I ZJLÜJLI Landbouworganisaties en koöperaties ook in ontwikkelingslanden belangrijk! zceuuisngnrisadi i Onkruid? p.j. zuid geluid Wereldvoedseldag 1984 I j«nn 1 i*l i Verbetering mogelijkheden voor jonge agrarische vrouwen Het licht op de afdeling Tholen/St. Philipsland redaktie henk tegels 26 mei: trekkerbehendigheidswedstrijd en bloemschikwedstrijd De jaarlijkse Wereldvoedseldag heeft altijd een warme belangstelling gehad bij het ZAJK. In de afgelopen jaren zijn er verschillende infor matie- en diskussieavonden georganiseerd in kader van de Wereld voedseldag. Verschillende vertegenwoordigers van boerenorganisaties uit Derde Wereld landen hebben daarbij Zeeland bezocht om te ver tellen over het reilen en zeilen van de landbouw in hun land. REDAKTIE/SEKRETARIAAT: AD PHERNAMBUCQ Jeugdwerkburo Zeeland, Korte Kerkstraat 10, Goes. "Op avonden, georganiseerd door het agrarisch jongerenwerk, komen vooral technische onderwerpen aan de orde, die mij niet altijd aan spreken. Ze zijn té vaktechnisch." "Beleidszaken komen onvoldoende aan bod". "Ik heb geen agrarische opleiding gehad, weet er te weinig van". "Ik heb eens de volgende opmerking van een vrouw gehoord: "Mijn man zegt altijd, dat is toch niets voor jou"." Bij de Wereldvoedseldag gaat het om de landbouw, de voedselproduktie. Het gaat om de schrille tegenstelling tussen het gegeven dat we voldoende voedsel produceren om alle wereld burgers te voeden en het gegeven dat miljoenen mensen leven en sterven op de rand van het bestaan. De oorzaken van deze wereldomvat tende wantoestand zijn niet zo moeilijk te achterhalen, (hoewel daar veel misvattingen over bestaan!), de oplossingen liggen echter minder voor de hand. Steeds meer begint het besef door te dringen dat de bevolking in de ont- Onze afdeling beslaat, zoals de titel al duidelijk aangeeft het eiland Tho- len en het schiereiland St. Philips- land. In totaal zijn er 150 mensen uit deze regio lid van de P.J.Z. Het afdelingsbestuur telt 7 man: Marcel de Wilde. Henk Noteboom, Petra van der Slikke, Marian de Wilde, Carina Stoel, Connie Slager en ondergetekende. Om alle leden zoveel mogelijk bij de georganiseerde aktiviteiten te be trekken proberen wij, als bestuur, een gevarieerd en goed gevuld jaar programma in elkaar te zetten. Dat dit niet altijd meevalt blijkt toch wel uit de soms tegenvallende opkomst bij aktiviteiten, maar dit probleem kennen waarschijnlijk alle vereni gingen. Het streven is om minimaal elke twee weken een of andere akti- viteit op het programma te hebben. Onze aktiviteiten zijn grofweg te verdelen in twee groepen. Een groep zijn zgn. "gouwe ouwe", dit zijn aktiviteiten die jaarlijks georganiseerd worden en vaak goed worden bezocht. Gedacht kan dan worden aan drop ping, bowling-avonden, fietstocht en natuurlijk het jaarlijks terugkerende schuurfeest. De tweede groep zijn nieuwe aktivi teiten die door de leden of door het bestuur aangedragen worden. Hierbij kan men denken aan een doe-avond avond die kreatief gevuld wordt; emailleren solderen e.d.), filmvoorstelling, biertapwed strijd enz. Voor een verslag van een dergelijke aktiviteit zie hieronder Naast deze ontspannende aktivitei- Vrijdag 12 oktober 1984 wikkelingslanden zelf in staat gesteld moet worden om in eigen voedsel produktie te voorzien. Op het eerste gezicht