Fokkerijresultaten basis voor verdere ontwikkeling varkenssektor "Melkquotering remt verkoop vanaf boerderij Koninklijk begin voor boerenkaasaktie PVV-voorzitter Meijer opende selektiemesterij Zuid-Nederland Winterenting mond- en klauwzeer vervroegd Braks bij A VM Zuid-Nederland: 95 Praktische bruikbaarheid van voerdoseerders bij een automatisch voorsysteem voor zeugen "Gezien alle signalen komen er nog heel wat meer varkens in ons land. De afzet van de eindprodukten van de varkenssektor zullen we nogal in de EG moeten vinden. Dat betekent voor ons het verder openbreken van markten bij stagnerend verbruik. Om die markten te bereiken moeten we een beter eindprodukt hebben. De boodschap aan de fok kerij is duidelijk", aldus ir. G.A. Meijer, voorzitter van het Produkt- schap voor Vee en Vlees (PW), bij de officiële opening van de geheel gemoderniseerde selektiemesterij Zuid-Nederland in Someren op 19 september. Meijer wees er de ca. 350 gasten van de Stichting Selek tiemesterij Nederland met klem op, dat de kostprijs niet meer het enige streven is. De wensen van de konsument - zoals smaakeigenschappen - zijn daar bij gekomen. "Er komt trouwens erg veel op u af in dit kader van marktgericht denken". De aan het PVV gerichte uitnodiging om deze vernieuwde selektiemesterij te openen, aksentueert de jarenlange verbondenheid tussen de fokkerij en het PVV. De komst van één landelijke Stich ting Selektiemesterij Nederland die twee selektiemesterijen exploiteert (Someren en straks ook Klarenbeek) biedt een goede basis voor samen werking tussen het Centraal Buro voor Varkensfokkerij en de Bond K.I. "Het Centraal Buro voor de Varkensfokkerij kan zo", aldus de PVV-voorzitter, "een uiterst belang rijk besluitvormend orgaan blijven voor het formuleren van een voort varend foktechnisch beleid". Fokke rij in boerenhand is niet alleen tech nisch, maar ook een kommercieel belang. Een welgemeend advies gaf Meijer dit Centraal Buro door te pleiten voor het houden van vaart in de besluitvormingsprocedures en het vorm geven aan de kommerciële kant van de afzet. De funktie van het PVV mag daarbij gezien worden als één van meeden ken over de 'gewenste, kwaliteitsver hogende, fokkerij aktiviteiten. Voor de medefinanciering van pvv-zijde, zijn voorwaarden geformuleerd voor de subsidiëring van innovatieve pro- jekten van de fokkerij-instellingen. En, als ook anderen dan u een mer- kentoets willen, er is geld en er wordt veel over gepraat. Over twee maan den ligt daarover wellicht 'n konklu- sie op tafel. Voorts herinnerde Mei jer aan de medefinanciering van pvv-zijde aan onderzoek in het kader van de Landbouwhogeschool. Ten slotte zij hij, dat het PVV-bestuur ook overige financiering in de sfeer van de stamboeken, gezien de spe ciale aard van die fokkerij, niet wil afsluiten. Daarvoor zijn twee oorza ken: de al eerder genoemde sprei ding van ons genenreservoir en de spreiding van de veterinaire risiko's. Overigens betreurt hij het, dat bin nen het EG-bestrijdingsplan van varkenspest geen specifieke plaats is ingeruimd voor de topfokkerij. "Dat moet geregeld worden", vindt hij. In het kader van een mogelijke verdere financiële bijdrage voor de stam boekfokkerij wees hij erop, dat deze De heer H.J. Koenders (r.) overhandigt de 100ste deelnemer aan Comzog een miniatuur-big met inhoud. De jaarlijkse winterenting Van de rundveestapel tegen mond- en klauw zeer zal dit jaar vervroegd plaatsvin den. Over de vaststelling van de pe riode zal nader overleg gevoerd wor den tussen