VOO It ml V ItO IIW p.j. zuid geluid Agrarische Kommissie Noord-Brabant Wervend schrijven! Rally in Ierland (van 8 t/m 14 juli 1984) Kursussen agrarische jongeren 1984/1985 Openingstijden sekretariaat redaktie Henk tegels Een goed verslag schrijven is belangrijk; maar belangrijker is het een goede aankondiging te maken. Dat was een van de raadgevingen, die we kregen op de landelijke kaderdag voor leden van de provinciale perskommissies. Een goede raad, die ik aan het begin van een nieuw vergader- en kursusseizoen graag aan besturen en kommissies door wil geven. Een goed geschreven verslag is prettig te lezen, maar het vertelt u iets dat voorbij is. Met een aankondiging probeert u de mensen te interes seren voor iets dat nog gaat gebeuren en waar u deelnemers voor wilt hebben. U moet uw leden a.h.w. nieuwsgierig maken. onder redaktie van de Redaktiekommissie i Bond van Plattelandsvrouwen voor Zee- I land en Brabant Redaktieadres: Mevr. L.J.de Regt - van Maldegem Anna Mariaweg 1, 4494 PB Geersdijk De maand september nadert, en met het voorbijgaan van de zomer begint de vergadertijd weer te komen. Vergaderingen, bijeenkomsten, ekskursies en kursussen. Ieder afdelingsbestuur van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen heeft haar winterprogramma klaar en biedt het de leden aan. Ook wij als agrarische kommissie Noord-Brabant willen zowel de leden als de afdelingen iets aanreiken. En dat is de agrarische map voor de afdelingen. Naast de kerst-, water-, Ierse of wat voor map ook een agrarische. Met dit verschil, dat de eerstgenoemde voor het hele land zijn en de agrarische map voor de afdelingen in Brabant. Omdat het fietstochten omvat in alle hoeken van de provincie. Recepten waarvan we dachten dat ze typisch brabants zijn. Humor en gedichten van het platteland. Daarnaast infor matie over al wat land- en tuinbouw voortbrengt. De gewassen, de granen zitten er gedroogd in met zaden erbij. Dan is er een quiz en tot slot een diaserie over land- en tuinbouw. De samenstellers van deze map komen een avond graag begeleiden, zullen ook het praatje bij de dia-serie hou den. Kosten 25,- en km-vergoe- ding. U kunt dit aanvragen bij: Cobi Knook, Nienke Noteboom en Sien Overbeeke! Adressen en telefoon nummers in het infoboekje 1984. Kursussen Voor Oost-Brabant staat een kursus over de melkveehouderij op stapel, die al helemaal rond is. Alles wat op een veebedrijf aan de orde komt wordt in deze kursus behandelt. Op geven bij Metje van Steenbergen. Zondagavond kwamen we aan op een volkshogeschool 50 km boven Dublin, vlak aan de kust. Het was ontzettend mooi weer en daarom zat/stond/danste iedereen buiten en werden de eerste kontakten gelegd. Maandag begon het Rally-program ma met sprekers over het thema, nl. de Ierse Minister van Arbeid: wees' zelf aktief en kreatief door je eigen werk te scheppen en laat je niet overbluffen door allerlei regels en wetten; het hoofd van de Bedrijfs- verzorgingsdie'nst: deze dienst is op bescheiden schaal gestart, volgens het principe van gedeelde arbeids kracht. Tegenwoordig zijn er 400 vaste medewerkers in dienst en 1300 parttimers (boeren die zonder deze aanvulling hun bedrijf op zouden moeten geven). Duidelijk werd dat we af moeten stappen van het tradi tionele denkbeeld van werk: 40 uur Vrijdag 7 september 1984 Het is de bedoeling om per regio koffieochtenden te gaan houden. Niet om alleen koffie te drinken, maar om met elkaar te praten. Om problemen en knelpunten op te spo ren. Misschien kan er dan - als er behoefte aan is - een kursus op vol gen. Kursussen, die zonder verdere voor bereiding, in samenwerking met de heren, zo gegeven kunnen worden zijn: 1. Kursus Bedrijfsopvolging 4 a 5 lessen. Medewerkers SEV, de ac countantsunie, en de notaris. 2. Kursus: Bent u er van verzekerd goed verzekerd te zijn. 4 lessen. Medewerkers: SEV en medewer kers van de ZLM-verzekeringen. 3. Kursus: Over rechten gesproken. 4 lessen gegeven door een notaris. De inhoud gaat over erfrecht, testament, huwelijksgoederen- PJGN-nieuws per week bij één baas. Op prikbor den en tafels hebben we laten zien hoe wij ons eigen werk zouden kreë- ren. Veel deelnemers deden door middel van zelfvoorziening (Vi ha) en eventueel verhuur van kamer ontbijt. De Schotten gingen op de kommerciële toer door de melk te verwerken tot milkshakes en die in de stad te verkopen. Ons team zag mogelijkheden in personenbusver- huur, een eethuisje (eventueel) met zelfverbouwde groenten, of mollen ratten vangen. Daarnaast prees elk land de eigen schoonheid en specia liteiten aan. Onze kaas en jenever hadden gretig aftrek! 