VOOIt m: VROIIW JU-K- Vrouw, gezin en verslaving Kader-kursuswerk voor agrarische P.J.O.-leden Verbetering mogelijkheden voor jonge agrarische vrouwen Waterprojekt A.C.C.W. (Wereldbond van plattelandsvrouwen) onder redaktie van de Redaktiekommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zee land en Brabant Redaktieadres: Mevr. L.J.de Regt - van Malde gem Anna Mariaweg 1, 4494 PB Geersdijk Deze wereldbond is gestart met een project om geld in te zamelen ten behoeve van het plaatsen van waterpompen in Sri Lanka en Bangla Desh. Het hoofdbestuur van onze bond heeft besloten dit project te steunen. De landelijke internationale commissie heeft hiertoe een "Watermap" samengesteld om binnen de afdelin gen een bijeenkomst te organiseren en hiervoor geld in te zamelen. De wereldbond is hiermee begonnen, nadat de Verenigde Naties de jaren 1980-1990 hadden uitgeroepen tot "waterdecade". Volgens de heer J. Zeper medewerker op het bureau ontwikkelingssamenwerking van het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieuhygiëne heeft de helft van de wereldbevolking geen deugdelijk water. Per jaar sterven er 10 miljoen mensen aan cholera, waarvan 6 miljoen kinderen. Heel veel mensen lijden aan oogziekten of blindheid en vele anderen hebben maag- en darmklachten' Dit wordt veroorzaakt door het drinken van slecht of besmet water. Over dit onderwerp spreekt dr. Stutterheim huisarts te Meliskerke en verbonden aan het zg. huiskamerproject voor drugverslaafden te Vlis- singen- voor de afdeling Middelburg van de N.B. van PI. Vr. Eerste bijeenkomst in het nieuwe seizoen Goede opkomst, roezemoedig bij praten na enkele maanden vakantie, het doet plezierig aan. We komen er echter al gauw achter, dat dr. Stutterheim een "triest verhaal" voor ons heeft. Via het roken- algemeen aanvaard, maar niettemin versla vend en alcohol, komen we bij de drugs terecht. Bangladesh Bangladesh ligt in Zuid-Azië en is 4x zo groot als Nederland. Aantal in woners 100 miljoen. Het is het armste ontwikkelingsland. Er is practisch geen industrie en veel honger. Er wonen over het algemeen Moslims. Zij moeten leven van kleine stukjes grond, waarop rijst wordt verbouwd. Maar van de 5 oogsten mislukken er 3! Het gemiddelde inkomen is rond ƒ250,— per persoon per jaar! 1 kilo rijst kost 80 cent. Sri Lanka In Sri Lanka is het hetzelfde beeld; armoede en vaak honger. De bevol king is Boedhistisch. Bij de harde strijd om het bestaan komt de zorg voor goed drinkwater nog eens bovenop. Vrouwen hebben in deze landen de primaire taak om water te halen en dat betekent in de droge tijd (7 maanden per jaar) 3 tot 5 km lo pen naar een diepere put dan de dichtstbijzijnde put in het dorp. Ze dragen 2 kruiken, één in de arm en één op het hoofd. Elke kruik weegt ca. 6 kilo en dan komt er op de te rugweg 14 kilo water bij. Natuurlijk wordt er bij de put uitgerust en nieuwtjes uitgewisseld. Het is tegelijk het sociale contact van de vrouwen. Maar ze hebben de plicht om deze tocht te maken, om hun gezin water te verschaffen. Een gezin van 5 per sonen heeft minstens 4 kruiken water per dag nodig. Naast dit water halen hebben de vrouwen evengoed een hard bestaan. Ze werken van 's mor gens 5 uur tot 's avonds 9 uur. Dan gaan ze als laatsten naar bed. Ze werken op hun land, verzorgen hun kinderen en ouders, als die er nog zijn. Ze verbouwen veel gierst, die lang bewaard kan worden. Ook ver bouwen ze op Sri Lanka peper, maïs, casave, soja en pinda's' Ze laten het onkruid liggen om het regenwater langer vast te