Landbouwhogeschool en Nijmeegse Universiteit gaan "laser-snuffelaars" ontwikkelen Heeft u al voor een kursus ingeschreven? Meeste leerlingen Middelbaar Agrarisch Onderwijs vrij snel aan de slag Toepassingen in milieutechniek, bedrijfshygiëne en bewaring van agrarische produkten Schadelijke gassen Andere toepassingen Foto-akoestiek P.O.O.C. Zeeland Dependance Landbouwhogeschool in Leeuwarden? Kursussen E.V.G.O. in Zeeland nog weinig uitgebuit om de aanwe zigheid van bepaalde moleculen aan te tonen en hun aantal (koneentratie) te meten. Dat is sinds de opkomst van de (monochromatische) laser echter veranderd. Zeker nu er lasers op de markt zijn met hoge vermo gens en met afstembare frequenties zijn de perspektieven voor de benut ting^ van het foto-akoestisch ver schijnsel enorm toegenomen. Ook de gevoeligheid van de moderne ge luidsregistratie (microfoons) en de nieuwe electronica spelen een rol. Vele toepassingen in de techniek, maar ook in het wetenschappelijk onderzoek voor de meting van zeer lage koncentraties van gasvormige sporen, zijn nu binnen bereik geko men. Medewerkers van de Wageningse vakgroep natuur- en weerkunde (dr. D. Bicaniè) en van de Nijmeegse vakgroep atoom- en molecuulfysica (prof. A. Dymanus en prof. J. Reuss) zijn nu zover dat zij met behulp van een foto-akoestisch instrument spo ren van stoffen als ethyleen en am moniak kunnen bepalen in koncen traties die zó laag liggen, dat andere methoden geen uitkomst meer bie den. Voor regelsystemen die in aktie moeten komen bij zeer kleine veran deringen in sporen van schadelijke gassen, is een foto-akoestische kon- tinu-meting vermoedelijk de beste oplossing. Schattingen wijzen erop dat dergelijke "snuffel-apparatuur" na verdere perfektionering toch be trekkelijk goedkoop kan blijven, als ze in serie geproduceerd wordt. Afgezien van mogelijkheden in de milieutechniek en bedrijfshygiëne blijkt uit voorlopige experimenten dat in de landbouw en voedingssfeer ook duidelijke vooruitzichten liggen. Een stof als ethyleen bijvoorbeeld doet sneller rijpen, maar is bij hogere concentraties schadelijk. Regeling van de ventilatie op basis van een foto-akoestische concentratiemeting zou een goede en goedkope oplos sing zijn. Het foto-akoestische effekt kan ook benut worden bij het Vast stellen van detektie-limieten van geuren bij de mens (chemoreceptie); dit is van belang in de cosmetica-in- dustrie. Het aantonen van sporen van smaakstoffen is interessant voor de voedingsindustrie. Dr. D. Bicanié van de Landbouwho geschool hoopt de foto-akoestische methode ook te gebruiken voor de bepaling van gehaltes van zouten in voedingsoplossingen in teelt-zonder- grond systemen. Voor de toekomst denkt hij ook aan onderzoek van vaste stoffen, zoals bijvoorbeeld stengels, bladeren, enz. De Landbouwhogeschool en de Nijmeegse universiteit gaan sa menwerken bij de ontwikkeling van een nieuw instrument dat ge bruik maakt van een laser. De Nijmeegse en Wageningse na tuurkundigen zullen met de te bouwen prototypes in staat zijn zeer lage koncentraties van gas vormige stoffen in lucht op te sporen en continu te registreren. Op grond van de resultaten, die zij in voorbereidend onderzoek reeds bepaald hebben, heeft FOM, een organisatie die fysisch onderzoek subsidieert, financiële steun aan de groep toegekend. De toepassingen liggen op uiteenlo pende terreinen: het volgen van luchtverontreinigers als ammoniak, formaldehyde, zwaveloxide, stiksto foxiden, ozon, het meten van ultra- lage koncentraties van geurstoffen (1 deel op 1 miljard) en het opsporen van ethyleen tijdens opslag van fruit en bloèmbollen; deze stof beïnvloedt sterk het rijpingsproces en de houd baarheid. De meetapparatuur, waarvoor zowel bij onderzoeksin stellingen als bedrijven veel belang stelling bestaat, berust op het uit zenden van geluidsgolven door mo leculen die met een laserstraal pe riodiek "aangeslagen" worden. Volgens plan nemen de onderzoe kers zich voor in de tweede helft van 1986 een zeer verfijnd en geautoma tiseerd