Bloemzaadteelt Gezinsbedrijf Nachtwerk Zaadverlies Blauwgevoeligheid Industrie Verschuiving Tekortsituatie Aanvoer suikerbieten stagneert ernstig De heer A.L.C. Schout uit Hulst is tuinder. Al jaren teelt hij witte bonen voor zaadwinning op kontrakt voor Nunhem Zaadhandel B.V. in Lim burg. Hij heeft een echt gezinsbedrijf waarin vrouw, kinderen en zijn zeer krasse vader vrijwel dagelijks mee helpen. Zijn bedrijf is 10 ha groot en daarvan is ca. eenderde beteeld met die witte bonen. "Voor ons dus een zeer belangrijk onderdeel en als je daar zoals nu veel verlies in hebt, dan merk je dat goed in de portemon nee". Hij schat namelijk dat zo'n 30 a 40% van de opbrengst zeker als ver loren moet Worden beschouwd, doordat veel bonen zwart en rot zijn geworden en veel kiemkracht heb ben verloren. Er staan nog op de ruiter op het land maar onder zeer natte omstandigheden heeit Schout toch gedaan wat hij kon en is een groot deel van de partij in een aan gepaste koelcel ter droging gelegd. Allemaal ekstra werk en kosten. Over kosten gesproken: dat droog stoken kost zo'n 6,- per uur aan brandstof en ze moeten ongeveer 7 dagen gestookt worden. Tel uit je winst... Dat het knijpt, mag worden geïllus treerd door het feit, dat het hele gezin Schout de vorige week zondag bonen heeft lopen trekken. Schout heeft ook de Groene School in Kapelle gevraagd om oogstverlof voor zijn .zoon. "De teelt van witte bonen is erg gevoelig en kostbaar. Er zit jarenlang selektie en onderzoek in van de zaadhandel. We voelen ons ook om die reden verplicht er alles aan te doen wat we kunnen. Nee, in de 7 jaar dat ik deze bonen op kontrakt teelt, heb ik deze problemen nog niet meegemaakt". Hoewel de uien eigenlijk al een beetje verpest zijn is de jonge akker bouwer N.G. van Nieuwenhuijzen onder Steenbergen in West-Brabant niet van plan met het opladen te stoppen, zolang er wagens komen om ze af te voeren. Het weer is nu nog goed en de voorspellingen zijn slecht, dus dat wordt waarschijnlijk natuurlijk gelijk bij het rooien moe ten laden maar dat wilde de koop man niet, vanwege de droogkosten. Nu heeft ie misschien helemaal niets. Jammer. De Steenbergse akkerbouwer meent overigens dat de grootste problemen nog komen. Als het weer straks beter wordt komen de uien allemaal gelijk los. Ze zijn moeilijk te bewaren van wege rot dus ze moeten weg waar door de prijs laag zal blijven. Daar komt bij dat de eksport natuurlijk achterloopt. Wat de aardappelen betreft, hebben de heren van Nieuwenhuijzen en Coenraadt nog niet zo'n zorg. De kwaliteit is nog goed en die kunnen nog wel even in de grond blijven zit ten. Wel worden ze, nu de nachten kouder worden, veel gevoeliger voor blauw en is het oppassen geblazen bij transport, vervoer en opslag, waar schuwen ze. Van Nieuwenhuijzen mistroostig: "Het is van 't jaar met de aardappe len. uien, bruine bonen en bieten veel werk, veel kosten en weinig ver dienen". De heer S.J. de Regt in Geersdijk op Noord-Beveland teelt al enige jaren Teunisbloemen. De vroeg gezaaide percelen zijn nu overrijp en moeten gedorst worden maar het wachten is op wat meer zon. Hij vindt het jam mer dat de vruchtjes open gaan, waardoor zaadverlies optreedt. "Storm moeten we bepaald dan ook niet hebben". Overigens wijst de Regt erop dat er met de later gezaai de Teunisbloempercelen nog niets aan de hand is. Wat de andere pro- dukten als uien en aardappelen be treft, is de situatie op Noord-Beve land als volgt: Aardappelen zijn er naar verhouding nogal wat gerooid. Voor de uien geldt dat de gerooide die nog op het land liggen, opnieuw gaan groeien en dan kunnen ze wel worden afgeschreven. Uien die een kiemremmingsmiddel op het juiste moment hebben toegediend gekre gen, zitten voorlopig nog goed. Nog goed