Nunhems Zaden: spektakulaire groei op internationale markt Landbouw wereld vreest octrooien Voorbereid op DNA-ontwikkelingen in zaadteelt" -Enige tuinbouwzaadproducent in Limburg Ir. Langedirektie Nunhems Zaden: Gen-manipulatie veroorzaakt juridisch mijnenveld Mr. R. Troost verlaat de N.T.Z. 99 In de afgelopen tien jaar is de omzet van Nunhems Zaden, een bedrijf dat gespecialiseerd is in de veredeling en produktie van tuinbouwzaden, jaarlijks gestegen met gemiddeld 10 procent, terwijl het aantal afzet landen in die periode toenam van 7 tot 24. Door een aantal overne mingen en participaties heeft het bedrijf thans nevenvestigingen in Nederland (Dronten), Frankrijk (Valence en Tourcoing), Italië (S. Agata-Bologna) en Spanje (Valencia). De zes Nunhems-bedrijven hebben 185 mensen in dienst, waarvan 120 bij de moedervestiging in Midden-Limburg. Nunhems Zaden B.V. is zoals bekend onderscheiden met de Van Lanschotprijs Limburg 1984. "Dat ons bedrijf momenteel behoort tot de koplopers in West-Europa, is het resultaat van een in 1973 aange zet beleid van •kommercialisering van onze aktiviteiten", aldus ir. H. Lange, lid van de direktie van Nun hems Zaden. "Voordien had het be drijf zijn technische dominantie on voldoende uitgebuit. Voortzetting van het huidige beleid zal betekenen dat de internationale positie van Nunhems. Zaden in de komende ja ren ingrijpend gaat veranderen". Nunhems Zaden dankt zijn spekta kulaire ontplooïng, van regionaal veredelingsbedrijf tot mondiaal zaadleverancier, vooral aan het feit dat de onderneming sinds haar op richting in 1916 een sterke know-how op het gebied van selektie en vere deling van groentezaden heeft opge bouwd. Meer dan de helft van de medewer kers bij het moederbedrijf is werk zaam in research en ontwikkeling, een aktiviteit waaraan Nunhems Za den jaarlijks circa 4 miljoen gulden uitgeeft. De ontwikkeling van een nieuw produkt vergt 7 a 10 jaar on derzoek, terwijl de kosten per gewas in die periode tot boven de 5 miljoen gulden kunnen oplopen. Ten behoe ve van ontwikkeling en onderzoek heeft het bedrijf dit jaar NLG 1.2 miljoen geïnvesteerd in bouw en in- komkommerzaad in de wereld en heeft op de internationale markt een leidende positie met radijsrassen en witlofhybriden. Tot de reeks van Nunhems-specialiteiten behoren verder o.a. augurken, bonen, krop sla, spinazie, prei, spruiten, paprika, meloenen, wortelen en tomaten. Uit een oogpunt van klimatologisch en ekonomische risiko-spreiding vindt de zaadproduktie plaats in 23 landen in vier werelddelen. De afzet Vermeerdering van spruitkoolplantjes door middel van weefselkweek richting van een nieuw centraal la boratorium te Nunhem. Nunhems Zaden veredelt in een vijftiental groentegewassen, voor kas en vollegrond, voor de verse markt en voor de konservenindustrie. Al leen al voorde konservensektor heeft het bedrijf circa 20 doperwtenrassen ontwikkeld. Nunhems Zaden is een van de grootste leveranciers van vindt voor ongeveer 90 procent plaats in Europa en overigens in Noord- Amerika, het Midden-Oosten en Af rika. Van de totale produktie wordt meer dan 60 procent buiten Neder land afgezet. Nunhems Zaden behoort in Neder land tot de vijf grootste producenten van tuinbouwzaden en staat in West- Europa op de zevende plaats. Hoewel de Octrooi wet ongetwijfeld met de beste bedoelingen is ge- kreeërd, kan zij funest zijn voor de ontwikkelingen in de genetische manipulatie van planten. Een kommissie die zich in het juridisch mij nenveld waagde stelt in een onlangs verschenen rapport dat een handi ge producent "onbeperkte monopolies" op stukjes genetisch materiaal kan verwerven. Door gebruik te maken van de mo gelijkheden die de Octrooiwet biedt, kan een producent een "absolute barrière" opwerpen tegen verder ge bruik van zijn vinding, en daarmee de traditionelere plantenveredeling zeer schaden. En dat, konkluderen broederlijk de industriëlen, kwekers, octrooi-des kundigen en landbouwkundig on derzoekers die deel uitmaakten van de betreffende studiekommissie van de Nationale Raad voor Landbouw kundig Onderzoek, is ongewenst en kan nooit de bedoeling van de wet gever zijn geweest. "Niemand wil dit. Hier moet dus ge cureerd worden", meent bijvoor beeld ir. R. Duyvendak, lid van de kommissie en werkzaam bij het Rijksinstituut voor het Rassenon- derzoek van Kuituurgewassen in Wageningen. Verder is de afbakening ten opzichte van het kwekersrecht door de op komst van de genetische manipulatie uiterst onduidelijk geworden, en ontbreekt jurisprudentie nog geheel. 