houden. Waterputten Nu wil de wereldbond van Platte landsvrouwen diepe waterputten la ten slaan, zodat er ook in de droge tijd goed water is. Dit in samenwer king met de vrouwen daar om be paalde vooroordelen tegen de plaats. waar de put tegen te gaan. Deze mensen geloven in goede en slechte geesten. Ook verschillende volksge bruiken zijn in onze ogen vreemd. Zo geloven zij dat de ontlasting van ba by's niet schadelijk is voor de ge zondheid en wassen de vrouwen eerst de luiers uit, voor ze het water voor zichzelf gebruiken. Dit gebeurt gelukkig niet overal. -De vrouwen zijn in Bangladesh en in Sri lanka erg onderdanig aan hun man. In hun leven zijn ze eerst ge hoorzaamheid verschuldigd aan hun vader, daarna aan hun man en als ze weduwe zijn geworden aan hun oudste zoon. We noemen dit: "De drie stadia van de vrouw". Er bestaat in deze landen een gezegde, die deze onderworpenheid typeert: "De he mel van de vrouw is onder de voet zolen van de man". Wij kunnen er iets aan doen! Joke Schrijvers, medewerkster van de afdeling: Vrouw en Ontwikkeling van'de Rijksuniversiteit van Leiden leefde l'/2 jaar met haar man en 2 kleine kinderen in een dorp van ca. Wat is verslaafd zijn? Verslaafden zijn mensen die nodig "stoffen" nodig hebben om zich lek ker te voelen. Of liever gezegd "niet zo rot". Meestal hebben ze niet ge leerd problemen of teleurstellingen normaal te verwerken. Vaak als ge volg van nalatigheid van de opvoe ders, thuis, school, en omgeving. Bij na altijd zijn het mensen met een bepaalde achtergrond, hebben niet geleerd zelf iets op te bouwen of 300 mensen. Zij heeft met eigen ogen gezien, hoe zwaar deze vrouwen het hebben. Wij kunnen er iets aan doen om hun lot te verzachten, n.l. met geld. Dit geld wordt ingezameld om goede en deugdelijke putten te laten gra ven, die door de vrouwen zelf on derhouden worden. Daartoe worden nu al vrouwen opgeleid. Het worden geen dure en moeilijk te repareren putten, maar heel eenvoudige. Tentoonstelling Unicef geeft alle steun en ook gelde lijke bijdrage om dit project te doen slagen. De landelijke Internationale Commissie van de Bond van Platte landsvrouwen heeft in samenwerking met de Educatieve Dienst van het Tropenmuseum te Amsterdam een kijktocht samengesteld, die voert langs de bestaande tentoonstelling. Zo kunt U daar met eigen ogen zien, wat ik U in het kort beschreef. Op 25 oktober a.s. organiseert de Culturele Commissie van de Bond van Platte landsvrouwen een bustocht naar Am sterdam. REDAKTIE/SEKRETARIAAT: AD PHERNAMBUCQ. JEUGDWERKBURO ZEELAND, KORTE KERKSTR. 10, 4461 JE GOES Kadervorming is voor elke vrijwilligers-organisatie van groot belang. Het "kader" van een organisatie bestaat uit die leden die een zekere verantwoordelijkheid op zich hebben genomen, zoals bestuursleden. Het rekruteren van nieuwe bestuursleden zouden we kadervorming kunnen noemen. "Kadervorming" wordt echter meer in de betekenis gebruikt van "vorming van het bestaande kader". Hiermee bedoelen we dan dat we stappen ondernemen om kaderleden beter op hun taak voor te bereiden of om ze in kennis, inzicht en vaardigheden verder te ontwikkelen zodat ze beter kunnen funktioneren in hun organisatie. "Op avonden, georganiseerd door het agrarisch jongerenwerk, komen vooral technische onderwerpen aan de orde, die mij niet altijd aan spreken. Ze zijn té vaktechnisch." "Beleidszaken komen onvoldoende aan bod". "Ik heb geen agrarische opleiding gehad, weet er te weinig van". "Ik heb eens de volgende opmerking van een vrouw gehoord: "Mijn man