Nog geen overeenstemming over tuinbouwgasprijs Afvalwarmte industrie Botlek energiebron glastuinbouw Jaarverslag Hagelverzekeringsmij: 1983 jaar met veel schade Raad Advies Ruimtelijke Ordening: "geef niet bouwrijp gemaakte gronden weer agrarische bestemming" POTTEKZ^/ Landbouwschap wil terug naar 40 c/m3 Nunhems Zaden B.V. krijgt Van Lanschotprijs Limburg Staatssekretaris naar lustrum Oude Trekker Vereniging Sovjet- graanaankopen Grotere exportmogelijkheden door pot- en containerteelt EG-steunmaatregelen aan rundvleesmarkt waterloze wolk Goede raad De onderhandelingen tussen het Landbouwschap en Gasunie/Vegin over de aardgasprijs voor de glastuinbouw hebben nog niet tot over eenstemming geleid. In een gesprek op 22 augustus heeft de Gasunie een aantal voorstellen van het Landbouwschap afgewezen. De Gasunie heeft toegezegd in het volgende overleg met nieuwe voorstellen te zullen komen. De betrokken partijen zijn van mening dat het mogelijk moet zijn om de bestaande verschillen van inzicht te verkleinen. In het gesprek heeft de Gasunie een eerder aanbod herhaald om de gas- prijs gedurende een jaar op het ni veau van 45 cent te plafonneren. Voor het Landbouwschap is dit aan bod niet acceptabel. Het Land bouwschap meent dat de huidige gasprijs met tenminste 6 a 7 cent per kubieke meter kan worden verlaagd. Dit moet worden bereikt door de zo genaamde voorraad- en milieuhef fing uit de prijsformule te schrappen, het zwavelgehalte vast te stellen op 2- procent en verder door een relatie te leggen tussen de binnenlandse gas prijs en de exportprijs én door in de prijsformule rekening te houden met het stoken van kolen. In het onderhandelingsgesprek zijn ook nieuwe afspraken gemaakt over de zogenaamde meetafwijkingen bij de levering van gas. Een technische werkgroep gaat zich daarmee bezig houden. De werkgroep gaat even eens bekijken of de bij veel tuinders aanwezige procescomputers kunnen worden gebruikt om per bedrijf tot betere meetresultaten te komen. Het Landbouwschap wil dat uit het ein dresultaat van het onderzoek be- leidskonsequenties worden getrok ken ten aanzien van de verrekening. De vertegenwoordigers van Gasunie en Vegin hebben op dit punt geen toezeggingen willen doen. In sep tember zal de Vegin laten weten of men de genoemde konsequenties aanvaardt. Op maandag 29 oktober a.s. zal de Minister van Financiën, Dr. H.O.C.R. Ruding, de Van Lanschot prijs Limburg uitreiken aan Nunhems Zaden B.V. De jury van de Van Lanschotprijs Limburg heeft unaniem besloten Nunhems Zaden B.V. in 1984 deze prijs toe te kennen wegens o.a. bij zonder ondernemerschap, bevorderen en stimuleren van werkgelegenheid en vernieuwingen in kommerciële en technische zin. Nunhems Zaden B.V. werd in 1916 in Haelen (gem. Nunhem) opgericht en is inmiddels uitgegroeid tot een vooraanstaand kweekbedrijf van groentezaden. In Haelen alleen al beschikt het bedrijf over 45 ha grond en 20.000 m2 kassen voor onderzoek en ontwikkeling van nieuwe rassen. Daarnaast heeft Nunhems vestigin gen en of kweekstations in Frankrijk (Tourcoing en Valence), Italië (St. Agata-Bologna), Spanje (Valencia) en Dronten (Nederland). Het bedrijf dat, inklusief de eerder genoemde vestigingen, 185 mede werkers telt, is gespecialiseerd in groentezaden welke zij over de hele wereld exporteert. De Nederlandse Energie Ontwikke- lings Maatschappij de NEOM on derzoekt momenteel de haalbaarheid van een projekt waarbij afvalwarmte van industriën in het Botlekgebied zou kunnen worden aangewend in de Westlandse glastuinbouw. Ca. 