a ■■■1 is w •T* Werkgroep Fruitveilingstruktuur verwacht voor 1990 ca. 10% meer fruitproduktie in Zeeland Bestuur Landbouwschap achter akkoord over tuinbouwgasprijs Rentabiliteit van groenteteelt in open grond in 1982 fors gedaald Meeste gewassen lijden van te weinig zon! Veilingen met strenge maatregelen inquisiteur? K '4 Het is eentonig om weer over het slechte weer te schrijven, maar er wordt nergens zoveel overgepraat ze ker. Onder de boeren en tuinders leeft het weer want bijna iedereen onder vindt er de hinder en schade wel van. De een wat meer als de ander. In de maand september werd in hoofdzaak de zaadteelt getroffen hier op THOLEN. Maar naar het zich nu laat aanzien zullen er ook velen met andere gewassen in de problemen komen, want de berichten zijn nog steeds niet hoopgevend. De uien zullen al behoorlijk aan kwaliteit en kleur geleden hebben en dan valt het niet meer mee om er een eksportwaardig produkt van te ma ken, want de keuringseisen zijn hier bij ook zeer streng. Het is te hopen dat er op korte ter mijn verandering komt omdat er an ders in de zware grond heel wat pro- dukten nooit gerooid zullen worden. De tijd gaat door en wanneer het eenmaal omdraait heeft men soms gelijk nachtvorst. Onder glas onder vinden de werkzaamheden vrijwel In dit kader wordt gewezen op een aantal bijzondere faktoren, zoals o.m. de groeiende belangstelling voor de fruitteelt, de ontwikkeling op de huidige fruitteeltbedrijven zelf, de zoetwatervoorziening e.a. Een en ander kwam naar voren op de 19 september j.l. gehouden vergadering van de werkgroep Overleg Zeeuwse Fruitveilingstruktuur. In dit overle gorgaan zitten naast vertegenwoor digers van de 4 veilingen de advi- De bedrijven met groenteteelt in de open grond in Nederland leden in 1982 een gemiddeld verlies van ƒ54.920,— Dit bedrag komt overeen met 25% van de kosten. De rentabiliteit is gedaald met 7 punten ten opzichte van het vooraf gaande jaar en met 12 punten ten op zichte van het boekjaar 1980. De te ruggang van de rentabiliteit in 1982 Ls een gevolg van stijging van de kosten (4%) en daling van de opbrengsten met ruim 4%. Dat blijkt uit een ver slag van het Landbouw-Ekonomisch Instituut, dat dezer dagen wordt ge publiceerd. Bij de bepaling van het onderne mersoverschot wordt voor de eigen handenarbeid van de ondernemer een berekende vergoeding als kos- tenfaktor opgenomen. Wordt die berekende vergoeding buiten be schouwing gelaten, dan blijft de ar- beidsopbrengst van de ondernemer 10 geen stagnatie van dit weer. Dat is wel een voordeel. Het werk onder glas is in dit opzicht heel wat aan trekkelijker. Buiten zijn de omstan digheden in ons klimaat het grootste deel van het jaar niet aangenaam voor de tuinder en daar tegenover valt het hier bij die enkele dagen warm weer die we hier meestal maar hebben, onder glas echt wel uit te houden. Het is in elk geval zo dat iemand die het eenmaal gewend is liefst zo weinig mogelijk meer naar buiten gaat. De meeste gewassen hebben erg te lijden van te weinig zon. Dit is nog steeds de beste en goedkoopste energiebron die men ook voor onze kassen niet kan mis sen. Door de vochtige omstandighe den krijgt botrytis vooral in de to maten de kans om zich uit te breiden. Het is met de hetelucht kachels die hier op de meeste bedrijven aapwe- zig zijn vrijwel onmogelijk om het gewas voldoende droog te krijgen. Dit gaat met buizenverwarming nu eenmaal beter omdat de straling en de opstijgende warmte hiervan een seurs ïr. W.L.A.G. Tacken en dr. W H. Kemmers van het CBT. In de vergadering bleek verder dat op basis van de prijsontwikkeling in de seizoenen l982-'83 en 1983-'84 voor de belangrijkste rassen en ma ten appelen en peren wordt gekon- stateerd dat de prijsvorming in dit gebied in vergelijking met andere gebieden van Nederland een verbe tering behoeft. Een deel van de ge- konstateerde verschillen voor deze over. Deze bedroeg in het verslagjaar gemiddeld 15.090,— per onderne mer. Deze arbeidsopbrengst vermeerderd met het saldo van berekende en be taalde rente en de rentesubsidie vormt het ondernemersinkomen, dat n 1982 gemiddeld ƒ24.240,— be droeg. Het totaal inkomen - onder nemersinkomen vermeerderd met de berekende vergoeding voor de han denarbeid van de gezinsleden als mede het inkomen dat buiten het bedrijf werd verkregen - bedroeg ge middeld 45.870,- per onderne mer. De totale bezittingen van de onder nemers van de bedrijven bedroegen 634.790,— per bedrijf. Deze bezit tingen waren per 31 december 1982 met 467.790,- eigen vermogen gefinancierd ofwel 74%. Den Haag, september 1984 Land bouw-Ekonomisch Instituut drogend effekt hebben