Goede pootaardappeloogst! wmsmm De Dolly Dots karavaan op weg Opkoopregeling melkquota Ir. Lardinois verwacht geen nieuwe zwemvestregeling Uitkomsten Rabobank beter dan verwacht Agrarisch onderwijscentrum model voor de toekomst Zijpe landen waar Nederlands pootgoed steeds meer wordt gewaardeerd. Het. NIVAP (Nederlands Instituut voor Afzetbevordering van Pootaar- dappelen) is in 't bijzonder de laatste jaren zeer aktief in het vinden van voor Nederland nieuwe afzetkansen. nieuwe landen! Bij het Ministerie van Ontwikke lingssamenwerking onder leiding van Minister Schoo, lijkt het beleid te worden omgebogen, waarbij meer samenwerking wordt gezocht met het bedrijfsleven. Het NIVAP, maar ook de pootaardappelhandel stond en staat in de startblokken om daar op in te haken. De perspektieven lij ken aanwezig om daar het lopende seizoen reeds op in te kunnen spelen. Al met al een skala van afzetkansen voor die zo goed uitziende oogst 1984. "Ik ben vrij optimistisch over de af zetmogelijkheden voor deze oogst. Met ekstra goede waar op je klanten af gaan is gemakkelijker dan met twijfels daarover. Een goed samen spel tussen handelshuizen zou daarbij wel eens van essentieel belang kun nen zijn voor de telersprijzen die aan 't eind van het seizoen uitbetaald worden. In jaren als 1984 hebben we elkaar bitter nodig om niet met de prijzen te morsen! De slogan: "Aard appels geplant, maar dan in koop- mans hand", is daarbij van indrin gende betekenis". A. Vermeer oogst in handen zijn van de handels huizen, zowel partikulier als koöpe- ratief. Een situatie die in 't algemeen een goede zaak is, maar die zich in een jaar als 1984 ekstra moet bewij zen. Het "meten" van oogst 1984 naar kwantiteit en kwaliteit is een eerste vereiste. In jaren als 1983 moest alles wat maar enigszins knol was worden In 't algemeen, er blijven uitzonderingen, kunnen we in Nederland spreken over een kwalitatieve en kwantitatieve goede oogst van poot- aardappelen. En dan spreken we over gemiddelden! Er zijn hier en daar wat uitschieters naar boven en daar spreekt men graag over, maar er zijn ook uitschieters naar beneden. De afzetkansen voor ons pootgoed lijken gunstig; de handel werkt daar hard aan, zodat in 't algemeen een vrij gunstig financieel resultaat bereikt kan worden. Goede oogst! Kwantitatief bezien hebben we een veel betere oogst aan pootaardappe- len. aan marktbare pootaardappe- len, dan b.v. vorig jaar. Maar dat is nodig ook, want toen hadden we veel te kort!!! Dat we de markt vanuit oogst 1983 toch nog redelijk bediend hebben komt o.a. door het feit dat alLes wat knol was gebruikt is, d.w.z. bovenmaatse, maar ook ondermaat se knollen. Bovendien zijn veel par tijen "poters" gebruikt, in het bin nenland met name, die normaliter in het.veevoer terecht zouden zijn ge komen: z.g.n. verklaring-partijen! Het uiterlijk van de partijen ziet er veel beter uit dan we de laatste jaren gewend waren. De knolvorm is in 't algemeen regelmatiger: velligerheid, schurft en rhizoctonia komen be langrijk minder voor. Daardoor kunnen we het skala van z.g.n. "moeilijke landen" veel beter bedie nen. Maar ook het "innerlijk" van de knol, van de pootaardappelknol zie* er goed uit, d.w.z. dat vrij weinig vi russen, schimmels: en bakteriën vóórkomen. Dat heeft allemaal te maken met het voor de pootaardap- pel gunstige groeiseizoen 1984. De grond is van begin tot eind vrij vochtig geweest; de temperatuur vrij ideaal voor aardappelgroei! Een re gelmatige groei met niet te hoge temperaturen kan leiden tot regel matig uitziende partijen van goed gevormde aardappelen en weinig ziekten! Afzetkansen 1984 De uitdaging ligt er nu bij de handel, bij de handelshuizen om met die goede oogst 1984 iets goed te doen. In 't verleden hebben we in Neder land een struktuur opgebouwd, een afzetstruktuur, waarmee ongeveer 85% van alle pootaardappelen bij de meegerekend. Men zal mijns inziens dit jaar meer moeten kijken naaj het "hart" van de oogst. Voor sommige rassen is dat de maat 28/45; voor andere 28/50 of 28/55. En als men met het hart van de oogst de wereld doortrekt dan zal blijken dat daar goede mogelijkheden lig gen. In de eerste plaats zijn