Brabantse veefokkers op de goede weg Aardappelziekte slaat toe in spunta Gebrek aan zoet water doet wel erg pijn... Rekord: in één week tarweoogst aan de kant! Snijmais gaat toch nog redelijke hoeveelheid voer opleveren Met gulle stromen braakten de kom- bines in de WESTHOEK de goudge le graankorrels in de kontainers of .wagens. De tarweoogst is voorbij. De verwachtingen van de kilo's waren terecht hoog; door elkaar 9 ton. Iets waarvan wij alleen maar droomden. Want de werkelijkheid is dat er heel wat boven die 9 ton zitten. Om tot een gemiddelde te komen zijn er ook van 7 en 8 ton. Die hoor je niet zo. Wat ons nog rest is de stro- handel. En dat gaat moeizaam. De prijs stelt weinig of niets voor. Toch moet het van het veld: De fik erin is het eenvoudigst, maar heel wat boe ren durfden het niet aan. Met (drie) vier weken droog weer achter ons moet men wel degelijk voorzichtig zijn. Alles is droog en nog eens droog. Heel gemakkelijk springt het vuur van het ene blok op het andere. Wat er als organische mest overblijft is niet zo heel veel. Dus is er toch veel geperst, afgevoerd en op stapel gezet. Hier en daar hoorden we een traktor brullen. Er werd dus ook gehakseld. Was het droge weer ideaal voor de graanoogst, de andere gewassen ver langen toch wel heel erg naar wat hemelwater. Zeker is dat er veel groene aardappelen zullen komen. Door flinke scheuren in de grond is er licht bij het gewas gekomen. van De oogst van de granen is ook op WALCHEREN zeer vlot verlopen. Dankzij het bijzonder gunstige weer en de grote kapaciteit aan maaidor sers kan in één week tijd het over grote deel van het areaal worden ge borgen. Zodoende is een verwachte achterstand toch nog uitgemond in een tijdig klaarkomen. De kwaliteit van het werk en het produkt was goed. Het vochtgehalte van het graan was veelal in overeenstemming met de eisen. Alleen de vroege dorsers en soms ook de late moesten genoegen nemen met een wat hoger vochtge halte. De kg-opbrengsten van de wintertarwe zijn zeer goed tot soms uitzonderlijk hoog. Het "magische" getal van 10 ton per ha komt veel vuldig voor. Tarwetelers die er voor heen niet in geloofden, moeten het nu wel geloven omdat ze het zelf er varen. De gemiddelde opbrengst ligt vermoedelijk wel rond de 8500 kg per ha. Jammer dat die ruim 1000 kg/ha mééropbrengst geen ekstra geld in het laatje brengt. De verla ging van de tarweprijs is daar de oorzaak van. We kunnen ons nu wel troosten met het feit dat we evenveel geld beuren per ha als vorig jaar maar niet iedere tarweteler is het daarmee eens. Ook van andere ge wassen zoals zomergerst, erwten en blauwmaanzaad worden goede kg- opbrengsten genoteerd. Wel zijn we van mening dat er bij deze gewassen meer percelen voorkomen met een matige opbrengst dan bij de tarwe. De maand augustus blijkt dit jaar een erg droge maand te zijn geweest. Zelf noteerden we voor onze omge ving nog 28 x/i mm dankzij enkele fikse buien op 3-4 en 7 augustus. Dankzij de droogte wordt het wel wat kilo's inleveren bij vooral zaai- uien en aardappelen. Vooral de laatgezaaide uien zullen het wat la ten zitten. Overigens zijn verschil lende telers van mening dat méér ki lo's toch maar zal leiden tot een la daar te veel groen. De prijs allerbe- labberst voor de konsumptie. Ook het pootgoed geeft geen reden tot juichen. De prijs zit rond een halve gulden, dat is te weinig voor een pootgoed- teler. Daarbij komt nog dat phytop- thora in het ras "Spunta" heeft toe geslagen. Er zijn al koelhuizen leeg gereden, finaal rot. Er gaan stemmen op die zeggen dat het de moederknol is die voor al deze ellende zorgt. Wie gelijk heeft laten wij in het midden. De droogte begint nu ook toe te slaan in heel wat percelen bieten. Heel sterk komen de ontsmette percelen nu naar voren. Zij staan er veel fris ser bij. De bladeren staan fier om hoog. terwijl de slapers de moed la ten zakken. Hier en daar is reeds dor blad aanwezig en