lijkt dit een voudig, maar er is veel nodig om dit te realiseren. Van belang zijn goede teeltmethoden, de beschikbaarheid van voldoende produktiemiddelen en goede marktvoorziening zowel op grote als op kleine schaal. Organisatie en samenwerking van boeren is daarbij belangrijk. Wie geïnteresseerd is in onze eigen land- bouwgeschiedenis weet hoe belang rijk landbouworganisaties en koöpe raties geweest zijn voor de ontwik ten bestaan er nog de inspannende, waarbij in onze afdeling de hoofdrol is weggelegd voor de volleybal. Onze afdeling is op dit sportgebied vaak vertegenwoordigd in de voorste regionen. Vaak lukt het om voor een toernooi twee heren en twee dames teams bij elkaar te krijgen. Naast volleybal wordt er onregelmatig ook gevoetbald (zowel heren als dames). De voetbalwedstrijden organiseren wij praktisch altijd zelf en de gezel ligheid staat dan vooraan. Onze topaktiviteit is ongetwijfeld het jaarlijks terugkerende schuurfeest. Dit feest wordt elk jaar gehouden bij de Fam. Polderman te Oud-Vosse- meer en trekt jaarlijks 500 bezoe kers, die altijd voor een gezellig feest borg staan. De muziek wordt reeds enige jaren verzorgd door de Blue Nights, een band met een goed repertoire en bij uitstek geschikt voor een schuurfeest. Door de omvang wordt er altijd een kommissie opgericht die het schuur feest organiseert. Na enige weken voorbereiding wordt de landbouw- schuur omgetoverd in een sfeervolle ruimte. Hierbij wordt gewerkt met veel groen en oude gebruiksvoorwerpen. Het resultaat is een gezellige ruimte die, eenmaal gevuld met mensen en muziek, sfeer uitademt. Mocht u dit feest eens willen bezoe ken, wij houden het ieder jaar in de laatste week van juni. Als slot van deze korte indruk over het reilen en zeilen van onze afdeling nog iets voor de leden: 19 oktober a.s. is het weer halfjaarvergadering, iedereen komen dus. Wim van der Weele keling van de landbouw. Voorlich ting, introduktie van nieuwe machi nes, gewassen en teeltmethoden wa ren daarbij evenzeer van belang als koöperatieve kredietverlening, koö- peratieve inkoop van produktiemid delen of verwerking van en verkoop van landbouwgewassen. Het is daarom ook niet zo verwon derlijk dat dit jaar "organisaties en koöperaties" van boeren en arbeiders tot thema zijn gekozen van de Wereldvoedseldag 1984. Het ZAJK wil in samenwerking met de standsorganisaties aandacht bes teden aan de Wereldvoedseldag. Het is een traditie dat deze dag jaarlijks op 16 oktober in de schijnwerper staat. Het is ook traditie dat net wij met onze aktiviteiten afwijken van deze datum omdat deze in het zuidwesten vaak samenvalt met drukke oogst- werkzaamheden. Wij willen daarom uitwijken naar een latere maand in dit seizoen. Hopelijk kunnen we dan op een war me belangstelling rekenen. We hou den jullie op de hoogte. De natuur is niet altijd vriende lijk. In de landbouw proberen we alle natuurlijke invloeden op de produktie zo te beïnvloeden, dat we op een optimale opbrengst kunnen rekenen. Aan het weer kunnen we niets ve randeren. Onkruid kunnen we wel bestrijden. Daartoe staan ver schillende middelen ter beschik king. Daarbij zijn wij niet altijd vriendelijk voor de natuur. Zes studenten van de Wage- ningse Landbouwhogeschool hebben zich geworpen op de on- kruidbestrijding in bieten; de "Projektgroep