Hoofdrolspeelsters van toen nu in ondereind Veertien groepen vrijwel uitgesloten Radikale ommekeer op NRS jubileumkeuring Groot en melktypisch Rocket en Sheik Braks beslist over bezwaren tegen heffing: Omvang melkveestapel neemt af Wat er bij de zwartbonten allemaal is veranderd sinds de NRS-jubileum- keuring van vijf jaar geleden is enorm. Toen vielen nog bijna uit sluitend FH-dieren in de prijzen, op de vorige week vrijdag en zaterdag gehouden jubileum-keuring in Utrecht kwamen er alleen dieren met Holstein-bloed aan kop. Toen één HF-dochtergroep (Bill), nu nog slechts één kollektie van een FH-stier (Fan. 145). Verder waren er geen stieren meer op de keuring, waren de bedrijfskollekties danig verkleind, was de gemiddelde produktie van de aanwezige zwartbonte dieren in vijf jaar tijds tweemaal zo snel gestegen als in de periode 1974-1979 en waren de interprovinciale krachtverhou dingen flink verschoven. Met name de FH-dieren uit de omvangrijke Noordhollandse vertegenwoordi ging, die in 1979 een hoofdrol speel den. vormden nu het ondereind van de keuring. Gelderland streek nu verreweg de meeste lA's op. Het grootste verschil met vijfjaar geleden lag wellicht in het uiterlijk van de dieren, waarbij ook de manier van jureren werd aangepast. De kam- pioene in de middenklassen zou vijf jaar geleden met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid niet door <le voorselectie zijn gekomen, als zijnde te groot en te arm bespierd. Terwijl het NRS nog regelmatig het geloof in de "gepast ontwikkelde" dubbeldoelkoe belijdt, koos men met Hoitinga Sheik 8 voor een kampioe ne van uitgesproken melktype met een kruishoogte van meer dan 1.45 Dochtergroep Astor (foto AMeekma) meter... KRS-direkteur ir. Klaas P. Stapel was "zonder voorbehoud zeer tevreden" over de uiterlijke kwali teiten van het materiaal op de jubi leumkeuring. Zo positief kon hij zich echter niet over het bezoek uitlaten. De tribunes, die plaats boden voor 15.000 bezoekers raakten zowel op vrijdag als op zaterdag slechts half gevuld en dat was vooral wat de tweede dag betreft een teleurstelling voor de organisatoren. De weergo den zaten na vrijdag niet helemaal mee, maar 's zaterdags bleef het droog bij een voor mens en dier aangename temperatuur. Toch bleef de jubileumshow ook op de tweede dag een enigzins sfeerloze vertoning, waarbij het publiek op de tribunes rondom de fraaie grasmat naast de Utrechtse veemarkthal te weinig werd geboden. De keuring speelde zich nogal onoverzichtelijk af in res pectievelijk tien en acht ringen, ter wijl begeleidend kommentaar be perkt bleef tot de slotrondes. De kampioenskeuring na afloop van de individuele rubrieken op de eerste dag bracht puik geuierde, grote melkkoeien aan kop. Bij de oudere dieren ging de zege naar de bijzonder lange, grote en fraaie Billie 590 van Wijnand Pon. Dit hyperproduktieve derdekalfs paradepaardje uit de showstal van de spermaimporteur uit Leusden viel daarbij opnieuw op door haar wer kelijke perfekte, lange kwaliteitsuier. De lopende lijst vat? deze Canadees gefokte (Shore Stylist Xeendale) koe: 12176 kg melk met 4.86 procent vet en 3.39 procent eiwit in 256 da gen, goed voor een standaardkoe van 69 en een laktatiewaarde van 138 op het bedrijf dat in het zojuist afgeslo ten kontrolejaar met 2347 vet- en ei witgrammen alleen Salentein^BV te Nijkerk voor hoeft laten te gaan. Dat bedrijf, eigen aan auto-importeur Pon een broer van de eerder ge noemde), melkt dan ook eenmaal vaker per dag en is het eerste dat in ons land de 10.000 kg per koe ge middeld passeert. Dubbeldoel De reserve-kampioene in de mid denklasse