"Zeeland groots aanwezig op centrale keuring Texels Schapenstamboek" Belangrijke verschuivingen in zuivelproduktie patroon Mengvoederproduktie in Engeland fors omlaag KORTE WENKEN C.A.R. Zevenbergen Er tekenen zich reeds belangrijke verschuivingen in het zuivelproduktie patroon af, zo deelde drs. C.J. Franc ken, Nationale Coöperatieve Zuivel- verkoopcentrale W.A. Amsterdam, mee op de te Breda gehouden pers- konferentie van de FNZ. Hij deelde mee dat in het zomersei zoen de produktie van boter terug liep, met 9 procent en van mager melkpoeder met 35 procent. In de loop van september verminderde de boterproduktie met 24 procent en die van mager melkpoeder zelfs met 50 procent, dit alles ten opzichte van dezelfde periode van vorig jaar. Een en ander zal invloed hebben op de interventievoorraadontwikkeling. De voorraad mager melkpoeder die boven de miljoen ton schommelde is reeds gezakt tot totaal 896.000 ton. In september is de boterproduktie mar ginaal gedaald. Over de verdere vooruitzichten valt nu nog moeilijk iets te zeggen, aldus drs. Francken. Er is voorshands nog twijfel of de opgelegde korting van de totale melkproduktie wordt bere kend. In het Campina gebied was de laatste week een terugloop van 10 procent. In de andere streken des lands lag het percentage rond de 4 procent. FNZ-voorzitter drs. R. Zijlstra becij fert de schade door onderbezetting in de fabrieken op een halve cent per liter melk. In zijn totaliteit is de ge hele marktontwikkeling voor de zui vel gunstig en daardoor is ook het beeld van de Nederlandse zuivelex- port positief. In het tweede kwartaal van 1984 is in Groot-Brittannië de mengvoeder produktie, ten opzichte van voor gaand jaar met ongeveer 20% ge-, daald. De vermindering is vooral toe te schrijven aan een gedaalde produk tie van voeders voor melkvee, die ten opzichte van vorig jaar met 43% daalde. Bij varkens- en pluimveevoeders be droeg de daling resp. 10% en 7,5%. De totale produktie daalde met 530.000 ton tot 2.064.000 ton. Hier- Vrijdag 12 oktober 1984 van had 759.000 ton betrekking op yoeders voor rundvee, inkl. kalveren (-430.000); 426.000 op varkensvoe ders (-49.000 ton) en 737.000 ton op pluimveevoeders (-60.000 ton). Wat pluimveevoeders betreft wordt de daling bij de voeders voor braadkui- kens. geraamd op 10% tot 286.400 ton en die voor kalkoenen op 25% tot 85.200 ton. Er werd 626.200 ton tar we in de mengvoeders opgenomen tegen 508.600 ton vorig jaar. Aan gerst werd 216.000 ton verwerkt ongeveer 50% minder dan vorig jaar. Aan tapioka werd 31.000 ton en aan maisgluten 54.000 ton verwerkt. vdW AKKERBOUW IN WINTERTARWE KIEMT duist al in de herfst. Om deze reden kan dit onkruid het beste in het najaar bestreden worden. Wordt de tarwe pas na half november ge zaaid, dan kan de duist eventueel in het voorjaar bestreden worden. U moet dan wel rekening houden met de rasgevoeligheid voor be paalde middelen. PERCELEN, DIE IN HET vol gende jaar bestemd zijn voor sui kerbieten, kunt u het beste laten onderzoeken op de aanwezigheid van het bietecysteaaltje. U heeft dan zekerheid over de hoeveelheid aaltjes die aanwezig zijn en welke schade ze aan kunnen richten. STENGELAALTJES KUN NEN ook bij uien een ernstige be dreiging vormen voor het gewas. Is de aaltjes populatie te hoog dan kan dit leiden tot een volledige misoogst. Laat daarom uw perce len waar uien komen onderzoe ken. Neem geen risiko. DE SCHIMMEL, WELKE WI- TROT in uien veroorzaakt, be vindt zich in de grond. Gedurende het gehele groeiseizoen kunnen planten aangetast worden door Res. kampioen ram: van G.J.A. Ferket te Sluis. deze schimmel wat grote schade ten gevolge heeft. Door grondon derzoek kunt u een eventuele bes metting vast laten stellen. Wan neer witrot aangetroffen wordt, moet u het perceel uitsluiten voor de teelt van uien, want bestrijding van de schimmel is niet mogelijk. HET KONSULENTSCHAP VOOR Landbouwwerktuigen en Arbeid heeft een „vlugschrift smmengesteld over spuitdoppen. In dit schrijven wordt aandacht besteed aan een aantal punten die belangrijk zijn om een goed