uit verschillende invalshoeken gebo den. Het Produktschap voor Aardappelen heeft bekend gemaakt dat tot en met september door ons land aan kon- sumptie-en industrieaardappelen is uitgevoerd 103.000 ton. Dat is verge leken met het jaar 1982, toen er van een normale oogstjaar sprake was, ruim 30.000 ton minder. Volgens woordvoerder A.J. De Hullu van het Produktschap voor Aardappelen is de traag op gang komende export voor een belangrijk deel te wijten aan de geringe beschikbaarheid van de aard appelen dit vanwege het feit nadat ze moeilijk of niet gerooid kunnen wor den. Een andere oorzaak is de over vloedige oogst die in West-Duitsland van het land wordt gehaald. Men spreekt over 7 miljoen ton. Ook in andere landen is de oogst groot maar of ze geheel zal kunnen worden ge rooid (ook Frankrijk en België zitten met oogstproblemen) is nog de vraag. De Hullu: "Als alles wat in de grond zit ook daadwerkelijk gerooid wordt en dat is te hopen, dan wordt het een moeilijk exportjaar. Het moet nu wel snel drogen want de situatie is zorge lijk. Hij schat dat van de totale oogst nu ca. 20% binnen is en dat had er 80 moeten zijn. Er is volgens hem nog nauwelijks sprake van import van aardappelen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 7