18 Het vooruitzicht van tijdrovende en kostenverslindende procedures lokt bovendien niemand. In de aanpa lende gist- en bakteriewereld speelt in de Verenigde Staten de zaak Co- hen-Boyer rond een gemanipuleerde bakterie al vijftien jaar. En daarin is het Kwekersrecht nog niet eens een komplicerende faktor. En hoewel met de octrooirechten wapperen in de biotechnische wereld eep geregeld gebruik is, juicht ook de grote industrie de vreemde menge ling van de beide wetten niet toe. "De regels moeten niet té scherp zijn. Er moeten mogelijkheden openblij ven voor een ander", legt drs. J.C.H. Perizonius van de vaderlandse Oc- trooiraad uit. Een octrooi wordt verleend voor een uitvinding die nieuw en inventief is, en maakt het de octrooihouder mo gelijk geld dat hij in onderzoek heeft gestoken, terug te verdienen door li centies te verkopen voor produktie of gebruik van zijn vinding. Zo'n uit vinding kan, aldus de wetstekst, een werkwijze of een voorbrengsel zijn. "De ontwikkelingen in de DNA- technologic. die het genetisch mani puleren met de eigenschappen van planten mogelijk maakt, zijn op dit moment weliswaar nog niet in het stadium van praktische resultaten, maar het is zeker dat de veredeling op de drempel staat van een revolutie", aldus ir. H. Lange, lid van de direktie van Nunhems Zaden, het bedrijf dat onlangs onderscheiden werd met de Van Lanschotprijs Limburg 1984. De toepassing van rekombinant- technieken in de gewassenveredeling is momenteel nog dermate gekom- pliceerd, dat zij een omvangrijk ges pecialiseerd laboratorium noodza kelijk maakt en dat de kosten om tot een bruikbaar DNA-produkt te ko men in de miljoenen dollars zouden lopen. Ir. Lange: "Zulke uitgaven kan een partikuliere onderneming zich niet veroorloven. In de toekomst zal ech ter het stadium worden bereikt waarin de faktor betaalbaarheid doorslaggevend wordt. Het is dan van het grootste belang dat de ver worvenheden van wetenschap en techniek vrij toegankelijk zullen zijn. Zo niet, dan betekent dat de dood steek voor de partikuliere onder- zoeksektor, waarmee uiteindelijk de vitaliteit van wetenschap en techniek niet gediend is". Nunhems Zaden heeft overigens be- ir. H.J. Lange sloten, op deze ontwikkelingen in het vlak van de "genetical engineering" vooruit te lopen door zich te specia liseren in de weefselkweektechniek. Deze techniek stelt de veredelaars in staat op snelle wijze een groot aantal planten te maken die exakt dezelfde genetische eigenschappen bezitten als het uitgangsmateriaal. Deze nieuwe aktiviteit van Nunhems Zaden is ondergebracht in een on langs in gebruik genomen centraal laboratorium dat een investering van 1,2 miljoen gulden heeft gevergd. In dit laboratorium (650 m2) zijn 5 full-time krachten werkzaam in weefselkweek, zaadtechnologie en kwaliteitskontrole. Vooral het begrip voortbrengsel ve roorzaakt in de manipulatiewereld nu diskussie. Kwekersrecht en Octrooiwet, altijd bedoeld om elkaar aan te vullen en verder niets, zijn sinds 1977 op twee manier in eikaars vaarwater terecht gekomen. Bij de herziening van de Octrooiwet in dat jaar werd een onschuldig ogende passage toegevoegd: de wet zou voortaan niet alleen voor de nij verheid gelden, maar nu voor de nij verheid, "daaronder begrepen de landbouw". Dat was nieuw, maar niet meer dan een technische aan passing aan wat elders in Europa ge bruik was, aldus Perizonius van de Octrooiraad. De toevoeging werd overal klakke loos geaksepteerd, en