daar onze traditionele afzetgebieden, waaron der de primeurgebieden, die goede financiële resultaten hebben bereikt bij hun afgelopen oogst. Maar voorts zijn daar nieuwe, in opkomst-zijnde optimistisch over de afzetmogelijkheden De halfjaarcijfers per 30 juni van dit jaar van Rabobank Nederland zijn positiever dan wij hadden verwacht. Gezien de algemene omstandighe den, verkrapping van de rente en de superheffingsproblematiek mogen w ij buitengewoon tevreden zijn. aldus ir. P.J. Lardinois, voorzitter van de hoofddirektie Rabobank Nederland. Hij zei dit in een bijeenkomst met leden van de Vereniging van Land- bouwjournalisten in het nieuwe hoofdkantoor te Utrecht. Aan deze jaarlijkse gedachtenwisse- ling namen ook deel drs. H.H.F. Wijffels, per 1 september '84 plv. voorzitter van de hoofddirektie en H.E. van der Kerk, plv. hoofd van het Direktoraat Bedrijven en nauw betrokken bij de kredietverstrekking. Ir. Lardinois ziet het tweede halfjaar '84 redelijk optimistisch tegemoet al zullen de schaduwen van de super heffing daarop zeker negatief inwer ken. De agrarische kredietverlening is dit jaar tot nu toe goed verlopen, maar in de melkveehouderij is de investeringsdrang merkbaar minder. De Rabobankdirektie verwacht iets Het onderwijsaanbod voor de twee de fase van het vervolgonderwijs - waartoe ook de middelbare land- en tuinbouwscholen behoren - zal in de toekomst voor de landbouwsektor in één type school worden aangeboden. In het spraakgebruik wordt zo'n type school al aangeduid als agrarisch onderwijscentrum. Binnen deze vorm van onderwijs kan de leerling een richting kiezen die past bij de belangstelling en de kapaciteit, voor een opleiding naar een bepaald be roep of voor doorstroming naar het hoger agrarisch onderwijs. Dit toekomstig "agrarisch onder wijscentrum" zal de opleidingen die nu nog door diverse onderwijsinsti tuten worden verzorgd, daartoe gaan bundelen. Minister ir. G. Braks (landbouw en visserij) schetste hiermee de toe komstige ontwikkeling van het land en tuinbouwonderwijs tijdens de ju bileumbijeenkomst ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van de Middelbare Tuinbouwschool in Fre- deriksoord,'3 september jl. terugloop van de totale agrarische investeringen. Aan de zgn. "strop- penpot" werd 35 miljoen gulden toegevoegd. De verliezen in de agra rische sektor vallen mee in vergelij king met die in het midden- en kleinbedrijf waarin de vermogen spositie minder gunstig is. Voor de agrarische sektor is ir. Lardinois niet pessimistisch. Voor de kredietver strekking komt de onderpands. waarde op de tweede plaats, primair is de exploitatiebasis. Ir. Lardinois ziet de toekomst niet al te somber in. Sombere toekomstver wachtingen word je gemakkelijker voor afgestraft. Als minster hield hij een somber verhaal bij de opening van de nieuwe veiling in Aalsmeer, nu wordt gedacht aan een verdub beling van de werkbare oppervlakte die al 40 ha bedraagt. Hij verwacht o.a. een toename van kwalitatief ho gere bulten om te ontsnappen aan de produktieplafonds. In Noord-Bra bant zijn de investeringen en kre dietverstrekkingen in de varkens houderij dit jaar reeds met acht pro cent toegenomen ondanks het onze kere marktbeeld. In andere EGdan- den worden minder varkens afgele verd. Over de voortzetting van het EG- landbouwbeleid doet ir. Lardinois evenmin somber. De superheffing is een zachtere weg dan wanneer het EG-beleid gebaseerd zou worden op de prijsvorming. Ir. Lardinois ziet een nieuwe "zwemvestregeling" niet we'er komen. Hierover is een nader overleg met het ministerie geweest. De gemiddelde liquiditeitspositie in de melkveehouderij is trouwens be ter dan het laatste jaar het geval was. De Dolly Dots maakten zich gisteren op de Firato in Amsterdam een mo ment vrij om het startsein te geven voor een grootscheepse landelijke winkelcampagne voor melk. De Dolly Dots zijn het middelpunt van deze "Melk. De Witte Motor." promotie-aktie. Voorbereidingsbesluiten De burgemeester van dei gemeente Zijpe maakt bekend dat de raad in zijn vergadering van 28 augustus 1984 heeft verklaard dat herzienin gen worden voorbereid van de bes temmingsplannen: 1. Landelijk Gebied 1973": a. voor een gebied ten westen van de Rijksweg 9 tussen de Stolpen en 't Zand en ten noorden van 't Zand tot aan de gemeentegrens; b. voor het perceel Korte Ruige- weg 16. 