Q verzekeringen Dat is pas onderling!! Brandverzekering: Vlag dekt de Lading niet meer ^|tJ| f. den hollanderlaan 10 IVI tel: 01100-24000 Voor ons ligt de periodieke O.B.F.-informatie, waarin onder meer wordt medegedeeld, dat het boekjaar 1983 met gunstig resul taat is afgesloten. U moet weten, dat het O.B.F. een afkorting is van Onderlinge Levensverzeke ring Maatschappij, gevestigd te Leeuwarden, werkzaam over het gehele land en sinds enkele jaren onze partner op leven-gebied. Zelfs dragen de risiko-polissen van het O.B.F. ons O.V.M.-vig net, mits althans een risikopost via ons bij het O.B.F. onder brengt. We hebben dus een nau we samenwerking met het O.B.F. en dat is niet zomaar. Punt 1 is het O.B.F. een echte onderlinge, wat u in het vervolg van dit verhaal duidelijk zal wor den, en punt 2, doet het O.B.F. uitsluitend in .leven; wij bijten el kaar dus niet, integendeel, we vullen elkaar mooi aan. Punt 3. Het O.B.F. kent een win stregeling. Ze kent deze niet al leen," maar past ze ook toe. Winstbijschrijving: 26% In diezelfde periodiek wordt melding gemaakt van een winst bijschrijving van 26% op risiko- verzekeringen, dus niet op alle vormen van leven. Uit de opgebouwde overschotten wordt aan de verzekerden terug gegeven via een verhoging van de uitkering. Deze overschotten zijn opgebouwd vanaf 1971 en belie- perr eind 1983 voor risiko-verze keringen 26%. Dat betekent, dat diegene, die in 1971 een kapitaal had verzekerd van ƒ100.000,— nu recht heeft op 126.000,— uitkering. Loopt de polis korter dan 10 jaar, dan wordt het winstpercentage naar evenredigheid verlaagd. Het uit te keren bedrag wordt maar even met ruim Vt deel verhoogd. Voor de andere vormen van le vensverzekering worden de over schotten op de bekende wijze te goed geschreven. Voor nieuw te sluiten risicover zekeringen gelden nu lagere ta rieven en wordt met een nieuw winstfonds begonnen. Ons advies aan de leden Kijk, dat zijn uiteraard goede be richten. Het is ons bekend, dat vele van onze ledenverzekerden enigerlei vorm van levensverze kering hebben gesloten en nog zullen sluiten. Het is ons ook be kend, dat deze lang niet allemaal bij het O.B.F. terechtkomen. We hebben het al eerder gezegd, dat is dan jammer voor u. Wij beij veren ons op dit moment zeer het aantal posten voor het O.B.F. uit te breiden. Niet omdat het in ons belang is, maar vooral in uw ei gen belang. Het 2e belang is om het O.B.F. nog sterker te maken, waardoor de kans op hogere winstuitkeringen toeneemt. Wij willen u er niet aan de haren bij slepen; dat is niet onze stijl. Wel zullen wij u er bij voortduring op wijzen, dat het in uw belang is en dat achten wij onze plicht. Laat u toch voorlichten door onze bui tendienst, alvorens u elders le- venposten sluit. Verdorie, geld elders wegbrengen de Lange kunt u altijd nog. Weet u, zuinig heid is de steen der wijzen. Denkt u aan 1 november? In het vorige nummer hebben wij u er al op gewezen, dat 1 novem ber een belangrijke datum is, voor die datum dient u nl. na te gaan of wijzigingen in uw motor voertuigenbestand moeten wor den aangebracht, b.v. een zgn. All-risks verzekering omzetten in W.A. of een objekt afvoeren, welke u na 1 januari toch niet meer in gebruik zult hebben, of een te verwachten adreswijziging voor 1 januari. Waarom is dat voor ons zo belangrijk? Wel, na 1 november beginnen we met het jaarwerk, begin december wor den de prolongatienota's al ge draaid en het is stom vervelend, Als uw auto is afgevoerd, geef het dan aan ons op.. dat daarna nog wijzigingen wor den opgegeven, die bij u al voor 1 november bekend waren. Wij hebben nu eenmaal een hekel aan -overbodige administratieve rompslomp. U waarschijnlijk ook? Welaan, dan zijn we in goed gezelschap. Het kopen van tweedehands au to's Dat komt vrij veel voor, het ko- pen van tweedehands auto's. Wanneer dat gebeurt bij een bo nafide garage en bovendien met garantie, is er niets aan de hand. Er worden echter ook tweede hands auto's gekocht zonder ga rantie, zonder keuring, maar dan wel tegen een aantrekkelijke prijs. Zo'n koop deed ook meneer X. De auto was nog maar 5 jaar oud en zag er prima uit. Enig tech nisch inzicht had meneer X. niet. 