op het gewas. De prijs van de tomaten is op het moment goed. zodat dit veel goed kan maken. Er zijn al diverse zaad gewassen geoogst onder glas. Hoe de opbrengst zal zijn is nog niet te zeg gen. Het lijkt bij b.v. de colleus (siernetel) wel goed te zijn. Na de enorme groei en bloei in de mooie maand augustus kan het toch eigen lijk niet tegenvallen. Doordat deze teelten nog onbekend zijn tast men nog een tijdje in het duister want het zal nog wel even duren voor de zaadfirma's alles weer schoon heb ben. De meeste telers hebben overi gens al een voorschot gekregen zodat ze het rustig afwachten. Het late zaadgewas onder glas, met name het Vlijtig Liesje, ondervindt heel wat hinder en schade van het natte weer. Het zaad van deze bloem springt weg zodra de knop rijp is. Daarom wordt dit gewas op plastik geplant zodat het uitgevallen zaad regelmatig opgeveegd kan worden. Omdat bij dit gewas het meeste zaad pas in september gevormd wordt, is het door het kleine aantal uren zon in deze maand ekstra laat ontwikkeld zodat wanneer de maand oktober niet meevalt men hier geen hoge op brengst van mag verwachten. Daarbij komt nog het feit dat de houten kassen die hier nog veel staan erg lek zijn zodat men, nu het bijna elke dag regent, veel hinder onder vindt van water op het plastik vooral onder de goten. De kwaliteit en de kleur van het zaad zullen ook niet optimaal zijn. Zo heeft een ieder zijn problemen en dat zal altijd wel zo blijven in de strijd om het bestaan. regio kan verklaard worden door het grote aandeel kommissiehandel op de Zeeuwse veilingen, alsmede door de excentrische ligging t.o.v. de grote konsumptiecentra. Opgemerkt werd dat -bij koncentratie van veilingen elders in Nederland achteraf vaak een verbetering van het prijsniveau en van de samenstelling van het ko perscorps in de veilingbanken kan worden gekonstateerd. In de konkrete Zeeuwse situatie lijkt het de werkgroep realistisch ervan uit te gaan dat een bundeling de bestaande verschillen zeker zal kun nen verkleinen. Gezien eerder ge noemde aspekten lijkt enig verschil desondanks te blijven bestaan. Een inventarisatie van het huidige ko persbestand van de Centrale Tuin bouwveilingen Zeeland geeft aan. dat een b°.,diigrijk deel van de toiale afzet plaatsvindt via zgn. kommis- sionairs, wier aandeel geraamd kan worden op 80 a 90%. De totale groep van kommissionairs is verder be perkt van omvang, zodat rekening houdend met een natuurlijke ont wikkeling binnen deze groep op ter mijn een zorgelijke situatie dreigt te ontstaan voor wat betreft de wense lijk geachte normale onderlinge konkurrentieverhoudingen. Deze si tuatie is zowel typerend voor het heel als voor ieder van de aangesloten veilingen. Door een verbetering van de aan trekkingskracht van de veilingen, met name door service, het efficiënt kunnen aankopen, het vlot over de produkten kunnen beschikken, het regelmatig kunnen kopen van grote re partijen enz. enz. kunnen in de toekomst de huidige kopers efficiën ter werken en meer en krachtiger kopers worden aangetrokken, waar door ook de prijsvorming gunstig kan worden beinvloed, aldus de werkgroep die tevens besloot het overleg over de eenwording van de Zeeuwse fruitveilingen voort te zet ten. Het is nu bijna half oktober. De fruittelers op Schouwen-Duiveland moeten nog met de pluk van de Gol den Delicious beginnen, pij de zo- merrassen was de plukdatum 10 da gen later dan bij een normaal jaar. Ervaren fruittelers verwachtten dat dit verschil bij de bewaarrassen klei ner zou worden. Door de extreeme weersomstandigheden is dit verschil echter blijven bestaan. De Conference is nog behoorlijk uit gegroeid en heeft een goede maat peer geleverd. Bij de appels hebben percelen die goed bezet hingen nog al veel kleine maten gegeven. Alleen de Goudreinette is hierop een uit zondering. De Golden Delicious zullen dit seizoen meer appels onder de 70 mm leveren dan we wensen. De kg-opbrengsten vallen daardoor echt niet mee. Bij de Cox wisten veel telers dat er nogal gescheurde vruchten in voorkwamen. Soms werden partijen voor het koelhuis voorgesorteerd. Anderen lieten de gescheurde vruchten in de boom gaard achter. Bij het plukken viel de schil kwaliteit van de Cox toch nog tegen. Partijen met 20% kroet waren geen uitzondering. Door de vele neerslag zijn de wen dakkers verandert in modderpoelen. Vele uren is er met regenkleding aan geplukt. Op den duur wordt je klam en verstijfd. Maar toch hebben we als fruittelers geen reden tot klagen als we naar onze buren in de akkerbouw kijken. Die kunnen helemaal niet opschie ten en hebben alle tijd om erover te piekeren. Toch open