Tarra beperken KORTE WENKEN C.A.R. Zevenbergen Veel regen en waarschijnlijk hoge opbrengsten Suikerbieten hebben matig gehalte Zware regens gooien planning totaal in de war Bietenkampagne komt traag op gang Levering stro in de knel Ook in de tweede helft van september waren de weersomstandigheden op WALCHEREN nog niet van dien aard dat de werkzaamheden massaal konden worden aangepakt. De sprei ding van de regenval was zodanig dat de grond steeds te nat is voor het rooien van aardappelen en uien. Het rooien van suikerbieten kon nog wel plaats vinden. Per 1 oktober moet nog steeds het merendeel van de uien gerooid wor den. Aardappelen zijn er nog maar sporadisch gerooid. Van vrijwel alle percelen zijn de knollen nu wel vol doende afgehard. Van enkele ge rooide percelen, zowel bieten als aardappelen, vernamen we zeer goede kg-opbrengsten. Een tamelijk hoog tarra-percentage en een zeer matig suikergehalte bij de suikerbie ten. De veldwerkzaamheden hebben de afgelopen periode maar op een laag pitje gestaan. De werkzaamheden hopen zich alsmaar op. Er is op dit ogenblik toch wel een achterstand van 2 a 3 weken. Slechts een langdu rige periode van goed werkbaar weer kan er toe bijdragen dat van deze achterstand nog wat kan worden in gelopen. De inzaai van de wintertarwe staat ook weer voor de deur. Hoewel we met de "gemiddelde datum" nog even tijd hebben, zullen we onze plannen wat betreft rassen keuze en de omvang van het tarweareaal met betrekking tot het bouwplan 1985 nader moeten maken. De ploegwedstrijd heeft j.l. zaterdag toch nog plaatsgevonden. Van uitste kwam gelukkig geen afstel. Voor de winnaars proficiat met het behaalde resultaat. De prijzen van de produkten als aardappelen en uien staan maar op een laag nivo. Al met al is het in de akkerbouw momenteel weinig roos kleurig. Hetzelfde geldt voor de rundveehouderijsektor, zeker wat betreft de superheffing in de melk veehouderij. Er zijn nog steeds be drijven die niet weten waar ze aan toe zijn. Op een verzoek voor verrui ming van het kwotum is nog geen antwoord ontvangen. Het is wense lijk dat een verrekening van teveel Op het moment dat ik als praktijk schrijver van SCHOUWEN-DUI- VELAND dit artikeltje schrijf (de op één na laatste dag van de maand sep tember) is het gelukkig goed weer. En het is te hopen dat het nog steeds droog is op het moment dat u dit leest. De maand september heeft in Zierikzee ruim 170 mm neerslag ge bracht. Dat is meer dan vorig jaar en geleverde melk pas volgend voorjaar zal plaats vinden. Degenen die tot op heden teveel hebben geleverd kun nen dit dan in de a.s. winterperiode nog korrigeren. Ook de voedervoor ziening vraagt veel aandacht. Ver wacht wordt dat de meeste maisper- celen nog wel 90% van de normale voederwaarde zullen opbrengen. 'Ook hier een aanzienlijke achter stand in het werk. Verwacht mag worden dat de mais omstreeks half oktober voldoende "oogstrijp" is. De weersomstandigheden spelen ook hierbij een belangrijke rol, wat be treft o.a. de mate van afrijping. Zon nig weer zal de droge stofopbrengst gunstig beïnvloeden. De kwaliteit van het gras is nu maar zeer matig. Het vee is veel onrustiger en onte vreden dan in een droge periode met weinig gras. Ook de veehouders zijn ontevreden over o.a. de prijs van de perspulp. In verhouding tot de prijs van de droge pulp is de perspulp duur. De bestellingen voor perspulp blijven dan ook sterk achter bij die van vori ge jaren. Er schijnen enkele veehou ders te zijn die hebben geïnformeerd naar de mogelijkheden en gevolgen bij gebruikmaking van de opkoopre geling voor melk. Informeer in eerste instantie bij de S.E.V. Bezint eer ge ook aan deze zaak begint. De graanoogst is ook in HET LAND VAN HEUSDEN ALTENA EN DE BIESBOSCH prima verlopen met zeer goede kilo opbrengsten. Men spreekt zelfs van een topjaar. Jammer dat de graanprijzen het tot heden la ten afweten en de financiële op brengsten zeker geen top te zien ge ven. De grote graanvoorraden in Eu ropa zijn daar zeker debet aan. Ook de grote verwachtingen van de aard appelopbrengsten (hoewel nog niet geoogst) geven een bedrukte stem ming op de aardappelmarkt te zien en de handel is dan ook zeer kalm. Hoewel 1984 zowel voor graan als aardappelen een zeer goede kwan tumopbrengst te zien geeft is men over de financiële uitkomsten zeker niet optimistisch gestemd. De mais welke in dit gebied is geteeld geeft ook een redelijk tot goede opbrengst te zien. Alleen de afrijping laat het wat afweten en daardoor zal ook het oogsten van