"Nog geen paniek maar zorgelijk is het wel" Oogst aardappelen, uien en bonen stagneert; Knieën Pessimistisch Schimmelen Primitief Er wordt de laatste weken in de agrarische gezinnen en in het agrarische bedrijfsleven, veel over het weer gesproken. Geen wonder want als gevolg van de vele neer slag kunnen enige voor het inko men van de boer zeer belangrijke produkten als aardappelen, uien en bruine bonen niet worden ge oogst of met zeer veel moeite en kosten. Ook andere agrarische sektoren als de veehouderij en de fruitteelt ondervinden de nodige schade van het weer. Overigens behoren deze moeilijke omstan digheden gewoon tot de risiko's van het agrarisch bedrijf, zegt de voorzitter van de Zuidelijke Landbouw Maatschappij (de Z.L.M.), de heer A.J.G. Doele- man. Wel is hij van mening dat de agrarische sektor beter dan tot nu toe in staat moet worden gesteld deze risiko's financieel op te van gen. Daartoe dient volgens hem een direkte middeling van de in komens mogelijk te worden, zodat de belastingen minder progressief werken en er ih goede jaren ges paard kan worden voor slechtere. Wij hebben tijdens een rondrit door het Z.L.M.-gebied de vorige week donderdag, een beeld gekre gen van de huidige situatie op het land. Hieronder een verslag daar van. "'t Is te nat. Het gaat niet, de banden lopen vol en dan wordt het een blubberbrei". Nico Vermue heeft zojuist op het lichtste perceel - 20% afslibbaar - van Isaac Bakker te Ein- dewege geprobeerd uien te rooien. Hij spoedt zich nu maar weer naar zijn baas, loonwerker Gebrs. de Baar te Lewedorp. Misschien lukt het er gens anders wel in bijv. de aardap pelen. De afgelopen dagen heeft hij voor zijn baas niets kunnen doen. Privé heeft hij nog wat witlof kunnen trekken, zo vertelt hij, maar daar op dat witlofperceel in Lewedorp is het puur zand-en dan gaat het nog wel". Uitgezonderd de bieten stagneren voorzover hij weet alle oogstwerk- zaamheden. De opbrengst van het perceel uien dat hij zojuist onver richte zaken heeft moeten laten lig gen, schat hij op 50 ton. Hoewel-de oogst zeker 3 weken achter ligt, meent hij dat de kwaliteit van de uien nog goed is. Een grove sorte- ring. Langs de weg bij Heinkenszand werden voorbijgangers getroffen door een in de landbouw vergeten beeld: twee boeren die op hun knieën bezig waren de uien met de hand te rooien. Het blijken bij nade re kennismaking vader en zoon M. Zuidweg te zijn. "Ja, we hebben de zelfde voornaam 1 lacht Zuidweg jr. en hij vertelt dat ze al een paar dagen bezig zijn met uien trekken. "Tot nu toe hebben we steeds door kunnen trekken. Maar vergis u niet, zo laten ze voor alle duidelijkheid weten, we doen dit liever niet zo. We hebben rooimachines en als je dan ziet hoe weinig je met je handen kunt doen...". Maar ze hebben geen keus. Voor machinaal rooien is het nog veel te nat. Stel, zo redeneren ze, dat het weer niet beter wordt, want het is al laat in de tijd, dan hebben ze in ieder geval de uien uit de grond. In 3 xh dag hebben vader en zoon Zuidweg on geveer een halve hektare gerooid. Ze moeten nog Zi hektare en zijn van plan dié ook nog "even" te plukken. Want het KNMI verwacht nog meer slecht weer. En ze moeten er uit want de uien gaan zich steeds vaster in de grond zetten. Voordeel van de uit de periode van voor de mechanisatie bekende oogstmethode, is dat de uien (van het ras Oporto) er vrijwel onbeschadigd uitkomen en dat me teen de slechte, de zgn. pijpuien, 12 N. Vermue: "Zo gaat het niet in de uien! eruit worden gesorteerd. Die worden later ondergeploegd. Wel vinden vader en zoon, die een maatschap