Rhizoctonia in Matthiola Incana (zomerviolier) Landbouwschap sluit akkoord met Gasunie en Vegin over tuinbouwgasprijs Groenten- en fruitveiling Breda bereikt rekord-onizet Zaadteeltbericht ?M0M Voorschriften fruit gewijzigd Konsumentenfolder witlof in 7 talen Verwerking aardappelen Omzet groei bij tomaten van 12% De start van de bloemzaadteelt onder glas zoals die dit jaar te St. Annaland plaats vond, is niet in alle opzichten vlekkeloos verlo pen. De vrees die bij de aanvang reeds bestond, nl. dat de onbe kendheid met de gewassen en de daarbij horende teeltmethoden, ziekten en etc., tot onaangename verrassingen zou kunnen leiden, is helaas in sommige gevallen be waarheid. Op één van onze exkursies maakten we kennis met een per ceel zomerviolieren, dat vrij ern stig door Rhizoctonia bleek te zijn aangetast. Het perceel bes tond uit diverse kultivars. Opval lend was hierbij, dat de aantas ting bij de ene kultivar(kleur) zo veel ernstiger was dan bij de an dere. Dit tekende zich in sommi ge gevallen precies op de rij af. Dat maakte het gedrag^ van het ziektesymptoom wat raadsel achtig. Ondanks de goede suggesties kwamen er tijdens de diskussie toch niet helemaal uit en bleven de volgende vragen oningevuld. a. Is er verschil in gevoeligheid of resistentie bekend voor sommige kultivars? b. Kan de ziekte met het zaad zijn overgebracht? Ze zijn nl. ter plekke gezaaid. c. Of kunnen er nog andere oor zaken zijn? Deze vragen hebben we voorge legd aan het Proefstation voor de bloemisterij in Nederland te Aalsmeer. Hierop kregen we het volgende antwoord: "Rhizoctonia is een parasitaire schimmel die zeer algemeen kan optreden bij kiemplantjes van de meest uiteenlopende gewassen, zowel in groente-, bloemen- als boomteelt. Bij gunstige groeiom- standigheden komt de ziekte meestal na enkele weken tot stil stand en vallen geen plantjes meer weg. Bij ongunstige kui tuuromstandigheden (hoge tem peratuur en luchtvochtigheid, natte grond) kunnen ook volwas sen planten tot afsterven worden gebracht. We spreken dan van een zwakte parasiet. Over specifieke gevoeligheids- verschillen tussen Matthiola kul tivars is ons niets bekend; wij hebben dergelijke verschillen ook bij andere gewassen (bijvoor beeld Primula's, cyclamen) nooit gekonstateerd. Wel zouden wij ons kunnen voorstellen dat bepaalde kulti vars met een «geringere groei kracht (bijvoorbeeld door het be zit van minder bladgroen of een tragere wortelgroei) eerder en massaler wegvallen dan krachtig groeiende typen. Dat de ziekte met het zaad is overgebracht is niet voor 100% uit te sluiten, maar moet, gezien de aard van de ziekteverwekker en de verspreiding, hoogst onwaar schijnlijk worden geacht. Andere oorzaken van belangrijke uitval kunnen, behalve in de reeds genoemde ongunstige teel tomstandigheden ook worden gezocht in de struktuur of de chemische samenstelling van de grond. Ter bestrijding van Rhizoctonia kan voorbehoedend de grond worden aangegoten met Thiram (TMTD)-preparaten of met Rhi- zolex. Tijdens de teelt kunnen nog goe de resultaten worden bereikt met Rovral (2 gram spuitpoeder per liter water). Het is van belang, de voet van de planten goed te raken en de bovenlaag van de grond ermee te doordrenken". Einde citaat brief. Hopelijk kunnen de telers van Matthiola in het nieuwe seizoen hiermee hun voordeel doen. De teler in het onderhavige geval had een vaste meterprijs bedongen en kan dus financieel niets gebeu ren. Dergelijke verstandige af spraken willen we