Jongveeopfok: een zaak van letten op de kleintjes Schapen houden als liefhebberij "Boterberg" vergt per jaar ongeveer een miljard gulden aan opslagkosten Superstier is niet meer Campina-leden willen zichzelf verplichten boter en kaas te kopen De jongveeopfok dient ertoe de jaarlijks uitgeselekteerde koeien te vervangen door goed ontwik kelde, uitgegroeide en gezonde vaarzen. Een goede opfok kost geld, maar een slechte opfok vaak nog meer. Gelet op de huidige situatie van de melkveehouderij zetten we een aantal opfokzaken nog eens kort op een rijtje. Bij de opfok van kalveren zijn nog veel punten waar best wat meer aandacht aan zou kunnen worden besteed. Verbeteringen en kostenbesparingen zijn mogelijk. Weet waarmee u begint en eindigt Berekeningen tonen duidelijk aan dat een ruime vervanging van het melkvee een negatieve invloed heeft op het inkomen van de veehouder. Tracht daarom de jaarlijkse vervan ging van melkvee te beperken tot hooguit 25%. Met een goed bedrijfs beheer moet dit haalbaar zijn. Ook het aanhouden van meer jongvee dan strikt voor vervanging nodig is, zal het inkomen nadelig beïnvloe den. Selektie van de kalveren in een vroeg stadium op grond van pro- ciuktie-aanleg van de ouders is zin vol. Houdt voor ogen dat een vaars op tweejarige leeftijd bij eigen opfok tussen de 2500 en 3000 gulden heeft gekost. Dat is niet niks. Een reden te meer om het jongvee voor vervan ging zo goed mogelijk op te fokken. Na een goede opfok mag u op vaar zen van rond de twee jaar rekenen die dicht tegen hun volwassenheid aanzitten. Bovendien is dat het fi nancieel meest aantrekkelijke tijd stip van afkalven. Dit zal de pro- duktie in de eerste lactatie zeker ten goede komen, vooral bij vaarzen waarvan op grond van aanleg veel melk mag worden verwacht. Het maakt geen verschil of we hierbij te maken hebben met dieren van het zwart- of roodbonte ras of met krui- slingen. Voorkomen goedkoper dan genezen Vooral bij pasgeboren kalveren moeten ziekten zo weinig mogelijk kans krijgen. Enerzijds moeten de kalveren dus snel een zo groot mo gelijke weerstand opdoen. Ander zijds is belangrijk de besmettings kans in de opfokruimte voor de kal veren tot een minimum te beperken. Een ruime en doelmatig ingerichte opfokstal met veel frisse lucht kan veel longaandoeningen voorkomen. Ga zoveel mogelijk preventief te werk. Neem vóór, tijdens en na het afkalven de hygiëne zo goed moge lijk in acht en vergeet vooral niet de navel te ontsmetten. Geef voor een goede weerstand elk kalf direkt na de geboorte 1,5 liter biest. Medicijnge bruik kan dan achterwege blijven of tot een minimum beperkt worden. Medicijnen kosten geld, maar ook vleesproducenten hebben een enor me hekel aan kalveren die de eerste dagen na de geboorte al volgestopt zijn met medicijnen! Een goede beginopfok vraagt aan dacht en zorg. Dat kost tijd; maar neem die er voor. Ook de kalver- sterfte zal daarmee teruggedrongen kunnen worden. En dat kan! De praktijk heeft het bewezen: van ca. 14% naar 9,5% uitval. Andere gege vens tonen aan dat ongeveer 15% van de melkveebedrijven erin slaagt de uitval beneden de 5% te houden. Een laag uitvalpercentage behoort tot de mogelijkheden en zal de post omzet en aanwas ten goede komen. Overdrijf melkvoeding niet In de praktijk gaf men de laatste ja ren gemiddeld wel 70 kg kunstmelk poeder en bovendien nog 80 kg koe melk per opgefokt kalf. De kosten daarvan zijn ongeveer 220,-. Met 35 kg kunstmelkpoeder per kalf in 8 a 9 weken is een goede opfok moge lijk. Dat kost ongeveer ƒ85,-. In plaats van de ekstra melk en kunst melk die in de praktijk werd gege ven, moet dan wel voor ongeveer 45,- krachtvoer erbij. Totaal 85 55 130 gulden. Gemiddeld zou dus ongeveer 90,- per kalf bespaard kunnen worden. Van bedrijf tot be drijf ligt dat verschillend. Sommigen voeren koemelk aan de kalveren. Een liter kunstmelk kost ongeveer 30 cent; een liter koemelk meer dan het dubbele. Volle melk voeren is dus een dure aangelegen heid. Met melk die onder de super heffing valt, ligt het anders, maar die melk kunt u beter niet produceren. Komt u toch boven het toegestane kwantum, dan kunt u daarvan aan uw kalveren voeren. Het vetgehalte in volle melk is echter twee keer zo hoog als in kunstmelk en dat kan verteringsproblemen geven. Geef daarom hooguit 4 liter per kalf per dag. Houdt vooral bij de overgang van kunstmelk op koemelk of omge keerd uw