het ministerie van land bouw en visserij, het Landbouwschap en de Stichting Gezondheidszorg voor Dieren. Staatssekretaris A. Ploeg heeft hier toe onlangs besloten. Hij streeft er naar de enting half november te la ten beginnen. De aangekondigde najaarsenting is 14 komen te vervallen nu gebleken is, dat de kosten van deze preventieve enting niet opwegen tegen de even tuele risiko's voor de veestapel. De mogelijkheid van een vrijwillige en ting blijft bestaan. Het doel van de winterenting is de weerstand van de rundveestapel in ons land tegen mond- en klauwzeer te verhogen. Daarbij wordt in de 'wintermaanden geënt omdat in deze periode de kans op een eventuele uitbraak van mond- en klauwzeer groter is. "De melkquotering zal mijns inziens remmend werken op de produktie en verkoop van zuivelprodukten direkt vanaf de plaats van bereiding. Wil de producent op deze produktievorm overgaan, dan zal hij immers moeten beschikken over een apart produktiequotum. Het overschake len van levering aan de fabriek naar kleinschalige produktie is daardoor niet zonder meer mogelijk". Hierop o.m. wees minister ir. G. Braks (landbouw en visserij) in zijn inleiding ter gelegenheid van het 25-jarige jubileum van de Algemene Vereniging voor Melkvoorziening in Zuid-Nederland op 19 september j.l. te Veldhoven. G.A. Meyer stellig begrensd is en ook overigens aan voorwaarden zal moeten vol doen. Gezien de historie zal de over heid zich op gelijke wijze betrokken voelen en het overleg over een der gelijke verdere financiering ligt dan ook voor de hand. Maar wanneer de ontwikkeling in de komende jaren even positief verloopt als in de afge lopen 25 jaar, dan blijft de sektor een geweldige bijdrage leveren aan de Nederlandse ekonomie in het alge meen en aan het gezinsinkomen in de veehouderij in het bijzonder. De Selektiemesterij heeft een totale investering van 2 miljoen gevergd. Van die totale investering werd 1 miljoen door het PVV gefinancierd; Ministerie van Landbouw en Visserij en Centraal Buro voor de Varkens fokkerij namen elk 500.000 voor hun rekening. Bij de konsument lijkt een groeiende belangstelling te bestaan om zuivel produkten te kopen aan de boerderij. Daarbij gaat het niet alleen om boe renkaas maar ook de kleinschalige, vaak op alternatieve wijze geprodu ceerde yoghurt, karnemelk en kwark. De bewindsman wees er op, dat de quota voor melklevering aan fabriek en direkte levering aan de konsu ment - al dan niet in de vorm van zuivelprodukten - apart worden vastgesteld en niet onderling uitwis selbaar zijn. De Algemene Inspektie Dienst ziet toe op de juiste uitvoering van de Beschikking superheffing en zal ingeval van ontduiking optreden. "Naar mijn mening zal het aantal veehouders dat tracht desondanks een extra hoeveelheid melk direkt aan de konsument af te zetten, meer beperkt zijn", aldus de bewindsman. "Uiteraard ga ik er wel van uit dat de melkdetailhandel in haar eigen be lang daaraan haar medewerking zal verlenen door zich te onthouden van de verkoop van aan de superheffing onttrokken melk". Ten aanzien van het totaal van de problematiek rond de verkoop vanaf de boerderij zal met de staatssekre taris van ekonomische zaken een notitie voor de Tweede Kamer wor den opgesteld. Minister Braks ging kort in op de aanmerkelijke verschuivingen, die zich de afgelopen 25 jaar in de bin nenlandse distributie hebben voor gedaan. Het aandeel van de melkde tailhandel in de afzet van konsump- tiemelk en melkprodukten is in deze periode teruggelopen van 91% naar minder