Levensverzekering en fiskus Gelegenheidswerkers en de A.V.B. verzekeringen Ter kennismaking f. den hollanderlaan 10 tel: 01100-24000 Met het nieuwe winterseizoen voor de deur is het dacht schrijver een goede zaak de komende maanden aandacht te besteden aan enkele verzekeringsvormen die met uw belastingbiljet te ma ken hebben. Schrijver wil dan ook stil staan bij de Fiskale Ou dedagsreserve voor zelfstandigen (F.O.R.) en de toegestane fiskale aftrek in 1984. Zowel deelname aan de F.O.R. als het storten van zgn. koopsommen voor spaarver- zekeringen met lijfrenteclausule geven bij een goed belastbaar in komen een belangrijk fiskaal voordeel op dat moment. Niet minder belangrijk zijn de fiskale konsequenties later als bij be drijfsbeëindiging de eindafreke ning in de brievenbus ligt. Het is ieders eigen verantwoordelijk heid de komende winterse rust periode na te gaan wat in zijn si tuatie belangrijk is. Laat deze beoordeling mede aan deskundi gen over. Doe-het-zelver zijn is mooi, maar op dit terrein kan het zelf doen veel geld kosten. Ob- jektiviteit is daarbij belangrijk en men weet uit ervaring dat onze buitendienstmensen objektief zijn. Waarom F.O.R.? Sinds de invoering in 1973 van de F.O.R. hebben zelfstandige on dernemers naast de lijfrentepre- mieaftrek de mogelijkheid om via die F.O.R.-rekening te sparen met het oog op hun oudedag. Men spaart echter zonder te re serveren. Deelname aan de F.O.R. kan een belastingbespa ring geven op dat moment en een premie-inkomen verlaging waar over AOW/AAW etc. gegeven wordt. Men dient zich echter te realiseren dat het vormen van een Zo mensen, de klok is weer terugge- zet(!) en het wordt al vroeger donker. Het mooie weer lijkt voorbij en vele aardappel- en bietentelers zien het maar somber in. We zagen op de t.v. zelfs al beelden van mensen die be gonnen waren met de greep te rooien. Over de klok terugzetten gesproken! En knap deprimerend ook nog. Een dergelijke stemming heeft vaak zijn weerslag op verzekeringszaken. Meestal beziet men die dan ook al niet van de vrolijke kant. Zo werden wij een dezer dagen dan ook met een donkere ondertoon be naderd over de nieuwe regeling die door het A.S.F. is ingesteld. Tot voor kort bestond de regeling om gelegenheidswerkers achteraf te melden. Het zal u verbazen - en nie mand van onze leden zal ooit op een dergelijke gedachte gekomen zijn - maar weet u, deze regeling bood ruimte om, laten we het zachtjes zéggen, te "sjoemelen". Om nu te voorkomen dat degenen die tot nu toe nog niet op deze ge dachten waren gekomen, alsnog in verleiding zouden worden gebracht, heeft het A.S.F. de wijsheid gehad een meldingsplicht vooraf in te stel len. Pats! Geen gerotzooi meer, geen verleiding, niemand meer tussen kaai en schip. Dat is de bedoeling en zo hoort het. Waarom worden we dan opgebeld met de paniekvraag of eventuele schade die door. dergelijke arbeids krachten wordt geleden soms onder de W.A.-bedrijfsverzekering valt? Nee! Valt er niet onder. Gewoon melden bij het A.S.F. Vooraf. Dan kan er niets gebeuren. Waar gaat het precies om? Wel, het gaat om de z.g. gelegen heidswerkers en vakantiekrachten waarvan vaak ten onrechte veron dersteld wordt, dat hiervoor geen verzekeringsplicht bestaat als ze maar worden aangenomen voor een Vrijdag 12 oktober 1984 Cevaal fiskale oudedagsreserve slechts uitstel van belastingbetaling op levert. Deelname aan de F.O.R. betekent het kwêken van een verborgen belastingclaim die te voorschijn komt bij bedrijfs beëindiging. Deelname aan de F.O.R. betekent in wezen het hebben van een renteloze lening aan de fiskus. Dat laatste kan echter met het oog op de finan ciering van de onderneming wel degelijk van belang zijn. Vooral beginnende jonge ondernemers zien in die F.O.R. een mooie fi nanciële meevaller op dat mo ment, waarmee de liquiditeit van het bedrijf gebaat is. Het fiskale voordeel blijft als extra werkka pitaal in het bedrijf. Men denkt nog niet aan de fiskale konse quenties voor later en vergeet daarbij dat de fiskus de gereser veerde bedragen registreert en dat later de afrekening volgt. Zaak is daarom, om toch te be zien of dit risiko van het niet kunnen betalen van die fiskale claim, het wenselijk zou zijn om via een kapitaalsverzekering dat risiko te dekken. Een levensver zekering die uitkeert zowel bij vroegtijdig overlijden als op 65- jarige leeftijd kan deze proble matiek ondervangen. Visscher periode van minder dan 23 dagen. Mis! Zodra er sprake is van een arbeidso vereenkomst vallen ook deze hulp