eventuele nieuwe telers eveneens graag ad viseren. D.L. Koppenhol Studieklub voor Groente- en Bloemzaadteelt "Eiland Tholen" Zo zit ilat mei I )t: Grc >en t c-en Fruitveiling inform;»ie «ver <ie Sederfsirafse gwnfc' m frtiitveilingen Kort na het verschijnen van de Ne derlandse champignonbrochure doet het Centraal Bureau voor Tuin bouwveilingen een tweede brochure verschijnen en wel over het Neder landse veilingsysteem. Het Centraal Bureau tracht door middel van deze uitgaven voorlichting en informatie te geven richting handel en deels richting konsument. Ook voor ge bruik op scholen is deze brochure geschikt. Het ligt in de bedoeling het komend seizoen meer van deze bro chures te verspreiden, zowel op de, Nederlandse- als buitenlandse markt. Vrijdag 5 oktober 1984 Bij verordening no. 2162/ 84 van de E.E.G. is met ingang van 27 juli 1984 een wijziging aangebracht in de kwaliteitsnorm voor: appels van het ras Jonagold ingedeeld in de kl. II. Deze dienen tenminste 10% van hun oppervlakte rode strepen te vertonen (was0%); appels van het ras Granny Smith. Dit ras wordt toegevoegd aan de lijst van grootvruchtige variëteiten; appels van het ras Bramley Seedling. Het verschil in middellijn mag be dragen 10 mm. voor vruchten van de klasse I en II die in rijen en lagen zijn verpakt en 20 mm. voor los verpakte vruchten van de klassen I en II. In alle belangrijke exportlanden voor Nederlandse witlof zullen de konsumenten van dit smake lijke vaak nog wat onbekende produkt binnenkort een recep tenfolder ontvangen. Hiertoe zijn vijf miljoen foldert jes gedrukt in zeven talen. De folders, die worden verpakt in plastic zakjes en door de Hol landse telers bij de exportwitlof in de donkere dozen worden ges topt, zullen verschijnen in Zwe den, Duitsland, Spanje, Enge land, Frankrijk, Italië, Amerika en Nederland. Er staan gebruik- stips en de bekendste recepten in het foldertje (witlofsla en witlof met ham en kaas). Het is de eerste maal, dat het Centraal Bureau van de Tuin bouwveilingen op deze manier zo'n groot aantal konsumenten in hun eigen talen probeert te be reiken. De vierkleurige folder wordt vanaf oktober meeverpakt. Het Landbouwschap, de Gasunie en de Vegin hebben op vrijdag 28 september in Den Haag een akkoord bereikt over de gasprijs voor de glastuinbouw. Met ingang van 1 oktober 1984 zal de tuinbouwgasprijs gedurende een periode van één jaar 42,5 cent/m3 bedragen. De tuinders moesten in het derde kwartaal van dit jaar 46,4 cent/m3 betalen. De overeenstemming werd bereikt nadat de betrokken partijen de gehele dag op het ministerie van Landbouw en Visserij hadden onderhandeld. Het Landbouwschap gaat ervan uit dat de inhoudingsaktie van glas tuinders bij de betaling van hun gasrekening nu zal worden beëindigd. De kontraktpartners hebben de af gelopen maanden intensief onder handeld over een nieuwe tuinbouw gasprijs, nu het oude kontrakt per 1 oktober jl. afliep. Het is de eerste keer dat de gasprijs voor de tuin bouw in prijs daalt, nadat deze de afgelopen jaren explosief is gestegen. Niettemin ligt de prijs, die nu is overeengekomen, nog 10% boven de gemiddelde prijs over het jaar 1983. Bij een ongewijzigde voortzetting van het bestaande prijsregiem zou de tuinbouwgasprijs in het laatste kwartaal van dit jaar op een nog ho ger niveau zijn gekomen. Het laatste halfjaar is door diverse groepen uit de glastuinbouwsektor aktie gevoerd om de tuinbouwgas prijs zo'n 10% omlaag te krijgen. De energiekosten vormen ongeveer 