benaderde het dubbeldoel het meest. De zware, diepe, iets we ke, Viking-dochter Ida 42 van de Vormthoeve van Anton Ruyter te Tollebeek wón eerder dit jaar al een kampioensrozet in de polders en werd daar ook uitgeroepen tot koe met de beste uier. Ida heeft dan ook een zeer beste uier en valt daarnaast op door haar nogal vlakke kruis. Bij de jongere koeien boekte de be roemde eiwitvererver Rocket een dubbel sukses. Zijn zeer fraaie, best geuierde en sterk gelijnde dochter Wille 40 (M.V. Bill) van W. Loonen uit het Brabantse Dongen was de onbetwiste kampioene van de vaar zen, ook al dankzij haar prima beenwerk. De tweede dag stonden de bedrijfskollekties en vervolgens dochtergroepen op het programma. In de eerste rubriek van de dag won de bedrijfsgroep van Koepon 3 te Leusden met niet erg uniforme klas- 'sekoeien voor de dieren van de Gro ningse NHS-inspekteur L.J. van der Groot te Ten Post. Een zeer best vijftal van De Wetering B.V. te De Wijk won het gemakkelijk van de. beroemde Pietje's van George Ruyter te Blokker. De dochtergroepenkeuring draaide uit op een dubbele strijd tussen Roc ket en Sheik op hoog niveau. Beiden traden tweemaal tegen elkaar in het veld en verdeelde de prijzen; elk een IA en een 1B, waarbij ons de oudste Sheikgroep nog het meest aansprak. In deze rubriek volgden nog dege lijke groepen van de Telstar-zoons Viking en Triple Throat. De zeer melktypische dochters van Cantor wisten het tot een 1 A-prijs te brengen voor de diepe, ruim bespierde Man- O-Wars, terwijl Bill genoegen moest nemen met een derde plaats. Bij de jongere koeien speelde Bill geen rol meer van betekenis, maar zijn oudste kollektie won toch nog een IA. Hij werd gevolgd door de populaire Su perstar vóór de wat kortere Pan 145- dochters. Gardenis (die zeer weinig individuele suksessen boekte) en Sil ver. Bij de jongere stieren met doch ters uit de proefperiode waren de onderlinge verschillen niet groot. Forst van K.l. Drenthe won voor Metoalfs Elevation. Dan van fa. Dekker te Axel en ingezet door "Sjbekarspel". De oudste rubriek proefstiergroepen werd een sukses voor Brabant met aan kop Tele en Astor voor Tops, die leed onder een gebrekkinge voorse lectie. De als natuurlijke dekker in gezette Alfons, nu in gezamenlijk ei gendom van Salentein BV en k.i. West-Brabant, legde veel eer in met zijn puike viertal. Waarmee nog niet gezegd is dat hij dit sukses in k.i.- verband kan ervaren. Klaas Sj. Meekma Van dag tot dag doen zich ontwikkelingen voor rond de afwikkeling van de Beschikking Superheffing. Een en ander kreeg vorige week een voorlopig hoogtepunt toen minister Braks van Landbouw het advies van de landelijke kommissie Superheffing openbaar maakte. Hij gaf ook aan welke kategorieën melkveehouders in het kader van artikel 19 (bijzondere gevallen) een extra hoeveelheid melk tegemoet kunnen zien. Het Landbouwschap is van mening, dat om op basis van redelijk heid en billijkheid te kunnen oordelen over de aanvragers, de hoeveel heid van 35.000 ton melk voor deze artikel 19-ers vergroot moet wor den, iets wat de minister niet wilde. Toen de bewindsman bovendien niet verder ging dan het aankondigen van een opkoopregeling voor melk. was voor het Landbouwschap de maat vol. Het besloot haar vertegenwoor digers voorshands terug te trekken uit de landelijke kommissie Super heffing en adviseerde aan de boe- renvertegenwoordigers in de provin ciale kommissies hetzelfde te doen. Letter van de beschikking In zijn benadering heeft het Land bouwschap de landelijke en provin ciale advieskommissies heel duide lijk aan elkaar gekoppeld, hoewel men in de