"Fusie Zeeuwse fruitveilingen en bouw één groot veilingkomplex noodzakelijk voor voortbestaan fruitteelt op lange termijn" Kropsla nummer 1 in groente top-tien Voorzitter veiling Kapelle Bas Leijs: Fusie en samenwerking van 1968 tot heden Vaste veiltijden veranderen "Met de Centrale Tuinbouwvei ling Zeeland, de CVZ, is heel wat bereikt maar nog niet genoeg. We moeten naar één vereniging en die moet zich bezinnen op het stichten van één veilpunt waar dan ook. Dat is van groot belang voor de prijsvorming van de pro- dukten, omdat de handel steeds meer vraagt om grote partijen van uniforme kwaliteit op één centraal punt. Bij de bepaling van die plaats dienen chauvinistische overwegingen geen rol te spelen: het komplex moet daar komen waar dat voor aan- en afvoer van de produkten het meest efficiënt plaats kan vinden". Dat is het korte en duidelijke antwoord van Bas Leijs op de vraag die in Zeeuwse fruit- en tuinderskrin gen opnieuw zeer aktueel is: "hoe moet het verder met de samen werking van de Zeeuwse fruit veilingen in Goes, Kapelle, Krabbendijke en Terneuzen?" Bas Leijs heeft een aantal bestuursfunkties altijd gekombineerd met de fruit teeltpraktijk. Zijn bedrijf dat ca. 10 ha. groot is (5 ha. appels en 5 ha. peren) wordt overigens vooral gerund door zijn schoonzoon. Als iemand gerechtigd is" te spreken over deze materie dan is het wel de in Kruiningen woonachtige fruitteler Leijs. Hij is namelijk al 28 jaar bes tuurslid van de veiling Kapelle. De laatste 16 jaar vervult hij de voorzit- tersfunktie. Statutair-verplicht - hij is 65 jaar geworden - legt hij deze funktie in het najaar neer. Samen hangend hiermee treedt hij ook terug uit het hoofdbestuur van het Cen traal Buro van Tuinbouwveilingen. Ook het voorzitterschap bij de CVZ, dat in een roulatieschema toevallig bij hem ligt dient te worden beëin digd. In deze en enkele andere funk- ties (voorzittersschap Provinciale Veiling Orgaan, lid van vele werk groepen en bestuurslid van het Proefstation voor de fruitteelt e.a.) heeft hij meer dan wie ook van nabij de ontwikkelingen rond de veilings- amenwerking en fusies meegemaakt. Blauwtje Hij herinnert zich nog de eerste fu siebesprekingen met P.J.J. Dekker die in 1968 al met het voorstel kwam om één vereniging te vormen en één veilpunt te stichten. "Een erg goed plan", zo meent Leijs en hij hecht eraan er nog eens op te wijzen dat dit voorstel toen uit de koker kwam van de veilingbesturen en dat het toen juist de leden waren die het afstem den, althans er was niet de statutair- vereiste meerderheid om het plan doorgang te doen vinden. Een paar jaar later, zo weet hij nog, hadden vele neestemmers al spijt. Jarenlang gebeurde er daarna op het fusie-front weinig. De bestuurders hadden een blauwtje gelopen en wachtten zich ervoor opnieuw hun neus te stoten. Bovendien kwam de fruitkrisis en kregen de leden van de Goese veiling een zware tegenslag te verwerken. Praten in deze jaren over omvangrijke investeringen had to taal geen zin. Wel kwam er een sa menwerking, eerst in 2 topkoöpera- ties tussen Kapelle en Terneuzen en Goes en Krabbendijke, terwijl later de CVZ ontstond. Versnipperd "De CVZ werkt zonder meer, zo merkt Leijs op. Er is een goede sa- Over een nauwere samenwerking of fusie tussen- de Zeeuwse vei lingen is in de afgelopen decennia al zo veel geschreven, gezegd en gezwegen dat er een boek over zou kunnen worden samenges teld. Dat boek zal er wel nooit komen maar de rode draad zou zijn geweest: de eerste fusie-bes- prekingen die dateren van 1968 toen de voorzitter van de Kapelse veiling, de heer P.J.J. Dekker, probeerde de veilingen in Mid delburg, Goes en Kapelle op één lijn te krijgen. Hij had voor de nieuwbouw al een plaats gevon den, n.l. een terrein tussen Goes en Kapelle dat uitstekend per auto bereikbaar was. Over dat laatste was iedereen het wel eens maar het vormen van één vereni ging met één veilingkomplex kon in de ogen van een vereiste meerderheid van de leden echter geen genade vinden. In de vol gendejaren werden verschillende pogingen door o.m. de Z.L.M. en het ministerie van Landbouw ge daan om uit de impasse te gera ken en nieuwe mogelijkheden af te tasten. Om verschillende rede nen zonder resultaat. Toch kwam er 10 j cpr geleden een samenwer king tot stand. Er ontstonden twee topkoöperaties tussen Goes en Krabbendijke en Kapelle en Terneuzen. Nu ca. 6 jaar geleden besloten beide koöperaties zich op te heffen en vormden de 4 au tonome veilingen de CVZ, de Centrale Tuinbouwveiling