ZLM-voorzitter Doeleman bepleit extra financiële ruimte voor probleemgevallen superheffing Starre houding overheid gelaakt Zeeland met gemiddelde melkproduktie hoogste in ons land zuidelijke landbouw maatschappij Extra ruimte Uitzondering Dankzij een modern fokbeieid van de K I West-Nederland en een goed management is Zeeland er met z'n betrekke lijk klein aantal melkveehouderijbedrijven in geslaagd als eerste provincie in ons land een gemiddelde melkproduk tie te halen die boven de 6000 kg melk per koe ligt n.l. 6009 kg. Najaren waarin Noord-Holland de beste produktie per koe noteerde heeft Zeeland deze provincie hiermee in 1983 van de troon gestoten. Een en ander werd bekend gemaakt op de jubileumtentoonstelling van het NRS dat plaatsvond in Utrecht op 31 augustus en 1 september. De melkveehouders in Zeeland hebben de hoogste pro duktie behaald met de volgende gegevens: leeftijd 4,2 jaar. 313 dagen, 6009 kg melk, 4.12% vet, 3,35% eiwit. 19,19 kg melk per dag. Dit is samen 1433 vet en eiwit grammen per dag. Voor Noord-Holland dat nu door Zeeland is gepasseerd zijn de gegevens: leeftijd 4,3 jaar, 316 dagen, 5904 kg melk, 4,15% vet, 3,42% eiwit en dat geeft 1413 vet en eiwitgrammen. Friesland dat op de derde plaats is geëindigd noteert de volgende uitslagen: 4.3 jaar. 308 dagen, 5629 kg melk, 4.28% vet, 3,35% eiwit en dat geeft 1393 vet en eiwitgrammen. De resultaten voor Noord-Holland zijn in vrij sterke mate en die van Friesland in mindere mate gezakt door vooral de slechte weideperiode met gras van matige kwaliteit. Trotse voorzitter van de Provinciale Stichting voor Rundvee verbetering in Zeeland, de heer W. op 't Hof: "onze veehouders hadden in het voor veehouders ongunstige 1983 het voordeel van de snijmais die hier vrij algemeen bij is gevoerd. Dat vind je terug in de opbrengstcijfers". Op 't Hof meent dat het goede resultaat is te danken aan het fokbeieid. "Wij zijn hier in het zuidwesten als eersten met Amerikanen begonnen en we kregen zelfs twee pre ferente stieren. Dat begint nu in de breedte door te wer ken". Tenslotte is een andere verklaring voor het goede resultaat dat de zeeuwse melkveehouders in het alge meen een goed management voeren in hun bedrijven. Dat de Zeeuwse melkveehouderij op een hoog plan staat bleek ook nog op de jubileumtentoonstelling van het NRS in Utrecht waar na afloop van de keuring werd bekendge maakt dat van de 12 ingezonden koeien er liefst 8 stuks een le prijs behaald hadden. De Zeeuwse melkveehouders mogen gemiddeld de hoogste produktie hebben behaald, de kampioen vaarzen werd in Utrecht Willie 40 (Rocket) van fokker-eigenaar W. Loon- en uit het Noord-Brabantse Dongen. lm VRIJDAG 7 SEPTEMBER 1984 I M mm 64e JAARGANG NO. 3747 land- en tuinbouwblad z De ploegkampioenschappen voor de provincie Zeeland zijn weer achter de rug. De belangstelling die mede dankzij het gunstig weer groot was gold behalve de verrichtingen van de ploegen ook een aantal oude traktoren. De winnaars bij de kategoriën wentel en rondgaande ploegen zijn resp. J. Hoogenboom en K. Deurloo. Zij zullen onze provincie op de nationale kampioenschappen vertegenwoordigen, (voor verslag zie pagina 13) Op de maandag 3 september gehouden vergadering van het hoofdbestuur van de ZLM heeft voorzitter A.J.G. Doeleman zich kritisch uitgelaten over de starre opstel ling van de Nederlandse overheid ten opzichte van de ondernemers in de land- en tuinbouw, zeker wanneer men dat vergelijkt met de wijze waarop