Goed produkt mogelijk onder energie-arme omstandigheden Goed oogstweer Een buitje regen is welkom Vier jaar DENAR-kas toont aan: Onderzoek DENAR trok ruim 5000 bezoekers Warm maar vooral droog Substraatteelt C02-tekort Nieuwe brochure vollegrondsgroente Augustus is de oogstmaand bij uit stek. Niet alleen bij de graanoogst wordt van het goede weer geprofi teerd. De oogst van andere zaden zoals chrysant, sierpapaver, violen enz. is hier op THOLEN ook in deze maand van belang. Vooral de zaad gewassen die gezwadmaaid worden en dan nog enkele dagen moeten narij pen kunnen alleen maar droog weer gebruiken. Al hoort men toch weer al gauw de klacht dat het voor sommige gewassen te droog en te warm is, toch zal er met dit weer minder schade ontstaan dan door een natte periode. De kwaliteit is met dit weer van het geoogste produkt altijd goed hetgeen zeer zeker in de zaadteelt van groot belang is. Kiemkracht problemen komen er tegenwoordig dankzij de drogerijen in veel mindere mate voor dan een aantal jaren geleden toen men nog geheel aan de natuur over geleverd was. Er werd toen ook veel meer op de ruiter gedaan, wat overi gens nog steeds een goede en goed kope manier van drogen is. De uit- geplante winterbloemkool heeft het zonder regeninstallatie wel even moeilijk gehad maar de goed ge plante percelen hebben het toch overleeft en zullen hun verbrande bladeren zeer zeker nog wel kunnen vergroeien. Ook bij de violen springt er nogal wat zaad weg met zulk weer maar het afrijpen van de jonge knoppen gaat ook snel dus men zal er met het tijdstip van oogsten op tijd bij moeten zijn. Het bepalen van het juiste tijdstip is geen gemakkelijke zaak. Dit wordt meestal nog be moeilijkt door het verschil in grond soort op hetzelfde perceel. Dit beïn vloedt meestal ook het verschil in afrijpen zodat het een zaak is van kijken, overleggen en nog eens kij ken. Het percentage rijpe knoppen op een gegeven moment moet dan maatgevend zijn. Naar het zich laat aanzien zullen er deze week heel wat voor de schoffel komen en zullen de drogerijen hier en zelfs op Schouwen weer op volle toeren moeten draaien. De oogst van de witlofwortelen is ook weer op gang gekomen. Hoewel de primeur op ZHZ dit jaar niet uit onze streek komt zal er deze week toch wel enige aanvoer zijn. Men moet voor de vroegste trek wel over een goed gekonditioneerde trek- ruimte beschikken die bij te hoge temperaturen gekoeld kan worden want de juiste verhouding van onder en boventemperatuur bepalen in hoge mate de kwaliteit van het lof. Naast het lichten enkele dagen voor het zaaien van de wortels is het me chanisch koelen ook een goede me thode gebleken om de wortels even na te laten rijpen. De gespecialiseer de bedrijven zullen er dan ook steeds meer toe overgaan en ook voor lan gere bewaring in het voorjaar kan zo'n koelcel zeker z'n nut bewijzen! "Een tuinder die fors op zijn gasverbruik bespaart door middel van bijvoorbeeld een schermdoek en een dubbel kasdek zal nog meer alert moeten zijn op het totale teeltgebeuren dan vroeger. Energiebesparing in de glastuinbouw gaat hand in hand met substraatteelt, omdat deze teelt goede mogelijkheden biedt om klimaatproblemen in luchtdichte kassen op te lossen. De klimaatomstandigheden in geïsoleerde en luchtdichte kassen zijn veel kritischer dan in minder dichte kassen, waaruit vrijwel het gehele glasareaal in ons land bestaat". Dit zijn enkele konklusies die zijn getrokken uit het Demonstratieprojekt Energiearme Kas (DENAR) in het Zuidhollandse Rijswijk, dat nu vier