Varkensstapel in mei 3% groter dan vorig jaar hoger, Waarde uitvoer pluimveeprodukten maar zorg over toekomst-export Van Dijk verwacht sterke internationale groei WIXIM Nieuwe Lamborghini R 674 Rovral aquaflo Kreeuwen komt met extra mogelijkheden voor aardappelentermijnhandel Augurken landbouwmechanisatie Lirotect extra 500 FW: bestrijdt zilverschurft en Fusarium-soorten (ook resistente) in pootaardappelen Vliegenbestrijding met WIXIM Een nieuwe mogelijkheid om vliegen te bestrijden op rundvee is de "spot- on" toepassing van hetprodukt WIXIM. Een spot-on toepassing houdt in, dat de gehele dosering op één plaats op de rug van het rund wordt gespoten. Het middel verspreidt zich vervol gens via de huid over het gehele dier, waardoor het gehele dier beschermd wordt tegen ecto-parasieten (vliegen en luizen). De behandeling is eenvoudig uit te voeren (arbeidsbesparend) en door lange werkzaamheid van het middel (6 weken) is deze vorm van vliegen bestrijding relatief goedkoop. Melk van behandelde runderen mag normaal vorden afgeleverd. De ad vies-verbruikersprijs van WIXIM bedraagt ca. ƒ61,- per verpakking van 250 ml. Eén verpakking is voldoende voor de behandeling Van 25 dieren. De be handeling van één dier kost derhalve ca. 2,45. Algemeen Lirotect extra 500 FW is een stank- vrije flowable-formulering op basis van twee werkzame stoffen, te weten thiabendazol en imazalil, die spe ciaal is ontwikkeld om het mogelijk te maken om, ook in situaties waarbij sommige schimmels minder gevoelig zijn geworden voor bepaalde mid delen, de belangrijke bewaarziekten Onlangs werd door Lamborghini een nieuwe middenklasse trekker gepre senteerd: het type 674. Een trekker volgens een geheel nieuw konsept op het gebied van techniek en vormge- ving. Het betreft hier een trekker van 65 DIN PK met een opvallend uiterlijk. In de komfortabele geluidsarme ka- bine, met zonwerend glas, zijn de belangrijkste bedieningshandels rechts naast de bestuurder geplaatst zodat de vlakke kabinevloer vrij is van handels en pedalen. De 65 PK's worden geleverd door een 4-cilinder watergekoelde motor met een cilinderinhoud van 3,7 1. De gesynchroniseerde transmissie biedt met de 12 versnellingen vooruit en 12 achteruit een ruime schakel keuze. Standaard is de trekker uitgerust met een 540/1000 omw./min. aftakas- schakeling. Het nieuwe hydraulische systeem kenmerkt zich o.a. door een hogere pompopbrengst (35 l./min.) en een maks. hefvermogen van 3.430 kg. De hefinrichting is uitgerust met een positie-meng- en trekkrachtregeling, waarbij de trekkrachtregeling via de onderste trekstangen geschiedt. De vierwielaangedreven uitvoering heeft centrale aandrijving en i§ stan daard uitgevoerd met zelfnastellende schijfremmen in oliebad op alle vier de wielen. Door een nieuwe kon- struktie van de vooras is een maks. wieluitslag van 50 graden mogelijk. in pootaardappelen met één kant en klare formulering te bestrijden. W erkingsspektru m Lirotect extra 500 FW bestrijdt in pootaardappelen - zilverschurft, ook resistente; - droogrot, veroorzaakt door Fusa rium-soorten; Fusarium solani wordt uitstekend bestreden en ook tegen Fusarium sulphureum mag een goed effekt worden ver wacht. Toepassing De pootaardappelen dienen bij voorkeur direkt na de oogst te wor den behandeld. De toepassing kan het beste tijdens het vullen van de opslagruimte worden uitgevoerd met behulp van spuitapparatuur welke