analyse-apparaat in Nijme gen gereed te hebben waarop voor nieuwe gebruiksdoelen experimen tele metingen verricht kunnen wor den. Wageningen zal enkele proto typen bouwen die afgestemd zijn op specifieke toepassingen. Hierbij vormt met name de bedrijfszeker heid van de meetopstelling een be langrijk aspekt. Het principe waarop de werking van de instrumenten berust, heet kortweg "foto-akoestisch effekt". Dat de energie van een periodiek onderbro ken lichtbundel, die door een stof wordt geabsorbeerd en weer afges taan, resulteert in een geluidsgolfje, is al lang bekend. Dit effekt is echter De laser snuffelaar in werking Het grootste deel van de leerlingen die zes jaar geleden hun opleiding aan het Middelbaar Agrarisch Onderwijs afrondden, heeft direkt daar na werk gevonden. Dat geldt vooral voor degenen, die gingen meewer ken op het ouderlijk land- of tuinbouwbedrijf. Ook de leerlingen van agrarische afkomst die elders gingen werken, kwamen vrij vlot aan een baan. De niet-agrarische leerlingen kwamen minder snel aan de slag. Voor hen waren vooral de aan de land- en tuinbouw verwante sektoren van grote betekenis. Een deel van de schoolverlaters is na het Middelbaar Agrarisch On derwijs doorgestroomd naar vervolgonderwijs. Van alle leerlingen was vjjf jaar later vijf procent nog of opnieuw zonder werk. Dat blijkt uit een onderzoek van het Landbouw-Ekonomisch Instituut. Het LEI tekent bij deze resultaten echter aan, dat de situatie waar schijnlijk is verslechterd sinds de ondervraagde leerlingen van school kwamen. Het aantal leerlingen is de afgelopen jaren vrij sterk gestegen terwijl de arbeidsmarkt krapper is geworden. Dat laatste blijkt bij voorbeeld uit de toename van het aantal jeugdige werklozen in de land en tuinbouw en daaraan verwante sektoren. Velen worden boer of tuinder Bijna zes van de fien oud-leerlingen van het Middelbaar Agrarisch On derwijs waren binnen vijf jaar zelf standig ondernemer of dachten die positie binnenkort te kunnen berei ken. Vrijwel altijd ging het om het In samenwerking tussen de 3 land bouworganisaties en de Landbouw- voorlichtingsdienst in Zeeland wor den voor de winter 1984/1985 de vol gende E.V.G.O. kursussen (Ekono- mische Vorming-Gevestigde Onder nemers) aangeboden: a. in Goes voor de fruittelers in Zeeland b. in Tholen, gericht op de akker bouw c. in West-Zeeuws-Vlaanderen, ge richt op akkerbouw. Deze kursus is bedoeld voor diege nen, die reeds als zelfstandigen een agrarisch bedrijf uitoefenen alsmede voor hun echtgenotes. Inhoud De omvang zal 9 halve dagen zijn. De inhoud zal zoveel mogelijk, praktijkgericht zijri en bestaan uit: 3 x lezen en benutten van fiskale 14 overnemen van het ouderlijk bedrijf - in de meeste gevallen een land- of tuinbouwbedrijf. Sommigen vestig den zich als zelfstandige (of zouden dat binnen afzienbare tijd doen) in beroepen als de handel in vee, agra rische benodigdheden of produkten of werden bloemist, hovenier e.d. boekhouding, 3 x bedrijfsekonomie, 2 x financiering en 1 x bedrijfsvor men en samenwerking. Op de eerste lesdag zal een kursusmap worden uitgereikt. Wanneer? De kursussen zullen worden gehou den in de maanden december tot half februari. Gedurende een halve dag per week. Voör Tholen en West- Zeeuws-Vlaanderen op nog nader te bepalen plaats en dag (deel). Voor de fruitteelt waarschijnlijk op woens dagmorgen in het Landbouwcen trum te Goes. Kosten en opgaven De kosten bedragen 75,— per deelnemer, inbegrepen kursusmap en zaalhuur. Nadere informatie en opgave voor deelname uiterlijk 12 november bij de bedrijfsvoorlichter in uw gebied of bij de S.E. V.