Q verzekeringen Zomer 1984!!! Zorg, dat U bij bent |Éli| f. den hollanderlaan 10 IVI tel: 01100-24000 6 Wij zijn een maand "extra uit de ether geweest. U heeft dat num mer toch wel gemist? In de afge lopen twee maanden is er heel wat 'gepasseerd. De vakantieperiode bracht ons als bedrijf veel narigheid op het gebied van schade. Vooral de maand juli was, wat weersom standigheden betreft, niet best. Wij zeggen hier in het bedrijf al tijd: als de boer loopt te moppe ren op het slechte weer (komt zelden voor) dan hebben die va kantiegasten, vooral de strand- liefhebbers, het ook niet best. In-, plaats van aan 't strand te liggen, gaat men uit verveling een pilsje pakken, auto rijden etc. Onze provincies zijn dan toch al overvol, het humeur is niet best en dat alles is oorzaak van extra botsingen. Daar komt bij, dat va kantiegangers in het buitenland in de maand juli veel ellende hebben meegemaakt, zoals ab normaal zware hagelbuien, over stromingen, windhozen etc. Ook dat veroorzaakte extra schade. Kortom, juli was een slechte maand. Maar één slechte maand is nog geen slecht jaar. De maand augustus werd gekenmerkt door overdadig mooi oogst- en strand weer. Wij zijn met de kleinkinde ren ook nog een paar middagen aan de Zeeuwse stranden ge weest. Overvol en een minima aan textiel. Wel mooi soms. Onze kleindochter van 10 kreeg op een gegeven moment een schaars geklede dame in het oog (had overigens wel alles van huis mee gebracht) en vroeg: "Opa, word ik ook zo?" "Nee hoor, als je maar niet teveel snoept", 't Was ons niet eens opgevallen. Hoe dan ook, de maand augustus is een beste maand geworden. Je zou haast kunnen zeggen voor iedereen. In ons bedrijf is dat goed merkbaar. Minder inbraken of pogingen daartoe, minder vandalisme en so wie so minder schademeldingen. Ziektekostenverzekering De ministerraad heeft besloten het stelsel van ziektekostenverze keringen, met ingang van 1985, te wijzigen. De bedoeling is het vrijwillig verzekeren bij het zie kenfonds stop te zetten. Kort en goed: het ziekenfonds is er voor de verplicht verzekerden (zij die in loondienst werken) en alle overigen dienen zich te verzeke ren bij de onderlinge of kom- merciële ziektekostenverzeke raars. Voor deze laatste groep dus keuze te over. Wij vinden dat een duidelijke uitspraak: 't had al lang zo moe ten zijn. Er komt uiteraard een overgangsregeling voor diegenen, die op dit moment vrijwillig ver zekerd zijn. Voor kleine zelfstan digen en ambtenaren zal het wel een verwijzing worden naar de partikuliere ziektekostenverzeke raar. Nu zijn er uiteraard al een aantal ziektekostenverzekeraars, die via advertenties een wervingscam pagne zijn begonnen onder de vrijwillig verzekerden. Wij doen niet aan die akties mee. Immers, u moet weten, dat u voor ziekte kosten via ons terecht kunt bij de Onderlinge Ziektekostenverzeke ring Z.H.V. te Goes. Ons advies is derhalve: vraag eerst bij ons in lichtingen, alvorens u elders stappen onderneemt. Verschil in kosten Overigens lezen wij voor u een interessant gegeven: de medische "konsumptie" is in Amsterdam het hoogst van Nederland. Da? zal u mogelijk nauwelijks verba zen. Het geneesmiddelengebruik in Amsterdam komt uit op 234,— per hoofd per jaar. Ei genaardig, dat een stad als Utrecht het laagste scoort, nl. 134,— per hoofd. De gemid delde totale uitgaven per Am sterdamse ziektefonds verzekerde bedragen rond 2.100,— In Den Briel scoort men de laagste uitga ven nl. 1.135,77. Een verklaring voor de hoge score in onze va derlandse hoofdstad zou te ma ken hebben met het niveau van medische voorzieningen, het ho ge percentage vreemdelingen, de leeftijdsopbouw en überhaupt het verschil tussen stad en platte land. Hoe we het ook keren of draaien, een verschil van rond 1.000,— per hoofd is geen kleinigheid. Bij een inwonertal van 75.000 perso nen in Amsterdam komt dat uit op 750 miljoen gulden. We kun nen gelukkig zijn ver van Am sterdam te zitten. Diefstalrisiko neemt snel toe Kranteberichten melden ons een sterk toegenomen diefstalrisiko. Met name alweer in Amsterdam, de Lange maar ook in de toeristencentra is sprake van een verdubbeling van diefstallen uit auto's, caravans en boten. In Frankrijk ging men tij dens de vakantietrek nog rigou reuzer te werk. Daar opereerden bendes doodgewoon op de auto wegen. Wij ondervinden in ons bedrijf eveneens de toegenomen kriminaliteit. Geen dag gaat voorbij zonder meldingen van inbraken in huizen, diefstal van of uit auto's, bromfietsen, om over fietsendiefstal maar te zwij gen (die verzekeren wij niet). 