op een zodanige plaats wordt ge monteerd dat een goede bedekking van knollen wordt verkregen en dat aankoeken van de transportband wordt voorkomen. Om natrot te voorkomen moet wor den vermeden dat plaatselijk een overmaat aan spuitvloeistof op de knollen terecht komt. Dosering: 80 ml per 1000 kg knollen. De toepassing kan zowel onverdund plaatsvinden als verdund in 0,5-2 li ter water per 100 kg knollen. Toepassing met het MAFEX-appa- raat Lirotect extra 500 FW is verwerk baar d.m.v. het Mafex-apparaat, waardoor onverdunde toepassing mogelijk is. Met het type Mafex-83/60 (kapaci- teit-14 - 64 ml per uinuut) kan 10 - 48 ton aardappelen per uur worden be handeld; met het type Hafex-83/100 (kapaci- teit 28 - 128 ml per minuut) 21 - 96 ton aardappelen per uur. Opmerking Omdat herhaald gebruik van deze kombinatie tot een verdere uitbrei ding van resistentie van bewaarziek ten aanleiding kan geven wordt aan geraden, alleen partijen te behande len die voor de handel of de export bestemd zijn. juli 1984 Van Dijk, een van de grootste ex- port- en importbedrijven van groen ten en fruit in Nederland, verwacht een sterke voortgaande internatio nale groei. Direkteur C.A.M. de Wit van Van Dijk Beheer sprak op 28 juni 1984 de verwachting uit dat met name de Spaanse handelsaktiviteiten in belangrijke mate zullen toenemen. President-commissaris mr. A.P.J.M.M. van der Stee, de oudmi nister van landbouw en financiën, was optimistisch over de toekomstige konkurrenliepositie van de Neder landse land- en tuinbouw. Deze uit spraken werden gedaan ter gelegen heid van de officiële opening van een ruim 10.000 m2 groot bedrijfspand van Van Dijk Delft in Den Hoorn. Agriben Nederland B.V. te Etten- Leur (tel. 01680 - 28920) deelt ons mede dat er vanaf eind augustus een nieuwe formulering op de markt wordt gebracht van ROVRAL. De nieuwe formulering is een z.g. "flo- wable". De handelsnaam van het produkt is ROVRAL AQUAFLO. Het voordeel van een flowable for mulering boven het bekende spuit- poeder van ROVRAL is de vloeibare vorm. Dit vergemakkelijkt het afme- Mr. Van der Stee, die sinds enige tijd president-commissaris is van Van Dijk Beheer BV, was ervan overtuigd dat Spanje binnenkort lid zal worden van de Europese Gemeenschap. "Ik denk dat Europa zich niet kan per mitteren deze toetreding te laten mislukken". De vooral in tuinbouw- kringen gevreesde toetreding van Spanje tot de Europese Gemeen schap noemde de heer Van der Stee overbodig. "Ten aanzien van Spanje moeten wij geen water zien branden. Onze lijnen naar de grootste afnemer West-Duitsland zijn het kortst. Ik zeg dit niet om u in slaap te sussen, maar om te benadrukken dat Nederland bij gelijke krachtsinspanningen voordelen heeft". ten. Bovendien blijft bij toepassing met spuit- of nevelapparaten geen of nauwelijks zichtbaar spuitresidu achter op het behandelde gewas. Dit zal vooral aanspreken in de bloe- misterijsektor. ROVRAL AQUA FLO heeft in tuinbouwgewassen de zelfde toelatingen als in ROVRAL- spuitpoeder. Nieuw is verder een toelating voor gebruik tegen Alter- naria in diverse koolgewassen, zoals bloem-, sluit- en spruitkool. Inlich tingen kunnen bij de importeur, Agriben Nederland B.V., worden verkregen. Het aantal varkens in ons land is tussen mei 1983 en mei 1984 met ruim 3% toegenomen tot bijna 11 miljoen stuks, terwijl het aantal be drijven met varkens bijna 3% kleiner is geworden. De