andere regerin gen de kollega's tegemoet treden. Hij wees met name op de irritant moeizaam verlopende onderhandelingen bij de kompensatie van de negatieve effekten van de MCB-af- braak, de aardgasonderhandelingen en de uitvoering van de superheffing, die dan ook eindigde met als klimax de opschorting van het overleg in de Landelijke Kommissie Superheffing. De heer Doeleman stelde vast dat over dit besluit in veehouderijkringen verschillend wordt ge dacht. Daarbij is het zo dat zij die het stopzetten van de onderhandelingen onjuist vinden, van mening zijn dat de onzekerheid voor een aantal melkveehouders hierdoor nog langer voortduurt. Doeleman: "Deze onzekerheid is inderdaad voor veel gezinnen een haast ondraaglijke last geworden. Toch denk ik dat de Landelijke Kommissie geen andere keuze is overgelaten. Zij hebben mede ve rantwoordelijkheid te dragen over beslissingen waarbij het voortbestaan van bedrijven in het geding is. Dat dreigt realiteit te worden wanneer geen ekstra ruimte vrijkomt voor art. 19 gevallen en de investeerders na 1 januari 1 982 geen tegemoetkoming krijgen. Het heeft ook geen zin ekstra financieringsfaciliteiten mogelijk te maken wanneer het bedrijven onmogelijk gemaakt wordt bedrijfsekonomisch rond te komen". Steeds meer blijkt, zo stelde de ZLM-voorzitter vast, dat er een regeling tot stand is gekomen waarmee onaanvaard bare situaties ontstaan wanneer deze op Nederlandse manier - naar de letter - wordt uitgevoerd. "Niet de melkproduktiebeperking op zich ondervindt weerstanden maar de uitvoering ervan gericht op ver schillende kategorieën bedrijven. Om op enigszins rede lijke wijze tegemoet te komen aan probleemgevallen zal er nu ekstra ruimte vrij moeten komen". De beslissing daarover kan en mag volgens Doeleman niet afhangen van het regeringsbeleid dat op de derde dinsdag van september gepresenteerd gaat worden. Zeker niet wanneer de rekening met terugwerkende kracht tot 1 april gepresenteerd gaat worden voor de teveel geproduceerde melk zonder dat men nu weet wel ke hoeveelheid melk teveel geproduceerd is. Naar zijn mening kan iemand trouwens niet gestraft worden voor een daad wanneer hij niet weet wat hij verkeerd heeft gedaan, in dit geval hoeveel melk te veel geproduceerd is. Alles nu overziend is de uitvoering van de superheffing in een situatie terecht gekomen die absoluut onaanvaard baar is, aldus de heer Doeleman, die dan ook meent dat er op zeer korte termijn knopen dienen te worden doorge hakt om te voorkomen dat er een volledige chaos ont staat. En die situatie komt steeds dichter bij nl. het mo ment waarop afgerekend moet worden. Doeleman over de superheffing tenslotte: "Wanneer er geld beschikbaar komt voor een opkoopregeling zal naar onze mening niet alleen over een opkoopregeling gesproken moeten wor den maar ook over direkt op te lossen knelpunten." De heer Doeleman ging in zijn openingswoord ook in op de situatie in de praktijk waar de oogstwerkzaamheden onder gunstige omstandigheden tot nu toe zijn gevor derd. Deze gunstige oogstomstandigheden en goede op brengsten kompen seren enigszins de drastische prijs verlaging voor de granen. Hij waarschuwde evenwel voor te veel optimisme: "De harde beleidsombuiging van het EEG-landbouwbeleid wordt nu wel voor de akkerbouw enigermate door de natuur gekompenseerd maar de si tuatie dit jaar moet meer als uitzondering dan als normaal gerekend worden!" zo zei hij.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 1