Oogststagnatie onderstreept opnieuw afhankelijkheid bedrijfsresultaat boeren van de natuur zuidelijke landbouw maatschappij Weer dwingt boer tot nietsdoen en jaagt de hele sektor op extra kosten Bezorgde ZLM-voorzitter Doeleman: m m VRIJDAG 5 OKTOBER 1984 tuinbouwblad zlitr Door het aanhoudend onbestendige weertype waarin ons land nu al enige weken gevangen zit, loopt het binnenha len van de oogst van de bieten uien, aardappelen en mais, die toch al enige weken achterlag, nog extra vertraging op. De korter wordende dagen met af en toe een bui - de hoeveelheid neerslag verschilt in ons werkgebied toch nog aanzienlijk van gebied tot gebied - verhinderen dat het land berijdbaar en de produkten rooibaar worden de boe ren handenwringend en ongeduldig tot nietsdoen ged wongen, ook in de handel en in de verwerking zit men met grote problemen. Zo verloopt de aanvoer van suikerbieten naar de diverse fabrieken zeer traag waardoor slechts op halve kapaciteit kan worden gedraaid. Een kostenverhogende affaire. Ook in de aardappelsektor loopt het stroef. Andere jaren lag de export van konsumptieaardappelen om deze tijd al op een behoorlijk nivo. maar dit najaar komt ze zeer langzaam en onvoldoende op gang. Van een vergelijk bare situatie is sprake in de uiensektor. Van het totale areaal is nog weinig gerooid en binnen gebracht. De opbrengsten lijken overigens goed. In Zeeuws-Vlaande- ren is, zo vernamen we, op een bedrijf 75 ton van een ha gehaald. De kwaliteit is (nog)' goed maar de afrijping verloopt niet naar wens terwijl veel gerooide uien nu te lang op het land blijven liggen waardoor de zgn. verwe ring (het grijs/bruin worden van de huid) optreedt het geen kwaliteitsverlies betekent. Uienhandelaar J. Wis kerke en zonen te Kruiningen wordt door het tegenzit tende weer gedwongen tot improviseren. Hij probeert de wat ongerust wordende telers bij de afname zoveel mo gelijk ter wille te zijn maar dat gaat soms toch wel ten koste van de kwaliteit. Bij Wiskerke is onlangs overigens een nieuwe bewaarplaats voor uien gereed gekomen met een kapaciteit van 2000 ton. Engels systeem Wiskerke: ""We hebben de nieuwe bewaarplaats gebouwd om de droging tijdens de veldperiode over te kunnen slaan. We gaan steeds meer naar het engelse systeem: rooien, direkt op de wagen en de cel in, waar ze bij een konstante temperatuur van min nul graden kunnen worden bewaard tot mei/juni. Door de snelle droogkapaciteit slaagt Wis kerke er ook in de uien de goede kleur te laten behouden. Ook voor boeren is een snelle droging van de partijen gewenst, zo laten vader Wiskerke en zijn twee zoons we ten. Dat bevordert de kwaliteit en de kleur van de partijen. Als de kw aliteit van de uien zo blijft als ze tot nu toe is dan zijn de Wiskerkes niet pessimistisch en zien ze de export wel zitten. "Maar het weer moet nu wel verbeteren want de uien moeten gerooid kunnen worden en regelmatig binnen blijven komen." De werkzaamheden op het land dreigen ernstig achterop te geraken als gevolg van de voortdurend slechte weer somstandigheden. Voorzitter A.J.G. Doeleman stelde in zijn openingswoord van de maandag 1 oktober j.l. te Hoogerheide gehouden vergadering van het Hoofdbes tuur van de ZLM met enige zorg vast dat er nog erg veel werk op de akkerbouwbedrijven moet worden gedaan terwijl voor de veehouderij ook de maïsoogst nog zo goed als geheel moet worden binnengehaald: "Nog niet eerder is het voorgekomen dat er op 1 oktober nog vrijwel geen aardappelen en uien gerooid waren. Voorspellingen doen over de afloop van de situatie waar wij nu voor staan is niet mogelijk. Wat dat betreft blijft de natuur voor ons de grote onvoorspelbare faktor. Wel wordt opnieuw onder lijnd hoe afhankelijk de akkerbouw, grove tuinbouw en fruitteelt in zijn bedrijfsresultaat is van de natuur". Die wisselende bedrijfsresultaten worden teveel genivel leerd door het progressieve belastingstelsel en opnieuw blijkt dat ook deze regering weinig begrip heeft voor de rechtvaardigè eisen van het midden- en kleinbedrijf om de fiskale lastendruk te verminderen, aldus de heer Doe leman die vaststelde dat de aangekondigde lastenver lichting voor het bedrijfsleven volledig voorbijgaat aan de kleine