-er van de ZLM in het betreffende gebied. Brede arbeidsmarkt voor niet-agrari- sche jongeren Veel jongeren van niet-agrarische afkomst met een middelbare agrari sche opleiding vonden een baan als werknemer in aan de landbouw-ver- wante sektoren. Belangrijk waren de agrarische handel, toelevering en verwerking, het loonwerkbedrijf en de bedrijfsverzorgingsdienst. Een andere, bijna even grote bron van werkgelegenheid was de groene sektor, waaronder plantsoenendien sten gerekend worden, hoveniers- en groenvoorzieningsbedrijven, tuin centra en bloemenwinkels. Een klein aantal schoolverlaters be landde in uiteenlopende beroepen in niet-agrarische sektoren. Doorstroming naar vervolgonderwijs Eén op de zes leerlingen is na de Middelbare Agrarische School doorgestroomd naar vervolgonder wijs. Daarbij ging het meestal om een Hogere Agrarische School, de Middelbare Bosbouw- en Cultuur technische School, de opleiding voor praktijkleraar of die voor Groen voorziening, landschap en rekreatie. Grillig verloop werkloosheid Na de Middelbare Agrarische School heeft één op de acht leerlin gen niet direkt werk kunnen vinden. In de vijfjaar na het verlaten van de school kwam ook af en toe wer kloosheid voor bij het - al dan niet gedwongen - veranderen van werk kring. In beide gevallen duurde de werkloosheid echter in het algemeen niet lang. Meisjes zaten wat vaker zonder werk dan jongens. Dit hing samen met de aard van het beroep. Veel waardering voor Middelbaar Agrarisch Onderwijs Het merendeel van de ondervraagde schoolverlaters stond positief tegen over de gevolgde opleiding. Wel hebben sommige oud-leerlingen ge pleit voor een betere of langere sta geperiode en een meer op de praktijk afstemmen van het onderwijs. An deren waren voor een breder leer programma met het oog op vervol gonderwijs. Landbouw-Ekonomisch Instituut Hoewel het oogsten van aardappe len, bieten, uien, mais en fruit op dit moment uw volle aandacht zal vra gen is het toch zinvol om even stil te staan bij deze vraag. Als u plannen had om één of andere kursus te vol gen is het namelijk de hoogste tijd om u daarvoor aan te melden, zodat de geplande kursussen organisato risch kunnen worden rondgezet. Als u nog geen definitieve keus heeft kunnen maken volgt hieronder een beknopt overzicht van de kursussen waar u zich nog voor kunt aanmel den. Een uitgebreider overzicht met aanmeldingsformulier vindt u in het Z.L.M.-blad, van 8 september j.l. Bij de kursuskoördinator kunt u nog steeds het kursusprogrammaboekje aanvragen (tel. 01100-16440); Land bouwcentrum Zeeland. Hierin vindt u een aanmeldingsformulier en te vens de adressen waar u de aanmel dingsformulieren naar toe kunt stu ren. Voor de volgende kursussen kunt u zich nog aanmelden: Booglassen voor beginners en ge vorderden; Houtbewerking voor beginners en gevorderden; Steen- en cementwerk; Trekkeronderhoud; Elektriciteit 220-380 volt; Maaidorsmachines; Erf en gebouwen; Hydrauliek; Trekkerrijbewijs; Klauwverzorging rundvee; Basiskursus varkenshouderij; Kursussen t.b.v. paard en pony; Bijenteelt voor beginners en ge vorderden; Aardappelselektie; Aardappelteeltkursus (maandag middag, M.A.S. Goes) E.V.T.O. (Ekonomische Vorming Toekomstige Ondernemers) Een belangrijke kursus voor jongeren die net voor de bedrijfsovername staan. De kursus wordt dit jaar in Zeeuws-Vlaanderen georgani seerd; E.V.G.O. (Ekonomische Vor ming Gevestigde Ondernemers) Voor mensen die al geruime tijd zelfstandig een bedrijf exploite ren. De kursus is gericht op het verkrijgen van meer inzicht in, en achtergrondkennis van het be- drijfsgebeuren; Ook de landbouworganisaties orga niseren deze winter nog diverse kur sussen. Wilt u hierover meer infor matie, dan kunt u met uw organisatie kontakt opnemen. De kursuskoördinator, Jan Moggré Er bestaan plannen om in Leeuwar den in 1985/1986 te starten met we tenschappelijk landbouwonderwijs. De Landbouwhogeschool in Wage ningen zou dan een dependance krij gen in het Noorden van het land. Er zal worden nagegaan of daardoor meer jongeren uit de drie noordelijke provincies landbouwwetenschappen gaan studeren. Van de uitkomst van dit onderzoek zal het afhangen of de plannen werkelijkheid worden. Het onderwijs in Leeuwarden zal overi gens slechts het eerste jaar omvatten, het propaedeuse jaar, en zal beperkt blijven tot de studierichting teelt en technologie. Vrijdag 12 oktober 1984

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 14