Nog onduidelijkheden over regelingen melkveehouderij ZLM Veehouderijkomr superheffing leidt tot onrechtvaardigheid ZLM Veehouderijkommissie: POTTEKi^T" Regering laat boeren opdraaien voor in Bonn en Brussel genomen beslissingen Maandelijks overleg Landbouwschap met minister Braks: U.S.S.R.-delegatie bij Avebe Kontinuïteit Graanbeleid Inkomenstoeslag Wormsteek Landbouwschapsvoorzitter: In het maandelijkse overleg tussen het Landbouwschap en ipinister Braks van Landbouw en Visserij zijn donderdag 4 oktober problemen ontstaan over de opkoopregeling voor de melkveehouderij. Minister Braks kon het Landbouwschap mededelen, dat in het ambtelijk overleg is gebleken, dat de fiskale aspekten van de opkoopregeling geen moei lijkheden opleveren. Het ministerie van Financiën kan over de fiskale aspekten van de opkoopregeling pas definitief uitsluitsel geven na goedkeuring van staatssekretaris Koning. Daarnaast zijn er vragen gerezen over de werknemersregeling, die gekoppeld is aan het zoge naamd flankerend beleid. Het is niet precies duidelijk of werknemers van bedrijven die in liquiditeitsmoeilijkheden komen wel in voldoende mate van de regeling gebruik kunnen maken. Als gevolg van de onduidelijkheden hebben betrekking op de direkte re- heeft het bestuur van het Ontwikke- latie die is gelegd met bedrijven die lings- en Saneringsfonds voor de voor de zogenaamde liquiditeitsre- Landbouw donderdagavond een de- geling in aanmerking komen. Minis- finitief besluit over de opkooprege- ter Braks en het Landbouwschap zijn ling en de werknemersregeling 14 het niet eens over de interpretatie dagen opgeschort. De onduidelijk- van de afspraken die op dit punt zijn heden met de werknemersregeling gemaakt. De veehouderijkommissie van de ZLM besteedde in de vergadering van 3 oktober j.l. vanzelfsprekend ruime aandacht aan de superheffing. De kommissie onderstreepte dat de toepassing van de regeling bij veel melkveehouders als onrechtvaardig overkomt. Door de abrupte invoe ring van de heffing waarvan de gevolgen voor een aantal veehouders nog steeds niet bekend zijn, ontstaan zodanig ongunstige situaties, dat het aanbeveling verdient om de juridische aspekten van de toepassing na te gaan. De financiële gevolgen van de regeling gaan bovendien veel verder dan de melkproduktie. De lagere prijs van de uitstoot van vee is ook duidelijk voelbaar in de portemonnee. Weliswaar kan begrip wor den opgebracht voor de noodzaak van te nemen maatregelen maar de toepassing van de superheffing, de nevenfunkties en de twijfels over de toepassing in andere landen maken een en ander moeilijk verteerbaar. Wat het referentiejaar 1983 betreft waarschuwt de kommissie ervoor dat men zich geen enkele illusie behoeft te maken dat dit zal worden omgezet naar 1984. Tevens wil de kommissie Schouten vroeg zich in zijn ope ningswoord af of het instandhouden Teneinde na te gaan of en op welke wijze samenwerking tussen de U.S.S.R. en het aardappelzetmeel- konsern Avebe te Veendam mogelijk is, bracht een officiële delegatie uit de Sovjet-Unie van 2 t/m 5 oktober een bezoek aan deze koöperatieve onder neming. Van de zijde van de U.S.S.R. bestaat reeds geruime tijd grote belangstel ling voor schone technologie bij de produktie van aardappelzetmeel en nevenprodukten. Avebe is van haar zijde geïnteres seerd in verruiming van haar eksport naar de Sovjet-Unie, waarmede zij al jaren, zij het in beperkte mate en in cidenteel, zaken doet. nog eens nadrukkelijk wijzen op de afrekening die aan het eind van het 4e kwartaal zal worden gepresen teerd en waarmee men terdege reke ning zal moeten houden. van boereninkomens en het behoud van agrarische werkgelegenheid in het politieke afwegingsproces nog wel voldoende gewicht in de schaal legt. Een recente uitspraak van Landbouwminister Braks dat het landbouwbedrijfsleven teveel vraagt, wijst er volgens Schouten op dat de bewindsman zich nog steeds niet realiseert wat er op het ogenblik in de land- en tuinbouw aan de hand-is. Schouten liet zich ook teleurgesteld uit over het feit, dat de EG-ministers van Financiën en van Buitenlandse Zaken deze week weliswaar de akute financiële problemen van de EG hebben opgelost, maar de invulling van de begroting 1985 hebben door geschoven naar volgend jaar. Het onder financiële kuratele stellen van de landbouwministers zal naar zijn oordeel niet alleen negatieve gevol gen hebben voor de Europese land en tuinbouw, maar ook voor de ver dere Europese integratie. Minister Braks heeft in het gesprek met het Landbouwschap opnieuw bevestigd, dat bedrijven die door de gevolgen van