krachten onder alle sociale werkne mersverzekeringen en moet dus pre mie worden afgedragen. Tentoonstelling over Plantaardig verven in openluchtmuseum Arnhem In de tentoonstellingsruimte van de kruidentuin in het Openluchtmu seum te Arnhem zal dit jaar aan dacht besteed worden aan het verven van textiel met plantaardige verf stoffen. Vóór, en in veel gevallen ook nog in de I9e eeuw. was het plan taardig (en dierlijk) verven van tex tiel de enige methode om het van een blijvende kleur te voorzien. De ten toonstelling geeft een overzicht van de belangrijkste verfplanten, die de kleuren rood, blauw, geel en zwart leverden. Voor rood worden boven dien -de dierlijke verfstoffen van Co chenille en Kermes - 'n soort schild luis-, alsmede de purperslak ge noemd. In historisch perspectief worden zaken als handel in verfstof fen, gilden, manieren van verven, groeiplaatsen van de verfplanten, teeltmethoden belicht. Tijdens de duur van de tentoonstelling worden verschillende demonstraties gehou den: Ten toonstelling en demonstraties duren tot l november. Stel dat de reservering oploopt tot 150.000.- en de belastingclaim daarop 75.000,- bedraagt, dan kan men deze belastingclaim dekken tegen een jaarpremie van: voor een 30-jarige 807,— voor een 35-jarige l .027,en voor een 40-jarige 1.504,— Een verzekering met spaarele- ment als deze kan een goede be legging zijn. Het rendement ligt hoog, en de premies bij onze eigen verzekeringsmaatschappij O.B.F./LEVEN liggen erg laag met een bijzonder hoge winstuit kering. Daarop zijn bovengenoemde premies dan ook gebaseerd. Re den temeer toch eens even met uw verzekeringsadviseur van de Z.L.M. te praten. Het dekken van de fiskale claim kan een stuk ze kerheid geven en een stukje on zekerheid wegnemen. Deze reële maar wel wat sombere beredene ring doet zich voor als het ca deautje, de belastingbesparing, die de fiskale oudedagsreserve meebrengt, wordt opgegeten. Helaas is er nog een te groot aan tal zelfstandigen die zich dit niet realiseert. Nogmaals op de opge bouwde fiskale oudedagsreserve ligt een forse fiskale claim. Van daar mijn advies deze zaak toch eens serieus onder de loupe te nemen. De lijfrentepremie-aftrek 1984 Voor het jaar 1984 is het mogelijk een aftrek op het belastbaar in komen toe te passen van ten hoogste 15.922,— wegens het betalen van een premie/koopsom voor een lijfrenteverzekering. Voor de lezer die zich afvraagt of het interessant kan zijn om ge Er is sprake van een arbeidsove reenkomst als over de beloning, de werktijden enz. afspraken zijn ge maakt, m.a.w. als er een dienstver houding is. Ook aanneming van werk tegen een vooraf vastgestelde prijs wordt hiermee op één lijn gezet. Alleen als geen duidelijke afspraken zijn gemaakt en de werknemer dus naar believen kan komen en gaan, en er voorts op minder dan twee dagen per week of korter dan 23 dagen wordt gewerkt, bestaat geen verze keringsplicht. In dat geval is dus geen premie ver schuldigd, maar dient wel het mel dingsformulier, ingevuld met alleen de eerste vraag, binnen 8 dagen aan het A.S.F. te worden gezonden. Daar gaat het nu om! Verder dient aan het eind van het jaar op de in te leveren loonstaat een specifikatie van het door de gelegen- heidswerker(s) ontvangen loon te worden vermeld. Wordt het meldingsformulier onjuist, te laat of in het geheel niet ingevuld, dan wordt iedere arbeidsverhouding als verzekeringsplichtig aangemerkt, zodat hierover dientengevolge ook premie in rekening wordt gebracht. Tijdige en juiste aanmelding is dus in uw eigen voordeel. Wat heeft de A.V.B. hiermee te ma ken? In het geheel niets. De werkgever die een W.A.-be drijfsverzekering heeft afgesloten kan hierop een beroep doen zodra hij op grond van een onrechtmatige daad of nalatigheid door een wille keurige derde wordt aangesproken. Die willekeurige derde kan iedereen zijn. De buurman of een eskimo die hier toevallig op vakantie is, maar ook zijn verzekeringsplichtige werk nemer of zijn niet-verzekerings- plichtige vakantiewerker. Het enige kriterium waarop deze verzekering kan worden aangespro ken is onrechtmatigheid. De sociale bruik te maken van de lijfrente aftrek is het voor schrijver van dit artikel niet mogelijk vanachter zijn bureau een pasklaar ant woord te geven. Ieder individueel geval ligt anders. Belastingplich tigen met een hoog belastbaar inkomen zullen de aftrek voor een lijfrenteverzekering wellicht aantrekkelijk vinden. Als er spra ke is van een zeer hoog inkomen (uitschieters) kan de lijfrente-af trek geld