zitten ook de aardappelen maar er mag natuurlijk geen vorst komen. Van Nieuwenhuijzen (L.) en Coenraadt staan er mistroostig bij. "Met een extra tractor ervoor gaat het net nachtwerk, wil hij tussen de bedrij ven door wel even kwijt. Om te il lustreren hoe moeilijk het land te berijden is, stapt hij tot zijn knieën in een rijspoor. Hier zaten we een uurt je geleden vast. Er zat niets anders op dan een ekstra trekker ervoor. Ge lukkig is burenhulp hier de gewoon ste zaak van de wereld en even later was buurman Coenraadt paraat. Toen kwamen we los, zij het met veel moeite. Coenraadt blijft maar stand by. Steeds als de, met uien geladen, wagen aan de tweede omloop begint spant hij de ekstra paardekrachten ervoor. Zo gaat het net. Van Nieuwenhuijzen jr. die de in druk heeft dat in West-Brabant wel de meeste neerslag is gevallen de laatste weken - we zijn de tel van de mm's kwijt geraakt - is vanmiddag begonnen met het oprapen van de uien. Ze hebben al vanaf 7 septem ber op het land gelegen. Het was een prachtige partij", maar ik ben bang dat ze nu worden afgekeurd. Als de prijs nu maar goed was maar het aanbod is groot en dan mag er niets aan mankeren. Achteraf hadden we F. Haak: de bonen zijn eigenlijk veel te vochtig maar wat wil je????? "Nog geen paniek, zegt de Regt, maar het is wel zorgelijk en boven dien uiterst vervelend. Op Schouwen-Duiveland is de si tuatie vergelijkbaar met die in het overgrote deel van het Z.L.M. werk gebied: nog weinig uien en aardap pelen gerooid. Door de oogststagnatie van met na me de aardappelen.en de uien die in het bouwplan van de Zuidwestelijke boer een groot aandeel hebben, doen zich ook problemen voor bij de handel in deze produkten en in de verwerkende industrie. Volgens di- rekteur J. Huige van McCain in Le- wedorp gaat nu een deel van de aardappeloogst serieus risiko lopen dit vooral omdat de bodemgesteld heid zo slecht is. Bovendien vreest hij lage temperaturen waardoor de blauvgevoeligheid groot wordt. Toch heeft McCain tot nu toe voldoende aardappelen kunnen krijgen voor verwerking en eksport maar als het weer zo blijft houdt het binnenkort wel op. Ongerust zegt hij zich te ma ken over het feit dat de prijzen, on danks de sombere situatie, nog zo stabiel blijven hangen op een laag nivo. Hij wijdt dit aan het feit dat er in de belangrijkste teeltgebieden erg veel aardappelen zijn gegroeid. McCain Lewedorp hoopt vrijdag 26 oktober haar nieuwe fabriek te kun nen laten openen door burgemeester W. Blanken van Goes. Huige hoopt dat dit feestelijke begin van een nieuwe produktie niet overschaduwd wordt door een tekort aan te verwer ken aardappelen dan. Volgens de heer C. Mol van de ge lijknamige uienhandel in 's Graven polder is het binnenhalen van de uien erg moeilijk maar tot nu toe wel gelukt. "Wat voor de regenperiode is gerooid verkleurt snel en wordt klas se 2, zo zegt hij, en wat nu nog in de grond zit kan nog 2 NL worden (eerste klas). Als ze binnenkomen snel drogen, adviseert hij. Voor een aantal zware percelen is het daarvoor al te laat. Ze vertonen watervellen en gaan naar de industrie. De situatie ziet er voor de uien in het algemeen niet zo best uit, meent Mol. Waar anders vrijwel alleen klasse 2 NL binnenkomt, is er nu al 30% klasse 2 en meer dan 10% industrie. Hoewel de uien aantrekken is de prijsvor ming ervan moeilijk, omdat er nau welijks geleverd kan worden. Bij D.J. van der Have BV te Kapelle zijn de verkopen op handelsnivo tot bijna nul gedaald. De handel wil geen risiko lopen en wacht de ont wikkelingen af. Op dit moment is daarom het ontsmetten van zaaigra nen stopgezet, zo vertelde ons het hoofd van de afdeling zaaigranen, de heer A. Holster. Het is moeilijk te overzien waar de vraag naar uitgaat. De boeren geven straks