't Is overigens geen typisch Ne derlands verschijnsel, anders zou je kunnen stellen: "waar een klein land groot in kan zijn". Een voorval uit Spanje, waar een jong stel op huwelijksreis vertoefde: Terwijl zij hun roes uitsliepen werd de achterruit van de B.M.W. gesloopt en de auto ieeg- geroofd. Vervolgens werd de tent waarin ze sliepen boven hun hoofden opengesneden en de waardevolle spullen ook daar weggehaald. Toen de jongelui wakker werden keken ze tegen de blote hemel aan. Je wordt er naar van als je de binnengekomen schade-aangiften doorneemt. In wat voor een tijd leven we toch! Is daar nu niets aan te doen? Jawel: in de eerste plaats moet de preventie opgevoerd worden. Verder wijn we in Nederland al zover, dat tipgevers worden be loond, mits deze tip tot aanhou ding van de daders en opsporing van de gestolen goederen leidt, 't Zou een nieuw beroep kunnen worden: "Tipgever". Tipgever Wij hadden jaren geleden zo'n geval. Een bij ons verzekerde Mercedes was gestolen. Maanden later belde de politie uit Amster dam ons op, dat de Mercedes was gevonden, vrijwel onbeschadigd. We konden de auto ophalen, maar moesten wel tipgeld mee brengen. Dat was toen voor ons een nieuw geluid; tipgeld was ook niet officieel geregeld, nu wel. Wij erop af met wat tipgeld in de binnenzak. Punt één kreeg onze man een schrobbering van de politie, omdat hij te weinig tip geld had meegebracht, punt twee werden wij een dag later door de tipgever gebeld met de vraag wat die Mercedes wel op moest bren gen. Het bedrag dat wij noemden was voor hem te hoog maar, voegde hij aan het gesprek toe, als we nog eens een auto kwijt waren moesten we hem maar bellen. Wat dacht u daarvan? Je staat dan wel even met je oren te klap peren! Ziedend Intussen, jaren later, zijn we aan dat soort zaken wat gaan wennen, en dat is erg genoeg. Advies aan onze verzekerden: pas op uw spullen als nooit tevoren. Hebt u kostbaarheden in huis, neem maatregelen dat men alleen met zeer veel moeite binnen kan ko men. Bent u op reis, neem dan zo weinig mogelijk kostbare siera den of attributen mee. 't Is wel erg, zeker voor onze vrouwen, maar het kan niet anders. Want als het zo doorgaat krijgen we doodeenvoudig een aantal onverzekerbare risiko's. Het is nu al zo, dat bepaalde midden- standsbedrijven van hun zaak een soort vesting moeten maken om nog te kunnen verzekeren. Kost bare verzamelingen zijn nog nauwelijks te verzekeren. Bij reisverzekeringen is het nu nog mogelijk om sieraden en geld waardige papieren tegen een ex tra premie mee te verzekeren, maar dan met beperkte dekking. Hoelang men dat nog zal doen is de vraag. Geen optimistische geluiden on zerzijds in dit opzicht, maar het is realiteit; je wordt er ziedend van. Tenslotte Om wat opgewekter te besluiten. Sinds 1 september j.l. zijn we onze opvolger dhr. H. Doeleman aan het inwerken. Dat is een interes sante bezigheid. Niet alleen om dat het ons de gelegenheid biedt ons boeiende en bloeiende be drijf in woorden en cijfers uit te beelden maar vooral om onze opvolger wild enthousiast te ma ken voor ons bedrijf. We hebben daarvoor de tijd tot 1 februari a.s. Dan zal ondergetekende moeten afnokken. Wij hebben nu al de goede ver wachting, dat we de resterende tijd niet nodig zullen hebben voor het enthousiasme; dat gaat veel sneller. En dat is het enige goede uit gangspunt, nietwaar. H. Doeleman Geheel tenslotte "Een goede buur is iemand, die je over het tuinhek toelacht maar er niet overheen klimt". Tot de volgende ronde! DeLange U bent ze ongetwijfeld in de dagbladen of andere media wel tegenge komen. De advertenties met die halve auto of met een komische halve fiets. Grappig gezicht. Zonder de bedoeling van dergelijke advertenties te lezen ben je al gauw geneigd te konkluderen, dat je op deze manier de Grand Prix van Zandvoort niet zal winnen en ook in de Tour de France weinig kans van slagen hebt om op de Champs Elysees te arriveren. De kans op succes is gering. Je zult met lege handen blijven staan. Het doel van deze reklamekampagne is er inderdaad ook op gericht, om mensen duidelijk te maken dat er wat aan ontbreekt. Het betreft hier onze "ouwe dag", onze pensionering. U trekt van Drees (juist, de oude Willem) waarmede evenveel gezegd is dan dat u bij het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd recht heeft op een A.O.W.