zegt altijd, dat is toch niets voor jou"." Het reilen en zeilen van de platte landsjongerenorganisaties en het agrarisch jongerenwerkdaarvan staat of valt met goede bestuursle den, werkgroepleden en anderen die zich in willen zetten voor hun afde ling of RAK. Daarom is kadervor ming zo belangrijk. Kursussen Eén mogelijkheid om aan kadervor ming inhoud te geven is het organi seren van kaderkursussen. In deze kursussen kunnen globaal twee lij nen aan de orde komen. De eerste heeft betrekking op het technisch funktioneren van een bestuur en de individuele bestuursleden. We ko men hierbij termen tegen als "spreekvaardigheid", groepsleiding "diskussie", "rapporteren en notule ren" e.d. Een tweede facet van belang is dat kaderkursussen een bijdrage kunnen leveren aan de kennis en inzicht van Vrijdag 5 oktober 1984 de bestuursleden. Als je b.v. in het agrarisch jongerenwerk in besturen aktief wilt zijn is het van belang te weten hoe de landbouworganisaties funktioneren, hoe het landbouwbe- lei d in elkaar steekt e.d. Een brede algemene ontwikkeling, het kunnen plaatsen van de agrarische sektor en de ontwikkelingen daarin in het kader van de totale maatschappij, is van belang voor iedereen die bes- tuursverantwoordelijkheid op zich heeft genomen. Daarom is kaderkursuswerk zo be langrijk. Kaderkursuswerk in Zeeland Zeeland kent al jaren de Topkader- kursus. De naam is wel erg "top", een beetje elitair zelfs, maar daar moet je je niet door laten afschrik ken. De topkaderkursus is een erg interessante kaderkursus voor bes tuursleden van b.v. RAK's die al even meedraaien. Het is een erg Bovenstaande uitspraken deden en kele jonge agrarische vrouwen, die deelnamen aan het Zeeuws Agra risch Jongeren Kontakt. Aan de breed opgezette kaderkursus. De er varing leert dat de meeste deelne mers erg lang plussen en minnen voordat ze zich laten inschrijven. Na de kursus is iedereen enthousiast. Het beste is dan ook om je licht eens op te steken bij iemand die de kursus al gevolgd heeft. Ook in het ZAJK- boekje kun je meer informatie vin den. Voor alle RAK-leden is er nu een nie uwe kursus op komst die een stuk bescheidener is opgezet dan de drie weekse Topkaderkursus. Het NAJK heeft de ervaringen met kaderkursussen in alle provincies ge bundeld. Het resultaat daarvan is (onder meer) dat er een nieuwe ka derkursus in alle provincies wordt opgezet waarvan de inhoud gelijk is. Belangrijke kenmerken van deze kursus "organisaties en landbouwbe leid" zijn - ze worden op RAK-nivo gegeven - ze omvatten slechts enkele avonden (2 a 3) - ze worden gegeven door meer er varen bestuursleden of ex-bes tuursleden - ze zijn gezellig Bedoeling is dat deze kursus een vast bestanddeel gaat vormen van het kursusaanbod binnen het agrarisch jongerenwerk. Elke RAK zou de kur sus b.v. om het jaar kunnen organi seren. vrouwen werd gevraagd waarom volgens hen jonge agrarische vrou wen tot nog toe veel minder gebruik maken van het agrarisch jongeren werk, dan hun mannelijke kollega's. Het agrarisch jongerenwerk biedt mogelijkheden voor vorming, on derwijs en belangenbehartiging voor jonge (toekomstige) agrarische man nen en vrouwen. Nader onderzoek Het Zeeuws Agrarisch Jongeren Kontakt vindt het een belangrijke zaak om de ideeën, wensen, behoef ten en problemen van jonge agrari sche vrouwen, die bij de landbouw betrokken zijn, nader te leren ken nen. Ze heeft daartoe met ingang van 1 augustus een "projekt" opgestart, dat 2 Vz jaar gaat duren. Voor dit projekt is een medewerkster aange trokken. hebben