De herfst, de beste tijd om nieuwe plannen te verwezenlijken Moeder Natuur laat niet graag iets verloren gaan Het lang aanhoudende slechte weer heeft de tuin versneld een nogal troosteloos aanzien gege ven. Herfstasters, struikheide, ja- panse anemonen, zilverkaarsen, vetkruid en siergrassen pogen moeizaam nog wat schoonheid te brengen. Waar ze daar andere ja ren in het diffuse herfstlicht meesterlijk in slagen, blijft het nu bij een poging. Tegen de immer striemende regen is tere schoon heid niet opgewassen. Laten we onze aandacht daarom maar rich ten op datgene wat nu gedaan kan worden om de tuin zo in te richten dat we er straks, onder hopelijk betere omstandigheden, des te meer van kunnen genieten. De herfst is een prima tijd om in de tuin nieuwe plannen te verwe zenlijken. Een beplanting die niet meer voldoet kunnen we her schikken, de hele inrichting kun nen we aanpassen aan nieuwe inzichten en ideeën. De herfst is de beste tijd om een vijver aan te leggen omdat er gedurende de winter geen algengroei is en een natuurlijk milieu zich langzaam kan ontwikkelen. Bomen en struiken kunnen het beste in de herfst worden geplant en voor een fleurig voorjaar moeten Moeder Natuur laat niet graag iets verloren gaan. Met lede ogen bekijkt ze daarom iedere herfst de hoeveel heden tuinafval die in vuilniszakken worden gepropt of worden samen ge bonden om met de vuilniswagens te verdwijnen naar dé stortplaatsen. Moeder Natuur heeft haar huishou ding zo ingericht dat alles wat na groeien en bloeien aan afval ontstaat opnieuw dienstbaar kan worden als bodemverbeterend plantevoedsel. In de echte natuur duurt dat proces van afval tot plantevoedsel vrij lang. Als we in de tuin Moeder Natuur een handje helpen kunnen we in kortere tijd van waardeloos afval kostbare kompost maken. Kompost maken doe je zo Op een aan het oog onttrokken, liefst schaduwrijkplekje in de tuin verza melen we ons tuin- en keukenafval. Snoeisel, planteresten, onkruid, bla deren, grasmaaisel, schillen en der gelijke brengen we op een hoop bij één. Op die verzamelplek maken we het tuinafval fijn en mengen het goed door elkaar. Dat fijn maken en mengen is be langrijk om een zekere gelijkmatig heid van het afvalmateriaal te krij gen. Het fijngemaakte materiaal gooien we enigszins vochtig in de kompostsilo. In die silo gaan nuttige bakteriën en schimmels met dat ma teriaal aan de gang. Daarbij is een redelijke vochtigheidsgraad en een zekere luchtigheid gewenst, want om vlot te kunnen werken hebben de nuttige bakteriën en schimmels zuurstof nodig. Ontbreekt voldoende zuurstof omdat de zaak te vast opéén zit of te nat is, dan nemen schadelijke bakteriën het werk over en göat de materie stinken. Zorg dus voor een aangenaam werk milieu. Gooi niet teveel afval tegelijk op een hoop maar werk met laag- diktes van ongeveer 20 centimeter. Door aan elke opgebrachte laag wat kalkmeststof toe te voegen wordt het komposteringsproces bevorderd. In Vrijdag 12 oktober 1984 bloembollen nu de grond in. Voldoende aanleiding dus om de handen uit de mouwen te steken. Vernieuwingen goed voorbereiden Ieder jaar komen er nieuwe pro- dukten voor de tuin op de markt, worden er nieuwe planten aan het sortiment toegevoegd en vinden er nieuwe ideeën ingang. Wie vernieuwingsplannen voor zijn tuin heeft, moet zich daarom breed oriënteren. Uit boeken en tijdschriften valt veel informatie te halen en in modeltuinen kun nen we leuke ideetjes opdoen. Met die informatie en ideeën kunnen we proberen onze speci fieke tuinwensen te verwezenlij ken. We kunnen dat allemaal zelf doen, maar om er uit te halen wat er in zit, kan het heel nuttig zijn om gebruik te maken van de kennis van de vakman, de ont werper. Hij is als geen ander op de hoogte van de mogelijkheden. Hij is in staat om de wensen en ideeën te vertalen in een samen hangend en uitvoerbaar tuinplan. Hij kan bovendien kostbare fou ten helpen voorkomen. Door sa men met de vakman planmatig te werk te gaan maakt U meer van Uw tuin. het tuincentrum kunt U voor dat doel ook kant en klare kompostvers neller kopen. Hebt u kippen, konijnen, cavia's of ander kleinvee dat mest produceert dan zal die mest een aktiverende in vloed op het komposteren hebben. Als het omzettingsproces goed op gang is, wordt de hoop warm en bij die hogere temperatuur voelen de werkers zich nog meer in hun ele ment. Na zo'n zes maanden hebt U een gereed produkt. Vroeger werd het komposteren een- voudig op hopen gedaan. Tegen woordig zijn er praktische kompost silo's die veelal werken volgens het volgende principe: bovenin stoppen we het fijn gemaakte afval, middenin vindt het komposteringsproces plaats en onderin halen we de ver werkbare kompost eruit. Voor het fijn maken van het vaak omvangrijke snoeisel en dergelijke zijn er handige verhakselaars en versnipperaars die in een snel tempo het afval stuk hakken en komposteer gereed maken. Bloembollen nu planten Niets is feestelijker dan wanneer na een donkere koude winter de heldere bloemen van de eerste voorjaarsbollen zoals