dan 20%. Het aantal melk bezorgers liep terug van 14.500 tot minder dan 4.400. De bewindsman sprak de overtuiging uit, dat de melkdetailhandel ook in de toekomst een rol van betekenis zal blijven ver vullen. De toepassing van de computer rukt ook iri de landbouw onweerstaan baar op. Een voorbeeld hiervan is Comzog. Zeugenhouder B.J. Blok- horst uit Hengevelde (Ov.) is binnen acht maanden de honderdste deel nemer aan Comzog, het snelst groei ende computer-managementpro gramma in Nederland. Comzog is een projekt onder auspi ciën van de Beleidskommissie Be- drijfsanalyse Veehouderij, waarin wordt samengewerkt door vijftien koöperaties verenigd in de Cebeco- Handelsraad-groep en het LARC/Computercentrum. Uit han den van de voorzitter van de kom missie, de heer H.J. Koenders, ont ving de familie Blokhorst een minia tuurvarken met inhoud. De heer Blokhorst heeft een gespe cialiseerd bedrijf met 260 zeugen. Hij zet het werk rond met behulp van zijn vrouw en een losse arbeidskracht voor twee dagen per week. Zijn be drijf fungeert als producent van mestbiggen binnen het Coosta-fok- kerijprogramma. In januari van dit jaar is Comzog van start gegaan en de verwachting was eind 1984 vijfentachtig deelnemers te hebben, met in totaal 17.000 zeugen. Eind augustus was echter het 100ste bedrijf al in de centrale computer ingebracht. Het totale aantal zeugen is hiermee gekomen op 15.000 stuks. Omdat er elke week maar drie nieu we deelnemers in het programma kunnen worden opgenomen, is er op dit ogenblik zelfs sprake van een wachtlijst. Op dit moment is binnen Comzog ook een bedrijfsekonomisch pro gramma voor de zeugenhouderij operationeel. Verder zal de afdeling Bedrijfsana- lyse Veehouderij nog dit jaar uitko men met een managementprogram ma voor de varkensmesterij en twee verschillende programma's voor melkveehouderij. De Bodegraafse Kaaskoningin heeft met haar aanwezigheid dé start van een promotie-aktie voor boerenkaas opgeluisterd. Het eerste pakket met promotie-materiaal werd door voorzitter AHoog endoorn van de Bond van Boerderijzuivelbereiders (links op de foto) over handigd aan ir. A. de Zeeuw direkteur-generaal voor Landbouw- en Voedselvoorziening op het Ministerie van Landbouw en Visserij. Boer'nkaas In het promotie-materiaal, dat in samenwerking met Het Nederlands Zui- velbureau werd ontwikkeld, staat de slogan Echte Boer'nkaas, te goed om te vergeet'n" centraal. Naast onder andere folders en affiches is voorzien in afdekplaten en banderollen die op de kaas aangebracht kunnen worden. Dit met als doel de boerenkaas voor het publiek duidelijker herkenbaar te maken. Automatisering op het gebied van de voedering begint binnen de varkens houderij steeds meer opgang te ma ken. De industrie speelt op deze groeiende belangstelling in met het aanbieden van een veelheid van sys temen. Ten gevolge van een grote variatie in deze systemen is het voor de varkenshouder echter moeilijk een goede keuze te maken. Om in deze behoefte aan informatie te voorzien is op het varkensproefbe drijf te Sterksel een onderzoek uit gevoerd met meerdere voerdoseer ders voor zeugen. Vooral het voeren van dragende en guste zeugen en de opfokgelten blijkt vrij eenvoudig geautomatiseerd te kunnen worden U kunt het rapport bestellen door 7.50 over te maken op girorekening 3725140 t.n.v. Varkensproefbedrijf Zuid en West Nederland, Vlaamse- weg 17 te Sterksel onder vermelding van: Proefverslag nr. 36. Vrijdag 28 september 1984

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 14