Nederlands Meststoffen Instituut (NMI) op brede basis werken gaat KORTE WENKEN C.A.R. Zevenbergen Fokdag Renesse Opbrengsten hoger dan verwacht De opbrengstprognoses voor aardappelen en uien moeten bijgesteld! Veel belangstelling voor snijmais proefvelden cebeco-handelsraad Ontheffingen verplichte vruchtwisseling aardappelen teeltjaar 1985 Ingezonden 4 Wat was het droog de laatste weken; de maand augustus, welke statistisch de meeste regenval geeft, is nu de droogste sedert tientallen jaren. Jammer voor de pas gezaaide- en ook voor de van onder dekvrucht komen de groenbemesters, maar voor de rest alleen maar plezierig. Alle oogst- werkzaamheden zijn tot nu toe pro bleemloos verlopen. Verder zullen de uitzonderlijk hoge opbrengstprogno ses voor aardappelen en uien toch wel iets moeten worden herzien. De laat ste weken kunnen ze niet veel ge groeid zijn, en augustus is voor de groei van deze gewassen een belang rijke maand. Hopelijk geeft dit de markt voor uien en aardappelen enige Steun want dat is hard nodig. Kortom, laat het nog maar even droog blijven tot we een flinke bui nodig hebben om aardappelen te kunnen rooien. Ook op NOORD- BEVELAND is op enkele percelen na. de graanoogst aan de kant. De opbrengsten hebben ook hier re- kords gebroken. Het streefgetal van 10 ton tarwe per ha, is op een breed front overschreden. De opbrengst van de erwten zal gemiddeld wel op 6000 kg komen. Deze resultaten kompenseren de verlaging van de graan en erwten prijzen, en geven natuurlijk voldoe ning. Maar toch met een nare bij smaak. Men zit in de EEG niet op deze grote hoeveelheden produkten te wachten. Politiek en ekonomisch kan dit voor ons slecht uitpakken. Als volgend jaar er weer eens 10% of meer van de prijs afgaat en we heb ben dan eens een slechte opbrengst, want dat is ook nog steeds mogelijk, wat dan? Het stro wordt zonder veel haast verwerkt; deels geperst en voor een klein prijsje afgevoerd, deels is het met aanbouw hakselaars versnip perd, terwijl de weinig aanwezige aparte hakselaars volop hun werk De oogstomstandigheden zijn tot nu toe in WEST ZEEUWS-VLAAN- DEREN goed geweest. Voegen we daar aan toe dat ook de opbrengsten in het algemeen goed tot zelfs hoog zijn dan is er alle reden tot tevreden heid. Schreven we eerder in deze ru briek dat bij tarwe de geldelijke op brengst wel eens zo'n 400 gulden per ha lager zouden kunnen uitvallen dan vorig jaar, dan is dit als gevolg van de, zeg maar abnormaal hoge kg-op- brengst per ha niet uitgekomen. Het "magische" getal van 10 ton per ha is op veel pereelen gehaald en vaak zelfs overschreden. Diverse tarwetelers halen deze opbrengst zelfs als het gemiddelde van al hun tarwe. Hoge opbrengsten werden er gehaald met diverse rassen. Dus niet alleen met bijv. Marksman. Bij het toch wel intensieve Engelse tarwe- teeltsysteem wordt de meerop brengst amper door de meerkosten hebben. Er wordt steeds meer in hakselapparatuur geïnvesteerd en steeds minder machines om te ver zamelen. Dit moet toch een keer een bodem in de markt leggen. De teunisbloemen zijn ondanks alles in de bloei geraakt en kleuren vooral 's morgens het veld geel. Percelen waar je niets van zou verwachten, vallen nu mee, terwijl andere welke er aanvankelijk mooi bij stonden, nu tegenvallen. Het blijft leren met dit gewas. Het is te hopen dat het werk eraan beloond gaat