Braks star in superheffing Open dag fruitteelt weer groot sukses Flankerende maatregelen moeten pijn verzachten Oosterschelde en Markiezaatsmeer worden "Wetlanden" Daling melkproduktie in zuiden geringst Eerste suikermaïs Onderzoek droogvoerbakken op aangevoerd Varkensproefbedrijf "Sterksel Vervoerverbod en verplichte enting varkens in deel Utrecht en Gelderland Landbouwschap schort overleg met minister Braks op. Minister Braks wil geen extra hoeveelheid melk beschikbaar stellen voor het verlichten van de problemen op veehouderijbedrijven door invoering van de superheffing. Vertegenwoordigers van het Land bouwschap in de Landelijke Commissie Superheffing vinden dat ver ruiming van het quotum van 36.000 ton (0,3 procent van de totale produktie) mogelijk moet zijn om op basis van de criteria redelijkheid en billijkheid te kunnen adviseren over de individuele verzoeken om een extra quotum op basis van artikel 19 (hardheidsgevallen)". "Er is een nationaal quotum voorzien van 0,3 procent en daar houdt ik mij aan", zei minister Braks dinsdagmiddag jl. tijdens een persconferentie in Den Haag. Bovendien wil de minister niets weten van uitstel van de eerste afrekening, welke na 22 september moet plaatsvinden. Zonodig zal betaling worden afgedwongen. Wel heeft de minister twee "flankerende maatregelen" aangekondigd, die na 1 januari 1985 de ergste pijn moe ten verzachten. 33.000 bezwaarschriften Minister Braks deelde mee dat on geveer de helft van de 60.000 melk veehouders bezwaar heeft aangete kend tegen het toegewezen quotum. In de beschikking superheffing zijn daarvoor vier mogelijkheden gebo den. Deze zijn als volgt benut: Arti kel 11 - aangegane investeringsver plichtingen 5.722 bezwaren; artikel 12 - calamiteit, ziekte onder vee of brand 3.359 bezwaren; artikel 13 - vrijwillige beperking 10.910 bezwa ren; artikel 19, dat ruimte biedt voor reacties op andere gronden heeft 13.000 bezwaren opgelevert. In to taal zijn 6.000 bezwaarschriften af gehandeld, waarvan 293 zijn erkend op basis van artikel 11 en 1.074 op basis van artikel 13. Twintig categorieën De Landelijke Commissie Superhef fing, welke 5 juli jl. door de minister GJ.M. Braks is geïnstalleerd, heeft zich bezig ge houden met de advisering over de artikel 19-verzoeken. De verzoeken zijn ingedeeld in twintig categorieën. Daarvan wil minister Braks er zes in aanmerking laten komen voor een groter heffingvrij quotum. Omdat nog niet duidelijk is om hoeveel uit zonderingsgevallen het gaat, kan nog niet gezegd worden hoeveel melk deze bedrijven meer zullen mogen produceren. De categorieën welke door de minis ter zijn "erkend" zijn onder meer: Bedrijfsverplaatsing buiten ruil verkaveling: starters vallend onder artikel 11, die met een grotere korting dan globaal twintig procent kregen te maken; investeringsverplichtingen aan gegaan in 1981; calamiteit en uitbreiding; bedrijven die in de periode T ja nuari 1983 tot 1 april 1984-grond hebben verworven, waarop geen heffingvrije hoeveelheid melk rust. Flankerende maatregelen Minister Braks heeft "flankerende maatregelen" aangekondigd om de ergste pijn weg te nemen. Hij zei met de banken reeds in overleg te zijn over een regeling ter overbrugging van liquiditeitsmoeilijkheden. Het gaat daarbij om bedrijven te helpen die dit jaar al problemen hebben met de betaling van rente en aflossing als gevolg van de superheffing. "Het zal duidelijk zijn dat wij niet melkvee houders helpen die niet tijdig maa tregelen hebben genomen om de produktie te beperken", zo zei Braks. "Het is ook geen compensatie voor de verschuldigde superheffing". Verder denkt de bewindsman aan een soort zwemvestregeling voor be drijven die vóór de toepassing van de superheffing financieel gezond wa ren en perspectief boden, maar nu in de continuïteit worden bedreigd. Opkoopregeling