dat is foute boel. Want eens komt toch de regen. We zien dan dat deze afstervende plan ten opnieuw beginnen met gevolg, hup weg suiker. Het slot van het verhaal blauwmaanzaad is dankzij diezelfde droogte en stralende zon beter afgelopen dan wij durfden ho pen. Gedorst weten we ongeveer het eindresultaat. Nu ook de lege zaad dozen waarde hebben komt het on derste regeltje nog niet zo slecht uit. Hebben alle prakijkschrijvers in hun gebied een stuk teunisbloemen? De gere prijs. Van aardappelen is be kend dat er zijn geoogst en geleverd van 43-44 ton netto veldgewas/ha. De verwachting is dat er deze week veel percelen aardappelen zullen worden doodgespoten. De weersom standigheden zijn overigens hiervoor niet bepaald gunstig. Bij een nog vrij groen gewas en droge grond is de kans op het voorkomen van nave- leindrot aanzienlijk groter. De brui ne bonen gaan nu ook snel afrijpen. Ook hier zal er een grote verschei denheid aan opbrengsten zijn. Er De afgelopen 14 dagen is het weer uitzonderlijk goed geweest. Zodoen de is ook op THOLEN EN ST. PHILIPSLAND de graanoogst vlot verlopen. Alles is droog binnengeko men en er behoefden geen droogkos- ten te worden gemaakt. De kg-opbrengsten zijn ook in onze streek gelukkig goed en dat verzacht de pijn van de slechte prijsvorming in meer of mindere mate. Het stro is voor het merendeel ver- hakseld. omdat er heel weinig vraag naar is en dan bovendien nog tegen afbraakprijzen. Verschillende kolle ga's zijn er dan ook toe overgegaan om de kombine van een hakselaar te voorzien. Het vraagt wel ekstra ver mogen tijdens het maaidorsen. maar de spreiding is ook beter dan bij af zonderlijk hakselen. Nu de oogst binnen is zitten we toch wel te sprin gen om een flinke bui regen want het is kurk en kurk droog. In de aardap pelruggen is geen zwarte grond meer te vinden en we zien de aardappelen dan ook met de dag achteruitgaan. En de groei in de maand augustus is dan ook sterk achtergebleven bij een normaal jaar. Valt er niet vlug voldoende regen dan kan de opbrengst best eens heel wat minder hoog uitvallen dan we aan De maand augustus heeft nog veel goed gemaakt wat de zomer betreft. Ook in MIDDEN- EN ÖOST-BRA- BANT heeft menigeen kunnen profi teren van de prachtige weersomstan digheden. Eenieder, die zijn vakantie wat later gepland heeft en daarbij ook nog in Nederland is gebleven, heeft het goed getroffen. De koude en natte periode van juni en juli is nu enigszins gekompenseerd. Volgens de berichtgeving zijn er tus sen Zuid- en Noord-Nederland toch aanzienlijke verschillen tussen aantal uren zon en de maksimum-tempera- turen van diverse dagen. De neer- slaghoeveelheid in augustus is toch zeer minimaal. Zeker nu het een be hoorlijk lange periode vrij droog is geweest, worden de verschijnselen hiervan waarneembaar. Vele boeren hebben hun beregeningsinstallaties weer in werking gezet. Een lange pe riode van eenzelfde weertype is altijd nadelig voor de land- en tuinbouw. Is dat nu regen, droogte of een ander weertype. Opvallend is, dat ook laaggelegen gronden evenals de ho gere percelen beide vochttekort ver tonen. Dit is met name duidelijk waarneembaar aan de stand van de graslanden. Vanwege het vrij vochtige voorjaar, mei en juni, zijn de wortels van o.a. de grassen en ook de snijmais te weinig ontwikkeld. Het grondwater wordt steeds moeilijker opneembaar. Westhoek blaast in ieder geval daar in z'n partij mee. Als men veel vrije tijd heeft kan men zich daarin altijd verpozen. Het onkruid vraagt een wiedende hand en de hoogte van dit gewas lijkt uw praktijkschrijver een beetje aan de korte kant. Eerlijk heidshalve moet ik vermelden, dat de kennis over deze bloemen niet groot is. Dit is zo de situatie begin september. In deze maand moet veel werk verzet worden. We hopen nu eerst op een malse bui. zijn heel goede percelen maar ook zeer matige. Op plekken met wate roverlast staat meestal een schraal of helemaal