onkruidbeheer- sing bietenteelt". De Projektgroep wil graag in kontakt treden met een groepje bietentelende ZAJK- of RAK-le- den. Tijdens een drietal gesprek- savonden willen ze traditionele en nieuwe (alternatieve) on- kruidbestrijdingsmethoden met elkaar vergelijken. De praktijkervaring van bieten telers is daarbij belangrijk. Wat verwacht je als bietenteler van verschillende bestrijdings-me- thoden. Aan welke voorwaarden moeten ze voldoen? Dit jaar op het erf van Dhr. A. v. Nieuwenhuyzen, Eeweg 3 te Tholen. Om 2 uur waren er heel wat belang stellenden die evenwel niet allemaal mee konden doen omdat ze of geen lid waren, of nog geen 16 jaar waren. Er bleven echter voldoende deelne mers over. Zij moesten een slalom rijden met een traktor en een wagen, en met een aanhangend gewicht plastik melkflessen omrijden, daarna moesten zij de wagen weer achteruit in de "schuur" zetten. Toen kwam het onderdeel "wippen" aan de beurt, waarbij bleek dat ervaring geen garantie is voor sukses. Met een trekker moest je proberen op een wip in evenwicht te komen, binnen 2 mi nuten. Het lukte enkele deelnemers zeer vlot, en anderen hadden er meer moeite mee. Het derde onderdeel was ringsteken. Hierbij was het ver boden om achteruit te rijden. Er moesten twee ringen "gestoken" worden. Dit werd ekstra bemoeilijkt doordat er onder de ringen een kuil was. Het laatste onderdeel was: met een aan een ketting hangende em mer moest je water uit een bak scheppen, en daarna naar een ver- Bovenstaande uitspraken deden en- keie jonge agrarische vrouwen, die deelnamen aan het Zeeuws Agra risch Jongeren Kontakt. Aan de vrouwen werd gevraagd waarom volgens hen jonge agrarische vrou wen tot nog toe veel minder gebruik maken van het agrarisch jongeren werk, dan hun mannelijke kollega's. Het agrarisch jongerenwerk biedt mogelijkheden voor vorming, on derwijs en belangenbehartiging voor jonge (toekomstige) agrarische man nen en vrouwen. Nader onderzoek Het Zeeuws Agrarisch Jongeren Kontakt vindt het een belangrijke zaak on) de ideeën, wensen, behoef ten en problemen van jonge agrari sche vrouwen, die bij de landbouw betrokken zijn, nader te leren ken nen. Ze heeft daartoe met ingang van 1 augustus een "projekt" opgestart, dat 2 '/2 jaar gaat duren. Voor dit projekt is een medewerkster aange trokken. De medewerkster zal in de maanden oktober '84 tot februari '85 een be- De leden van de Projektgroep zijn vooral geïnteresseerd in de mogelijkheden van nieuwe en meer milieu- en natuurvriende lijke onkruidbestrijdingsmetho- den. Enkele leerzame gespreksavon- den dus. Voor jonge bietentelers die open staan voor nieuwe ont wikkelingen, voor studenten ook die open staan voor de praktijk. Het is de bedoeling dat deze ges prekken in de periode van de cember tot februari plaatsvinden. Wie belangstelling heeft wordt gevraagd kontakt op te nemen met ZAJK-sekretaris Ad Pher- nambucq (01100 - 11130 of 01195 - 248). derop staande teil rijden, en daar weer uitkiepen. Zo kreeg je 2 minu ten de tijd om zoveel mogelijk water over te brengen. Alles bij elkaar een mooie en goed bezochte middag. Die mede door de goede en veranderde opzet geslaagd kan worden ge noemd. Ook de dames werden niet vergeten, voor hen was er ook iets georgani seerd. Er werd in de loods een bloemschikwedstrijd gehouden. Ri- no