vormen, het sneu dat de uienprijs zo slecht is, "maar misschien trekt die nog wel aan nu de oogst zo stagneert en de kwaliteit op veel percelen aan zienlijk verslechterd. En als je niks doet en ze komen er niet uit dan kun je ze onderploegen en dan heb je glad niks", meent Zuidweg junior. Over de opbrengst - ze schatten een dikke 40 ton - zijn ze gezien de dunne appelen te wachten...". Onder Bres- kens is hij op een aangepast, dus sterk vertraagd, tempo bezig met het rooien van Bintjes. Hij heeft even pauze en nuttigt een paar boterham men. Gisteren heeft hij ook al aard appelen gerooid, zo vertelt hij, maar 't ging moeilijk. Er is nu zo langza merhand wel sprake van een pa nieksituatie. Ik zie alle aardappelen er niet meer uitkomen. Als ik zie hoeveel hektares we nog moeten rooien en hoeveel weken we daar Loonwerker van 't Westeinde steelt ieder uur want er wachten nog zoveel hektares aardappelen dat hij er een zwaar hoofd in heeft. stand, niet ontevreden. Als het een vol gewas zou zijn geweest, zou het zeker 50 ton hebben opgeleverd. Ook Zuidweg senior is buitengewoon te vreden over het gewas. "Dit worden in de cel prachtige uien, van een mooie sortering". Zuidweg sr., die de uien met een opmerkelijke snelheid en vakbekwaamheid trekt, "dat heb ik vroeger veel gedaan en dan verleer je dat niet meer", wil toch wel kwijt, dat deze manier van werken ook de zijne niet meer is. Maar gezien het late tijdstip in het jaar wil hij geen risiko lopen. "We zijn 1974 nog niet vergeten", merkt hij veelbetekend op. Als de uien eruit zijn moeten ze nog 5 ha aardappelen rooien. Maar dan moet het zeker een dag of vijf achter elkaar droog blijven en daar lijkt het nog niet op". Vorig jaar hebben we de uien voor 50 cent ver kocht, laat hij nog weten, maar dat vragen we dit jaar niet. De helft is ook al goed...". Loonwerker van 't Westeinde uit Oostburg haalt zijn schouders op, als ik zeg dat het vandaag toch mooi drogend weer is. "Dat stelt niks voor, is zijn reaktie, het moet minstens veertien dagen droog zijn, willen we goed en snel door kunnen werken om alles bijtijds binnen te krijgen. De laatste veertien dagen hebben we alleen maar bieten kunnen rooien en er liggen nog zoveel hektares aard- nog voor mogen rekenen. Nee, dat gaat niet meer lukken. Dat klinkt wat pessimistisch misschien, maar we gaan vol goede moed door, dat wel. Uiteraard wordt van 't Westeinde vaak en veelvuldig door zijn boeren gebeld. Als het er maar even op lijkt willen ze natuurlijk aan de slag. Hij heeft de indruk dat men nog vrij rustig is maar van een toenemende spanning onder boeren en uiteraard ook onder de loonwerkers, is onmis kenbaar sprake, verklaart hij. We zitten nu gedwongen met 7 man in de bieten, terwijl van de aardappelen nog praktisch niets gerooid is. Hijzelf is met een tweerijïge rooier bezig bij Haartsen in Schoondijke. Maar ple zier heeft hij er niet in. "In deze modderpoel kun je geen goed werk afleveren, maar allez, het gaat niet anders". Gelet op de paar percelen waar hij nu gerooid heeft, meent de Oostburgse loonwerker te mogen stellen, dat de aardappelopbrengst redelijk wordt, maar zeker qeen top- oogst te zien zal geven. Beter dan vorig jaar? Vergeet het maar". In middels is de trekker met de laadbak het land opgedraaid. De rooier wordt weer in beweging gezet. Er mag nu geen tijd verloren gaan!!! De heer C.I. Bron uit Waterland kerkje is op zijn eentje bezig op zijn knieën de bruine bonen uit te trek- Vader en zoon Schout te Hulst bij de voor het drogen van bonen aangepaste bewaarplaats. Het droogstation gaat met een heteluchtkachel