't Was een koopje, geen garantie, maar de auto zag er immers pri ma uit. Na een poosje rijden kreeg me neer X. het onaangename gevoel, dat technisch niet alles klopte. Voor de zekerheid toch maar een A.N.W.B.-keuring er tegenaan gegooid. Het rapport loog er niet om: de auto voldoet niet aan de noodzakelijk te stellen veilig heidseisen. Herstel van de vele mankementen zou echter meer kosten dan de wagen waard was. Daar zat dan meneer X. Hij naar de rechter met het verzoek de koop te ontbinden wegens be drog. En wat dacht u, dat de rechter besliste: Meneer X. had met al zijn ondeskundigheid maar een keuring vooraf moeten laten uitvoeren. Door dat nagela ten te hebben, heeft meneer X. geen poot om op te staan. Daar ga je dan. Wij geven deze kwestie hier beknopt weer als waarschuwing. Want dergelijke kopen worden vrij veel gesloten. Nogmaals, bij een bonafide han delaar is het kopen van tweede hands auto's en dan bovendien met garantie niet zo gevaarlijk. Zonder garantie kopen en zonder voorafgaande keuring is gewoon dom. U bent gewaarschuwd. Schade tijdens proefrit Een autoverkoper heeft een kan didaat voor een tweedehands auto en maakt daarin een proef rit. Eerst gaat de verkoper achter het stuur en daarna de kandi daat-koper. Op een kruispunt vindt er nu een botsing plaats, schade 5.600,— De kandidaat- koper verleende geen voorrang en zat dus fout. De verkoper is alleen W.A. verzekerd en wil dus de schade verhalen op kandi daat-koper. De rechter overwoog, dat de ver koper in de auto zat en de gega digde niet in strijd met evt. door de verkoper aan hem kenbaar gemaakte wensen heeft gehan deld. De gevolgde route was op aan wijzing van de verkoper. De gemaakte fout ligt derhalve binnen het kader van hetgeen normaliter tijdens een proefrit kan gebeuren. Beslissing: claim van verkoper op kandidaat-koper afgewezen. Vervelend voor de verkoper maar wel logisch. Tenslotte: Goede raad is zelden welkom en degenen, die haar het hardste nodig hebben zijn er veelal het minst mee ingenomen. Tot de volgende ronde. de Lange Volgens artikel 290 van het Wetboek van Koophandel zijn voor rekening van de verzekeraar alle verliezen en schade die aan de verzekerde voor werpen overkomen door brand, hoe deze ook mocht zijn ontstaan. Dit wordt dan nog uitgebreid in de arti kelen 291 en 292 van hetzelfde wet boek met schade ontstaan door na burige brand en ontploffing. Hier mee is de kous echter af. Menige, op zijn gemak gestelde brandverzeke- raar, zal wellicht met enige weemoed terugdenken aan de tijd dat een brandverzekering zich inderdaad tot bovengenoemde omschrijving be perkte. Als we tegenwoordige polis sen bekijken, die dan overigens nog steeds onder de vlag van een "brandpolis" varen, konstateren we dat brand nog slechts een onderdeel is van de gedekte gevaren. Onze op stalpolis dekt bijvoorbeeld naast brand nog 15 schade-oorzaken met daarnaast als nummer 17 nog de omschrijving: "ieder ander plotse ling van buitenkomend onheil niet zijnde een der onder 1 t/m 16 ge dekte evenementen". Bij de inboed'elpolis komen we er zelfs nog aan 3 meer. In feite komt het er dus op neer dat u een soort "all-risks" dekking heeft voor uw opstal en inboedel. Volledigheids halve, er zijn nog wel enkele uitslui tingen, zodat de term "all-risks" niet helemaal juist is, maar veel scheelt het niet. Op zich is dit niet zo'n vreemde ontwikkeling. Door het toenemen van de welvaart en de daarmee gepaard gaande uitbreiding van het bezit ontstond er behoefte aan een grotere bescherming. Niet in het minst omdat bezit ook voor an deren dan de eigenaar aantrekkelijk schijnt te zijn. Schadesoort Dat een en ander ook zijn invloed heeft op het schadeverloop is van zelfsprekend. Als u het onderstaande staatje bekijkt zult u zien dat de werkelijke brandschade slechts een ondergeschikte plaats inneemt: men die het risiko verkleinen. Bekijkt u vooral de sloten van uw woning eens kritisch. Als de sleu tel van het schuurtje van de buren op uw achterdeur past zal dit slot voor een inbreker weinig proble men opleveren. Soort schade aantal uitgekeerd bedrag opstal inboedel brand storm diefstal waterschade glas diversen 