de voorkeur aan het binnenhalen van de oogst en het zaaien moet wachten. Het is nog veel te vroeg om van een drastische daling van het areaal wintergranen te kunnen spreken. Die kan nog ge zaaid worden tot Kerst. Wel ver wacht Holster een verschuiving van koolzaad en wintergerst naar win tertarwe. Wat de graszaden betreft is er al evenzeer sprake van een stille markt, graslandvernieuwing vindt niet of nauwelijks plaats. Kontrakten voor het zaaien van graszaad moeten noodgedwongen worden geannu leerd omdat er niet valt te zaaien. Een en ander zullen we waarschijn lijk volgend jaar in de prijzen van de graszaden gaan merken, verwacht de heer Holster. Fouragehandelaar J.C. van der We- ge in Axel kan nuawelijks aan vol doende stro en hooi komen. Dat komt omdat een deel op het land is blijven liggen en als verloren moet worden beschouwd, terwijl een an der niet onbelangrijk deel is verhak- seld. De prijzen gaan, nu er een te kortsituatie bestaat, snel omhoog. Dit geldt ook voor het hooi. De heer M. Veerhoek die door Fri d'Or Bergen op Zoom aardappelen koopt, zegt er versteld van te staan waar toch altijd nog weer de Bintjes vandaan komen. Hij heeft nog een redelijke hoeveelheid achter de hand deels afkomstig uit België. Oogst en kwaliteit zijn goed maar ook hij vindt dat het weer nu .wel snel moet ver beteren. Tot nu toe is de gemiddelde opbrengst per hektare netto 51 ton maar onder Kwadendamme noteer de Veerhoek een bedrijf dat liefst 63 ton op de vloer bracht! De heer Boeve van Cebeco Zuidwest in Zierikzee spreekt desgevraagd van een toenemende bezorgdheid over de aardappelen, uien en bruine bonen. De bezetting van de sorteerbedrijven voor de aardappelen is noodgedwon gen marginaal. Ook de heer Boeve wil nog niet van paniek spreken. Er kan nog veel ten goede keren maar het weer moet wel snel verbeteren!! J. Wierenga Extra ingespannen slepen deze boeren de uien van het land Bij de suikerfabrieken van Suiker Un ie en CSM wordt momenteel og halve kracht gedraaid als ge volg van het aanhoudende slechte weer en een daardoor stagneren de aanvoer van bieten. Om de fabrieken draaiende te houden worden momenteel bieten aan gevoerd uit de Flevopolder en Groningen. De voorraad gerooide bieten op het land is in Zeeland en West- Brabant vrijwel nihil. Als het slechte weer aanhoudt zullen de fabrieken in Sas van Gent mid den volgende week stilgelegd moeten worden. De situatie in de bloemzaadteelt op Tholen is ronduit slecht te noemen. Veel moet nog geoogst worden maar de machines kunnen niet op het land. Vorige week donderdag, na een etmaal droog weer kon er nog kool zaad gedorst worden. Datgene wat in het zwad ligt moet als verloren wor den beschouwd. Veel produkten zijn overrijp, waardoor het zaad er bij zware slagregens uitvalt. Gevolg: rotting, schot en hergroei; De leeu wenbekjes kunnen het nog uithou den, dankzij een stevige stengel. Het zaaddoosje springt nog niet open. De violen zijn praktisch van het land. Kunstmatig drogen is noodzakelijk. In deze bloem komt schot in het zaadbolletje bijna niet voor. Wel is de kwaliteit minder; de glans verd wijnt, om plaats te maken voor een doffe kleur, wat de prijsvorming niet ten goede komt. Door dit slechte jaar zou een zekere risicospreiding door vroegere teelten, welke in de nazomer gezaaid kunnen D.K. Koppenhol worden en het vroege voorjaar ge oogst, zeker aan te bevelen zijn, al dus D.K. Koppenhol van de Zaad studieclub Tholen. Een goede ont watering is dan een eerste vereiste. Nadeel is de chemische onkruidbes- trijding in verband met volgende ge wassen. Ook een grotere capaciteit aan kunstmatige drogingsinrichtin gen zou geen overbodige luxe zijn. Vrijdag 12 oktober 1984 13

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 13