's Avonds gaf elk land in zijn nationale kleder dracht een presentatie van max. 8 recht en wat te regelen bij over lijden. 4. Kursus Ruilverkaveling: 3 a 4 lessen. Als er ruilverkaveling in uw gebied komt, van harte aan bevolen. 5. Kursus: Aktualiteiten en inzicht in fiskaal recht. 3 a 4 lessen in samenwerking met de heer Veer beek van de accountantsunie. Deze kursus moet nog uitgewerkt worden. Al deze kursussen zijn zowel voor dames als heren aanbevelingswaar dig. Het is een lofwaardig streven om gezamenlijk deel te nemen, als dat mogelijk is. Het is stof dat een ieder aangaat. Dan hebben wij in samenwerking met de kommissie Vrouw een stu diedag op 13 november in Willem stad. Het thema van deze dag zal zijn: "Vrouw en arbeid". Ieder lid krijgt hiervoor een uitnodiging. U weet nu al de datum. Pak uw De vaste landelijke kursussen voor agrarische jongeren en anderen zijn de volgende: 25 november - 1 december 1984: Landbouw in Frankrijk Deze jaarlijks terugkerende kursus is bedoeld om kennis te maken met de Franse landbouw. De kursus vindt plaats op de Nederlandse volksho geschool "Meridon" in Frankrijk onder leiding van een Nederlandse kursusleider. Naast bezoeken aan landbouwbedrijven zal kennis ge maakt worden met organisaties in de Franse landbouw. Groepsreizen per bus. Prijs: voor leden - 420,00 voor niet-leden: - 470,00. 7 januari - 2 februari 1985: Vier- weekse voor plattelandsjongeren De vierweekse is een algemene vor- minuten. Wij hebben enkele oud- Hollandse liederen gezongen en "Tulpen uit Amsterdam" werd door de hele zaal meegezongen! De volgende dag was er een "wed strijd", waarvoor gemengde groepen van 4 mensen en nationaliteiten werden gevormd. We deden vee- en schapenbeoordeling, trekkerbehen digheid. quiz maken van plakkaat en golf. Woensdag hebben we een toeristi sche trip gemaakt naar Dublin en omgeving. De dag daarop bezochten we een champignon boerderij, 's Middags werden we door onze gastfamilies opgehaald, waar we één dag en een nacht verbleven. Mijn ervaring is dat de Ieren zeer gastvrij zijn en graag bereid zijn over hun land te vertellen en het te laten zien. Het mag er inderdaad zijn! De natuur is er prachtig. Het land is niet zo vruchtbaar, maar dat kompenseren ze door meer land aan te houden. Dat is in Ierland niet zo'n probleem met zijn 13'/2 miljoen inwoners, terwijl het Ik zal proberen met een (zelf ver zonnen) voorbeeld duidelijk te ma ken wat ik bedoel. Drie afdelingen van de Bond van Plattelandsvrou wen sturen hun leden een uitnodi ging voor een lezing. Alle drie vermelden ze korrekt dag, datum, tijdstip van aanvang en de plaats. Afd. A. nodigt haar leden uit voor een lezing met als onderwerp: "De voor- en nadelen van het bruin- brood-dieet". Afd. B. schrijft: Mevrouw Bakker - de Bruin diëtiste, zal voor ons een lezing houden over: "De voor- en nadelen van het bruinbrooddieet". Het lijkt ons een interessant onder werp en we hopen op een goede be langstelling van de leden. Afd. C.: Natuurlijk hebt u de laatste tijd ook dikwijls gehoord over de fantastische resultaten van het bruinbrood-dieet. Maar is het werkelijk zo eenvoudig om op die manier overtollige kilo's kwijt te raKen? Hoe lang kun je er agenda en noteer die dag. Er zijn goede spreeksters voor gevraagd. Hebt u nog suggesties of vragen voor de agrarische kommissie? Vraag dan uw afdelingsbestuur wie uw regio vertegenwoordigt. Zij heb ben hun infoboekje en wij willen graag helpen. Namens de agrarische kommissie, Sien Overbeeke mingskursus voor jongeren van het platteland, tussen 17 en 27 jaar. Nadenken over en bezig zijn met de situatie op het platteland en in de samenleving en vooral...: je eigen toekomst. Hoe ziet die er uit: werk of geen werk, toch boer(in) worden, studeren, emigreren? De kursus helpt je bij het nemen van dit soort beslissingen. Maar ook aandacht voor leren praten, schrij ven, diskussiëren, kontakten leggen, zelfvertrouwen opbouwen. Plaats: Volkshogeschool Bergen. Prijs: voor leden - 475,00 voor niet-leden: - 950,00. Volkshogeschool "Allartsoog" in Bakkeveen bij grote belangstelling. Jongeren en landbouwbeleid 21 