provincie alleen de inves teringsgevallen en niet-groeiers be handelt. Ook deze provinciale "clubs" zijn bij hun advisering ge bonden aan de letter van de be schikking en mogen niet werken naar de geest ervan. Daardoor moeten bedrijven, die net niet aan bepaalde regels voldoen, worden afgewezen. Hierdoor worden bijvoorbeeld melkveehouders, die mede met be hulp van eigen arbeid hebben uitge breid of dat in fasen hebben gedaan, afgewezen. Provinciaal bestaat de verwachting, dat deze bedrijven lan delijk via de beroepsprocedures aan aanvullende melk geholpen kunnen worden. Door .de harde opstelling van minis ter Braks zullen de bedrijven, die buiten de termen van investeerder of niet-groeier vallen, ook in de lande lijke beroepsprocedures tussen de wal en het schip terecht komen, zo verwacht het Landbouwschap. Eenderde koe per bedrijf Ook bij de afhandeling van de artikel 19-gevallen rekent men op de nodige problemen. De overheidsvertegen woordigers in de landelijke kommis sie verklaarden zich gebonden aan een beschikbare hoeveelheid toe te wijzen melk van 0,3 procent van de melkplas. Daarmee werd tegelijker tijd duidelijk dat van enige tege moetkoming in het toewijzingsbeleid van melk nauwelijks sprake kan zijn. Immers, de beschikbare hoeveelheid melk ten behoeve van 13.000 aan vragen bedraagt in dat geval onge veer eenderde koe per bedrijf. Dit ailes overziende houdt het Landbouwschap rekening met het feit dat zo'n 10 tot 20 procent van de bedrijven, die een beroep doen op artikel 19, als gevolg van de super heffing, in ernstige financiële moei lijkheden komt te verkeren. Daarbij zijn bedrijven, die momenteel mid den in een uitbreidingsproces zitten. Afgewezen kategorieën De landelijke kommissie heeft in middels een groep van 13.000 melk veehouders, die een beroep doet op artikel 19 om meer melk, gerubri ceerd in 20 kategorieën. Zoals we vorige week berichtten zullen zes van die 20 kategorieën extra melk tege moet kunnen zien. Voor melkvee houders in de overige veertien kate gorieën is er minimale hoop op meer melk. Minimaal, omdat minster Braks van Landbouw tijdens de pers- konferentie toezegde, dat bij de indi viduele beoordeling van de aanvragen overmacht situaties en geheel on voorziene omstandigheden mede in beschouwing kunnen worden geno men. Melkveehouders, die hun verzoek schrift in het kader van artikel 19 hebben ingediend onder vermelding van een van de volgende 14 redenen kunnen er voor bijna 100 procent zeker van zijn, dat de minister hun verzoekschrift zal afwijzen. Slacht- en omschakelingsregeling van het O.- en S.-Fonds. Volgens de minister was deelname aan deze re geling de keuze van de ondernemer. Hij liep daarbij het risiko, dat de marktsituatie en de geldende rege lingen na 5 jaar drastisch zouden zijn gewijzigd. Toekomstige bedrijfsovername, waarbij bedrijven in verband met de daarmee samenhangende financiële lasten willen gaan uitbreiden. Het ministerie wijst er op dat uitbreiding van een bedrijf en van de melkpro- duktie'nu alleen nog maar kan plaatshebben door grond met quota. Natuurlijke handicap met daaraan gekoppeld hogere produktiekosten. Alternatieve landbouw Opfokkers De minister tekent hierbij aan, dat een ondernemer die in het verleden de keuze heeft gemaakt voor deze bedrijfstak ook de risiko's voort vloeiend uit deze beslissing dient te dragen. Niet-uitgevoerde plannen. Het gaat hierbij om bedrijven, die plannen hadden om uit te breiden ofwel te starten, maar geen investeringsver plichtingen zijn aangegaan voor 1 maart 1984. Volgens de minister be1 hoort uitstellen van de plannen en het nog niet aangaan