dit gewas zeker vertra ging ondervinden. Ook de najaars werkzaamheden zoals de grondbe werking en ploegen zijn door de natte weersgesteldheid zeer ver traagd. Ook daarvoor zou een gun stiger oktobermaand zeer welkom zijn. Laten wij hopen dat de volgen de rubriek Uit de Praktijk, ook van uit Altena-Biesbosch een wat opti mistischer geluid kan laten horen. Ook in Altena-Biesbosch hebben de grillige weerstegenstellingen de werkzaamheden op de bedrijven zeer verstoord. De zware regens van de afgelopen weken hebben de ge maakte afspraken met de loonwer kers voor het rooien van aardappelen en suikerbieten totaal in de war ges tuurd en de gemaakte planning is totaal verstoord. Bij mijn rondrit door ons gebied op 28 september j.l. trof ik een beeld aan dat nog nooit eerder in deze tijd van het jaar voor gekomen is. Op enkele bedrijven la gen wat bietenhopen en was men ook nog aan het rooien, dit laatste moge lijk als reaktie op de oproep van de suikerfabrieken om voor het week einde nog bieten te rooien gezien de trage aanvoer tot nu toe. Ook was men op enkele bedrijven aan het aardappelrooien of was men bezig geweest maar weer opgehouden we gens de te slechte toestand. Een zeer opmerkelijke tegenstelling was wel dat er ook nog een combine in aktie was die de laatste tarwe in ons gebied De laatste jaren nemen.de kosten van tarra bij bieten voor de fa brikant en zodoende ook voor de teler sterk toe. Momenteel kost een ton grondtarra aan de fabriek 30,— Het Instituut voor Ratio nele Suikerproduktie heeft in sa menwerking met de tarrawerk- groep Nederlandse Suikerindus trie en het Konsulentschap voor Landbouwwerktuigen en Arbeid een brochure vervaardigd met als titel "Tarra beperken door doel matiger werken". Onder deze ti tel is tevens een film vervaardigd. In de brochure worden de moge lijkheden tot beperking van tarra bij onder andere grondbewer king, teelt, oogst en transport uit voerig behandeld aan de hand van kleurrijke foto's. De brochure is verkrijgbaar bij het I.R.S. tel. 01640-34970. Door slechte weersomstandigheden De suikerbietenkampagne dreigt een zeer trage start te krijgen doordat te weinig bieten kunnen worden aangevoerd i.v.m. de slechte weersomstandigheden. Was het in principe de bedoeling de verwerking 24 september te starten, door de zeer lage aanvoer zijn de fabrieken in Sas van Gent en Zevenbergen pas afgelopen zondag en maandag begonnen. Vorige week donderdag, vrijdag en zaterdag heeft men wat kun nen rooien zodat men wel aan het werk kon maar daarna is er weer zoveel neerslag gevallen dat bie- tenrooien niet mogelijk bleek. In verband hiermee zijn de leve ringsvoorwaarden aangepast: door het weer zijn de bieten meer gegroeid in gewicht dan andere jaren terwijl het suikerpercentage is achtergebleven. Mocht nu achteraf blijken dat in de loop van de weken de stijging van het suikergehalte groter is dan andere jaren dan zal langer premie wor den gegeven. Wat betreft de tarra is het zo dat voor de bieten die t/m 6 oktober zijn gerooid 5,- i.p.v. 10,- per ton tarra zal worden berekend. Men verwacht dat door de ge noemde slechte weersomstandig heden de bietenkampagne be hoorlijk uit zal lopen en denkt nu dat men eerder rond de kerstda gen klaar zal zijn (jan, zoals gep land, half december. ook meer dan de voor de landbouw gewenste hoeveelheid. Op de akkers waar zich nog steeds de aardappelen, uien en suikerbieten bevinden, is het op diverse plekken een enorme wate rige toestand. De machines konden niet op het land komen; het was zelfs zo erg dat de suikerfabriek in Zeven bergen na een voorzichtige start haar deuren weer heeft gesloten. De grondstof die de fabriek nodig heeft werd niet aangevoerd. Het is te hopen dat daar op dit moment ve randering in is gekomen. De vorige keer heb ik al geschreven dat de op brengsten tot nu toe goed waren en dat de vooruitzichten ook goed zou den zijn. Uiteraard is daar geen ve randering in gekomen, maar de pro dukten zullen de grond nog wel eerst uit moeten, want anders hebben we er nog niets aan. Ook voor de vee houderij is het van belang dat het droger wordt. De snijmaisoogst staat voor de deur en dan moet het toch wel droog zijn. Er is de afgelopen zomer veel stro verhakseld, omdat persen in het ge heel niet rendabel was. Nu zijn de verwachtingen echter totaal anders. Door de zeer late oogst in met name het noorden en midden van het land ligt er nog veel stro te velde, dat door de verwering (en vertering) nage noeg niets meer waard is. Dat betekent dus dat