350 ha glas zou kunnen worden aangesloten op een buisleiding die rond het tuin bouwgebied moet worden aangelegd en waarop de tuinders zouden kunnen worden aangesloten. Het projekt dat ca. 200 miljoen gaat kosten, levert warmte die afgenomen zou kunnen worden tegen en vrij van ongeveer 90% van de huidige aardgasprijs. Het plan is in tuinbouwkringen in het Westland goed ontvangen. De Neom en het Ministerie van Land bouw die het projekt zouden moeten financieren-willen voordat zij verde re stappen ondernemen eerst een proef op praktijkschaal. Daarvoor dient de futuristische kas op het DE- NAR-terrein in Rijswijk die daarmee tevens het demon' stratieprojekt laagwaardige warmte (LW) is ge worden. De praktijksituatie wordt er als volgt nagebootst: In plaats van de gebruikelijke 80 a 90 graden C wordt de temperatuur in de buizen gehou den op ongeveer 55 graden C. Daar is een aparte gasketel met warmtewis selaar voor geïnstalleerd, die de warmtebehoefte in de LW-kas voor 70% gaat dekken. De rest van de warmte bij koude temperaturen wordt geleverd door de "gewone" ketel. Zodoende wordt een situatie nagebootst die ontstaat, wanneer bijvoorbeeld restwarmte vanuit het Botlekgebied in het Westland benut kan worden. Ook andere bronnen (denk aan een warmtepomp of rest warmte van fabrieken of elektrici teitsbedrijven) zouden voor de leve ring van laagwaardige warmte in aanmerking komen. Staatssekretaris Ploeg van Land bouw zal op 2 september de vie ring van het vijfjarig bestaan van de Oude Trekker en Motoren Vereniging luister bijzetten. Dat eerste lustrum wordt gevierd in Ponypark Slagharen. De vereni ging heeft daar een groot twee daags evenement op touw gezet op zaterdag 1 september en zondag 2 september. Ongeveer 200 oude trekkers en ruim 100 oude werktuigen en motoren doen aan dat spektakel mee. Heel wat van die machines uit het grijze verleden zullen tij dens die twee dagen in aktie ko men. Ze zullen laten merken, dat ze na al die jaren toch nog feilloos kunnen draaien, pruttelen en puffen. Een dezer dagen verscheen het jaar verslag 1983 van de Onderlinge Fruittelers Hagelverzekeringsmaat- schappij (OFH) W.A., kortweg ge naamd: de OFH. De OFH is een ha- gelverzekeringsmaatschappij die als enige maatschappij in den lande het risiko verzekert van hagelschade aan fruit. Verreweg het grootste gedeelte van dit fruit bestaat uit appelen en peren, maar ook aardbeien, bramen, frambozen, kruisbessen, pruimen, ro de bessen, zwarte bessen etc. worden in verzekering genomen. Uit het jaarverslag blijkt dat op nieuw in 1983 het verzekerd kapitaal is toegenomen. Voor het eerst werd de grens van 100 miljoen gulden overschreden. Ook het aantal verze kerden gaf een stijging te zien. Het schadeverloop was vorig jaar niet gunstig. Bezien over de laatste 10 jaar kan zelfs gesproken worden van een tamelijk ongunstig jaar met een schadepercentage van 4,95% van het verzekerd kapitaal. In totaal leed 23% van het aantal verzekerden schade; in 1982 - een zéér ongunstig jaar - was dit 31%. Overduidelijk blijkt uit dit jaarver slag dat veel fruittelers ieder jaar weer de gevolgen ondervinden van hagelschade. Het risiko van hagelschade is door de ondernemer niet alleen te dragen. Het enorme financiële risiko, het nog steeds groter wordende prijsverschil tussen goede en minder goede kwa liteiten en de noodzaak de beplan tingen tijdig te vernieuwen, vereisen een betere dekking van de risiko's welke door de fruitteler zelf niet te beïnvloeden zijn, aldus het Jaarver slag 1983 van de