van investe ringsverplichtingen tot het risiko van dé ondernemer. Ontwikkelingen in verband met be drijfsovername. Dat zijn bedrijven waar de'overname al vóór 1 april 1984 heeft plaatsgehad en bedrijven waar "de opvolger al dan niet in maatschapverband meewerkt en waar uitbreiding plaats heeft of gep land is. Minister Braks geeft toe. dat hier een reëel probleem speelt, dat echter niet op te lossen is in het kader van de verdeling van het nu be schikbare quotum. Starters niet vallend onder artikel 11 Het betreft bedrijven die niet vol doende geïnvesteerd hebben om voor artikel 11 in aanmerking te ko men (kleinere of nevenbedrijven). Uit het oogpunt van het landbouw- struktuurbeleid kunnen deze bedrij ven in het algemeen niet als per- spektiefbiedend beschouwd worden. Uitbreiding van standplaatsen zon der voldoende investeringen. Er staat bij deze en vorige kategorie volgens de minister geen enkele aanleiding nu alsnog over te gaan tot het mee- waarderen van de eigen arbeid. Bedrijven met een langzame opvul- Het totaal aantal melk- en kalfkoeien bedroeg begin juli circa 2.442.000 stuks, ruim 2,5 procent minder dan medio 1983. Daar ten tijde van de landbouwtelling in mei nog geen daling werd waargenomen moet vooral in de loop van mei en in juni een forse uitstoot van melkvee heb ben plaatsgevonden. Dat is het gevolg van de EG-maa- tregel om de melkproduktie te be perken (de "superheffing"). De tota le rundveestapel bedroeg begin juli 5.426.000 stuks, dit is 93.000 stuks meer dan vorig jaar (plus 1,7 pro cent). Dit blijkt uit een steekproe- fonderzoek van het Centraal Bureau voor de Statistiek, dat maandag is gepubliceerd. Evenals bij de melk veestapel was er bij de overige dieren bestemd voor de melkveehouderij ling van de stalkapaciteit. Een keuze en beslissing van de ondernemer, waarvan de risiko's en konsequenties voor zijn rekening dienen te komen. Omstandigheden volgens artikel 12 van de beschikking (calamiteiten), maar een produktievermindëring, die kleiner is dan 10 procent. Langdurige calamiteiten. Globaal afwijzen, maar individueel bekijken op situaties van overmacht. Artikel 13 (niet-groeiers) met afwij kende melkproduktie. Bedrijven, die in 1981 een lagere dan voor dit be drijf normale produktie hadden, waardoor de produktie in 1983 ten opzichte van 1981 met meer dan 3 procent is gestegen, zodat niet vol daan wordt aan de voorwaarden van artikel 13. Globaal zal ook hier wor den afgewezen, waarbij individueel bekeken wordt op situaties van overmacht. Grondverkoop aan publiekrechte lijke lichamen. Uiterlijk begin oktober zal de melk veehouder de brief van de minister in de bus hebben, waarin wordt aange geven of zijn verzo'ek om meer melk volgens artikel 19 is toe- of afgewe zen. Tiny Brouwers een vermindering van het aantal te zien. Zo nam de kategorie "ander rundvee bestemd voor de fokkerij" af met 25.000 stuks tot 1.311.000 dieren (- 1,9 procent) en van deze kategorie waren het vooral de dieren jonger dan een jaar die sterk in aan tal verminderden: van 892.000 stuks in juli 1983 naar 835.000 stuks begin juli 1984 (- 6,4 procent). Het aantal stuks "gedekt jongvee" bedroeg nu 633.000, dit is 7.000 stuks of 1,1 pro cent minder dan vorig jaar. De mestveestapel gaf een sterke uit breiding te zien, namelijk van 848.000 stuks naar 1.040.000 stuks (plus 22,6. procent). Hierbij nam het aantal mestkalveren toe met 121.000 stuks en de kategorie "ander jongvee voor de mesterij" met 58-.000 dieren (respektievelijk plus 23 procent en plus 21 procent). 6 Vrijdag 7 september 1984

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 6