JJ Hollandse witlof en prei skoren hoog in Duitsland TUINBOL! WKLAIMKEIS2 Hollands hardfruit is er weer! rJ Van bloemenland tot stoppelland Goede zaadopbrengst verwacht... Eindelijk regen Zaadteeltbericht Veel tuinders zien energiebesparing niet zitten mt Op de BEVELANDEN is van vrijdag 7 t/m zondag 9 sept. ruim 60 mm re gen gevallen. Het was voor vele ge wassen van harte welkom en iedere boer en tuinder zal hier zonder meer dankbaar voor zijn. De uitgroei van de fruitgewassen zal het bijzonder ten goede komen, want de maand augus tus was bijzonder droog, zodat de vruchten aan de kleine kant waren voor de tijd van het jaar. De meeste jaren valt er in de maand augustus regelmatig een buitje regen. Dit jaar was dit sporadisch het geval. Tot de eerste week van september bleef het droog. Na deze flinke hoeveelheid neerslag is een zonnig najaar het enige wat nog te wensen overblijft. De fruitprijzen zijn de afgelopen weken sterk gedaald. Vooral de Be- noni liet het zitten, de maat 70-80 mm zakte tot onder de 1per kg en de maat 60-70 mm tot 65 cent per kg, voor zo'n arbeidsintensief ras een te lage prijs. Ons belangrijkste zomer- ras de James Grieve is in prijs ge daald tot 75 a 80 cent per kg, voor de maat70-80 mm, maar de afgelopen week heeft de prijs zich gestabili seerd, hopelijk kan de tweede pluk afgezet worden tegen rendabele prijzen. De peremarkt lijkt vrij stabiel te worden dit jaar. Zowel de Précose de Trevoux als de Clapp's zijn voor re delijke prijzen verkocht en de Triomphe de Vienne is ook ruim boven de 1,- per kg ingezet. Gezien de kosten van papier, kistkaart, vei- lingkosten en de meerkosten van de kleinere perekrat zijn prijzen bene den de 1.- per kg te laag. De pere- oogst zal Europees gezien lager uit komen dan afgelopen jaar, daarom is een vaste pereprijs te verwachten. Voor veel telers in ons gebied be langrijk omdat de pereteelt een voorname plaats inneemt op de be drijven in Zuid-West Nederland. Bij het verschijnen van dit blad zit iedere fruitteler volop in de pluk, schrijver wenst u met uw gezin een vlotte oogst en goede prijzen toe. Het is u zeker niet ontgaan: het nieuwe Hollands hardfruit is er weer, plukvers van de boom! De Neder landse fruittelers kunnen dit jaar een prima kwaliteit aanbieden. De bru to-oogst lijkt bij appels enigszins groter uit te vallen dan in 1983. Uitzonderingen op deze regel vor men Golden Delicious en James Grieve waarvan men resp. 91 en 83% van de '83-produktie denkt te kun nen realiseren. Aparte vermelding verdient hier de Jonagold. Dit veelbelovende ras zal dit jaar naar verwachting in een tweemaal zo grote hoeveelheid op de markt komen. van 1983 1984* 1983 53 47 89 25 12 48 12 9 75 8 3 37 6 4 67 31 27 87 - van 1983 1984* 1983 Golden Delicious 134 122 91 Boskoop 67 102 152 Cox's O.P. 58 58 100 James Grieve 35 29 83 Lombarts 14 17 121 Winston 11 11 100 Overige 84 91 108 Er is het afgelopen weekend onge kend veel regen gevallen hier op THOLEN zodat aan de droogte wel erg snel een einde is gekomen. Bijna iedereen zag wel naar een bui regen uit maar zoveel gelijk en dan dag voor dag, daar had niemand opgerekend zelfs in de Bilt niet. De werkzaamhe den zullen er zeker door stagneren. Zo gaat het violen schoffelen beslist niet meer zo gemakkelijk als in de afgelopen weken maar omdat het handwerk is gaat het toch gewoon door dit ligt weer anders als men met een kombine op het land moet. Wan neer het zo nat is waardeert men pas wat droog weer waard is. Hoewel het zeker nog niet nat hoeft te blijven. De grond kan heel wat hebben maar het najaar is toch in aantocht en het droogt allemaal niet zo snel meer. Als het weer dan zo snel omdraait merkt men pas hoe ver we al weer in het jaar zitten. De maand augustus heeft veel goed gedaan in onze