Zee land. Hoewel de CVZ goed blijkt te voldoen hebben de aangesloten besturen van de 4 veilingen toch gemeend verder te moeten gaan op de weg van de samenwerking. Dit jaar heeft men zelfs het prin cipebesluit genomen om de mo gelijkheden te onderzoeken tot het aangaan van een fusie. Het is gewenst, zo menen de bestuurs colleges dat er één vereniging komt met één centraal veilpunt. Om een dergelijke besluitvor ming voor te bereiden en de mo gelijkheden af te tasten heeft men een kleine kommissie van wijze mannen gevormd, die bestaat uit de HID voor de Landbouw en Voedselvoorziening, ir. W.L.A.G. Tacken en dr. W.M. Kemmers, direkteur van het Centraal Buro van de Tuinbouwveilingen. Zij moeten nog dit jaar komen met een eerste advies over de beoogde fusie. J.W. menwerking op zowel het bestuurlijk als het direktienivo. Een goede zaak, want daarmee zijn we af van veel konkurrentiestrijd. De besluiten ook over het aanvoerpatroon en het vul len van de koelhuizen, zijn bindend voor elk der 4 aangesloten veilin gen". Naast deze positieve punten kleven aan deze samenwerking evenwel enige belangrijke nadelen. Leijs: "Deze vorm van samenwer king gaat niet ver genoeg. We wer ken te duur doordat we 4 aanvoer- punten en drie veilingen moeten be mannen. Daarnaast, en dat is eigen lijk nog belangrijker, dreigen we in deze situatie steeds meer de kans te lopen dat we de goede d.w.z. de voor de teler meest gunstige prijs niet ha len. De handel vraagt meer om een centraal aanbod van grote partijen fruit van uniforme kwaliteit en in de huidige situatie komen wij met eèn te versnipperd aanbod. Klein fruit De vertrekkende voorzitter van de veiling Kapelle acht het zeker denk baar dat de fruitteelt in Zeeland een gevoelige klap gaat krijgen wanneer niet op vrij korte termijn tot konsen- tratie van en efficiency in het frui- taanbod wordt gekomen in één groot nieuw veilingkomplex. Volgens hem is anders de kans vrij groot dat de 4 veilingen een kwijnend bestaan gaan leiden eri op lange termijn zelfs verdwijnen. "En als het veilpunt uit de regio is dan is ook de fruitteelt gedoemd te verdwijnen. Zeker en eerst het kleinfruit omdat vooral hier de aanvoer in vaak kleine partijen plaatsvindt. Dat moet kunnen wor den afgezet op betrekkelijk korte af stand". In dit verband brengt hij nog naar voren dat het van groot belang is dat de thans bij de veiling kom- plexen staande koelhuizen bij een fusie wel in stand blijven. De teler moet in het teeltgebied zelf zijn pro- dukt in bewaring kunnen geven. Prijsvorming Zullen de telers die uiteraard het laatste woord hebben bij fusie en nieuwbouw niet terugschrikken van de kosten van een te bouwen vei lingkomplex? Hoewel Leijs over be dragen nog niet wil praten denkt hij van niet. Bovendien denkt hij dat het niet onmogelijk is dat in de nieuwe situatie voor dezelfde kosten kan worden geveild als nu het geval is. Dit is volgens hem overigens niet eens zo belangrijk. "Eén veilpunt komt de prijsvorming ten goede en dat is naar mij idee veel belangrijker dan bijv. een half procent meer pro visie die moet worden betaald. Geen enkele teler heb ik kapot zien gaan aan de te betalen provisie maar wel als gevolg van het feit dat de pro dukten te" weinig opbrachten. Ik til niet zo zwaar aan die veilkosten. Centraal staat voor mij de vraag hoe kunnen we de zeeuwse telers de prijs bieden die geldt als de hoogst haal bare. En hoe kunnen we de afzet zo goed mogelijk verzekeren. Groenteteelt De voorzitter van de Kapelse veiling wil ook bepaald niet uitsluiten, dat de vorming van één centrale veiling een flinke stimulans zou kunnen zijn voor de groenteteelt in Zeeland. Dit althans wanneer er tevens een op lossing wordt gevonden voor het zoetwaterprobleem. Dat de aanvoer van groenten een impuls aan het ge hele tuinbouwgebeuren zou kunnen geven is voor hem geen vraag omdat veel handelaren een totaalpakket nodig hebben. De nieuwe veiling zou daar mét een aanbod van groenten en fruit goed inpassen. De heer Leijs vertelt dat een fusie binnen de CVZ opnieuw op de rol is gekomen omdat men steeds opnieuw bij de verschillende veilingen voor de vraag kwam te staan of al dan niet moet worden geïnvesteerd. Als elke veiling op deze manier door gaat dan kun je je afvragen waar zijn we mee bezig. Is dat geen kapitaalsverspil ling? Als bestuurders kwamen we tot de konklusie dat hiervan inderdaad sprake zou zijn en toen hebben we de knoop doorgehakt en in principe be sloten nieuwe voorstellen voor de le den uit te werken met