-uitkering groot 18.000,— voor gehuwden en 13.000,— voor ongehuwden. Veel al geniet men daarnaast een pen sioenuitkering en dat het daar lang niet altijd snor zit, willen de adver teerders U - terecht - duidelijk ma ken. Een veel gehoorde kreet is, dat men bij het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd 70% gaat trekken van het laatst genoten inkomen. Dit is echter afhankelijk van diverse faktoren, welke we hierbij even aan halen maar verder niet te diep op in willen gaan omdat het er dan alleen J.Folmer maar ingewikkelder op wordt. Een ieder dient voor een oplossing te zorgen welke op zijn persoonlijke si tuatie'is afgestemd. De bepalende faktoren zijn: de pensioengrondslag, het aantal dienstjaren en het percen tage waarmee het pensioen wordt opgebouwd. Lang niet iedereen die Drees' voor ziening geniet komt aan 70%. Erger nog, de meesten halen dit, aangevuld met eigen pensioenuitkering, niet. Gevolg: een enorme achteruitgang in inkomen. Schrijver is er zich ook wel van be wust, dat de behoeften minder zijn bij het bereiken van een dergelijke leeftijd, maar het komt toch behoor lijk aan, zo'n fikse inlevering en zo veel terug willen we per slot van re kening toch ook niet. We mogen hierbij natuurlijk ook het weduwen- pensioen niet vergeten! Wat dacht u van de volgende pen sioenregeling. Als basis wordt uw salaris gehanteerd zonder ongere gelde bijkomstige baten zoals va kantietoeslag, 13e maand, winstde ling en onkostenvergoeding. U gaat een flinke (hink-stap) sprong terug doen en bezuinigen valt niet mee, dat is ons de laatste jaren wel duidelijk geworden. Regel het dus nu. Weeg uitkomsten geheel af aan uw eigen omstandig heden. Levensverz. maatschappijen bieden u daarbij volop mogelijkheden en het aardige daarbij is te weten dat de fiscus "het zorgen voor straks" aan- moedigd met regelingen voor belas tingaftrek. Alleen als op de polis een lijfrente clausule wordt geplaatst, mag de premie- of koopsom als aftrekpost worden opgevoerd onder persoon lijke verplichtingen. Het maximale fiskaal aftrekbare bedrag is voor 1984 vastgesteld op 15.922,— Denk, zeker nu U, na de vakantie weer aan het arbeidsproces deel neemt, ook eens na of het bij u straks wel snor zit. We kunnen u daarbij uiteraard van dienst zijn. Tel. 01100-24000. Zelf sparen Schrijver stuit "onderweg" nog wei eens op de stelling: "Wij sparen en vangen eventuele financiële klappen zelf wel op". Het gebiedt mij te zeggen, dat sparen geen zekerheid biedt. Verzekeringen daarentegen hebben de eigenschap u zekerheid te bieden. Een onzekere faktor wordt weggenomen. Bij spa ren gaat dit niet op. Als het om financiële gevolgen van onzekere voorvallen gaat, zijn er re denen om aan te nemen dat sparen onvoldoende is. Men weet niet wan neer het onzekere voorval (mocht dit zo zijn) zal plaatsvinden. Dat kan zijn als de spaarpot behoorlijk ge vuld is, maar het kan even goed morgen. Eveneens is onzeker hoe groot de fi nanciële gevolgen van een evene ment zullen zijn en ook het gespaar de kan verloren gaan. We kunnen dus stellen, dat met spa ren de onzekerheid niet wordt ver vangen door zekerheid. Schat de si tuatie op tijd in en raadpleeg zonodig uw eigen O.V.M. Nieuw produkt O.B.F./Leven O.B.F./Leven is sinds kort met een nieuw produkt op de markt gekomen te weten de gezinspolis. Deze polis geeft de volgende dekking: a. ƒ25.000,— bij overlijden van de man en 20.000,— bij overlijden van de vrouw, mits de overlij densdatum voor het 50ste jaar van de man. b. 2.500,— bij overlijden voor de 21ste verjaardag van ieder onge huwd wettig kind, ongeacht het aantal kinderen. c. In de 50-jarige leeftijd van de man wordt de gezinspolis pre- mievrij, maar blijft men verze kerd voor de volgende uitkering: ƒ2.500,— bij overlijden van de man of vrouw na de 50ste ver jaardag van de man. Genoemd pakket kan één of meer keren worden gesloten. Uiteraard is ook op deze polis de unieke winst deling bij overlijden van O.B.F./Le ven van toepassing. Het zal u duidelijk zijn dat dit een beknopte weergave is van de gezin spolis en dat wij tot verdere uitleg te allen tijde genegen zijn. Het is maar, dat u weet dat O.B.F./Leven er leven in houdt en niet stil blijft zitten. U weet toch: rust roest. Tot wederhoren. J. Folmer Vrijdag 14 september 1984

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 6