OFH. De Sovjet-Unie heeft de laatste tijd omvangrijke graanaankopen ge daan. Over het waarom daarvan lo pen de meningen uiteen. Zeker is dat er een tekortsituatie bestaat. Aanvankelijk werd de Sovjet-graan oogst geraamd op in totaal 190 mil joen ton, een cijfer dat volgens ana listen 15 tot 20 miljoen ton te hoog geraamd is. Gunstig weer van de laatste weken heeft de analisten aanleiding gege ven hun lagere raming wat bij te stellen. Vorig jaar is de voergraan- oogst in de Sovjet-Unie nogal tegen gevallen, waardoor de noodzaak tot aanvulling bestaat. Dat de wereld marktprijzen betrekkelijk laag zijn kwam de Sovjet-Unie niet ongele gen. Door de mindere kwaliteit van het inlandse graan, zal veel broodgraan vervoederd worden, waartoe men ruimer broodgranen gaat invoeren. "De groei van de ruimtebehoefte neemt in alle sektoren af. Geef de nog niet bouwrijp gemaakte gronden weer een agrarische bestemming. (Het gaat hier om enkele tienduizenden ha's - die overigens voor een deel thans bij landbouw in gebruik zijn). Het verleden kenmerkte zich im mers door het veelvuldig in gebruik nemen van landbouwgronden voor andere doeleinden als infrastruktuur en verstedelijking." Dit staat te lezen in het advies van de Raad van Advies voor de Ruimtelijke Orde ning (RARO) over de Struktuurschets voor de Stedelijke Gebieden 1983. De Raad konstateert dat er ook an dere - niet ekonomische veranderin gen in de maatschappij aan de gang zijn, zoals vrije tijd. Het beleid, waarbij het wonen het werken volgt, kan daardoor aan betekenis 'verlie zen. En het nationaal ruimtelijk be leid zou meer met deze veranderen de situaties rekening moeten hou den. De RARO kan zich overigens wel vinden in het uitgestippelde beleid van de Struktuurschets: door de vele onzekerheden is er een terughou dender opstelling van het rijksbeleid voorzien. Daardoor wordt dit minder in termen van voorwaardenstellend, maar meer in termen van voorwaar denscheppend geformuleerd. De vertaling van dit beleid in de Struktuurschets komt er op neer, dat aan de Randstad meer aandacht wordt besteed dan aan overig Ne derland. De Raad heeft daar begrip voor, maar waarschuwt voor de ge volgen van het beleid voor de andere delen in Nederland. Ook een sterke toename van werkeloosheid is in alle delen van Nederland te konstateren. Daarom pleit de Raad ervoor om in alle regio's een regiospecifiek beleid tot ontwikkeling te brengen en niet een koncentratie van aandacht voor alleen de Randstad. De Raad onder schrijft het streven om de in- en uit gaande migratiestroom van/naar de stadsgewesten in evenwicht te bren gen. Gewaakt moet echter worden tegen een bevolkingsdaling in d& open ruimten, waardoor het leefkli maat op het platteland wordt aange tast. Zo zal ook het gevoerde groei- kernenbeleid niet abrupt mogen worden gewijzigd of beëindigd. De maatregelen van de Europese Commissie inzake steun aan de rundvleesmarkt blijken een slag in de lucht te zijn. Vanaf 20 augustus zijn de interventiemogelijkheden voor rundvlees verruimd, doch het blijkt dat b.v. in Nederland nog maar onge veer 30% van het ter interventie aan geboden vlees kon worden opgeno men, eenvoudigweg omdat er geen voldoende koelruimte beschikbaar is. Vanaf 20 augustus is er ook partiku- liere opslag met toeslag mogelijk, waarvoor al hetzelfde euvel geldt mogelijk in iets mindere mate. Het zal zuidelijk zijn dat deze situatie zal leiden tot een toenemende druk op de slachtrunderprijzen. Dit temeer omdat veel veehouders nogal terughoudend zijn geweest met hun aanbod