altijd op anderen geleund. Gebruiken ze eenmaal alcohol of drugs dan glijden ze heel snel af. Hoe leeft een verslaafde? Verslaafden leven in zeer slechte omstandigheden. De meesten wer ken niet en leven dus van een uitke ring, die in de meeste gevallen niet toereikend is. Alcohol is gemakkelijk te krijgen, voor echte drugs moet de gebruiker moeite doen. Hij heeft er soms dagwerk aan om het te pakken te krijgen, maar moet het hebben om zich plezierig te voelen. Zij hebben nergens anders meer interesse voor, lossen niets meer normaal op. De meesten gebruiken voor 50,— tot 100,— per dag en moeten dus op alle mogelijke en onmogelijke ma nieren aan geld zien te komen. (Cri minaliteit). Zij komen sociaal en maatschappelijk overal buiten te staan en hun ellende is al gauw niet meer te overzien. Geef het goede voorbeeld Dr. Stutterheim doet een beroep op alle opvoeders het goede voorbeeld te geven en niet bij het minste of ge ringste naar een borrel of een pil te pakken. Neem de tijd om met elkaar samen iets op te lossen. Preventief bezig zijn is bijna het enige wat er aan te doen is. Echte verslaafden zijn niet te genezen, dat is het trieste er van. Hulpverleners knappen vaak af op mislukkelingen. De medewerkster zal in de maanden oktober '84 tot februari '85 een be roep doen op een aantal jonge agra rische vrouwen op Schouwen-Dui- veland en in Zuid-Beveland, om zich te kunnen informeren. Met jonge agrarische vrouwen wor den vrouwen van 18 tot 35 jaar be doeld, die verkering hebben of ge trouwd zijn met een boer, én vrou wen die belangstelling hebben voor de landbouw, waaronder boeren dochters. Het is de bedoeling dat er 40 vrou wen geïnterviewd gaan worden. Van te voren zal telefonisch kontakt wor den opgenomen om een afspraak te maken. Een gesprek zal ongeveer twee uur in beslag nemen. Degenen die worden gevraagd kun nen op vrijwillige basis hun mede werking verlenen. Anonimiteit is uiteraard gewaarborgd. Het projekt wil hiermee een bijdrage leveren aan het verbeteren van mo gelijkheden voor jonge (aanstaande) agrarische vrouwen voor vorming en onderwijs, en aan het verbeteren van hun positie. Ieders enthousiasme en medewer king wordt zeer op prijs gesteld! Ho pelijk tot ziens in de komende maanden. Karin van Herwaarden medewerkster projekt jonge agrari sche vrouwen p/a Z.A.J.K. Korte Kerkstraat 10 4461 JE Goes tel.01100- 11130 28 september: Afd. Zevenbergen houdt een filmavond met de film "Stripes". Plaats: "De Zevensprong" te Zevenbergschen Hoek. Aanvang: 20.00 uur. 30 september: Afd. West Zeeuws Vlaanderen gaat een dagje naar Ant werpen. Vertrek: 7.00 uur vanuit Oostburg. Opgave bij Jan de Hullu (01174-295) of Leo Pielaat (01173- 1895). 7 oktober" Afd. Zevenbergen houdt weer zijn jaarlijkse volleybal-dag. Plaats: "De Molenberg" te Zeven bergen. Aanvang: 13.00 uur. 15 oktober: 3. C.J.O. - West Zeeuws Vlaanderen organiseert een dans- kursus. Deze kursus bestaat uit 15 lessen en wordt gehouden op woens dagavond. Start: 7 november. Opga ve vóór 15 oktober bij Peter Ris- seeuw. Tel. 01179-1306. 26 oktober: Afd. Walcheren gaat bowlen in de "Kaasboer" te Wissen- kerke. Tijd: 20.30 - 22.30 uur. Opga ve bij Johan Janse (01188-3132) ol Petra Jasperse (01185-2613). 1 december: PJZ-Bowlingcompetitie Deze competitie wordt gehouden op zaterdag 1 december te Goes. Tijd: 17.00 uur tot 21.00 uur. Opgave var de teams voor 15 oktober bij: Eric Bostelaar, Raadhuisstraat 29, te Gravenpolder (Tel. 01103-1236). 1!

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 19