jaar loopt. Het hoofdstuk van ervaring opdoen met groenteteelt onder energie-arme omstandigheden is met een tomatenteelt afgesloten. Nu is het de beurt aan de bloemen: intussen zijn de drie DENAR-kassen vol gezet met gerberaplanten. Een mooi moment om tussentijds een balans op te maken. Bij DENAR is gebleken dat in een kas met dubbele dekken en gevels 40% energie bespaard kan worden in vergelijking met een kas met enkel glas en zonder scherm. Door het op- brengstverlies in deze alternatieve én zeer dure kassen, dat vooral het ge volg is van het lichtverlies (gemid deld 10%), is echter bij de huidige zeer hoge tuinbouwgasprijs een energie-arme kas (nog) niet renda bel. "Althans, niet voor de groente teelt", zegt DENAR-projektleider L. Koop, die van mening is dat de op brengst in die kassen een beetje be neden de maat was en zelfs is tegen gevallen. Hij zegt: "De kwaliteit van het eindprodukt was .redelijk accep tabel, maar de kwantitatieve op brengst is zo'n 15% lager uitgevallen. Energiebesparing in de glastuin bouw is dus niet alleen een gevecht om kwaliteit maar ook om kwanti teit". De heer Koop is na vier jaar DE NAR (vier teelten tomaten en kom kommers) tevreden over de gang van zaken op het onderzoekprojekt. "Onderzoekers op de proefstations werken anders, ómdat ze gewend Koop konstateert dat er juist nu be hoefte bestaat aan een duidelijk op de praktijk afgestemd energiebespa rend onderzoek. Hij legt uit: "Steeds duidelijker kom ik met vragen te zit ten hoe ik een fors lichtverlies of een verlaging van de luchtvochtigheid kan kompenseren. Wat ik heb ge daan is konstant de teelt aanpassen en bijsturen met de ervaring die ik als tuinder heb. Door middel van inten sief en duidelijk gericht onderzoek samen met "Wageningen" en de proefstations zullen nieuwe moge lijkheden afgetast moeten worden. Die noodzaak wordt steeds groter". Het verschil tussen theorie en praktijk voor heel belangrijke groeifaktoren als licht en luchtvochtigheid was zodanig, dat de Tot nu toe heeft het Demonstra tieprojekt Energie-arme kas, be ter bekend als DENAR-kas, ruim 5000 bezoekers getrokken. Vol gens projektleider Koop is bijna de helft van de glastuinders de afgelopen vier jaar een keer een kijkje komen nemen. De tomaten en komkommers gaan nu plaats maken voor bloemen; de DE- NAR-advieskommissie koos in overleg met de NTS voor gerbe- ra's omdat deze teelt in dichte geïsoleerde kassen in kombinatie met substraatteelt zeker niet de gemakkelijkste is. De heer L. Koop voor het demonstratiebord in de Denar-kas. zijn andere kriteria te stellen, resul taten per gegeven afzonderlijk te be zien en ook op een andere manier te rapporteren. Elk gegeven dat ik sig naleer zie ik in een context, want in feite kun je geen enkel gegeven los van elkaar zien. Ik noem de tempe ratuur, de watergift, de luchtvoch tigheid, de C02-voorziening, de temperatuur van het blad en van de plant, kortom alle kennis die ik van planten in huis heb. Vandaar dat destijds is gekozen voor een proef- projektop praktijkschaal. Bovendien worden wekelijks de resultaten di- rekt aan de praktijk doorgegeven". Op de BEVELANDEN is op veel gronden een bui regen van harte wel kom. De groei van de vruchten is de laatste weken traag verlopen en door de vrij hoge dagtemperaturen is de vochtbehoefte van de fruitgewassen groot. Eens te meer blijkt het ont breken van zoet water in onze regio, enkele fruittelers met goed bronwater en druppelbevloeiing kunnen in deze periodes profiteren van een goede vochtvoorziening. De