spui- tresultaat te krijgen. Heeft u be langstelling voor het vlugschrift, dan kunt u het aanvragen bij uw bedrijfsvoorlichter. VEEHOUDERIJ NONCHALANT MET MA - CHINES en werktuigen omgaan is gevaarlijk. Jaarlijks gebeuren hier veel ongelukken mee, zelfs met dodelijke afloop. Ga uw werktuigenpark eens kritisch na en tref zonodig maatregelen. Neem veiligheid goed in acht, an ders is het verdriet dat u wacht! OOK DE VERLICHTING IS bijzonder belangrijk, zeker in het najaar, wanneer het vroeg donker is met kans op mist, regen enz. Kijk daarom ook de verlichting van de trekker, wagens en werk tuigen eens na. Wacht niet op een proces-verbaal of totdat er een on geluk gebeurt. 19 Op vrijdag 21 september 1984 werd in Utrecht voor het eerst een Centrale fokdag gehouden voor certificaatwaardige zwoegerziekte vrij) bedrijven. In de 9 afdelingen van het N.T.S. hadden vooraf de selektiekeuringen plaatsgevonden. Vandaar ook dat er in Utrecht een hoge kwaliteit werd getoond. In zijn algemeenheid kan men wel kon stateren dat de mate van "ontwikkeling" van de dieren voor de jury Belangrijk begon mee te tellen Het is een goede zaak dat men (schoorvoetend) terugkomt van het "overwaarderen" van het typische gedrongen schaap. Op deze keuring bleek dan ook dat het best mogelijk is een ruim ontwikkeld dier met een goed type te fokken, al zal er mis schien dan meer vakmanschap van de fokker gevraagd worden. De afdeling Zeeland van het N.T.S. kon max. 50 dieren inzenden. Na de voorselektie werden uiteindelijk 49 dieren uitgekozen om aan de ver schillende keuringsrubrieken deel te nemen. In de kategorie oudere rammen was Zeeland vertegenwoordigd met slechts 1 ram (dit omdat er nog wei nig "zwoegervrije" oudere rammen zijn). Deze ram van R.J. van Doorn, Axel kwam in de rubriekskeuring terecht op de ld plaats, waardoor het niet meer mogelijk was aan de kam pioenskeuringen deel te nemen. De groep 1,5 jarige rammen bestond uit 23 dieren. Voor deze groep had de afd. Zeeland 2 rammen ingezonden. Ook nu bleek weer dat niet altijd de kwantiteit bepalend is voor de kwa liteit. Het was n.l. de ram 3715-0408 (v; 3715-0300) van G.J.A. Ferket, te Sluis, die uiteindelijk res. kampioen werd op deze keuring. De ram 3938-0401 van R.F. v. Doorn, Axel kreeg een lf beoorde ling in de rubrieksbeoordeling. Bij deze ene kampioenstitel is het niet gebleven: De kampioenstitel voor oudere ooien (individueel) kwam ook bij een Zeeuwse ooi te recht, n.l. bij de ooi van F. Goethals uit Westdorpe, terwijl ook de titel voor het res. kampioenschap 1,5 ja rige ooien (individueel) was voor een ooi van dezelfde fokker F. Goethals. 1 Vi jarige ooi (individueel, bedrijven tot 15 fokooien), van D.J. van Gor- sel, Tholen 1-b. Drietal ooien, geboren in '83 van R.J. v. Doorn, Axel 1-b van A.C.M. v.d. Voorde, IJzendijke, 1-b. Viertal 1'/2-jarige ooien, van F. Goethals, Westdorpe 1-a. Kampioene oudere ooien van F. Goethals, Westdorpe. Hiermee was het sukses nog niet geëindigd, want bij de kampioens keuring 4-tal oudere ooien was het een viertal van F. Goethals, dat uit eindelijk deze titel in de wacht sleepte. Vooraf gaande aan deze suksesvolle kampioenskeuringen waren er di verse rubriekskeuringen geweest. Ook in deze keuringen had de afd. Zeeland getoond dat ze de zware konkurrentie van de andere afdelin gen goed aan kon. De volgende beoordelingen werden in de wacht gesleept. Drietal ooien, (geboren in '82 of vroeger) van R.J. v. Doorn, Axel, 1-b. Viertal ooilammeren van G.J.A. Ferket, Sluis 1-a. A.C.M. v.d. Voorde, IJzendijke 2-1. F. Goethals, Westdorpe, 1-a tevens de beste groep van alle ooilammeren. Drietal ramlammeren: F. Goethals 2x een 1-a beoordeling, tevens de beste groep ramlammeren van de keuring. Alles bijelkaar een succesvolle lijst. Hopelijk zal de inzending van de afd. Zeeland van het N.T.S. op de vol gende Centrale Keuring weer zo sterk staan. C.R. Tilburg, ing. M. Westhuis Kampioen 4-tal ooien van F. Goethals, Westdorpe. 3-tal IV2 jarige ooien van R.J. v. Doorn, Axel.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 19