rundveestapel groeide met ruim 1tot 5,48 miljoen stuks. In deze periode nam het aantal kippen met bijna 1% af tot 81,6 miljoen. Eén en ander blijkt uit de voorlopige uitkomsten van de Landbouwtelling mei 1984, die het Centraal Buro voor de Statistiek heeft bekendgemaakt. Rundvee De totale rundveestapel nam met 72.000 stuks toe tot 5.483.000 stuks 1,3%). Het aantal melk- en kalf- Drs. Arissen wees op de pogingen van buitenlandse producenten om met Nederlandse bedrijven te komen tot gelijke konkurrentievoorwaarden of een aanbodbeheersing. In de praktijk komt dit soort overeenkom sten er op neer dat die landen zich zelf kunnen voorzien van pluimvee-' produkten, terwijl de bedrijfsresul taten er gelijk blijven bij een niet al te doelmatig produktieproces en hoge konsumentenprijzen. "De Neder- koeiern steeg met 0,3% tot 2.533.000 stuks. Groter was de toename bij het mest en weidevee, n.l. bijna 8%. Hiervan werden 981.000 stuks geteld. Het aantal bedrijven met rundvee nam met ca. 700 af tot 79.600 stuks. Varkens Het totale aantal varkens is met ruim 3% toegenomen tot 10.990.000 stuks. Bij de biggen tot 20 kg bedroeg de toename bijna 4%. Het aantal in mei j.l. bedroeg 3.886.000 stuks. Het aantal mestvarkens nam 2,7% toe tot 5.649.000 stuks en het aantal fokvarkens steeg eveneens met 2,7% tot 1.455.000 stuks. Het aantal bedrijven met varkens landse pluimveehouderij dient zich wel drie keer te bedenken voordat ze zulke overeenkomsten sluit", aldus Arissen. In het nadeel van de Nederlandse pluimveehouders vormen ook steeds meer gemeenschappelijke regelingen zoals de importbeperking van tapio- ka als voer, en de financiële steun die de Westduitse overheid de pluim- veesektor mag geven. Vooral het laatste is voor de Nederlandse liep met bijna 3% terug tot 36.500 stuks. Schapen Het aantal schapen op landbouwbe drijven nam met 9.000 stuks af tot 763.000 stuks. Vergeleken met vorig jaar is dit een vermindering van 1,2%. Het aantal geregistreerde landbouwbedrijven met schapen komt nu op 19.700 stuks (-4%). Kippen Het totale aantal kippen nam af van 82,2 miljoen tot 81,6 miljoen stuks (- 0,8%). Bij slachtkuikens bedroeg de daling bijna 4%, n.l. van 35,1 miljoen naar 33,7 miljoen stuks. pluimveehouderij naar de mening van Arissen, "een ernstig gegeven", omdat deze sektor wat de uitvoer betreft voor zestig procent van West-Duitsland afhankelijk is. Met snelle verbetering van de teelttech nieken is de pluimveehouderij er in Nederland tot.nu toe in geslaagd de buitenlandse konkurrentie te bestrij den zonder prijsverhoging van de eindprodukten. Maar die fase loopt volgens Arissen nu ten einde, zodat de konsument rekening moet gaan houden met prijsstijging. Ook de pluimveehouders zullen meer moeten gaan betalen voor de diensten van diet Produktschap aangezien de kosten ervan hoog oplopen. Het schap raamt het tekort voor 1984 op 1,7 miljoen gulden. Bij het handhaven van het uitgavenpatroon zal het ver lies over 1985 zo groot zijn dat de pluimveehouders een reduktie op de heffing van het schap wel kunnen vergeten, zo maakte Arissen duide lijk. Om bepaalde weerstanden tegen de aardappeltermijnmarkt van de "pro fessionele" gebruikers (telers, frite- sindustrie en exporteurs) weg te ne men, heeft makelaardij Kreeuwen een systeem ontwikkeld om kosteloos en zonder enige verplichting op de kon trakten een optie te kunnen nemen. Die geeft het recht de termijnkon- trakten