kalveren goed in de gaten. A-brok kan ook Na een biestperiode van drie dagen kan men zondermeer overstappen op MADISON, 17 aug. - S.W.D. Valiant, een Holstein stier van de Amerikaanse fokkersdienst, (ABS) wiens zaad 25 miljoen dollar en 35.000 nakomelingen over de hele wereld opbracht, is gisteren overleden. Hij overleed op 11 jarige leeftijd als gevolg van ouderdomskwalen. "Geen enkele andere stier heeft zoveel aan dacht van fokkers getrokken of was genetisch zo sterk als Va liant", zei Robert Walton, direk- teur van de ABS. kunstmelk voor de aan te houden vaarskalveren en ook voor de stier kalveren voor de verkoop. De ver huizing van deze dieren naar een ander bedrijf is vaak erg ingrijpend; daar moet eigenlijk niet tevens een verandering in voeding bij komen. Een gewenning van de kalveren aan kwalitatief goed ruwvoer, krachtvoer en water vanaf een leeftijd van on geveer 10 dagen vergemakkelijkt de overgang van in hoofdzaak vloeibaar voedsel naar vast voer. Na het af wennen van de melk moeten de kal veren onbeperkt goed hooi of goede voordroogkuil krijgen en gemakke lijk kunnen opnemen. De kracht- voergift kan na de melkperiode vrij snel worden verhoogd tot 2 kg per dier per dag. Op 2 regionale onderzoekcentra voor de rundveehouderij bleek het laatste Volgens Walton is er nog steeds een voorraad van zijn zaad te koop. Eind 1983 lag de prijs hier voor op 125 dollar per insemina tie. Volgens de direkteur is de melk- proauktie van Valiant's vrouwe lijke nageslacht veel groter dan van gewone Holstein koeien. Hij schatte dat Valiants kroost melk veehouders een ekstra opbrengst van in totaal 18 miljoen dollar bezorgd heeft. (AP) jaar een zeer gering verschil in groei en gewicht tussen 2 groepen kalve ren. Zij werden met 30 a 35 kg kunstmelkpoeder en een baby-kal- verkorrel of A-brok gevoerd. Met A- brok en uitstekend ruwvoer gaat het goed. Het bespaart geld en is ge makkelijk. Let op norm Voor een evenwichtige groei en een goedé ontwikkeling, vooral in het eerste jaar, is ook bij jongvee norm- voederingi belangrijk. Raadpleeg daarvoor de "Verkorte Tabel" van het Centraal Veevoeder Buro. Ga tijdens de stalperiode eens na of u de jonge dieren misschien niet te krap voert. Of misschien krijgen ze wel te veel. Naast goede voordroogkuil kan bij dieren vanaf 9 maanden kracht voer achterwege blijven. Is het kuil- voer slecht dan zal wel voor het halen van de groeinorm krachtvoer bijge voerd moeten worden. Welk rantsoen u ook voert, houdt de energie- en eiwitnorm in de gaten. Let bij een overwegend snijmais- rantsoen ook op een goede minera len- en vitaminenvoorziening. Jongvee in de weide Ook tijdens de weideperiode vragen kalveren en pinken aandacht. Pro beer bij de kalveren tijdens het eerste levensjaar immuniteit tegen maag darmwormen op te bouwen. Er zijn goede beweidingsmogelijkheden voor een juiste en zeker niet dure opfok. Als omweiden op etgroen mogelijk is (voor kortere of langere tijd), is dit de meest aan te bevelen vorm van opfok. Bedenk dat het weiden op etgroen vaak beter moge lijk is dan men denkt. Goed omwei den geeft een goede groei en vol doende immuniteit. Een kostbare preventieve ontworming is dan overbodig. Wel verdient een preven tieve enting tegen longworm aanbe veling. Wanneer er niet meer voldoende en goed gras voor de kalveren beschik baar is, in september dikwijls, zet ze dan op stal. Laat ze niet in konditie achteruitgaan. Dan kost het ook geen Voorts wil men een korting van 44 ECU (goed 100) per 100 kg boter die is in geslagen vóór 1 april 1983 verkopen als "pure butter ghee" naar landen in het Midden Oosten. Er vindt momenteel reeds export van ghee plaats en wel tegen een hogere prijs. De Kommissie hoopt en verwacht evenwel dat door verhoging van de korting (restitutie) de export verder kan worden opgevoerd. De voorstellen van de Kommissie vonden lang niet overal even veel waardering. Behalve van Neder- De boterberg, die de laatste tijd weer in het nieuws is geweest, is een aantal leden van Campina een vette doorn in het oog. Vier leden van deze koöperatieve zuivelvere- niging, zo lazen wij in Campina Kontakt, klommen in de pen om het bestuur van hun vereniging hiervoor een oplossing aan de hand te doen. Deze lijkt simpel te zijn: verplicht alle leden van Campina per week 1 kg roomboter en/of 1 kg kaas te kopen bij hun eigen or ganisatie en de berg zal (snel) kleiner worden. Een