en is erg prijzig! Vrijdag 12 oktober 1984 ken. Daarvan heeft hij er 3 V2 ha "Dat is het vervelende", legt hij uit. staan. Die hadden normaal gespro- "Doordat het allemaal zo laat wordt, ken al gedorst moeten zijn. Bij het moet alles nu in één keer en je kunt zaaien was hij door de vele neerslag maar op één plek tegelijk zijn niet- in het voorjaar en begin zomer al 6 waar? Zijn zere handen en knieën, weken achterop geraakt. Maar niets wat wil je, we zijn deze manier van aan de hand, want de maand augus- werken totaal ontwend, worden goed tus maakte, die achterstand groten- gemaakt door de goede bonenprijs, deels weer goed. Maar juist toen de de goede kilogramopbrengst en de bonen oogstrijp waren, kwam de verwachting, dat de kwaliteit van zijn slechte periode. Sommige kollega's percelen straks mee zal gaan vallen, hadden toen al een flink lap ge- Overigens staat het gewas nu al zo maaid. Die bonen zijn voor een groot lang op het land dat het overrijp is. deel te lang op dalgrond blijven lig- Ook al zou het kunnen dan zou gen en zijn veelal gaan schimmelen. maaien toch niet meer gaan, want dan springen er veel te veel bonen En als ze zover zijn dan heeft ruite- weg AIs het weer goed blijft gaat de ren ook niet meer zoveel zin, zo weet boer uit Waterlandkerkje dag en hij uit de praktijk. Die brengen door nacht door. Hij heeft samen met zijn verlies aan kiemkracht niets meer op. twee medewerkers nu 70 ruiters vol- Veevoer. Bron was zover net niet geplukt. Ook die laatste tientallen waardoor bij hem nog praktisch alle ruiters komen nog wel vol. Maar bonen vast staan. spannend is het allemaal wel, want er wachten ook nog 13 ha aardappelen. Wel heeft hij geprobeerd ze te maai- Botsing en, maar de machine liep vast. "Met De gebroeders. J. en F. Haak onder een schooljongen en een tijdelijke Biervliet, hebben net een paar zwa- kracht heelt hij zich letterlijk en fi- den bruine bonen gedorst. Maar de guurlijk gebogen voor de weergoden mobilviner van loonbedrijf Mangnus en gaat hij de bonen met de hand uit Biervliet, staat stil als gevolg van trekken. Hij heeft nu nog weinig een kleine botsing met de trekker bij schade. De prijs van de bonen 2,05 het lossen. De monteur moet eerst per kg is goed. En gaat misschien nog komen. De bonen in de bak voelen wel verder omhoog. 'Daarom is vochtig aan. Veel te vochtig, meent oogsten op deze primitieve manier Haak. wel 30% of meer. Maar wat wil nog rendabel. De mensen die hier je, ze moeten gedorst, want er zit ook langs komen over de weg zullen wel aj schimmel in. Voor het ruiteren De heer C.I. Bron; zere handen en knieën. denken. Gaat dat hier nog zo ouder wets toe. Maar het is nu misschien nog wel niet zo erg als in 1974, maar het begint er aardig op te lijken. Op deze manier oogsten, kost geld maar wat moet je, zucht Bron, helemaal niets doen levert ook niets op. Als het nu mee zit komt er nog wat van". Hij zegt gehoord te hebben, dat een kol- lega in de buurt de bonen al heeft ondergeploegd. Gisteravond heeft hij tevergeefs aardappelen proberen te rooien, want die moeten er ook uit. hebben de gebroeders geen tijd meer. Ook op dit bedrijf hetzelfde beeld: in korte tijd moet straks alles gebeuren met alle kosten en span ningen waarmee dat gepaard gaat. Haak gaat even naar de boerderij om een bij de botsing gesneuvelde trek- kerruit te laten vervangen, "'t Is te hopen", zegt hij nog, "dat ik u niet meer zie, want dan is het goed he?" Haak heeft zijn humor nog niet ver loren, maar een beetje wrang klinkt het wel. Begrijpelijk.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 12