januari - 25 januari 1985: Volks hogeschool Ons Erf in Bergen Dal. 2 keer zo groot is als Nederland. Ze verwachten zelf dat ze tfun vergrote melkquota niet eens vol zullen krij gen! De Brusselse politici hebben over het hoofd gezien wat de Ieren aan materiaal ontbreekt om de pro- duktie in 1 jaar zo hoog op te voeren! Jammer. Vrijdagavond was het afscheidsdiner en -feest. Het was een fantastische ervaring om met zoveel verschillende nationaliteiten samen een week op te trekken. Het was ongetwijfeld net zo vermoeiend als een autorallv, maar wij hebben véél meer plezier gehad! Marian Oosterink PJZ-Agenda 7 september - Afd. Goes en Nrd. Be veland houden hun gezamelijke schuurfeest. Dit wordt gehouden bij de Fam. Noordhoek, Sabbingedijk 5 te Wolphaartsdijk. Volg de PJZ- bordjes. Entree 5,— p.p. 7 september - Afd. 's Heer Abtsker- ke/Nisse e.o. organiseert een bow- mee doorgaan? Heeft dit dieet alleen voordelen, of zijn er ook nadelen aan verbonden? Over die voor- en nade len komt mevrouw Bakker-de Bruin, diëtiste bij het medisch centrum, ons iets vertellen. Hoe zou een lid op de ze aankondiging kunnen reageren! Zo bijv. mevrouw Jansen, leest kon- vokatie A, denkt: "Kan wel leuk zijn. maar ik ben geen kilo te zwaar, dus daar hoef ik niet naar toe te gaan". Reaktie op konvokatie B: Dat kan inderdaad wel eens interessant zijn. Ik zal nog wel zien of ik die avond zin heb er heen te gaan. En op konvokatie C: Door iedereen en overal hoor je over dat dieet pra ten. Nu de kans er is om door een deskundige er over geïnformeerd te worden, ga ik daar zeker naar toe. U begrijpt, het is een fantasiever haaltje. Zo simpel werkt het natuur lijk niet, want dan zou u bijna door een aantrekkelijke konvokatie uw le den kunnen "programmeren". En wel of niet naar een bijeenkomst gaan wordt door veel meer faktoren bepaald. Wel is zeker dat het animerend werkt, als u op uw uitnodiging een korte toelichting geeft op het onderwerp. Zeker geldt dat ook voor kursussen. Afdelingsbesturen en kommissies hebben een heleboel werk verzet eer een konvokatie de deur uitgaat. Het is zeker belangrijk om ook aan het laatste stukje - het overbrengen naar de leden - ruim aandacht te geven. L.J. de Regt 28 januari - 2 februari 1985: Volks hogeschool Bergen. In deze kursus staat vergroting van kennis en inzicht in het landbouw beleid centraal. Bekeken vanuit de positie van agrarische jongeren en hun organisaties. Gesprekken met politici, voorman nen, voor- en tegenstanders van het landbouwbeleid en vooral met el kaar. Prijs: voor leden - 142,50 voor niet-leden: - 285,00. Voor informatie en opgaven: Nederlands Agrarisch Jongeren Kontakt Bemuurde Weerd O.Z. 12 3514 AN te Utrecht Telefoon: 030-730830 Volkshogeschool Ons Erf Postbus 1 6570 AA te Berg en Dal Telefoon: 08895-1744 Volkshogeschool Bergen Postbus 94 1860 AB te Bergen Telefoon: 02208-4541. Met ingang van 1 september j.l. is het sekretariaat van de PJZ geo pend van ma. t/m do. van 8.45 uur tot 16.15 uur. Op vrijdag is er nie mand van de PJZ aanwezig. Het telefoonnummer van het sekreta riaat is 01680-27921. Wanneer je niet in staat bent om tijdens deze uren te bellen dan kun je bellen naar Henk Tegels, de beroeps kracht. Hij is te bereiken onder tel.nr. 01680-28974. lingavond in het bowlingcentrum te Goes. Aanvang 20.00 uur. Vertrek bij Irene om 19.30 uur. Opgave bij Her man. 7 september - Afd. Walcheren houdt een barbecue. Plaats: Landbouwweg te Rithem. Aanvang 20.30 uur. Op gave bij Johan Janse (01188-3132) of Ko de Witte (01186-1502). 15 "Wat heb jij dan gedaan, met een rally meegedaan?", vroeg mijn buur jongen toen ik uit mijn auto stapte die onder de modderspatten zat. "Nee integendeel". Die moet nog komen, was mijn antwoord. De Rally is bepaald geen autocross-evenement, maar een bijeenkomst van plattelandsjongeren uit 12 Europese landen. Uit elk land zijn er 4 deelnemers en een begeleider. De Nederlandse vertegenwoordigers waren: René Mandersloot (Nieuwegein, PJGN), Ger Jansen (Raven- stein, KPJN), Klaas de Wit (Kamerik, CPJN), Marian Oosterink (Doetinchem, PJGN) en begeleider Aad Vollebregt (Wageningen). Het hoofddoel is mensen uit de diverse landen met elkaar in kontakt te brengen. Daarnaast is er een thema, dit keer "werken in de toekomst" waar we samen over hebben nagedacht en gepraat.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 15