Knotwilgen en andere knotbomen hebben een bijzondere waarde EEN KLASSE APART De opvallendste voordelen van de cebeco Landbouwsputten Voorkom vertraging GELD VERDIENEN? NU EEN LELYKOPEN! Drukkerij Vink b.v. Kleine landschapselementen Ontstaan Gebruik Waarde Tenslotte Door de variabele strooi- breedte - van 6 tot 24 m - kunnen met de Centerliner de spuitsporen worden gevolgd. Of deze nu op 12,15,18,21 of 24 m liggen. 1. Vrije, ruime instap op de trekker of in de cabine door unieke vouwconstructie. De spuitbomen worden naast de achterwielen van de trekker gevouwen, waardoor de gunstige gewichtsverdeling gehandhaafd blijft. 2. De beproefde balanceerinrichting zorgt voor een perfect sproeibeeld, zelfs bij het rijden door knikgaten e.d. 3. Vederlichte bediening van de spuitbomen bij het in- en uitklappen. 4. Werkbreedte 18,21 of 24 m (21 en 24 m ook in volhydraulische uitvoering). 5. Revolverdoppen snel instelbaar met drie mogelijkheden. 6. Alle modellen desgewenst met afstandsbedie ning en/of hydraulische hoogteverstelling. CEBECO-HANDELSRAAD UW BETROUWBARE PARTNER IN LANDBOUWMECHANISATIE Fa. A.D. Riemens Fa. A.F.M. van Acker Van Weele b.v. Advertentie opdrachten dient u 1 week van te voren te sturen naar: Postbus 16 4570 AA Axel De knotboom is misschien wel het bekendste landschapselement in Nederland. Met name in de veenweidegebieden in Utrecht en Zuid-Holland worden nog zeer veel knotbomen aangetroffen (voornamelijk knotwilgen). Ook in Zeeland en Noord-Brabant staan knotbomen. Vooral in west-zeeuws-vlaanderen zijn nog fraaie rijen knotbomen te vinden, Knotbomen zijn ontstaan door dat ze in het verleden vele pro- dukten leverden die de mens goed kon gebruiken. Aan knotbomen kan duidelijk gezien worden dat ze door de mens gevormd zijn. De takken konden voor allerlei doeleinden gebruikt worden en ze werden daarom regematig afgehakt. Op deze manier ontstonden hak houtbosjes, wilgengrienden en ook knotbomen. De hakhoutbos jes en wilgengrienden werden dicht bij de grond afgehakt, de knotbomen veel hoger, vaak zo'n twee tot twee en een halve meter boven de grond. Ze zijn zo hoog om beschadiging door vee te voorkomen. Op plaatsen waar vee liep kon hakhout niet gedijen omdat de jonge twijgen door het vee werden opgegeten of kapot gemaakt. Men moest er daar dus voor zorgen dat het vee de jonge twijgen niet kon bereiken, bij voorbeeld door ze te telen op een stam (knotboom). Jonge knotbo men moesten dan nog wel be schermd worden, maar na enige tijd was dat niet meer nodig. Een bijkomend voordeel van knotbomen is dat ze bij goed on derhoud veel kleiner blijven dan normale bomen. Op slappe bo dem en/of bodems met een hoge grondwaterstand is het gevaar van omwaaien dan veel kleiner. We zien dan ook juist in de ne- derlandse laagveengebieden (vooral in Zuid-Holland en Utrecht) bijzonder veel knotbo men. Met name knotwilgen leverden takken en twijgen die voor allerlei doeleinden bruikbaar waren. Men had dat al vroeg in de gatèn. Zo is bijvoorbeeld door opgra vingen aangetoond dat reeds voor het begin van onze jaartelling wilgetwijgen zijn gebruikt in de huizenbouw en voor gebruiks voorwerpen. Een be tend produkt van de wilg is het rijshout. Veel rijshout werd en wordt gebruikt voor de aanleg en instandhouding van dijken en kribben. Er worden