streek. De snelle groei, goede zaadzetting en ook weer snelle afrij ping in de zaadteelt is voor ieder een verrassing geweest. Sommige gewas sen hebben het echt buitengewoon gedaan, zodat er gemiddeld een 'goede zaadopbrengst wordt ver wacht. Maar men heeft de buit nog niet binnen. Er liggen diverse zaden in het zwad of ze moeten nog gemaaid worden zodat men ook deze maand nog wel wat goea weer kan gebruiken. Het telen van zaad brengt veel meer risi- ko's mee dan met de meeste andere gewassen zodat men er als teler .wel ingegroeid moet zijn om deze span ning het hoofd te kunnen bieden. De vraag naar groente- en bloemzaden stijgt nog steeds maar het is beslist niet aan te raden om zonder ervaring klakkeloos in het telen er van te springen omdat men dan wel eens flinke teleurstellingen zal krijgen te verwerken. Het is echt allemaal geen rozen(bloemen) geur en maneschijn. Onder glas waar men minder afhan kelijk is van het weer wat de oogst betreft is men ook met het oogsten en dorsen van de verse zaden begonnen. Het slazaad wordt er met de hand uitgeslagen. Midden op de dag als het wat scherp is. Dit zal de teler menige druppels zweet kosten, maar het is dan ook vrijwel het enige wat men er aan hoeft te doen. Als men dit vergelijkt met een gewas tomaten waar heel wat meer uren en onkosten in gaan zitten dan moet dit toch heel wat meer opbrengen om netto net zoveel over te houden. De prijs van de tomaten is op dit moment gewoon slecht. Het komt toch nogal eens voor dat de laatste kilo's van de herfsttomaten het moeten doen. Het is ondertussen wel een hard gelag om die vele tonnen tomaten tegen af- braakprijzen van de hand te moeten doen. Er komt overigens tegenwoordig heel wat voor kijken voor ze onder klasse I vallen. Het onderlinge kleurverschil mag maar minimaal zijn. Door de komst van de kleursorteerder bij de grote bedrijven is dit gewoon een eis geworden. Een en ander brengt zo doende voor degene die er niet één hebben heel wat ekstra werk- en af keuren mee. Indicatie bruto-oogst in 84 (hoeveelheid x 1.000 ton) Conference Doyenné Beurré Hardy Légipont Bonne Louise Overige Prognose Wat peren betreft, valt de oogst dit een prima kwaliteit verwacht: dit jaar wèl kleiner uit. Ook hier wordt geldt in het bijzonder voor de Con ference. Indicatie bruto-oogst in 84 (hoeveelheid x 1.000 ton) Na veel gewuif en tot ziens geroep, verdwijnt de bus via een bocht in de smalle landweg achter een mais- veld, uit het gezicht. Een enjhou- siaste groep mensen dankbaar gestemd van het genotene, op weg naar huis. Het laatste gezelschap van dit seizoen dat, gebruikma kend van een gids van de studiek- lub, een bezoek aan het Thoolse bloemenland bracht. Maar nu is het uit met de pret. De oogst van de zomerbloemen is in volle gang en verandert de akkers van bloemenland in stoppelland. Steunend onder een zware last staan de ruiters in gelid als stille getuigen van een rijke oogst. Zon en wind spelen hun spel en rijpen het zaad tot een vruchtbare korrel vol energie. A Is je bij zonnig drogend weer vlak bij zo'n ruiter staat, dan hoor je het knisperend geluid van drogend stro en beluis ter je het open springen van de vruchtdoosjes en hauwtjes. Een le vend geluid van een stervend ge was. Monotoom zoemen de motoren van de dorsmachines en kombines die overal op het land druk bezig zijn. Zij dorsen het op 't zwad lig gend zaad of rijden van ruiter lot ruiter. Hel zaad flitst er doorheen en verzamelt zich in een grote stroom tot een kostbaar eindpro- dukt. Een wonderlijk produkt toch dat zaad. Uiterlijk valt er van de kenmerken van de plant waaruit het is voortgekomen, niets meer waar te nemen terwijl het inwendig een nieuwe plant in aanleg in zich herbergt, met wellicht de zelfde ei genschappen als de moederplant. Nd