opleveren. Als dan 15.922,— als koopsom wordt betaald kan dat 60% of meer be lastingvoordeel opleveren. De koopsom kost dan b.v. slechts 40% van 15.922,— Men dient er echter rekening mee te houden dat op de expiratiedatum van de polis er een lijfrente gekocht moet worden en dat bij overlijden daarna de lijfrenteuitkeringen eindigen. Men houde er ook re kening mee dat de inflatie van invloed kan zijn op de koop kracht van de lijfrentetermijnen die men later zal genieten. Daar bij komt dat geen enkele profeet kan voorspellen hoe de belas tingdruk er over b.v. 25 jaar zal uitzien. Belangrijk is dus het be lastingvoordeel op dit moment. Dat is te overzien. Ligt dit voor deel op een laag percentage dan moet U beslist geen koopsom storten voor belastingaftrek. De jacht is nog niet geopend Schrijver is benieuwd met welke gegarandeerde bedragen de ver zekeringsmaatschappijen op de markt zullen komen. Zal het weer een koopsomposten-offensief verzekeringen staan daar totaal bui ten. Resumerend kunnen we dus stellen, dat het een misvatting is te menen dat: gelegenheidswerkers en vakan tiekrachten niet verzekerings plichtig kunnen zijn; het voordeliger zou zijn om deze dan maar niet bij het A.S.F. te melden; schade van niet verzekerings plichtige gelegenheidswerkers zonder meer onder de W.A.-be drijf valt; u niet aansprakelijk zou kunnen zijn t.o.v. een werknemer die wel verzekeringsplichtig is; worden zoals vorige jaren? In mijn volgend artikel hoop ik als de gegarandeerde kapitalen be kend zijn daarop terug te komen. Wacht in ieder geval met het sluiten van aftrekposten tot er meer zekerheid is. Zojuist zag ik de kreet in een advertentie "Af trekpost nu, Zekerheid later", pas op dat het niet wordt "Aftrekpost nu, Berouw komt later". Laat u zich straks objektief voorlichten door uw eigen Z.L.M.-organisa- tie. Tenslotte O.B.F./LEVEN OBF/LEVEN is een Onderlinge Levensverzekeringsmaatschappij waarmede wij als onderlinge nauw samenwerken. Deze maatschappij kenmerkt zich door haar lage premies en hoge winstuitkerin gen. De overschotten gaan volle dig terug naar de verzekeringsne mers. Ook dat kenmerkt OBF- Leven als een echte onderlinge. Het is ook onze struktuur. Deze winstuitkering is beslist geen hol le leuze want per 1 januari 1984 heeft OBF/Leven de verzekerde bedragen van overlijdensrisiko- verzekeringen definitief verhoogd met 26%. Op deze wijze doet OBF/Leven recht aan het onder linge karakter van de maatschap pij. Dat willen wij graag onder schrijven en het is daarom dat wij onze levenposten graag bij deze maatschappij onderbrengen. Zo hoort het. Onderlingen als OBF en OVM van de ZLM horen bij elkaar. Waarvan akte. Cevaal sociale verzekeringen ook maar iets te maken zouden hebben met aansprakelijkheidsverzekerin gen: Zo! We kunnen ons voorstellen dat 'het u wat duizelt. Er zit in dit artikel best wat om over na te denken en dat is ook alleszins de moeite waard om dat het uw beurs raakt. En de gevoe ligste plek aan een mens is nu een maal z'n portemonnaie, niet waar. Bedenk bij dit alles echter wel wat Jacob Cats al zei: "Wie twee hasen jaeght, vangter veeltijds geen". J. Visscher In onze twee voorgaande nummers ben ik aan u voorgesteld door voorzitter L. van Nieuwenhuijzen en direkteur J. de Lange. Eerstgenoemde gaf informatie over dat wat achter mij ligt. De tweede sprak over wat gaande is; het mij wild enthousiast maken voor de boeiende en bloeiende O.V.M. Wel nu, na één maand van oriën tatie wil ik graag mijn eerste in drukken vertellen. Wat viel mij op? - hoge werkinzet - goede sfeer - efficiënte organisatie - iedereen is wars van burokratie. Onze verzekerden staan centraal. Daar werken we allemaal met ple zier voor. Het gaat er immers om dat al onze kliënten tevreden zijn. En ik heb ontdekt dat ze het zijn. Wat is er fijner dan te werken in een sfeer waar men tevreden is. Opvallend is bovendien dat aan alle medewerkers(sters) een grote verantwoordelijkheid is toebe deeld. Deze vorm van waardering, voor een ieder als mens, zorgt er voor dat iedereen ook voor 100% betrokken is bij het wel en wee van onze O. V.M. Het is dus niet verwonderlijk dat ik, na nog maar kort in de O. V.M. H. Doeleman keuken te hebben rondgesnuffeld, erg enthousiast ben om mee te gaan werken aan de verdere groei en bloei van onze verzekering maatschappij. Hoe? Daar kom ik later nog op terug, maar in ieder geval door gaan op de ingeslagen weg met steeds voor 'ogen 11 w Belang. H. DOELEMAN HZN.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 5