hoge investe ringen van druppelbevloeiing zijn in droge periodes, zoals deze zich nu voordoen snel terugverdiend, maar een voorwaarde is dan wel kan men over voldoende bronwater beschik ken, want met leidingwater grote op pervlakten bevloeien is een te dure aangelegenheid. De eerste zomerappel van betekenis, de Benoni is volop geplukt en ver kocht regen redelijke prijzen, voor de maat 70-80 mm werd tussen de 1,30 en 1,50 betaald en de maat 60-70 mm werd voor 1,05 tot 1,20 ver handeld. De laatste jaren is van deze zome rappel de maat 70-80 mm ruim in de meerderheid in het aanvoerpatroon, maar door een slechte uitgroei van de vruchten werd een flink percen tage 60-70 mm geveild tot nu toe. Doordat veel rassen de gewenste maat niet zullen halen, kan de kg. opbrengst per ha. flink naar beneden gaan. Nu is dit euvel op zich niet zo erg, wanneer de kg. prijs dit verlies opvangt. Afgelopen week zijn de eerste par tijen James Grieve geveild, nadat zij de jodiumtest hadden doorstaan. De jodiumtest op zich is een goede zaak om te voorkomen dat onrijp en oneetbaar fruit verhandeld wordt, maar men handelt met deze methode helaas te ambtelijk. Wanneer het bijna september is en men gaat van aangevoerde partijen James Grieve de appels doorsnijden en testen om daarna apart te zetten omdat zij niet aan de test voldoen dan is dat een dwaze zaak. Een kenner ziet, het tijdstip van plukken en verhandelen is nu aangebroken voor het ras James Grieve. Doorsnijden is voor hem dan ook niet nodig. Zaterdag a.s. is het september, een keur van appel en pererassen staat te wachten om zijn weg naar de konsu- ment te zoeken. Om zuiver prakti sche redenen is het verstandig om de markt reeds nu van fruit te voorzien, vooral omdat de vraag er is. Maar we leven nu eenmaal in een land waar ambtenaren en semi-ambtenaren hun hobby's kunnen uitoefenen, vaak ten koste van groeperingen die met wer ken de kost moeten verdienen. Ook op WALCHEREN is de laatste tijd de zon aardig paraat geweest en ze heeft toch nog voor hoge tempe raturen en mooi zomerweer gezorgd. Hoewel in oogsttijd zulk weer altijd welkom is, zeker voor de graantelers in het gebied hebben de mensen die het van andere teelten moeten heb ben, al meerdere dagen naar een fikse regenbui verlangd. Zeker mensen die de afgelopen tijd koolplanten hebben neergezet, heb ben erg veel moeite moeten doen om ze overeind te krijgen. Ook onze winterbloemkool is de afgelopen weken de grond ingegaan en de start is op enkele uitzonderingen na, moeilijk tot zeer moeilijk. Op zulke momenten hoor je nog al eens "we. zijn hier eigenlijk toch maar stum perig bezig". Dat zal voorlopig nog wel blijven, want beschikbaarheid over zoet water voor beregening zal op Walcheren nog wel "enige" tijd op zich laten wachten. Er wordt veel gedacht en geschreven over dat on derwerp rondom de Zeeuwse wate ren maar voorlopig zijn ze nog zout. Wanneer de winterbloemkool aan de groei is zal onkruidbestrijding gauw aandacht moeten krijgen. Simarin is nog wel steeds het beste middel om de lange periode redelijk schoon door te komen. Door sommigen wordt wel eens de gedachte geop perd hiervoor semeron te gaan ge bruiken daar dit middel beter op reeds bovenstaand onkruid werkt. Dat zal zeker zo zijn, maar voor bloemkool is en blijft het toch op dit moment nog een gevaarlijk middel en kunnen we zeker als de groei niet harder verloopt, dan op het ogenblik maar geen risiko's lopen en het toch nog maar een jaar aan de onderzoe kers overlaten. De koopmansterm "Wacht je voor