de superheffing in ernstige kontinuïteitsproblemen dreigen te komen, kunnen rekenen op een aparte behandeling bij het beoordelen van een verzoek om ek- stra melk. De bewindsman wil verder overwegen opnieuw een voorlich- tingsbrief naar de melkveehouders te sturen. Hij wil in ieder geval wachten tot er op alle onderdelen van de su perheffing en het zogenaamd flan kerend beleid duidelijkheid bestaat. Er komt dit najaar ook nog een ver slag aan de Tweede Kamer. In antwoord op vragen van Land bouwschapsvoorzitter drs. Joris Schouten zei minister Braks dat de EG vanwege eventuele kontrolepro- Met betrekking tot de beëindigings regeling is de veehouderijkommissie er voor dat deze ruimer zou worden gesteld. Er zou niet alleen een op koopregeling voor beëindigers die nen te gelden, doch ook een gedeel telijke opkoopregeling zou mogelijk moeten zijn. Óp die manier zou extra ruimte worden verkregen. Met name voor de kategorie bedrijfsopvolgers is extra ruimte van uitermate groot belang. Overige zaken De ad-hoc werkgroep "Mest" van het KNLC is van oordeel, dat een lichte algemene heffing op veevoe der een acceptabele mogelijkheid is om een financiële bijdrage te leveren van het bedrijfsleven aan de organi satie van en met onderzoek naar de afzet van mest. De kommissie kan zich met het principe verenigen. Be nadrukt wordt dat hiermee geen bij drage wordt gegeven aan de mestaf zet zelf. Dat zal duidelijk de zaak zijn Joris Schouten In zijn openingswoord ging Schou ten verder in op het vorige week ge sloten akkoord over de tuinbouw- gasprijs. Als de knoop niet was doorgehakt zou volgens hem de tuinbouwgasprijs begin 1985 in de buurt van 50 cent zijn gekomen. "Mede met het oog daarop durf ik te spreken van een redelijk onderhan delingsresultaat", aldus de Land bouwschapsvoorzitter. Evenals veel boeren maakt ook het Landbouwschap zich zorgen over de gevolgen van het aanhoudend natte weer. Als het niet snel droog wordt, krijgen velen van hen met een flinke oogstderving te maken. In een reaktie op het' twee weken geleden hekend gemaakte regeringsstandpunt over de zogenaamde groene struktuursche- ma's zei Schouten tenslotte, dat de landbouw zich moet kunnen blijven ontwikkelen, ook in gebieden die van belang zijn voor het natuur- en land schapsbehoud. blemen terughoudend staat tegen over een partiële opkoopregeling. Dit is de bewindsman gebleken toen hij zo'n regeling in Brussel heeft be pleit. De bewindsman beloofde ver der aandacht te zullen schenken aan de door het Landbouwschap gesig naleerde problemen bij vrijwillige kavelruil,'onteigening en gedwongen verkoop van grond. Het Landbouwschap heeft minister Braks opnieuw gevraagd in Brussel te pleiten voor maatregelen om de afzet van zachte tarwe te vergroten. Naar de mening van het Landbouw schap moeten er ook mogelijkheden komen om tarwe zonder restitutie te eksporteren naar derde landen. Deze geëxporteerde hoeveelheden moeten volgens het Landbouwschap in min dering worden gebracht op de pro van de mestoverschotbedrijven. Over het ophalen van kadavers bes taan regelmatig problemen. De Ge zondheidsdienst voor Dieren in Noord-Brabant attendeert op het belang van het goed afdekken van kadavers op de erven en langs de straatkant. De kommissie onder streept dit. De ophaalfrequentie en de juiste regeling is vaak onduidelijk hetgeen dan weer vragen tot gevolg heeft. Meldingen van kadavers in de zomerweekenden zou later plaats moeten kunnen vinden. Een ant woordapparaat zou de meldingen op kunnen nemen. De mond- en klauwzeer entingen hebben hun noodzaak in het afgelo pen jaar bewezen. Ondanks ver schillen van mening over de kosten wordt aangenomen, dat de daarvoor in aanmerking komende dieren voor januari 1985 zullen zijn geënt. Exkursie Na afloop van de vergadering vindt een werkbezoek aan de kaasfabriek van D.M.V. Campina te Tilburg plaats, waar per jaar 15 miljoen kg. kaas wordt geproduceerd. De dag- produktie is 50.000 kg kaas. duktiedrempel van 120 miljoen ton voor de hele EG. Braks verklaarde zich bereid de restitutievrije eksport te willen bevorderen. Hij vroeg zich echter af of de EG bereid zal zijn deze eksport te korten op de gega randeerde hoeveelheden. Minister Braks is het niet eens met de kritiek van het bestuur van het Landbouwschap op zijn beleid. De visie die aan dat beleid ten grondslag ligt is, zo zei hij, het overeind houden van de gemeenschappelijke markt en een betere beheersing van de pro duktie door het inbouwen van pro- duktiedrempels en door een grotere marktgerichtheid. In het verlengde van dit beleid sluit hij voor de toe