2. "Petten 1968": a. voor het perceel Spreeuwen- dijk lb; b. voor het perceel Jan van Gentstraat 1. De besluiten met bijbehorende teke ningen liggen met ingang van 4 sep tember 1984 voor een ieder ter inza ge in het gemeentehuis te Schager- brug. Ten behoeve van deze aktie is er on der meer een affiche gemaakt waar op de dames geheel in het wit en op witte motoren staan afgebeeld. De reuzeposter kan voor een tientje besteld worden (via cheque of giro, te sturen naar Postbus 101, 3417 ZJ Montfoort). Bestemmingsplan "Landelijk Gebied 1973, eerste herziening". De burgemeester van de gemeente Zijpe brengt ingevolge het bepaalde in artikel 23, 2e lid, van de Wet op de Ruimtelijke -Ordening tér openbare kennis, dat met ingang van 4 sep tember 2984 gedurende een maand ter gerneentesekretarie te Schager- brug voor een ieder ter inzage zal liggen het ontwerp van het bestem mingsplan "Landelijk Gebied 1973, eerste herziening" met de daarbij behorende voorschriften en oelichr ting. Het bestemmingsplan betreft een gebied, gelegen op circa 150 meter ten zuid-oosten van de Korte Ruige- weg, ter hoogte van nummer 8 en op circa 500 meter ten noord-westen van de Provincialeweg (SI), waarvan dezelfde bestemming zal worden ge geven als de omliggende gronden, te weten "agrarische doeleinden II". Gedurende bovenvermelde termijn van een maand kan een ieder schrifi telijke bezwaren tegen het ontwerp- bestemmingsplan bij de gemeente raad indienen. Melkveehouders die afzien van de hun in het kader van de superheffing toegestane heffingvrije hoeveelheid melk zullen gedurende een bepaal de termijn premie ontvangen. Als termijn voor deze zgn. opkooprege ling wordt op dit moment gedacht aan drie jaar. Minister ir. G. Braks (landbouw en visserij) hoopt op deze wijze de beschikking te krijgen over een extra heffingvrije hoeveelheid melk om in bepaalde probleemgevallen uitkomst te bieden. Op korte termijn zal met het bedrijfsleven overleg plaatsvinden over de nadere invulling van de opkoopregeling. De bewindsman maakte dit 28 augustus jl. hekend als een van de aanvullende maatregelen voor knelpuntep die als gevolg van de super heffing ontstaan en die niet in het kader van de bestaande beschikking kunnen worden opgelost. Daarnaast denkt de bewindsman aan de invoering van een liquiditeitso verbruggingskrediet in samenwer king met de banken en het land bouwbedrijfsleven. Voor de korte termijn moeten daar bij de bedrijven aandacht krijgen die ingevolge de superheffing in decem ber a.s. problemen hebben met be talen van rente en aflossing. In deze gevallen zouden deze bedrijven kunnen worden geholpen met uitstel van aflossing, in een aantal gevallen is misschien ook bijschrijving van rente noodzakelijk. Bekeken zal worden in welke geval len het Borgstellingsfonds kan wor den ingeschakeld bij het verlenen van een aanvullende garantie. Uiteraard moet er uitzicht zijn dat het bedrijf in de toekomst aan de rente- en aflossingsverplichtingen kan voldoen. Op wat langere termijn kan het bes taan van een aantal bedrijven in ge- vaar komen, welke voor de toepas sing van de superheffing financieel gezond waren en perspektief bie dend. Het is de bedoeling deze be drijven te helpen met een regeling die gelijkenis vertoont met de Rege ling gegarandeerd bijzonder be- drijfskrediet 1981, de zgn. "Zwem vestregeling". De financiële moeilijkheden op deze bedrijven moeten dan het gevolg zijn van de toepassing van de superhef fing. Dit betekent in elk geval dat het zal moeten gaan om bedrijven met overwegend melkveehouderij en hoofdberoep in de landbouw, terwijl voorts een aanzienlijk deel van het vermogen moet bestaan uit vreemd vermogen. Bovendien moet er uit zicht zijn op een financieel gezonde situatie na hulpverlening. .Minister Braks tekent hierbij aan dat deze maatregelen in het algemeen nooit kunnen strekken tot kompen- satie voor de verschuldigde super heffing. 8 Vrijdag 7 september 1984

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 8