geen gewas. De groei- en ontwikkeling van de snijmais is evenredig aan de temperatuur en de zonneschijn van de laatste weken. Het ziet er naar uit dat de meeste percelen toch nog wel een redelijke hoeveelheid voer zullen leveren. De oogsttijd zal wel oktober worden. Het oog richt zich nu weer naar de oogst van de rooigewassen. Op sommige bedrijven moet nog graanstro worden geborgen. Er is toch nog veel binnen gehaald, dankzij het gunstige weer. Ten opzichte van andere jaren is er aanzienlijk meer gehakseld. vankelijk gedacht hadden. Als je je gewassen zo snel ziet afster ven door de droogte doet het gebrek aan zoet water wel heel erg pijnlijk aan. En je voelt je dan ook achtergesteld bij streken waar men wel over zoet water kan beschikken. Als praktische boer begrijp je dan ook niet hoe onze overheid blijft twijfelen aan het belang van vol doende zoet water voor Z.W. Ne derland. Men gaat kennelijk uit van de ge dachte dat van uitstel wel afstel komt en lapt eerder gedane beloften zon der blikken of blozen aan z'n laars. Onbegrijpelijk dat de beslissing: "De Grevelingen zoet" nog steeds niet genomen is. Temeer daar de beslis sing "De Oosterschelde zout" al lang geleden wel is genomen. Kennelijk is het begrip "Evenredige belangen behartiging" door onze provinciale en nationale overheid uit het woordenboek geschrapt en laat men zich liever leiden door pressie groepen. Wij als landbouw willen mee werken aan het instandhouden van natuur en milieu en daartoe onze bij drage leveren, maar eisen anderzijds dat ook met onze reeële belangen re kening wordt gehouden. Met uitzondering van de laat- en opnieuw gezaaide percelen snijmais is de ontwikkeling behoorlijk verlo pen. De snijmais is momenteel in het kolfvormingsstadium. Zeker, als je terugkijkt naar de stand van einde van juli. In de maand september is een periode van groeizaam weer zeer gewenst. Afgelopen weekeinde, 31 augustus en 1 september, zijn de Nationale Veetentoonstellingsdagen van het M.R.S. gehouden. Op de le dag bij de individuele keuring was de be langstelling wat minder dan op de 2e dag. Op de 2e dag waren groepen- keuringen van eigenaren en groepen van afstammelingen van de betere stieren. Tevens was op de namiddag het cfefilé van de hoogbekroonde dieren. Ook vanuit Brabant waren diverse koeien van de betere fokkers aanwezig. Vergeleken met 5 jaar geleden heb ben de Brabantse inzenders goed partij gegeven. De verschillen met andere delen van Nederland worden steeds kleiner. We zijn in ieder geval op de goede weg. Ontmoedigingsbeleid Het aantal dieren in de intensieve veehouderij in Brabant blijft nog steeds stijgen. De laatste jaren was dit nog binnen redelijke grenzen gebleven. Het laatste jaar zijn de uitbreidingen en de nieuwe vestin gen echter vrij sterk toegenomen. Neem nu de varkenshouderij. Op het moment goede vleesprijzen, behoor lijke afzetmogelijkheden. Het aan bod is wat beperkt. Mogelijk hebben de vervoersverboden i.v.m. de var kenspest in bepaalde gebieden wat invloed op de totaalaanvoer. De produktie uitbreiding in de melk veehouderij is niet mogelijk. Men heeft hier de grootste moeite om de opgelegde kwantums niet te over schrijden. Een "aantal agrariërs (be ginners) zoekt een mogelijkheid in b.v. de varkenshouderij. Vanwege het nog steeds groeiende aantal die ren, wordt de dichtheid in de inte'n- sieve veehouderij (varkens, pluim vee) toch wel zeer hoog opgevoerd. In sommige streken van Oost-Bra bant zou het maksimaal-toelaatbare aantal dieren per oppervlakte een heid wel eens dicht genaderd kunnen zijn. Wie maakt uit, wat nog wel toelaatbaar is? Wat zijn de normen respektievelijk de kriteria? Is het in verband met de vrije marktpolitiek en het ondernemerschap wel geoor loofd en verantwoord, dat ingrijpen de beperkingen en maatregelen worden opgelegd? Misschien begint het zo langzamer hand tijd te worden dat er aan een z.g. "ontmoedigingsbeleid" gewerkt