komst toepassing van inkomenstoe slagen in de Europese Gemeenschap niet uit. Overigens worden deze al verstrekt voor berggebieden en be nadeelde zones in het kader van de zogenaamde Bergboerenrichtlijn. Het Landbouwschap en het ministe rie van Landbouw zullen op korte termijn nagaan hoe de voor volgend jaar beschikbare mcb-kompensatie van 60 miljoen het beste kan wor den gebruikt. De minister geeft vooralsnog de voorkeur aan direkte uitbetaling op basis van een sbe- sleutel. Het Landbouwschap zal ko mende week een definitief standpunt hierover innemen. Als het bedrag, zoals de Tweede Kamer heeft ge vraagd, wordt gebruikt voor struk- tuurverbeteringen, zal dat ten koste gaan van het EG-aandeel (20 pro cent). Het Landbouwschap vindt het totale bedrag te klein en is voorts van mening, dat de mcb-kompensatie ook ten goede moet komen aan niet mcb-prod uk ten. Minister Braks heeft het Landbouw schap laten weten dat de overheids bijdrage van 80 miljoen voor de keuringskosten voor een belangrijk deel terecht zal komen in de vee- en vleessektor. Het Landbouwschap en het ministe rie zullen op korte termijn verdere afspraken maken over het sektorbe- leid voor de glastuinbouw, dat op 31 december a.s. afloopt. Het is ook de bedoeling van minister Braks om het sekt aprogramma op een of andere wijze te verlengen. De Europese Kommissie moet daarvoor wel toe stemming geven. Het bedrag van ƒ15 miljoen dat op de landbouwbegroting 1985 is opgevoerd voor ondersteuning van de glastuin bouw is niet meer beschikbaar. Burgh bij Haamstede op VTT Schouwen is om vele redenen een lief plaatsje waar het aar- HH dig toeven is, vooral buiten het v*' seizoen als Zeeland weer van onszelf is. Ik ben geen VVV-er en ga dus niet al het aardigs van Burgh opnoemen, maar wat ik het leukste vind wil ik hier wel vertellen: het dorp staat vol met perebomen. Waar de meeste in zichzelf gekeerde burgers in ons land hun dorp versieren met nutteloze linden, oneetbare kastanjes, rottende iepen of kletsende populieren, hebben de Burghers van ouds her hun kinderen verrast met dorpse perebomen. Toegege ven, de vier die ik er gedurende mijn wandeling wederrechte lijk in mijn zak stak (maar ze lagen op de grond) waren zo hard dat ze de gelegenheidsdief afschrikten, het waren toch echte peren, en ze kookten rood. Vroeger was dat leuk! In guri- ge herfstschemer sprong je dan over een sloot, kroop je door een heg, en was je in iemand zijn boomgaard. Als rechts chapen kwajongen kwam je de herfst nooit door zonder ap peltjes ofpeertjes te jatten. Dat mocht wel niet, en de wroeging vrat aan je ziel als een worm steek in de appel, maar je kon het toch niet laten. Met het ge vaar om hond, boer of koster aan je broek te krijgen griste je dan gauw een bloesvol fruit, en maakte je dat je weer weg kwam. En, warempel, haastige spoed was zelden goed, want de appeltjes zaten altijd vol met wormsteek. Bovendien waren ze hard en zo zuur dat je toet bij elkaar trok en - dat was het ergste - je at er veel te veel van op. Dat moest, want je kon er niet mee thuis komen, en weg gooien vond je zonde van je buit. Maar, zo werden we beleerd, de straf ontliep je niet, want wat kregen we een buikpijn! Ik hoor eigenlijk nooit meer iemand klagen over kwajon gens die appeltjes jatten. Gek, want waren die oude knoestbo men vroeger veel te hoog, je kunt er tegenwoordig op je knieën bij. Ik stop nogal eens onderweg om bij een fruitboer wat ooft te kopen voor vrouw en kinderen. In de luwte van de peppels staan de boompjes keurig in slagorde geschaard. In de verkoopschuur liggen keurige appels keurig gesor teerd, allemaal hetzelfde blosje, een vast steeltje, stevig schillet je en welgevormd kroontje. Er is niets op aan te merken, zelfs op de prijs niet. Tegen de muur hangt een poster met een fris hollands meisje die je zo in de appelwangetjes zou bijten, en ze dringt eropaan om verstan dig te snoepen: "Neem een ap pel" zingt ze. Een wormsteek zie je niet meer... POTTEKIJKER Voorzitter drs. Joris Schouten van het Landbouwschap vindt dat de regering boeren en tuinders teveel laat opdraaien voor de gevolgen van het Brusselse landbouwakkoord en van de nationale steunmaatregelen in West-Duitsland. In de bestuursvergadering van 3 oktober richtte hij forse kritiek aan het adres van de overheid, die volgens hem de rekening voor besluiten waarvoor Nederland medeverantwoordelijk is, door schuift naar de mensen in de land- en tuinbouw. Het Landbouwschap zal zich, zo zei hij, daarbij niet neerleggen. 4 Vrijdag 12 oktober 1984

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 6