worden, want een gewas met een goed saldo, waar een behoorlijk areaal van verbouwd kan worden heeft de akkerbouw hard no dig. De Nederlandse bedrijfstak mest stoffen gaat met ingang van 1 sep tember a.s. op sterk verbrede basis samenwerken op het gebied van be- mestingsonderzoek en -voorlichting. Voor dit doel zal de Stichting Land bouwkundig Buro van de Nederland se Meststoffenindustrie (LBNM) onder de nieuwe naam Stichting Ne derlands Meststoffen Instituut (MNI) gaan funktioneren. Tot dus verre waren alleen de Unie van Kunstmestfabrieken B.V. (UKF) en de Nederlandse Stikstof Maatschap pij B.V. (NSM) participanten. De aanzienlijk verbrede basis van het Nederlands Meststoffen Instituut is tot stand gekomen door toetreding per 1 september van de producenten en importeurs: - Aïnsterdam Fertilizers B.V.; - An kersmit Holding B.V.; - Esso Chemie B.V.: - Kali Handelmaatschappij B.V.: - Kencica Verwerkings Maat schappij B.V.; - Nederlandse Kali Import Maatschappij B.V.; - Stich ting Instituut voor Rationele Suiker- produktie (namens de suikerindus trie); - Windmill Holland B.V.; - Zuid Chemie B.V., alsmede van de In de eerste week van september is in Zeddam een vijftal snijmaispromo- tiedagen georganiseerd door cebeco- handelsraad bij zijn dit jaar voor het eerst aldaar aangelegde demonstra tie- en proefvelden. In totaal hebben zich meer dan 700 bezoekers uit het hele land aangemeld. Op de proefvel den is dit jaar onderzoek verricht naar de reakties van verschillende maisrassen op nieuwe teeltwijzen. Een belangrijk onderdeel daarvan betrof de teelt van mais onder plastic folie. Voorts is daarbij nagegaan wat de invloed is van rijenbemesting. De voorlopige resultaten wijzen erop dat zowel de teelt omder plastic folie als de toepassing van rijenbemesting voordelen kan opleveren. Definitieve gegevens hierover kunnen uiteraard pas beschikbaar komen na de oogst van het gewas. Opbrengstverhoging Onderzoek op de L.H. te Wagenin- gen, waarmee al in 1976 is begonnen, onder leiding van dr. ir. B.Deinum, heeft evenwel al,duidelijk gemaakt dat met de teelt onder plastic folie een opbrengstverhoging van zo'n 35 aan droge stof kan worden bereikt. Voorts is daarbij gebleken dat deze methode de beste is als het gaat om het verkrijgen van een maximale opbrengst per ha onder de Neder landse klimaatomstandigheden. Vrijdag 7 september 1984 Goede resultaten Ir. C. J. van den Bergh, direkteur van de afdeling zaaizaad en pootgoed bij cebeco-handelsraad, noemde in zijn openingstoespraak dat de koopera- ties er veel aan gelegen is dat de op brengst per ha in vele gevallen wordt verbeterd. "Er zijn nog teveel hekta- res die slechts zo'n 30 a 35 ton pro- dukt opbrengen. En dat is te weinig. Dat kost de boer-teler altijd geld. En daar willen wij wat aan doen." Zo verklaarde hij de opzet van deze promotiedagen. Ontheffingen van de verplichte vruchtwisseling van aardappelen voor het teeltjaar 1985 kunnen wor den aangevraagd op hiervoor bes temde formulieren die zo vroeg mo gelijk maar in ieder geval vóór 15 april 1985 moeten zijn ingediend. Nimmer wordt een ontheffing ver leend als de aardappelen reeds gepoot blijken te zijn. Bericht Plantenziekten kundige Dienst goedgemaakt. Wat we eruit kunnen leren is dat een 2-malige, aangepaste CCC-behandeling en bijv. een in 5 keer toegediende stikstofgift van zo'n 280 kg per ha