T oenemende zorg ^fvi (Pf£ D ....weer net als vroeger.... zegge en schrijve zuidelijke landbouw maatschappij Oranjezon verzekeringen U dient wel attent te blijven De Leeuwtjes:MDGO VRIJDAG 12 OKTOBER 1984 64e JAARGANG NO. 3752 land- en tuinbouwblad Vader en zoon M. Zuidweg te Heinkenszand zijn dan letterlijk door de knieeen gegaan voor het slechte weer, in figuurlijke zin zijn ze dat zeker niet: vol energie en werklust maken ze er van wat onder de huidige omstandigheden mogelijk is. Ze zijn bezig in de uien waarvan de kwaliteit nog goed is. Maar het moet nu wel gauw droog worden! (Meer over het weer en de stagnatie van de oogst in Zegge en Schrijve op deze pagina en op de pag. 12 en 13). In de zuidwestelijke akkerbouw is er duidelijk sprake van toenemende zorg over het binnenhalen van vooral de aardappelen en uien. Door de aanhoudende regen is er nog nauwelijks gerooid kunnen worden. In zijn alge meenheid kan gezegd worden dat de rooipercentages voor de aardappelen per bedrijf uiteenlopen van prak tisch niks (de meeste) tot rond de 30%. Diegenen die wat gerooid hebben spreken van "stelen" tussen de buien door. Het gevolg van deze situatie is wel dat de spanning op de bedrijven van dag tot dag toeneemt. Menselijk en begrijpelijk. De huidige situatie bevestigt eens te meer hoe afhankelijk de boer nog steeds is van het weer. Ook anno 1 984; geen computer die er wat aan kan verande ren. Vanuit de landbouworganisatie kunnen wij helaas niet veel meer doen dan duimen voor beter weer. We leven natuurlijk dagelijks mee met onze leden en verder proberen we via de SEV dingetjes te regelen als bijzonder verlof voor dienstplichtige boerezonen om - als de om standigheden het toe laten - direct beschikbaar te kunnen zijn. In ZLM-kring wordt overigens geen rekening ge houden met massale hulpakties, zoals we die in het ver leden gehad hebben, omdat de omstandigheden zich daarvoor niet meer lenen. Belangrijk is wel dat er nu goede onderlinge afspraken gemaakt worden en verdere In tegenstelling tot de situatie op het land had het ZLM- onderwijs* deze week alleen maar te maken met hoogte punten, n.l. de opening van het nieuwe gebouw van onze school voor LHNO "Oranjezon" te Oostkapelle en de beslissing van de Kroon, dat de ZLM-scholengemeen- schap "De Leeuwtjes" in Terneuzen toch een opleiding voor middelbaar dienstverlenings- en gezondheidszor gonderwijs (MDGO) krijgt. Dat betekende dus dubbel feest. Het nieuwe gebouw van de "Oranjezon" mag er beslist wezen. Tussen de regels van de vele feestredes klonk echter wel steeds de zorg door over de komende her ff. den hollanderlaan 10 tel: 01100 - 24000 Jawel, er heerst zo hier en daar de opvatting: ik ben met alles-goed verzekerd, daar kan mij niets gebeuren. Zo af en toe hoort men zo'n opmerking met een ondertodntje van "we kunnen ons gang gaan. Preventieve maatregelen moet iemand dan maar nemen, die niet goed verzekerd is". Een gevaarlijke opvatting. Kriminaliteit Immers, het verkeer neemt toe en de kriminaliteit even eens. We zullen, goed of slecht verzekerd, daarmee reke ning moeten houden. Om enkele voorbeelden te geven, als u 's avonds op visite moet kunt u op z'n minst een paar lichtpuntjes laten branden. Dat kost aan elektriciteit niet veel en een dief heeft altijd al een hekel aan licht gehad. Bovendien wekt het de indruk, dat er iemand thuis is. Het portier van de auto afsluiten wanneer u.ergens in de stad even een boodschap moet doen is ook geen moeilijke maatregel. Laatst was meneer A. zo stom om zelfs de sleutel in het kontakt te laten omdat hij maar even om de hoek een boodschap te doen