boeren die de moed opgebracht hebben om het stro in te schuren er de komende winter de vruchten van zullen pluk ken. Ja, in het noorden was (is) de graanoogst zeer laat. Zo laat dat zelfs op 1 oktober nog steeds niet alle tar we en haver geoogst was. Sommige boeren hebben hun haver eerst voor moeten maaien en toen pas kunnen maaidorsen. Onlangs is er in ons gebied een de monstratie sleufloos draineren ge houden, georganiseerd door een groot drainagebedrijf. De belang stelling was. ondanks het slechte weer, goed. Het werk dat geleverd werd was goed en het ging veel snel ler dan met een "normale" draineer- machine. Of het in de praktijk op grote schaal opgang zal maken, zal nog blijken en hangt ondermeer af van de verkregen resultaten; die echter pas over een jaar goed zicht baar zijn. Zoals u reeds verschillende keren hebt kunnen lezen zullen op 13 okto ber a.s. de eilandelijke ploegwedstrij- den worden gehouden op een perceel grond van bedrijf "Luchtenburg" te Haamstede. Uiteraard kan het alleen maar doorgaan als het weer het toe laat en als er voldoende deelnemers zijn. Het is daarom van groot belang dat alle met name jonge boeren zich zo spoedig mogelijk opgeven bij dhr. O. bij de Vaate te Kerkwerve (tel. 01119 - 1417). En... niet aarzelen maar doen!!! a an het oogsten was. Deze kombi- natie van oogstwerkzaamheden is zeker uniek in de geschiedenis van de landbouw. Het slechte weer vai de afgelo pen periode is voor het oogsten van o.m. de granen en het stro een grote zorg voor de akkerbouwers. Niet alleen strekken die zorgen door het slechte weer x8ch uit tot de akkerbouwers maar ook zijn er voor de fouragehandelaren ern stige problemen ontstaan. Veel stro door handelaren bij de telers aangekocht is kontraktueel door verkocht. De betrokken handela ren hebben derhalve de plicht tot levering en zullen wanneer zij door welke omstandigheid dan ook daaraan niet kunnen voldoen met behoorlijke schadeclaims worden gekonfronteerd. Dit is eec zeer ernstige situatie. Onze veréniging doet dan ook een ern stig beroep op de telers die leve ringsverplichtingen zijn aange gaan al het mogelijke te doen om het stro te persen en te bergen en niet tot verbranding of het ver- hakselen van stro over te gaan. AKKERBOUW PLOEGWERK VORMT VOOR elk gewas de basis voor de uit eindelijk te behalen opbrengst. Vlak ploegwerk, uitgevoerd onder droge omstandigheden, geest de beste uitgangssituatie voor een maksimale opbrengst. FIJNE ZADEN, ZOALS teunis bloem, uien en ook suikerbieten vragen een regelmatig, ondiep zaaibed. Om dat in het voorjaar te kunnen maken is op kleigrond zwaarder dan 25% afslibbaar een nabewerking van het geploeg de land aan te bevelen. Die dit di- rekt na het ploegen of als dit niet mogelijk is tijdens een vorstperio de. NABEWERKEN VAN HET ge ploegde land kan het beste gebeu ren met een kultivator of een aan gedreven werktuig. Het gaat er om dat de ploegsneden wat worden geëgaliseerd en de grote openingen tussen de sneden met grond wor den gevuld zonder dat de grond te fijn wordt gemaakt. Werk erg op- unt u dus niet missen bij dit werk. KOMT ER KWEEK IN UW percelen voor, dan kunt u na het ploegen een behandeling met TC A uitvoeren. U mt er wel rekening mee houden dan TC A 100 da gen werkt, de vorstperiode niet meegerekend. Wacht dus niet te lang om schade in het volggewas te voorkomen. TCA OP ZANDGROND MOET u verspuiten over een oppervlakig of niet bewerkte grond. Daarna moet het middel 8 10 cm diep ingefreesd worden. Het effekt op kweekgras wordt daar door vergroot en u kunt met min der middel (minimaal 50 kg/ha) een goed resultaat bereiken. VEEHOUDERIJ PLAATS OP ROOSTER- VLOEREN zoveel mogelijk kal veren en pinken van gelijke leeftijd bij elkaar. Als grote en kleinere dieren bij elkaar lopen, komen de kleinen tekort. Ook meer dan 6 stuks in één hok is niet aan te be velen. Denk ook aan de vreet- breedte per dier. SN IJ MAIS TE VROEG OOG STEN geeft hogere verliezen dan te laat oogsten. Het beste is het deegrijpe tot hard deegrijpe sta dium. Bij oogsten in het melkrijpe stadium zijn de verliezen 20-30%. In het hard deegrijpe stadium 8 - 10%. Oogst dus vooral niet te vroeg. DE RUIMTE VOOR WERK TUIGEN is op veel bedrijven een probleem. Werktuigen aan de he- finrichting kunt u vanaf de trekker plaatsen op een pallet met daar onder zwenkwielen van 20 cm hoogte. De vloer moet wel vlak en hard zijn. Op deze manier kunt u de ruimte beter benutten. Vrijdag 5 oktober 1984

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 6