ook wij dat het weer zich spoedig van een betere kant laat kennen. De Golden heeft hard zon nodig om straks redelijk te smaken. De Jonagold is dit seizoen een probleemras. Andere jaren plukken we de laatste Jona Gold meestal begin november. Als we nu naar de kleur van de vruchten kijken vraag je je wel af wanneer de laatste Het bestuur van het Landbouwschap staat achter het eenjarige akkoord over de tuinbouwgasprijs, dat het dagelijks bestuur van het schap eind vorige week sloot met de Gasunie en de Vegin. Dit bleek tijdens de maandelijkse vergadering van het Landbouwschap, die op woensdag 3 oktober jl. in Den Haag is gehouden. De reakties varieerden van matig te vreden tot een voldoende onderhan delingsresultaat, waarbij niettemin werd aangetekend dat ook bij een gasprijs van 42,5 cent/m3 een deel van de glastuinders het niet zal kun nen bolwerken, zeker niet als een strenge winter volgt. Diverse bes tuursleden betreurden het dat de achterban (de beide tuinbouwafde lingen van het Landbouwschap) niet tot het laatste moment bij de onder handeling zijn betrokken. De kwestie van de meetverschillen bij gasleveranties aan de tuinders blijft ook in het Landbouwschap de gemoederen bezighouden. De heer M.J. van den Heuvel (CBTB) vindt pluk aan de beurt zal zijn. Het is te hopen dat ook voor de fruittelers de maand november geen zware nacht vorst meebrengt. Jonagold moet dit seizoen minimaal 10% streperig gekleurd zijn wil zoals klasse II aangevoerd mogen worden. Ongekleurde Jonagold is zodoende fabrieksfruitü Een nieuwe maatregel die juist dit seizoen van toepassing wordt en daardoor grote moeilijkhe den zal veroorzaken. Het is zeker te verwachten dat dit jaar een belang rijk percentage groene vruchten ge plukt zal worden. Op schorting van deze maatregel kon voorkomen dat deze appels buiten de veiling om de handel bereiken, want het waarde verschil zal te groot zijn dat alle telers deze Jonagold buiten de handels ka nalen houden en aan de fabriek le veren. Door deze maatregel en de strakke toepassing van de Jodiumtest bij de James Grieve maken we van onze veilingen een groot inquisiteur en dat is toch zeker niet verantwoord. Voorlichtingsbijeenkomst verpakken fruit Reeds nu kunnen we meedelen, dat er op donderdag 15 november a.s. tussen 3 en 5 uur 's middags in de gebouwen van de veiling te Goes een voorlichtingsbijeenkomst zal zijn over het verpakken van fruit. Onze mensen zullen dan vertellen hoe het kan en moet, en ook zal de heer S.Th. van Diepen van het Centraal Bureau aanwezig zijn om te vertellen over de belangen die op het spel staan bij het verpakken van fruit. We raden een ieder, die fruit wil verpakken, aan om deze bijeenkomst te bezoeken. Tijdens deze bijeenkomst van 15 no vember zult u worden ingelicht over de benodigde pakbladen, het ge wicht per krat enz. Een lijst met ma ten en nummers van de pakbladen alsmede het adviesgewicht per krat is bij uw veiling verkrijgbaar. dat het aangekondigde onderzoek te lang gaat duren en acht het beter dat de rechter hierover een uitspraak doet. De heer W. Meere (Voedings bond FNV) vroeg zich af waar het bedrag van 15 miljoen is gebleven, nu dit niet is aangewend bij het be reiken van een gasprijsakkoord. Via het sektorbeleid kan volgens hem dit bedrag alsnog voor de tuinbouwsek- tor boven water worden gehaald. Voorzitter Schouten van het Land bouwschap zei dat het risiko te groot was geweest om de onderhandelin gen vast te laten lopen. Ook hij noemde het bijzonder vreemd dat het bedrag van 15 miljoen voor 1985 niet meer beschikbaar is. Als nog zal getracht moeten worden dat dit bedrag voor de tuinbouwsektor beschikbaar komt. Tenslotte her haalde hij in de bestuursvergadering dat tuinders, die door meetverschil len bij gasleveringen duidelijk te veel hebben betaald, met terugwerkende kracht gekompenseerd dienen te worden. Vrijdag 12 oktober 1984 De werkgroep Overleg Zeeuwse Fruitveilingstruktuur verwacht in de fruitteelt voor 1990 een toename van het totale produktieniveau in Zeeland van ca. 10%, die tot 1995 nog verder zou kunnen uitlopen tot ca. 15%. E.e.a. is gebaseerd op een voortgaande verjonging van de fruitteelt, een toenemend aandeel voor de nieuwe rassen en op een stabiel blijvend areaal. T.a.v. de verbetering in teeltmethode, bodemk waliteit, watervoorziening e.d. wordt een jaarlijkse produktiestijging verwacht van ca. 0,5%. Door de werkgroep wordt een positievere ont wikkeling vooralsnog niet uitgesloten. Er is al weer veel fruit afgevoerd, waaronder de Conference, Deze peer is wat de maat betreft toch nog meegevallen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 10