25% a 30% van de totale kosten van de ondernemers in deze sektor. Zij kunnen hun kostenstijgingen niet doorberekenen in de prijzen van het eindprodukt. Het Landbouwschap is met de Gasunie en Vegin voorts overeengekomen dat de bestaande "30.000 m3-regelingen" voor ver bruikers onder en boven deze grens ongewijzigd zullen worden gehand haafd. Meetverschillen Het Landbouwschap en de Vegin zijn bovendien overeengekomen dat een gezamenlijk onderzoek zal wor den uitgevoerd om een duidelijk in zicht te krijgen in de aard en omvang van de meetverschillen tijdens gasa- flevering bij de tuinders. Verschillen in druk en temperatuur zijn oorza ken van afwijkingen. Het onderzoek zal twee jaar in beslag nemen en worden uitgevoerd door het VEG- gasinstituut in Apeldoorn. Beide partijen zijn het erover eens dat ge- konstateerde meetverschillen finan cieel vertaald zullen moeten worden. Bij de onderhandelingen is ook ges proken over het laten meewegen van kolen als medebepalende faktor voor de uiteindelijke tuinbouwgasprijs. Zowel de Gasunie als het Landbouw schap zijn van mening dat de ontwik kelingen bij het gebruik van kolen in ogenschouw genomen moeten wor den bij de besprekingen voor de tuin bouwgasprijs na 30 september 1985. Konkurrerende tuinders in de ons omringende landen schakelen steeds meer over op deze relatief goedkope re kolen. Het Produktschap voor Aardappelen maakt bekend, dat tot aardappel- konsumptieprodukten in tonnen zijn verwerkt: Verwerking in augustus Verwerking 1/1 t/m 3' totaal totaal 1984 77.000 631.000 1983 67.000 637.000 1982 58.000 583.00 De eksport en import van aardap- pelkonsumptieprodukten komen, omgerekend tot verse aardappelen, overeen met de volgende hoeveelhe den. Eksport voorgebakken produkten, pommes frites e.d. 51.800 ton; ande re produkten 12.000 ton. Totaal uit gedrukt in verse aardappelen 63.800 ton. R.B.T. Veiling Breda bereikte vrij dag 28 september j.l. een rekord om zet van 175 miljoen gulden. Op basis hiervan is voor 1984 een omzet van 200 miljoen gulden te verwachten. Deze stijging van 15% op jaarbasis is vooral gerealiseerd door de vlotte afzet van aardbeien, augurken en champignons. De kasprodukten, die in ernstige mate met de stijgende energiekosten worstelen, hebben in mindere mate aan de stijging bijgedragen. De sa menwerking met de veilingen Veld hoven en Zundert heeft in hoge mate dit resultaat bewerkt. Het bestuur hoopt met de geplande investeringen van 10 miljoen gulden klaar te staan voor de komende tijd. Er kan dan een verzorgd, kwalitatief hoogwaar dig en goed gekonditioneerd produkt afgeleverd worden aan de konsu ment. De veilingresultaten illustreren dui delijk dat de afzet van tomaten in Nederland tot dusver vlot is verlo pen. Alleen in juli zat het niet mee. Al met al kwamen er vergeleken met vorig jaar 2% meer ronde en 19% meer vlezige tomaten voor de klok en wees deze door de bank genomen een resp. 8 en 3% hogere prijs aan. De totale veilingomzet van tomaten zal tot begin september 12% boven het niveau van 1983 hebben gelegen. De export - van doorslaggevend be lang voor de tomatenteelt - liep dan ook op rolletjes, met name die van de vlezige typen. Vooral Frankrijk en Engeland toonden zich bijzonder goede afnemers. Een (opnieuw) ver minderde konkurrentie van Guern sey op de Engelse markt en een ver late vollegrondsteelt in Frankrijk zullen onze tomaten dit seizoen meer ruimte gegeven hebben. 15

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 15