had. Hij was vrij vlug klaar en terugkerend naar de parkeerplaats zag hij nog net zijn auto om de volgende bocht verdwijnen. De politie was vlug gebeld en kollega's in de omliggende gemeente snel gewaarschuwd en waarachtig, ze kregen de auto met dief te pakken. Meneer A. is voornemens nooit zijn sleutel meer in het kontakt te laten. Kijk, van al dat soort zaken leest u meer op pagina 6 en 7. U wordt ook nog eens gewezen op de datum l november. Waarom u tijdelijke hulpkrachten en vakantiewerkers toch op moet geven bij de A.S.F. wordt eveneens uit de doeken gedaan. Levenssektor Vervolgens krijgt de levenssektor ditmaal veel aandacht. Dat doen we enerzijds omdat deze vorm van verzekering erg belangrijk is. Vooral in het laatste kwartaal van ieder jaar worden veel zaken gedaan op het gebied van koop sommen etc., waar veel geld in wordt gestopt. Een sektor waar veel omgaat kan ook veel bespaard worden, zonder de vóorzieningsbehoefte aan te tasten. Anderzijds richten wij in dit opzicht de spiegel speciaal op het O.B.F., omdat deze onderlinge in besparende zin u veel te bieden heeft. Juist op het terrein van de koopsommen zal wel weer een heftige konkurrentie ontstaan en dan doet u goed vooraf advies te vragen bij onze buitendienstdeskundigen. Vergeet niet dat "een slapende vos kippen telt in zijn dro men". de Lange voorbereidingen getroffen worden om zo gauw als de gelegenheid zich voordoet zo snel mogelijk te kunnen werken. Aangenomen mag echter worden dat de praktijk dit zelf wel zal regelen. De achteloze opmerkingen die er de laatste tijd vanuit het ministerie van landbouw ge maakt zijn over de quasi gunstige situatie in de akker bouw doen in deze-omstandigheden wel erg zeer. Het is te hopen dat men nu inzie.1 hoe ongefundeerd en zonder kennis van zaken men bezig is geweest. De minister heeft wat dat betreft dus nog wat goed te maken. De huidige werkomstandigheden op het land beloven niet alleen weinig goeds voor de structuur van de grond, maar ma ken veelal ook de noodzakelijke werkzaamheden voor oogst 1985 onmogelijk. Al met al inderdaad een zorge lijke situatie. structureringsoperatie in het voortgezet onderwijs en de mogelijke consequenties daarvan voor o.a. "Oranjezon". Daarom was het des te plezieriger duidelijk te merken dat de school als zodanig van alle kanten zeer positief wordt benaderd. Dat geeft ons hoop dat wij er gezamenlijk in zullen kunnen slagen de "Oranjezon" ook in de toekomst hoe dan ook voor het platteland van Walcheren te be houden. Wij zijn ook wat dit betreft klaar voor de strijd. Dat hard vechten inderdaad helpt is bewezen door de toewijzing van de MDGO-opleiding activiteitenbegelei ding aan de Leeuwtjes in Terneuzen, waarvoor wel een beroep op de kroon nodig was om de buit binnen te slepen. Een resultaat dat bepaald een felicitatie waard is. Ook een woord van dank aan iedereen die zich hiervoor ingespannen heeft is bepaald op zijn plaats. Vooral de bemoeienis van de provincie Zeeland en met name de persoonlijke inzet van gedeputeerde drs. R.C.E. Barbé verdient alle lof. Overigens doet het merkwaardige feit zich voor dat de betrokkenen - dus ook de ZLM - de uitspraak van de Kroon uit de krant moesten vernemen. Gezien het goede nieuws kan me dat eerlijk gezegd eigenlijk weinig sche len. Bij alle donkere wolken die zich boven het voortgezet onderwijs op het platteland samenpakken, zijn de plezie rige gebeurtenissen van deze week zeer welkom. Daaruit kunnen wij immers weer de nodige energie putten om door te gaan. En dat doen wij dan dus ook maar. Oggel

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 1