van de leden heeft het voorgerekend: ekstra voer op stal. Wil men een' goede groei van de pinken tijdens de weideperiode, dan moeten ze regelmatig over voldoen de gras beschikken. Dit geldt ook voor d"e herfstperiode. Na half no vember is van werkelijke groei veelal weinig of geen sprake meer. Soms zie je met de kerstdagen nog pinken buiten lopen. Of ze dan nog groeien valt te betwijfelen. Pinken zijn er niet om de laatste bos op te ruimen. Daarvoor is de cirkelmaaier beter geschikt. Kontrole op technisch resultaat Het technisch resultaat van de jong vee-opfok is deels vast te stellen door op bepaalde tijdstippen het gewicht van de dieren te bepalen en dit te bezien met hun leeftijd. Een weeg brug stuit vaak op praktische bezwa ren. Het kan ook door de borstom- vang te meten. Dit is een snelle en eenvoudige methode waarmee het levendgewicht toch vrij nauwkeurig kan worden benaderd. De borstom- vang wordt gemeten bij een vrij staand dier vlak achter het schou derblad en de meetband wordt daarbij strak aangetrokken. Van be lang is verder dat het meten steeds op dezelfde wijze en het liefst door de zelfde persoon wordt uitgevoerd. Gebruik voor het meten een niet te smalle veemeetband. Dat voorkomt namelijk insnoeren. Het verband tussen borstomvang en gewicht kunt u ondermeer vinden in vlugschrift nr. 316, van kalf tot koe. Tot slot Uit het voorgaande moge duidelijk zijn geworden dat rond de opfok nog veel punten meer dan onze aandacht verdienen. Het is een goede zaak eens na te gaan waar eventueel nog verbeteringen mogelijk zijn of waar op ópfokkosten bespaard kan wor den. Immers: vele kleintjes maken één grote! Ing Tj.Boxem, van het Proefstation voor de Rundveehouderij te Lelystad. landse kant werden in het Komité van Beheer ook bezwaren aange voerd door Denemarken, Groot-Bri- tannië en Italië. Naaste pure butter ghee bestaat ook substitute ghee. In 1969/70 en 1972/73 EG-interventieboter in deze substitute ghee verwerkt. Samen met maatregelen ter verrui ming van het beschikbaar stellen van afgeprijsde boter aan de levensmid delenindustrie hoopt de Kommissie de voorraden te kunnen doen afne men tot een normaal nivo aan het einde van 1987. "elk Campina-gezin koopt dan dus minstens 4 kg roomboter per maand en dat komt neer op 9000 x 12 x 4 ofwel bijna 450.000 kg boter per jaar, alleen in het Campina- gebied". Men wil voor deze boter dan natuurlijk zeker niet meer be talen dan wanneer men die in de wink 7 koopt. In 1983 werd door de eigen, bezorgdienst voor vee houderij-benodigdheden boter, kaas en roomboter afgezet bij zo 'n 4600 leden. Campina wil echter haar leden niet verplicht stellen een deel van de eigen boter en/of kaas terug te kopen. t Onder deze titel is een boekje uitgegeven van de hand van de in Kloe- tinge woonachtige auteur J.H. Lantinga. De schrijver die in de praktijk zijn sporen als voorlichter "schapenhouderij" verdiend heeft gepoogd met dit boekje een bijdrage te leveren aan het invullen van de leemte m.b.t. gebundelde literatuur over schapen. In het boek wordt een vrij komplete beschrijving gegeven van schapen en het houden ervan. Gedrag, vaktermen, eigenschappen, verbreiding, voeding, verzorging, behandeling en enige voorkomende ziekten komen aan de orde. Tevens wordt aandacht besteed aan rassen, produkten en bestemming ervan alsmede aan de geregistreerde fokkerij. Deze be schrijving in kort bestek geeft aan, dat dit boekje niet aljeen als een handleiding voor het houden van schapen als liefhebberij kan worden gebruikt, maar ock aan de ervaren schapenhouder gegevens biedt die - dikwijls ten onrechte - als bekend worden verondersteld, maar waarmee hij zijn voordeel kan doen. "Schapen houden als liefhebberij" geschreven door ing. J.H. Lantinga is verschenen bij uitgeverij Thieme te Zutphen. De botervoorraden in de Gemeenschap hebben geleidelijk aan het miljard kg ruim overschreden. Om nu de voorraden niet al te ongestoord verder te laten toenemen heeft de Europese Kommissie naast de z.g. produktiekwotering beslo ten enkele ekstra maatregelen te nemen om de afzet te stimuleren. Men wil met een ekstra korting van in totaal 33 ECU per 100 kg (ca. 82,50) boter gaan leveren naar landen in het. Midden Oosten, Iran, Egypte en de Sovjet-Unie. Deze korting geldt voor boter die langer dan 6 maanden is opgeslagen. 6 Vrijdag 31 augustus 1984

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 6