gaat worden. In het belang van de agra riërs in zijn algemeenheid zou dit een aanzet kunnen zijn in de goede rich ting! De opbrengsten van de wintertar we van oogst 1984 zijn bekend. In ruim één week hebben we het in onze provincie gepresteerd om de tarweoogst te runnen. De pakhui zen liggen overvol en de opbreng sten zijn ongekend hoog. In een droge herfst gezaaid en daardoor traag opgekomen. Bij dat weertype waren de toegepaste bo demherbiciden laat aan de gang gekomen. De winter was zacht waardoor de tarwe zich goed bleef ontwikkelen. Het voorjaar was echter lang koud en nat. Dikwijls hebben we tegen elkaar gezegd, dat er van die wintertarwe dit jaar niet zoveel terecht zou komen. Zelfs eind mei stonden er nog vele per celen akelig bij. Onze voorzitter, een man met kennis van zaken, stak in de tarwestudieklub dikwijls de waarschuwende vinger op om vooral niet te zwaar te gaan over- bemesten met stikstof. Wij hebben niet geluisterd, maar later toch de angst gehad, dat de tarwe niet meer rijp zou worden dit jaar. Gelukkig is het weer goed terecht gekomen en hebben de percelen op de wat mindere gronden de hoogste op brengst gegeven. Wonderlijk, maar alleen op stikstof willen we geen konklusies gaan trekken en om die redenen hebben we ons dagboek geraadpleegd. Hieruit bleek, dat in ons gebied van half juni tot half augustus in 7 we ken totaal 140 mm neerslag is ge vallen. Pappen en nat houden is dus blijkbaar het grote geheim ge weest waardoor ons tarwegewas langer groen bleef en tot ongeken de opbrengsten uitgroeide. Met druppelbevloeiïng is in de fruitteelt al veel bereikt, maar in de akker bouw is met voldoende zoet water nog veel meer te bereiken. De zoutinfiltratie dienen we buiten de deur te houden. Keukenzout is het eerste wat een huisdokter aan zijn patiënten verbiedt. Wat voor een mens niet deugt is ook niet goed voor de planten. Ieder jaar weer komen er nieuwe tarwerassen op de markt. Wat ons echter opvalt is, dat een paar oude toprassen zich nog zolang met ere weten te handhaven. Weer jaren geleden zaten we in AARDEN- BURG te vergaderen over het mengen van tarwerassen wat in hield een gezonder gewas en een hogere opbrengst. We geloofden daarin en we deden er aan mee, maar na één jaar zijn we er weer mee gestopt. Thans zijn we van plan om nieuwe rassen te gaan zaaien, want hoe dichter bij de kweker hoe groter de resistentie tegen diverse ziekten. Dat is echter gauwer gezegd dan gedaan, want alleen in het zuiden des lands is nu op tijd de zaaitarwe leverbaar. In andere gebieden is men nog volop aan het maaidorsen en loopt de verwerkbaarheid in de pakhuizen gevaar. Wat een grote verschillen in zo'n klein landje als he, onze. Lang hebben we gepraat over opbreng sten van 10 ton tarwe per ha en nu hebben we al over hogere op brengsten horen fluisteren. Zulke verhalen hoorden we op de boot na de provinciale ploegwedstrijd. Op mooie maar droge grond werd daar door diverse ploegers goed werk geleverd. Ploegen met botte scha ren en bovendien slecht afgesteld gingen al bij de aanstorting van de beginvoor in de fout en dat kost punten welke niet meer in te halen zijn. Wat ons opviel was, dat de publieke belangstelling groter was dan ooit te voren. Dit werd toege schreven aan de presentatie van de oude trekkers uit de jaren '40 en '50 welke geshowd werden. Een groot aantal wat oudere bezoekers zagen hun eerste trekker, waarmee de mechanisatie op hun bedrijf was begonnen, weer terug. A an de hand van die show met dié oude trekkers hebben we kunnen vaststellen in welke stroomversnelling de me chanisatie van de laatste 40 jaar is terecht gekomen. In één week de tarweoogst met topopbrengsten aan de kant is ook een rekord wat we niet gauw meer zullen vergeten. ZEELA ND is in beweging en nu draven we het komputer-tijdperk in en straks gaat alles nog vlugger. 4 Vrijdag 7 september 1984

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 4