schoning en verpakking begint het z'n lange reis over de wereld. Niet alleen naar de afnemers in Nederland dus, maar over de ge hele wereld tot in haar verste uit hoeken wordt Nederlands zaad gebruikt. Het Nederlandse zaad is wereld vermaard. Maar ook hier in deze regio wordt volgend jaar weer gezaaid. En uit dat nieuwe zaad groeien weer nieuwe planten en nieuwe bloe men. Er zullen andere mensen komen ook weer per auto en per bus evenals dit jaar en zij zullen in be wondering voor al dit schoons waarschijnlijk reageren als al die andere bezoekers van voorgaande jaren, n.l. met de woorden: "Wat is dit toch wondermooi". D.L. Koppenhol Studieklub Groente- en Bloemzaadteelt "Eiland Tholen" Het Landbouwschap heeft laten on derzoeken waarom veel glastuinders op grond van het z.g. sektorprogram- ma voor de glastuinbouw wel een voorschot hebben gevraagd, maar geen energiebesparende investerin gen hebben gedaan. In totaal gaat het nog om een kleine 2000 bedrijven. Volgens de bepalingen van het sek- torprogramma kunnen de voorschot ten van gemiddeld ƒ8000,- per bedrijf worden teruggevorderd, als er uiter lijk op 31 december a.s. niet of niet voldoende een energiebesparing is gedaan. Uit het onderzoek, dat uitgevoerd werd door de vakgroepen Agrarische bedrijfsekonomie en Industriële be drijfskunde van de Landbouwhoge school in Wageningen, blijkt dat 33% van de betrokken tuinders de al bes taande schuldenlast niet meer kan of wil verhogen. Eveneens 33% meent dat energiebesparende investeringen door de hoge kosten en de geringe besparing niet rendabel zijn. Ten slotte is er een kategorie bedrijven met verouderde kassen, waarin diepte-investeringen onmogelijk zijn. Het Landbouwschap heeft vorige week met minister Braks afgespro ken, om volgende maand de situatie van de niet-investeerders te beoor delen. Uit de traditionele enquête Holland Aktuell, die is gehouden onder Duitse handelaren met veel Hollandse groente in hun pakket, is gebleken dat witlof en prei uit ons land hoog skoren in de Bondsrepubliek. Liefst 91% van de ondervraagden verkocht Hollandse witlof in het afgelopen seizoen, waarvan 32% uitsluitend Nederlands lof en 59% Nederlands en Belgisch lof door elkaar. Éénderde had ook witlof in de klasse I-super verkocht; 80% beoordeelde het produkt met dat predikaat als erg goed, 18% goed en 2% wisselend. Gekonkludeerd mag worden dat Nederlandse witlof zijn weg naar Duitsland nu duidelijk heeft gevon den. Van de ondervraagden had 77% in de winter Hollandse prei verkocht. 31% noemde de Hollandse prei erg goed, 63% goed en 5% redelijk. Kleinver- pakte prei werd door 32% gevoerd. Met name de presentatie, de reinheid en het zelfbedieningsgemak werden als positief ervaren. Negatieve reak- ties betroffen vooral het onterecht imago "kleinverpakt is niet vers, los verkocht is wel vers". Volgens het Centraal Buro van de Tuinbouwvei lingen is de exportpositie van losse- en kleinverpakte prei nog verder uit te bouwen. Deze konklusie heeft bovendien te maken met de rappor ten van het Kwaliteits Controle Buro (KCB) waaruit blijkt dat een duide lijk kwaliteitsverschil bestaat tussen Hollandse prei en prei van andere herkomsten. De Nederlandse wintersla werd ook goed beoordeeld. Van de onder vraagden noemde 19% de sla erg goed, 59% goed en 15% redelijk. Ook was er grote belangstelling voor ijs bergsla 55% liet weten de bol in de winter het liefst in folie te zijn, terwijl 37% voorkeur gaf voor ijsbergsla met omblad in een polyzakje. De mini mumgrens van 300 gram voor een bol ijsbergsla met omblad werd door de handel eveneens als akseptabel minimumgewicht gezien. Bollen van 300 tot 400 gram werden het meest verkocht. Vrijdag 14 september 1984 11

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 11