uiteindelijk de bedoeling eerst tot één vereniging en later tot één veilinggebouw te ko men. Van binnenuit Om de weg naar de uiteindelijke fu sie tussen de veilingen zo veel moge lijk te vrijwaren van persoonlijke, positionele en/of chauvinistische belangen en gevoelens van bestuur ders, leden en andere belangheb benden heeft het bestuur van de CVZ gemeend een onafhankelijk tweetal de opdracht te.moeten geven de mogelijkheden tot samensmelting in te schatten en daarover te advise ren. Met deze opdracht zijn belast de HID voor de Landbouw en Voed selvoorziening, ir. W.L.A.G. Tacken en de direkteur van het Centraal Buro voor Tuinbouwveilingen, dr. W.H. Kemmers. Leijs geeft hen een goede kans van slagen maar meent dat ze dan pas sukses kunnen hebben wanneer zowel de besturen als de le den in overgrote meerderheid bereid zijn tot samenwerking. "Het moet van binnenuit komen en als het daar niet voldoende leeft dan zal het niet lukken. De tijd is er wel rijp voor", meent hij. Als je ziet op welk een fundamentele manier momenteel veel telers bezig zijn met het ver nieuwen en uitbreiden van hun be drijf dan is daar ook de wil om na het up to date maken van het bedrijf ook de afzet aan de modernere eisen aan te passen. Leijs schat de kans dat er binnen af zienbare tijd één veilingvereniging komt dan ook redelijk positief in. En dan hebben we een vereniging die met haar veilingkomplex met een omzet van 50 a 60 miljoen meteen één van de grootste fruitveilingen van ons land is geworden". J. Wierenga Kropsla staat nummer 1 in de verse groente top-tien van de Neder landse huishoudingen. In 89 van de 100 huishoudingen komt de kropsla wel eens op tafel. Nummer twee is bloemkool, dat in 83 van de 100 huishoudingen op tafel komt. Naar hoeveelheid en waarde gemeten is bloemkool zelfs nummer 1. Dit blijkt uit een representatief onderzoek van het nederlands instituut voor agrarisch marktonderzoek, dat daar voor de beschikking heeft over een panel van ongeveer vijfduizend huishoudingen. In de periode november '83 - half juli '84 is nauwkeurig bijgehouden welke groenten er in deze huishoudens op tafel kwamen. Kwa populariteit staat de komkommer op de derde plaats (82 van de 100 huishoudingen). Op de vierde tot en met de achtste plaats komen witlof (79), tomaten (79), uien (78), peen (75) en zuurkool (72). Andijvie (66) is negende en spruiten (65) sluiten de top-tien verse groentelijst. De huishoudingen kochten in de on derzochte periode in het totaal 303 miljoen kilogram verse groente. Het aandeel daarin van de top-tien is 69 procent. Bloemkool staat met 36 miljoen kilogram aan de top. Op de tweede tot en met de zesde plaats komen uien (24 miljoen kilogram), peen en witlof (23 miljoen), kom kommers (21 miljoen) en andijvie (20 miljoen). Kropsla en tomaten delen met achttien miljoen kilogram de zevende en achtste plaats, prei is met vijftien miljoen negende en spruiten zijn met 13 miljoen tiende. De Nederlanders gaven van novem ber '83 tot half juli '84 810 miljoen gulden uit voor verse groente. Daar in was het aandeel van de top-tien 66 procent. Ook bij de bestedingen staat de bloemkool nummer 1 met een waarde van 84 miljoen gulden. Wit lof is met een waarde van 75 miljoen tweede. Tomaten, kropsla en kom kommers staan met respektievelijk 60, 55 en 51 miljoen drie, vier en vijf. Met een waarde van 50 miljoen gul den komen de champignons op de zesde plaats. Zeven tot en met tien zijn andijvie (47 miljoen), peen (40 miljoen), uien (37 miljoen) en sper ziebonen (36 miljoen). Het Niam te kent bij zijn onderzoek aan dat op jaarbasis de top-tien een andere sa menstelling zal hebben, omdat pro dukten die in de periode augustus- oktober op de markt zijn een groter aandeel zullen hebben. Te denken valt volgens het instituut aan sper ziebonen en paprika's. Ook opvallend noemt het Niam de skore van asperges. In slechts tien van de 100 huishoudingen komt het "witte goud" op tafel, waarbij het zuiden als produktiegebied verhou dingsgewijs hoger skoort. Met ingang van 3 september a.s. worden de landelijke vaste veiltijden voor een aantal produkten gewijzigd. Rode, gele en groene paprika wor den dan om 8.40 uur geveild, sprui ten om 9.15 uur, sla om 9.30 uur, ronde tomaten om 9.55 uur, vleesto maten om 10.10 uur, witlof om 10.20 uur, komkommers om 10.30 uur. De veilingen in Zuid-Holland veilen radijs om 9.05, terwijl om 9.45 uur de aubergines worden verkocht. Vrijdag 31 augustus 1984

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 9