totaal, mogelijk de beste teeltwijze voor ons is. Ook voor de rassen in onze eiqen rassenlijst voorkomende. Het duizendkorrelge- wicht is veel hoger uitgevallen dan verwacht. We schreven het al meer; ook de late N-giften hebben door regen erna goed gewerkt, er was een lange korrelvullingsperiode met tij dens de laatste weken veel zon, er waren weinig ziekten en luizen, het gewas had een goed aargetal en de bloei geschiedde onder gunstig weer. .Volgend jaar kan weer heel anders uitvallen. Om nu te besluiten nog meer tarwe in het bouwplan op te nemen lijkt ons niet nodig. Want ook de opbrengsten van andere gewassen zijn goed. Zo is er ook weer eens vlas geoogst van boven de 10 ton. En dat was al jaren geleden. Groene erwten en maanzaad zijn eveneens goed. Bij karwij maakt de prijs weer veel goed. Al bij al dus reden tot tevredenheid. Maar, de definitieve afrekening is nog ver in het verschiet. Hoe zal het aflopen met gewassen als aardappe len, uien en in mindere mate met de bieten. De opbrengst belooft ook hiervan goed te worden, maar de prijsont wikkelingen beloven niet veel goeds. De kostprijs van aardappelen en uien ligt bij eigen mechanisatie en zelf be waren erg hoog. Een jaar als het vo rige hadden velen dan ook hard nodig. Daarbij zal de fiskus voor de nodige afroming zorgen. En zo zijn we dan nog niet veel verder gekomen. Wat was het weer een mooie paar dendag te Renesse. Alle typen/soor ten paarden - goede en geen slechte, zware en lichte, Belgen en Hafiin- gers. Arabieren, etc. Als je dat ziet dan zie je nog wat een echte paardenliefhebbers er zijn op Schouwen en Duiveland. De Pro vinciale Zeeuwse Courant noch Het Zeeuws Landbouwblad gaf blijk van belangstelling. Dat viel me tegen. Bekende paardenmensen zijn o.a.: Kloet - v.d. Velde - Remeus - Steen- dijk - v.d. Houten - Beije - Boer etc. Het was een lust voor het oog de voorzitter van de Schouwsche Paar- denbond achter zijn vierspan te zien draven. Zeventig jaren;, je zou hem nog geen veertig geven. Zo zie je hoe goed de paarden voor de mensen zijn. Allemaal beste paarden; er zijn geen slechte paarden meer; het is alleen een kwestie van smaak. Alleen de superkenners zien nog mankemen ten maar voor mij waren het allen kampioenen. Ik heb zelf jaren met paarden gewerkt; niets mooiers - en ook het beste voor de struktuur van de grond. Enkele uitslagen; Vierspannen - Steendijk - Nieuwer- kerk. Stalgroepen - Steendijk - Nieuwer- kerk. Fokgroepen - v.d. Velde - Zonne- maire. Kampioenen Oudere Merries - v.d. Velde - Zon- nemaire. Jeugdkampioenen - v.d. Houten - Kerkwerve. Waar zie je nog zoiets? Er was veel belangstelling - ook toe risten; tenminste ik hoorde nogal buitenlands praten. De speaker en arbiter en de jury de den ook hun best. Laten we deze echte paardenlief hebbers in ere houden! H.G. de Feyter Ooststr. 3, Wissenkerke Prof. dr. ir. L. 