in afwachting van wat hogere prijzen door de genoem de interventie. Behalve de vraag naar voldoende koel- en vriesruimte is er ook de vraag of een massale interventie te financieren is, gezien de financiële situatie en de (nog) niet tot stand ge komen maatregelen om verlichting in de situatie te brengen. "In de toekomst zal het ter verbete ring van de afzet en het afzetverloop noodzakelijk zijn meer standaardi satie in de maat en vorm van bomen en potplanten aan te brengen. Han delaren en veilingen zullen hiertoe met gerichte wensen moeten komen. Verder denk ik dat handel en telers tezamen de algemene presentatie van het produkt in pot nog verder kunnen verbeteren. Dit zal de afzet nog beter doen verlopen". Dit onder meer zei staatssekretaris A. Ploeg op 22 augustus bij de opening van de tentoonstelling "Plantarium '84" in Boskoop. Volgens de bewindsman is er het af gelopen jaar behoorlijk vooruitgang geboekt op het gebied van de kwali teitsverbetering en heeft de bedrijf stak met het instellen van het kwali teitskeurmerk voor het produkt in pot en container aangegeven welk belang zij hecht aan de verbetering en de bewaking van de produktkwa- liteit. Het ZLM-blad blinkt uit in het ij geven van goede praktijkraad. Waar gezonde bedrijfsvoering door ongezonde plagen wordt bedreigd, geven planteziekte kundige deskundigen op hef der planteziektekundige wijze ad vies. Dat hun klare uiteenzet tingen wel eens tot verrassende reakties leiden bij geïnteres seerde lezers en lezeressen is niet zo verwonderlijk. Wat mij wel verbaast is dat zelfs in mijn planteziekteonkundige rich ting naar advies gezocht wordt. Op zich is dat natuurlijk toch verstandig, want goede raad hoeft niet duur te zijn. Dit moge blijken uit een paar voorbeelden van aan mij ge richte noodkreten die ik u, sa men met mijn bescheiden raadgevingen, niet wil onthou den. Beste Pottekijker, al jaar en dag voer ik mijn poezen wat de pot schaft, aangevuld met krachtkorreltjes uit een door de TV aanbevolen doosje. Dit tot tevreden gesnor van alle be trokkenen. Maar nu, plotse ling, beginnen mijn katten korrelig te miauwen, jagen ze korzelig achter hun eigen staart aan, en vreten ze kui kentjes. Ik ben ten einde raad. Kan het zijn dat ze de ratte- keutelziekte hebben? Mw. AM.J. de Q, te V. Beste Mw. A.M.J. de Q, te V. Hoechst onwaarschijnlijk! Stuur uw poezen maar op rat te nj acht! Beste Pottekijker, Mijn zoont je kwam gisteren met een mag neet thuis. Nu komen zulke dingen in ons bedrijf zelden voor, maar ik merk dat er voor hem zekere voordelen aan kleven gezien het feit dat zilve ren dubbeltjes, kwartjes en guldens uit mijn portemonnaie aan zijn magneet blijven han gen. Wat is er met het zilver van onze munten gebeurd? A J. v. T. te G. Beste A.J. v.T. te Heb geen zorg! Imazilil geeft een goede bestrijding van de voor benzi- midazolen resistent geworden zilverschurftaan tasti ng. Beste Pottekijker, Ik heb in de vakantie achter een wind scherm op een grasstrook ge kampeerd. Het ronkte er van de springers in de toppen van de jonge scheuten. Nu zit ik onder de Bulten. J.Z. te O. Beste J.Z. te O. U bent onget wijfeld door de perbladvlo ge beten. Probeer op een windstil le morgen wat endosulfan met tetranyx op uw dauwnatte le den te spuiten en raak daarbij vooral de onder- en bovenkan ten, ook al is dat vrijwel een onmogelijke opgave. U zult er baat bij hebben, al kan de bes trijding als pijnlijk worden er varen. POTTEKIJKER Vrijdag 31 augustus 1984

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 4