27 40 55 44 44 95 3.907.20 21.382.22 2.221.44 15.745.46 2.995.20 5.280.51 18.p04.83 3.725.27 102.302.95 17.097.86 1.168.12 28.641.20 totaal 305 ƒ51.531.99 171.240.23 Deze cijfers hebben betrekking op de eerste 3 kwartalen van dit jaar. In vorige artikelen hebben we met na me m.b.t. de morrijtuigen reeds onze bezorgdheid uitgesproken over het toenemende aantal diefstalschades. Hier ligt dit nog schrijnender. Besef fend dat de schade toch uit de premie betaald zal moeten worden vragen we ons wel eens af of het diefstalrisi- ko verzekerbaar zal blijven als deze ontwikkeling zich voortzet. In elk geval zal steeds meer van u verwacht of zelfs geëist worden dat u maatregelen neemt om het diefstal- risiko te verkleinen. We denken ook dat u dat moreel verplicht bent tegenover uw mede verzekerden. Wat te doen? Hoewel het geenszins de bedoeling is om nu een uitgebreide verhandeling te schrijven over diefstal-beveiliging, we hebben dit in andere artikelen gedaan en zullen dit blijven doen, willen we toch enkele dingen noe Nu tegenwoordig het betalings verkeer grotendeels per bank of giro plaatsvindt is het niet nodig om veel kontant geld in huis te hebben. Uw polis geeft hier overigens slechts een maximum dekking van 2.000,— voor en eigenlijk is dat al veel. Als u de auto parkeert, haalt u dan de buit eruit. Wij wijzen u er op dat voor diefstal uit een afge sloten auto een maximum dek king van 500,— geldt. Als u met vakantie gaat is het toch niet nodig uw sieraden in het nachtkastje te laten liggen. Voor een klein bedrag kunt u een kluisje huren. Dit op zich zijn helemaal geen spektakulaire maatregelen en we menen dat we deze dan ook in alle redelijkheid van u te kunnen vragen. Het spreekwoord dat de gelegenheid de dief schept gaat nog altijd op. Meeuwsen Onderverzekering Waar we ook nogal eens mee gekon- fronteerd worden en waar u zeker wat aan kunt doen is de onderverze kering. Voor alle duidelijiheid nog Fototentoonstelling wereld natuurfonds Het bezoekerscentrum voor Land bouwkundig Onderzoek aan de Mansholtlaan in Wageningen zal vanaf zaterdag 22 september tot 3 december een interessante foto-ex positie van het Wereld Natuur Fonds herbergen. De kollektie foto's kreeg als motto "Red de planten, red het leven", ze laat nadrukkelijk zien dat planten van levensbelang voor de mensheid zijn. Op vele foto's zijn ook de be dreigingen te zien waaraan de plan ten blootstaan. Om iedereen in de gelegenheid te stellen deze expositie te bezoeken zal het Bezoekerscentrum, behalve op kantooruren voor het eerst ook geo pend, zijn op dinsdag- en donder dagavond van 19.30 - 22.00 uur en op zaterdagen van 14.00 tot 17.00 uur. maar eens een voorbeeld. Gesteld dat uw inboedel een waarde heeft van 80.000.— en dat u deze slechts voor 40.000,— heeft verzekerd. Als deze inboedel helemaal verloren gaat zult u best begrijpen dat u maar 40.000,— (dus de helft van de schade) uitgekeerd krijgt. Velen beseffen echter niet dat in zo'n geval ook bij een gedeeltelijke be schadiging slechts de helft van de schade uitgekeerd wordt. Als u er bijvoorbeeld in het boven geschetste geval een schade van 5.000,— ontstaat bedraagt de uit kering ook slechts 40.000/80.000 x ƒ5.000,- ƒ2.500,-. We hebben eens wat steekproeven genomen en het is ons gebleken dat de waarde van de inboedel van een gemiddeld gezin toch al gauw rond de 70.000,— ligt. Natuurlijk kun nen we van hieruit niet in uw huis kijken, maar als uw inboedel voor een lager bedrag verzekerd is, ver dient het toch aanbeveling alles eens op te tellen. Als hulpmiddel hiervoor hebben we prachtige formulieren die we u op aanvraag graag gratis toe sturen. Het kan u bij schade onaan gename verrassingen besparen. Het is voor u en voor ons niet leuk als we u bij een schadegeval niet de volle dige schade kunnen uitkeren. Tenslotte: Als p schade heeft geleden rust op u de bewijslast de schade aan te tonen. Nu klinkt dat erger dan het is, maar het is toch van belang dat u zoveel mogelijk nota's van uw aankopen bewaart. Het kan u en ons proble men bij de schade-afwikkeling bes paren. H. Meeuwsen Vrijdag 12 oktober 1984

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 4