winteraco- niet, crocus en sneeuwklokje in vrolijke kleuren het voorjaar ko men aankondigen. Dat vrolijke voorjaar moet nu worden ge De najaarsbeurt Veel van het tuinafval dat we kunnen komposteren komt vrij bij de zoge naamde najaarsbeurt. De najaars beurt houdt vooral in het fatsoeneren van een te rommelig geworden tuin. In de herfst als de eenjarigen afster ven, de vasteplanten slordig worden, de rozen uitgebloeid zijn en de bo men kwistig met hun bladeren strooien moeten we hier en daar wat ingrijpen. We hoeven daarbij echter niet voor een soort allesreiniger te spelen want waar mogelijk kunnen we best de natuur haar eigen gang laten gaan. Bladeren tussen struikgewas mogen lekker blijven liggen. Alleen op het gras halen we ze weg want daar ve roorzaken ze op den duur gele plek ken. Onkruid verwijderen we, maar tussen heesters en vasteplanten spit ten moet U zo weinig mogelijk doen. Laat daar de natuur maar met rust. In de vasteplantenborder knippen we alleen de ineengestorte lelijke planten terug. Planten met holle stengels niet te kort boven de grond plant. Bloembollen zijn er te kust en te keur. De meest opvallende soorten zoals tulp, narcis en hya cint behoeven geen nadere intro- duktie. Minder bekend zijn de soorten die tot het zogenaamde "bijgoed" worden gerekend. Ze worden vanwege die betrekkelijke onbe kendheid minder aangeplant en dat is jammer, want juist zij leve ren een heel interessante eigen bijdrage aan de voorjaarstuin. Deze "andere" bollen vormen een heel natuurlijke aanvulling op de struiken en vasteplanten- beplanting. Vóórdat bomen en struiken met hun bladeren het licht wegnemen en voordat de vaste planten zich ontwikkelen is er ruimte en tijd voor de bolge- wasjes om zich onder en tussen terugknippen want dan gaan ze ge makkelijk inwateren en rotten. Som mige vasteplanten zoals sedum en astilbe zien er ook in uitgebloeide toestand nog best aardig uit en zeker als koning winter ze met sneeuw of Het Hoveniersbedrijf Beveland BV te Goes heeft de tuinenprijs 1984 gewonnen. Deze tuinen- prijsvraag wordt jaarlijks georga niseerd door de Koninklijke Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde en de Kring Tuin- en Landschapsvoorziening. De win nende tuin die is ontworpen door onze medewerker C.J. Nouse uit 's Gravenpolder is een kleine tuin achter een eengezinswoning die pas twee jaar oud is. Belangrijke elementen waaraan het ontwerp is opgehangen zijn een vijver en die planten te manifesteren. Toepasbaar voor zulke situaties zijn sneeuwklokjes, bóshyacint- jes, sneewroem, anemoontjes, kievitseitjes, botanische narcis sen, lenteklokjes, blauwe druifjes en winteraconiet. Tussen lage en fijne vasteplanten komen vooral de ranke gele en blauwe bolirisjes tot hun recht. De kuituur van de ze bolgewasjes is heel gemakke lijk. Zijn ze eenmaal aangeplant en voelen ze zich thuis dan hoeft u er niets meer aan te doen. Ze kunnen zoals dat heet gewoon verwilderen. Bomen en struiken die de winter tuin aankleden Wie bomen en struiken in de herfst plant neemt een voor sprong op degene die dat pas in het voorjaar doet. Bovendien kunnen we door in de #herfst te planten er voor zorgen dat de tuin er in de winter wat aangekleder uitziet. In teveel tuinen is het in de winter een te kale bedoening. Door wat wintergroene en win- terbloeiende planten in de be planting op te nemen kunnen we een kale wintertuin aanzienlijk opfleuren. Belangrijke winter groene planten zijn natuurlijk de vele coniferen en groenblijvende heesters als vuurdoorn, hulst, laurier en viburnum. Nog leven diger wordt het als we de tuin stofferen met veldjes winter- bloeiende heide in wit, rose en rood. Andere interessante win- terbloeiers zijn de geurende to- verhazelaars, de helder gele naaktbloeiende jasmijn, de skim- mia met de rode bloempluimen, j de rijk bloeiende Viburnum tinus en de fijne sierkers Prunus subh. "Autumnalis Rosea". rijpt versiert weten ze nog voor aar dige verrassingen te zorgen. Tenslotte kunt U de rozestruiken nu inkorten tot op zo'n 40-50 cm. Het echte korte terugsnoeien volgt pas in het voorjaar. hoogteverschillen. Dominerend element is de vijver die, zo zegt ontwerper Cees Nou se, veel klein leven in de tuin brengt. Afgelopen dinsdag is de prijs aan Nouse uitgereikt door de voorzitter van de Koninklijke Maatschappij de heer N.C. Hof man. Deze noemde het ontwerp van de tuin eenvoudig wat tevens zijn kracht is. "Het ontwerp is tot in de finesses goed doordacht en er is een goed gebruik gemaakt van materiaal en ruimte. Een tuin die "af' is." De heer C.J. Nouse bij de door hem ontworpen tuin waarmee hij de landelijke Tuinenprijsvraag heeft gewonnen. 11 Nieuwe produkten voor de tuin: Classico sierbestrating om in kleine tuinen leuke terrasjes in speelse vormen te kunnen maken. Ontwerp: C.J. Nouse, Beveland B V. Nieuwe produkten voor de tuin: drijvende verlichtingsarmaturen in de vijver voor sprookjesachtige sfeerverlichting. Ontwerp: C.J. Nouse, Beveland BV.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 11