Keur gaf eerst enkele tips over hoe er te werk gegaan moest worden, en waar je op moest letten. Hierna gingen de deelneemsters aan de gang om met de beschikbare materialen een zo mooi mogelijk bloemstuk te maken. Dat dit niet zo eenvoudig was bleek wel uit het feit dat Rino bij velen nog even een helpende hand uit moest steken, om het niet geheel te laten mislukken. Na afloop beoordeelde Rino Keur de bloem stukken en maakte aan de hand van een kort kommentaar de uitslag be kend. Het was een probeersel wat heel goed uitpakte, en zeker voor een volgend jaar te herhalen is. roep doen op een aantal jonge agra rische vrouwen op Schouwen-Dui- veland en in Zuid-Beveland, om zich te kunnen informeren. Met jonge agrarische vrouwen wor den vrouwen van 18 tot 35 jaar be doeld, die verkering hebben of ge trouwd zijn met een boer, èn vrou wen die belangstelling hebben voor de landbouw, waaronder boeren dochters. Het is de bedoeling dat er 40 vrou wen geïnterviewd gaan worden. Van te voren zal telefonisch kontakt wor den opgenomen om een afspraak te maken. Een gesprek zal ongeveer twee uur in beslag nemen. Degenen die worden gevraagd kun nen op vrijwillige basis hun mede werking verlenen. Anonimiteit is uiteraard gewaarborgd. Het projekt wil hiermee een bijdrage leveren aan het verbeteren van mo gelijkheden voor jonge (aanstaande) agrarische vrouwen voor vorming en onderwijs, en aan het verbeteren van hun positie. Ieders enthousiasme en medewer king wordt zeer op prijs gesteld! Ho pelijk tot ziens in de komende maanden. Karin van Herwaarden medewerkster projekt jonge agrari sche vrouwen p/a Z.A.J.K. Korte Kerkstraat 10 4461 JE Goes tel.01100- 11130 P.J.Z.-agenda 15 oktober: 3 C.J.O. - West Zeeuws- Vlaanderen organiseert een dans- kursus. Deze kursus bestaat" uit 15 lessen en wordt gehouden op woens dagavond. Start: 7 november. Opga ve voor 15 oktober bij Peter Ris- seeww. Tel. 01177- 1306. 19 oktober: Afd. Zevenbergen gaat op bezoek bij de suikerfabriek in Zevenbergen. Verzamelen 's mor gens om 9.45 uur bii de portier. 22 oktober: Afd. Fijnaart houdt een informatieavond over ploegen en daarna op 27 oktober een ploegwed- strijd. Voor nadere informatie of op gave bellen naar Kees Hanson (tel. 01686 - 2590). 26 oktober: Afd. Walcheren gaat bowlen in de "Kaasboer" te Wissen- kerke. Tijd: 20.30 - 22.30 uur. Opga ve bij Johan Janse (01188 - 3132) of Petra Jasperse (01185 - 2613). 2 november: Afd. Zevenbergen houdt een dropping. Vertrek om 18.30 uur bij het standbeeld van de pratende vrouwtjes op de markt te Zevenbergen. Half nov.: Afd. 's Heer Abtsker- ke/Nisse e.o. houdt een modeshow en een playbackshow. Opgave vóór 24 oktober bij Piet Minnaard (tel. 01103- 1472). 1 december: P.J.Z.-Bowlingkompe titie. Deze kompetitie wordt gehou den op zaterdag 1 december te Goes. Tijd: 17.00 Tot 21.00 uur. Opgave van de teams vóór 15 oktober bij: Eric Bostelaar, Raadhuisstraat 29 te 's Gravenpolder (tel. 01103 - 1236). 7/s/9 dec.: Afd. 's Heer Abtsker- ke/Nisse e.o. organiseert een week end naar "Sporthuis Centrum". Kosten 45,-. Opgave vóór 16 okto ber bij Herman Hannewijk tel. 01106 - 1589). 17 In de nabije toekomst zal onder meer worden gezocht naar nieuwe mogelijkhe den op landbouwgebied (foto: Hanspeter Verhoeff)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 17