't Mannetje volgende^istributeurs: - Agrarische Unie Vulcaan B.V.; - Cebepo Han- delsraad B.V.; - Cehave N.V.; - Kunstmesthandel Van Breen B.V.; - Landbouwbelang B.A.; - Neder landse Partikuliere Kunstmesthan del B.A. Het Nederlands Meststoffen Insti tuut heeft tot taak het doelmatig ge bruik van meststoffen in de ruimste zin te bevorderen, voornamelijk met betrekking tot Nederland en West- Europa, maar daarnaast ook in de tropen. De omschakeling naar een bredere basis brengt met zich mee, dat de aksenten bij onderzoek en voorlich ting anders komen te liggen: behalve stikstof zullen ook de andere plan- tenvoedingsstoffen als fosfaat, kali en kalk bijzonder aandacht krijgen. Hoewel een groot deel van het on derzoek zal bestaan uit kollektief werk ten bate en laste van alle parti cipanten, zal het Nederlands Mest stoffen Instituut ook het karakter hebben van een ingenieursburo, omdat voor de deelnemers de moge lijkheid aanwezig is tot het geven van afzonderlijke onderzoeksopdrach ten. Met deze nieuwe opzet hopen de Nederlandse meststoffenindustrie en -distributie de bemestingspraktijk zo doeltreffend mogelijk te kunnen be geleiden. Het Nederlands Meststoffen Insti tuut werkt via een systeem van deta- cheringen nauw samen met diverse overheidsinstellingen. Tot voorzitter van het bestuur van het Nederlands Meststoffen Instituut is benoemd Prof.dr.ir. L. 't Mannetje, hoogleraar aan de Landbouwhogeschool. AKKERBOUW WORTELONKR UI DEN KUN NEN meestal niet in één keer ge heel bestreden worden. Een inten sieve bestrijding gedurende enkele jaren is vaak modig voor een goed resultaat. Als u er op tijd bij bent, kunnen kweekplekken, hoefblad, veenwortel en distels met weinig moeite en kosten snel opgeruimd worden. FLINK ONTWIKKELDE wor telonkruiden kunnen bestreden worden met Round Up. Smeer- wortel en moerasandoorn trekken zich van dit middel weinig aan. Deze onkruiden kunnen het beste bestreden worden met 12 l MC PA of 612,4 D-amine per hektare. A Is ook hoefblad voorkomt, kunt u het beste 2,4 D gebruiken. GROEI STOFB ESP UITINGEN IN de stoppel veroorzaken ieder jaar weer schade aan witlof op aangrenzende percelen. Witlof is zeer gevoelig voor groeistoffen. Zelfs bij geringe hoeveelheden van het middel. Spuit, in de buurt van witlof, alleen met groeistoffen als de wind uit de richting van het witlofperceel komt. Gebruik ek- stra veel water, een grove druppel, dat voorkomt problemen. PERCELEN WAAR VOL GEND jaar suikerbieten komen, kunnen besmet zijn met bietecys- teaaltjes. Vooral bedrijven met een intensieve bietenteelt komen snel in de gevarenzone. Laat zulke percelen altijd onderzoeken op aaltjes. Dit kan veel ellende voor komen. Neem dus tijdig kontakt op met uw grondmonsternemer. DE AARD A PP ELBE WAAR PLAATS MOET nu hoog nodig in orde worden gemaakt. Zijn de luchtkanalen schoon en werken de ventilatoren en thermostaten? Hoe zit het met de isolatie? Vaak moet er nog iets veranderd worden. Is alles in orde, dan kunnen bij het bewaren vrijwel geen problemen meer ontstaan. VEEHOUDERIJ A LS U EEN RA T ZIET, zitten er misschien wel honderd. Zo is het ook met kweek. Er zit meestal meer kweek in het grasland, dan u zo op het oog schat. Wilt u zo'n perceel vernieuwen, dan is het meestal eerst nodig om de kweek dood te spuiten. D RIJ FM EST AANWENDEN OP dit soort percelen kan pas zon 5 a 10 dagen na het spuiten ge beuren. Doet u dit vóór het spui ten, dan is het gras besmeurd met mest, waardoor het spuitmiddel te weinig op het blad komt. Dus al tijd eerst spuiten en niet andersom. BEHANDEL EEN SLEUFSI LO op tijd met silolak. Het kan nu nog net voor er weer snijmais in komt. Bedenk dat ingekuilde snij mais behoorlijk kan invreten op de beton. Silolak geeft een goede be scherming, dus stel een behande ling niet langer uit.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 5