ondernemers, omdat die vrijwel uitsluitend ten goede komt van het werkgeversaandeel in de sociale lasten. "Wij zullen daarom kontinu druk uit moeten oefenen op de overheid om lastenverlichtende maatregelen door te voeren voor de land- en tuinbouw". Vooral een beter werkende middeling van het inkomen over de verschil lende jaren en lastenverlichting zijn nodig willen wij een redelijke konkurrentiepositie in de EEG behouden het geen volgens de ZLM-voorzitter des te dringender nood zakelijk is wanneer andere landen - zoals Duitsland - wel duidelijk hun boeren in bescherming nemen nu het EEG- beleid zo drastisch wordt gewijzigd. Terecht heeft de Groningse Maatschappij van Landbouw een brief gezonden aan de minister van landbouw, waar bij gewezen wordt op de slechte situatie die er is ontstaan op de Nederlandse graanmarkt. Vooral ook de wijze van uitvoering van de interventie voor tarwe wordt daarbij bekritiseerd. "Het gaat niet aan over de rug van de boe ren de tarweprijs kunstmatig laag te houden door ekstra voorraden boven de markt te houden" zo stelde de heer Doeleman die zei meer te zien in een medeverantwoor delijkheidsheffing om de problematiek van de granen op te lossen". "Dat is een veel rechtvaardiger oplossing dan de koude sanering die er nu plaats gaat vinden voor de huidige onverantwoorde prijsverlaging". De ZLM-voor- zitter laakte de lakonieke opstelling van de minister van landbouw waar deze stelt dat de lagere prijzen voldoende gekompenseerd worden door de hoge opbrengsten. Dat kan incidenteel gerechtvaardigd lijken maar wordt op harde wijze gelogenstraft door de situatie zoals die zich nu in het noorden van het land voordoet. Wat betreft de superheffing stelde de heer Doeleman vast dat ook nu - op 1 oktober - de problemen voor de ver schillende individuele gevallen nog steeds niet zijn op gelost. Afgewacht dient te worden welke ruimte er komt door de opkoopregeling. Hij waarschuwde voor te hoge verwachtingen. Teleurgesteld zei de voorzitter te zijn over de terughou dende opstelling van minister Braks t.o.v. de motie die vorige week donderdag in de Tweede Kamer werd inge diend door de VVD en het CDA betreffende de financie ring door het Rijk van de pijpleiding als de Grevelingen zout zou blijven. Deze motie was duidelijk bedoeld als ekstra steun in de rug voor het ministerie van landbouw De uien rijpen slecht en onregelmatig af ten opzichte van Verkeer en Waterstaat voor wat betreft de financiering van de kosten voor de voorziening van zoet water voor de landbouw en het terugdringen van de verzilting. Deze motie kan namelijk gezien worden als een duidelijke onderstreping van de onjuiste beslissing van de minister van Verkeer en Waterstaat om de zoetwater voorziening los te koppelen van de uitvoering van de Deltawerken. Overigens zei de heer Doeleman verheugd te zijn met dit initiatief van de VVD en het CDA, dat ook bij andere partijen niet onwelwillend werd ontvangen. Blijkbaar heeft men begrip voor de rechtvaardige verlangens van de landbouw voor zoet water, zo stelde hij vast, daaraan toevoegend dat de financiering van een pijpleiding voor zoet water en het terugdringen van de zoute kwel in een klein gebied van de Delta in het niet valt ten opzichte van wel zeer hoge investeringen die er gedaan worden voor het milieu en de visserij. "A Is te zijner tijd wordt besloten om het Grevelingemeer zout te houden, dan dient tevens te worden besloten om de zoetwatervoorziening voor de agrarische sektor in deze regio veilig te stellen voor rekening van de Rijksoverheid.Deze wens werd 27 september door de Tweede Kamerleden Te Veldhuis (VVD) en Eversdijk (CDA) verwoord in een motie en aan de Tweede Kamer voorgelegd. Uit de reakties blijkt ze een kamermeer derheid te zullen halen. Minister Braks evenwel noemde de motie voorbarig en schoof ze in de la. De beide kamerleden en de vertegenwoordigers van het Zeeuws Agrarisch bedrijfsleven betreuren de opstelling van minister Braks die de motie volgens hen had moeten gebruiken in zijn strijd voor een zoetwatervoorziening en voor de boeren in dit gebied. Foto: Te Veldhuis(l.) en Eversdijk nemen de motie door.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 1