Tot de flankerende maatregelen hoort verder een opkoopregeling van quota. De minister zal daarover op Prinsjesdag nadere mededelingen doen. Het is de bedoeling van de minister te komen tot een regeling waarin de ondernemer zich verplicht af te zien van zijn heffingvrije hoe veelheid tegen een bepaalde vergoe ding, gedurende bijvoorbeeld drie jaar. De minister zei er naar te stre ven die regeling zo spoedig mogelijk operationeel te maken. De vrijko mende hoeveelheid melk wil de mi nister gebruiken om andere melk veehouders meer produktieruimte te geven in de toekomst. Ook wil de minister deze vrijkomende hoeveel heid melk gebruiken voor structuur beleid. Hij wilde niet zeggen hoeveel geld hij voor de opkoopregeling heeft uitgetrokken. De bedoeling is dat de regeling op 1 januari 1985 van kracht wordt. De PPC adviseert het Provinciaal Bestuur van Zeeland akkoord te gaan met het voornemen van de minister van Landbouw om de Oosterschelde en het Markiezaatsmeer aan te mel den als wetland. Dit in de zin van de Overeenkomst inzake watergebieden van internationale betekenis, in het bijzonder als verblijfplaats voor vo gels. Naar het oordeel van de Minister voldoet het gebied van de Ooster schelde en het Markiezaatsmeer aan het merendeel van de kriteria die ieder afzonderlijk aanmelding als wetland rechtvaardigen. De begren zing van het wetland wordt voor de Oosterschelde in beginsel gelegd op de buitenteen van de hoogwaterke ring of bij een zeer laag voorland op de lijn van gemiddeld hoogwater. Havenkommen, sluiskornplexen en ten behoeve van de Oosterschelde- werken aangebrachte voorzieningen als werkeilanden e.d. zouden buiten het aan te melden gebied moeten vallen. De begrenzing voor het Mar kiezaatsmeer zou wat het Zeeuwse deel betreft moeten liggen op de buitenteen van de dijk rond de Hoogenwaardpolder en de buiten teen van de Markiezaatskade. Bij de aanmelding zou volgens het voorstel tevens een groot aantal binnendijks gelegen gebieden moeten behoren. De PPC adviseert om deze niet tot het wetland te laten behoren. Aanmelding van een gebied als wet land heeft op grond van de overeen komst o.m. de volgende belangrijke konsekwenties; Het verplicht de overheid op zoda nige wijze plannen te formuleren en te verwezenlijken dat het behoud en voor zover mogelijk het verstandig gebruik van het gebied wordt bevor derd; voorts dient de overheid we tenschappelijk onderzoek en uitwis seling van gegevens en publikaties met betrekking tot het wetland te bevorderen en is zij verplicht om door een goed beheer te trachten ae watervogelstand te vermeerderen. Aanmelding van een gebied als wet land betekent in Nederland tevens dat het gebied, voorzover het niet voorkomt op de lijst van uitzonde ringen, in het streekplan als stiltege- bied moet worden opgenomen. Vooral de veehouders in de pro vincies Limburg, Noord-Brabant en Zeeland maken nog niet zo veel haast met de vermindering van hun melkproduktie die hen is opgelegd in het kader van de su perheffing. In de genoemde provincies is de daling van de melkproduktie vergeleken met vorig jaar slechts 0,2% terwijl dat percentage in andere provincies ligt tussen 3,5 en 5%. Dit heeft minister Braks dinsdag bekend gemaakt. De be windsman was allerminst tevre den over de daling van de melk produktie die gemiddeld over het hele land met 4,2% is gedaald terwijl de EG-verplicht stelt dat de produktie moet dalen met 6,6%. Braks zei dat de veehouders de melkproduktie nu te weinig inkrimpen en straks daarvoor de rekening krijgen gepresenteerd. 