waarom ook niet: planten en dieren, vanouds be langrijk in de landbouw, bleven im mers toch onder het Kwekersrecht vallen. Een probleem ontstond echter snel toen de laatste jaren de genetische manipulatie bij planten opgang deed. Bij deze techniek, al eerder toegepast bij mikro-organismen, worden door knutselen aan het erfe lijk materiaal van een plant zijn ei genschappen veranderd. En niet alleen dat: het is ook moge lijk kunstmatig stukjes chromosoom na te maken en die in het erfelijk materiaal van een plant in te bou wen. Onbedoeld bijverschijnsel van de snelle opkomst van de manipulatie bij planten was de vorming van een juridisch moeras: zo is het de vraag of een plant die is verkregen door inbrengen van een stukje geoctrooi eerd chromosoom te beschouwen is als een nieuw ras en derhalve vrij van octrooi is. Ook is niet duidelijk wat op dit gebied een voortbrengsel, zoals bedoeld in de Octrooiwet is. Als Wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd legde na 'n veertigjarig dienstverband de heer mr. Roelof Troost zijn funktie als se- kretaris van de Nederlandse Vereni ging van producenten/kwekers van tuinbouwzaden alsmede van hande laren in tuinbouwzaden en overige tuinmarktartikelen (N.T.Z.) op 21 september neer. Naast sekretaris van de N.T.Z. was de heer Troost sekretaris van het Be- drijfsschap voor de Handel in Tuin bouwzaden, van de Stichting voor Vervroegde Uittreding Tuinzaadbe- drijven, en van Fleuroselect, de Eu ropese Vereniging die jaarlijks nieu we uit zaad gekweekte bloemenras- sen beoordeelt. Voorts was hij redakteur van het vakblad Zaadbelangen. In deze funkties wordt hij opgevolgd door mr. J.A.J.M. Geertman. mrJ.A.J.M. Geertman, NTZ-sekretaris zo'n plant groeit, ontstaat met iedere celdeling een nieuwe set erfelijk ma teriaal. Identiek aan de oorspronke lijke set, weer een voortbrengsel dus en daarom geoctrooieerd? De kommissie kan de vragen die zij aldus opwerpt niet oplossen. Wel voorziet zij een rampenscenario, waarin een slimme producent op "zijn" stukje genetisch materiaal, zijn gen, octrooi aanvraagt en krijgt. Gevolg zou kunnen zijn dat iedere verdere kruising met de gevormde plant ook onder het octrooi valt, omdat ook in de verdere planten hetzelfde gen aanwezig is. De geluk kige maker van een stukje chromo soom wordt dan öf schatrijk door zijn licenties öf hij blokkeert in zijn eent je een heel onderzoeksgebied: de planten die met "zijn" stukje chro mosoom zijn gemaakt, kunnen niet meer onder het Kwekersrecht vallen, en het is derhalve niet meer interes sant voor kwekers om ze te kweken. In hoeverre het geschetste scenario realistisch is, weet de kommissie niet. Maar op dit gebied, konkludeert de studiekommissie, ligt een taak voor de ministers van Landbouw en Eko nomische Zaken die de zaak ook in ternationaal moeten aanpakken. Want, zegt drs. Perizonius van de Octrooiraad, "het is zeer waarschijn lijk dat hetzelfde probleem in andere landen speelt". (uit: NRC). bestemmings plannen Oosterhout De burgemeester van Oosterhout maakt bekend dat met ingang van 14 september 1984 op het stadhuis, het door de gemeenteraad vastgestelde bestemmingsplan "Buitengebied" gedurende een maand voor een ieder ter inzage zal liggen. Het plan heeft betrekking op vrijwel het gehele zgn. buitengebied van de gemeente, met inbegrip van nage noeg de gehele bebouwde kom van Oosteind. Bij de vaststelling van het plan werd afgeweken van het ont werp, gelijk het ter inzage heeft ge legen. Zij, die zich tijdig met bezwaren tegen het ontwerp van dit plan tot de gemeenteraad hebben gewend, kun nen gedurende genoemde termijn van een maand bezwaren tegen het vastgestelde plan indienen bij Gede puteerde Staten van Noord-Brabant, postbus 90151, 5200 MC 's- Hertogenbosch. Gelijke bevoegdheid komt toe aan een ieder die bezwaren heeft tegen wijzigingen, welke bij de vaststelling van het plan in het ontwerp zijn aangebracht. Vrijdag 28 september 1984

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 18