zinkstukken van gemaakt die de voet van de dijk en krib beschermen. Vooral op het platteland leverde het wil- Goed onderhouden knotwilgen. gehout al heel vroeg een groot aantal gebruiksmogelijkheden op: pennen om het opwaaien van hooi-oppers tegen te gaan, twij gen voor de bakkersovens (sa mengebonden in zogenaamde "musters"), manden en fuiken gevlochten van wilgentenen, ste len van gereedschap, vlechten van betuiningen of beschoeiin gen. Daarnaast was het wilgehout -zeer geliefd voor het maken van klompen. Het is namelijk een stuk taaier dan het ook veel voor het maken van klompen gebruik te populierenhout. Jonge wilget wijgen werden zelfs als veevoer gebruikt (tot in het begin van de ze eeuw). Inmiddels is het wilgenhout voor veel toepassingen vervangen door andere matenalen. De knotbo men hebben hun oorspronkelijke functie dan ook grotendeels ver loren. Naar nieuwe toepassingen wordt inmiddels wel gezocht. Knotbomen hebben een bijzon dere waarde. Ze hebben bijvoor beeld tastbare voordelen voor mens en dier: ze geven beschut ting tegen harde wind, felle zon, slagregens en hagelbuien, met hun wortels verstevigen ze weg en slootkanten. Op oudere bo men komen veel mossoorten voor. Voor de vogels is nauwelijks een idealer huis denkbaar. Zij vinden letterlijk alles op en in de stam van een knotboom. Het is een prachtige schuilgelegenheid bij slecht weer en strenge koude. Vooral voor kleine zangers is in zo'n oude boom met gaten en knoesten voedsel in overvloed. Zij vinden er ook een goede broedgelegenheid; diep verscho len in de holen en gaten kunnen zij ongestoord hun jongen groot brengen. Ook de torenvalk ge bruikt de knotboom, meer dan torens, als broedplaats. Samen met nog een vaste bewoner, de bosuil, is de torenvalk goed voor het opruimen van veel muizen. Ook veel insecten moeten er door aktiviteiten van de vogels aan ge loven. Andere vogels die in knotbomen broeden zijn steenuilen, kauwen en wilde eenden. Gekraagde roodstaartjes, ringmussen en bonte spechten vertoeven veel in en om de knotboom. Met name voor de steenuil is de knotwil van groot belang. Meer dan de helft van de nederlandse steenuilen broedt in knotwilgen. In een vervolgartikel wordt inge gaan op de huidige situatie van de knotbomen, gewenst onderhoud, mogelijkheden voor aanplant en dergelijke. Indien u belangstel ling heeft voor onderhoud van knotbomem (omdat u eigenaar bent van bomen die aan onder houd toe zijn, of omdat u als vrij williger mee wilt helpen aan het instandhouden van knotbomen) dan kunt u contact opnemen met: - de koordinator beheer kleine landschapselementen in Noord- Brabant (postbus 10, 5268 ZG te Helvoirt, tel.: 04118-1525) - de Stichting Landschapsverzor ging Zeeland (Grote Markt 28, postbus 286, 4460 AR Goes, tel.: 01100-30936). Uit ÜJ De CEBECO-landbouwspuit is ook leverbaar in getrokken uitvoering met een tank- inhoud van 2.000 of 3-000 liter, eventueel met spoorvolgend onderstel. Vraag ook eens naar de folder van de AMAC zelfrijdende land bouwspuit bij e 4462 EW GOES Dr. A. F. Philipsstraat 9 Tel. 01100-21200 Julianastraat4 4542 BA Hoek Tel.: 01154-1298 Postbus 1 4508 ZG Waterlandkerkje Tel.: 01170-2163 Postbus 2 4470 AA Wolphaartsdijk Tel.: 01198-1278 16 Vrijdag 12 oktober 1984

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 16