vlak voor of in de levermaand om te zetten in effektieve kontrakten. Telers krijgen daarbij de garantie, dat het door hen verkochte produkt uit gaande van gewas op het veld maxi maal 5,- per 100 kg onder de prijs op de termijnmarkt zal opbrengen. Aan de fabrikanten en exporteurs wordt gegarandeerd dat zij voor ƒ1,— onder de termijnmarktprijs de kontrakten kunnen omzetten in vers gesorteerd of verladen echt te ont vangen aardappelen. Direkteur Nieuwenhuis ziet het op tiesysteem als een extra serviceverle ning. Voor Kreeuwen zit er niet di rekt extra verdienste in, maar een succes voor het systeem kan leiden tot grotere omzetten" op zowel de termijnmarkt als in de aardappel- De veilingaanvoer van zowel kas- als natuuraugurken is dit jaar later op gang gekomen dan in 1983. De eerste kasaugurken verschenen in de laatste week van april op de veilingen; dit was ongeveer een week later dan da' normaal het geval is. Het totale areaal augurken is op nieuw kleiner geworden in 1984 Stond er in 1983 nog 146 ha glas, dit jaar is deze oppervlakte geslonken met 38% tot 90 ha. Het areaal na tuuraugurken is 13% kleiner gewor den en beslaat nu 420 ha. Dit opnieuw inkrimpen van het handel. Op dit moment heeft de op tie betrekking op levering in april 1985. Telers denken vaak, dat de termijnhandel alleen maar een pa pieren handel is. Zij hebben angst voor afkeuring bij levering, omdat de koper het produkt eigenlijk niet wil ontvangen. Van de kant van de fri- tesindustrie en de exporteurs wordt vaak aangevoerd, dat het verhandel de kontrakt niet aan de moderne eisen voldoet. Het termijnkontrakt bestaat nu nog uit 15 ton Bintjes in zakken van 50 kg. Men wil echter los verladen en verse aardappelen. Er is over het optiesysteem overleg ge pleegd met de liquidatiekas en de stichting termijnmarkt voor aardap pelen in Amsterdam. Op de aardap- pelentermijnmarkt verkopen telers in het vooruit via verhandelbare kontrakten hun aardappelen, in principe aan de exporteurs en de verwerkende industrie tegen een vaste prijs op de vervaldatum van het kontrakt. Een fors deel van de han del wordt gedaan door spekulanten. die door het overnemen van risiko's de handel min of meer mogelijk ma ken. areaal heeft tot gevolg gehad dat de aanvoer van kasaugurken nog niet de helft was van die in dezelfde periode in 1983. Door de kleinere aanvoer werden tot nu toe wel zeer goede prijzen gerealiseerd. Steeds minder kasaugurken De bedrijven die deze teelt (vnl. in Limburg) hebben verlaten zijn hoofdzakelijk overgestapt op papri ka's. De oorzaak van deze forse inkrim ping ligt vooral in de matige prijs voor hel kasprodukt. De exportwaarde van de Nederlandse pluimveeprodukten zal dit jaar met 2,5 miljard gulden 0,3 miljard gulden hoger uitvallen dan in 1983. Of die positieve ontwikkeling zich de komende jaren in die mate voortzet is echter nog de vraag. Deze verwachting heeft drs. G.J. Arissen, sekretaris van het produkt schap voor pluimvee en eieren, vrijdag uitgesproken bij de opening van een nieuwe stal voor pluimvee-onderzoek in Ambt-Delden. De pluim- veesektor die voor zestig procent afhankelijk is van de export, heeft het bij de uitvoer zo moeilijk doordat andere landen op alle mogelijke manieren proberen de import van pluimveeprodukten af te remmen ten gunste van de eigen pluimveesektor. Vrijdag 7 september 1984 17

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 17