hetgeen er niet is" geldt dit jaar ook weer voor de prijzen van de stam- en snijbonen. Ze zouden dit jaar zeer duur blijven was de gedachte van de telers want er kwam maar geen groei in. Nu de bonenoogst aan de gang is, valt de kg-opbrengst niet direkt mee, maar de prijs is aan de magere kant, het warme weer zal hiervan ook wel oorzaak zijn, want de huisvrouw ging tot nu toe nog liever zonnebaden dan achter het fornuis om de diepvriezer te vullen. Wat de andere groenten betreft, zijn de prijzen normaal voor de tijd van het jaar. Wat de afgelo pen tijd wel op onze veiling is opge vallen is dat de prijzen van kleinfruit hoog tot zeer hoog zijn. Mogelijkhe den in die produktiehoek blijken er toch nog wel te zijn. Nog even dit, vergeet vooral uw preigewas niet met de spuit te be zoeken, want roest en andere bela gers liggen deze tijd op de loer en we moeten met onze kwaliteit dit jaar allemaal hoge ogen gooien, zoals we gehoord en gezien hebben op de bij eenkomsten over dit gewas! futuristische kas in feite voor verder op de teelt gericht onderzoek over bodig is geworden. De kunststofpla ten zijn inmiddels vervangen door enkel glas. Een andere belangrijke konklusie van het DENAR-projekt is dat sub straatteelt goede toekomstperspek- tieven biedt voor de oplossing van vochtproblemen in luchtdichte kas sen. In de helft van de DENAR-kas- sen wordt op substraat geteeld en in de andere helft in de grond, zij het met druppelbevloeiing. Een lucht dichte kas betekent, een nieuw kli maat en dat betekent weer nieuwe teeltomstandigheden; niet alleen de watergift, maar vooral ook de voe ding moeten daarom worden aange past. Bij substraatteelt kan de tuinder het af met een 20 a 30% geringere watergift, terwijl op de voeding aan zienlijk beter kan worden bespaard. Voorts is gebleken dat in luchtdichte kassen ook de C02-voorziening als groeifaktor veel nauwer gaat luiste ren; in dit soort kassen treedt nl. vrij snel een C02-tekort op. Ook is gebleken dat de concentratie van diverse ge wasbeschermingsmiddelen via sub straattoediening drastisch moet wor den aangepast aan de nieuwe teelt methoden. DENAR heeft aange toond dat een kwalitatief goed pro dukt in een energie-arme kas teelt- technisch haalbaar is, doch dat dit geheel andere teeltmethoden vereist. DENAR heeft veel gegevens opge leverd waar het gaat om de vraag in welke andere teeltmethoden het dan gezocht moet worden. Een ander opvallend onderzoekresul taat bij DENAR is ook de grote in- 8 vloed van zeer kleine schommelingen in de temperatuur, met name in de winter en het voorjaar. Een tempera- tuurafwijking van slechts 1 gr.C. kan de opbrengst in bepaalde situaties zelfs met 15% naar beneden drukken. Dit betekent dat het teeltproces in de praktijk door veel ondernemers nog veel te grof wordt uitgevoerd. Door regelmatige publikatie van de resul taten van DENAR in de vakpers is bij een belangrijk deel van de tuinbouw bedrijven meer inzicht ontstaan in de teelttechnische aspekten van ener giebesparing in het eigen bedrijf. De teelttechnische belangen beharti gen voor de vollegrondsgroentetelers. Dat is in zeven woorden het werk van de sektie Vollegrondsgroente N.T.S. Om een overzicht te geven wat dit werk precies omvat en wie daar aktief bij betrokken zijn heeft de sektie Vollegrondsgroente N.T.S. haar der de brochure uitgegeven. Via hun studieklub krijgen alle bij de N.T.S. aangesloten vollegronds groentetelers de nieuwe brochure. Vrijdag 31 augustus 1984

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 8