99 Bij enkele veilingen is verleden week Hollandse suikermaïs aangevoerd. Vorig jaar kwam de oogst van de zoete maïs iets eerder. De aanvoer van de laatste dagen is in korte tijd groter geworden door het aanhou den van het warme weer. Het Cen traal Bureau van de Tuinbouwvei lingen in Nederland stimuleert de teelt en heeft een garantieregeling ingesteld voor kleinverpakte suiker maïs. In dit laatste geval worden twee kolven op een foodtainer ver pakt. afgedekt met Holland-folie. Ook is een receptenfoldertje mee- verpakt. Suikermaïs is een heel ander produkt dan gewone snijmaïs, die als veevoe der wordt verwerkt. Het verschil ligt vooral, zoals de naam al zegt, in het suikergehalte dat zo rond 15% ligt. Suikermaïs is een betrekkelijk klein produkt qua areaal. Vooral de dub- belzoete rassen zijn in opkomst; on geveer 80% van de aanvoer bestaat uit deze zogenaamde supersweet- corn. Suikermaïs wordt, afhankelijk van de rijpheid, 5 tot 20 minuten gekookt en gegeten met wat zout bestrooid en £en klontje boter. Tot voor kort werden voor het onbe perkt voeren van mestvarkens, vrij wel uitsluitend droogvoerbakken met vier vreetplaatsen gebruikt. Re cent onderzoek heeft aangegeven dat voor koppels van 8 dieren een droogvoerbak met één vreetplaats In een gedeelte van de provincies Utrecht en Gelderland is het vervoer van varkens met ingang van 24 au gustus a.s. verboden. Bovendien moeten alle 400.000 varkens in het gebied tussen 18 augustus en 11 sep tember worden geënt tegen varken spest. Staatssekretaris A. Ploeg (landbouw en visserij) heeft hiertoe besloten om verdere verspreiding van deze bes mettelijke dierziekte tegen te gaan. voldoende is. Voordelen van droog voerbakken met één of twee vreet plaatsen zijn de lage aanschafprijs en de geringe oppervlakte van de bak.1 Door de grote variatie in modellen is het voor de varkenshouder moeilijk om een goede en doelmatige bak te kiezen. Op het Varkenspr-oefbédrijf te Sterksel zijn daarom meerdere ty pen droogvoerbakken met één of twee vreetplaatsen onderling verge leken en onderzocht op de praktische bruikbaarheid. De droogvoerbakken met één of twee vreetplaatsen, afgeleid van de standaard droogvoerbak met vier vreetplaatsen, voldoen het beste. Voor een goed funktioneren moet wel aan bepaalde eisen worden vol daan. Wordt aan de eisen voldaan, dan vormen de droogvoerbakken met één of twee vreetplaatsen een goed alternatief. Dit vergelijkend onderzoek is ver krijgbaar door overmaking van 7,50 op gironummer 3725140 t.n.v. Varkensproefbedrijf "Zuid- en West-Nederland", Vlaamseweg 17 te Sterksel, onder vermelding van proefverslag no. 35. Het spoedoverleg dat het dage lijks bestuur van het Landbouw schap woensdag heeft gevoerd met Minister Braks over enige knellende problemen bij de be schikking Superheffing is op niets uitgelopen. Het Landbouwschap heeft, ernstig teleurgesteld, be sloten het overig van de Advies commissie Superheffing met de minister voorshands op te schor ten. Het schap adviseert de verte genwoordigers van het land bouwbedrijfsleven in de provin cies hetzelfde te doem Het over leg is vastgelopen op de hoeveel heid melk die door de minister is gereserveerd voor hardheidsge vallen en op de opkoopregeling. Het landbouwschap wil de gere serveerde 0,3% verrruimd zien maar Braks ziet daartoe voorlo pig geen mogelijkheden. In de toekomst sluit hij een verruiming niet uit. Wat de opkoopregeling betreft die wil het schap op zeer korte termijn in laten gaan terwijl de minister de ingangsdatum heeft vastgesteld op 1 januari 1985. Ook hierin wil de bewinds man niet met het landbouwschap mee gaan. Begunstigd door het mooie weer zijn afgelopen zaterdag weer honderden naar de fruittelers gegaan om te profiteren van de open dag die jaarlijks wordt gehouden. De bezoekers hadden veel aandacht voor wat er verteld werd over de fruitteelt en ieder mocht vrij appels proeven na afoop van de rondleiding. Dat deden ook Sandy en Kaphleen Choo (r.p. links en rechts op de foto), foto AB WESTER- BEEK Vrijdag 31 augustus 1984 7

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 7