Volle bak zegge en schrijve zuidelijke landbouw maatschappij Park Oogst volop aan de gang; opbrengsten stemmeh in algemeen tot tevredenheid Welstand Tenslotte zlm VRIJDAG 31 AUGUSTUS 1984 64e JAARGANG NO. 3746 land- en tuinbouwblad De graanoogst is wanneer dit blad bij u in de bus valt, zo goed als aan de kant. Dankzij het fraaie weer kan ook de wintertarwe - in areaal verreweg het belangrijkste graangewas in ons gebied - in rekord tempo gedorst worden. In 14 dagen heeft het landschap dan ook een totaal ander gezicht gekregen. Afgaande op geluiden uit de praktijk is de gemiddelde EG-opbrengst cd. 10% hoger dan het gemiddelde van voorgaande jaren. Helaas ligt de prijs ca. 10% lager. Ook de akkerbouw wordt door een versluierde superheffing getroffen! Vorige week bracht het Landbouw Ekonomisch Instituut (LEI) een rapport uit waaruit blijkt dat de opbrengsten in de landbouw de kosten maar voor gemiddeld 90% dek ken. Zeer veel gezinnen in de landbouw worden daarom gedwongen harder te werken voor minder geld, uit te zien naar neveninkomsten of doodgewoon de pot te verteren. Helaas ziet het er niet naar uit dat het landbouwbeleid op grond van deze gegevens zal worden aangepast. Nu mag het waar zijn dat er in de agrarische gezinnen veel "rek" zit maar eens houdt het natuurlijk op. De geruisloze maar gestage terugloop van agrarische be drijven heeft dit ook wel bewezen. Daar zit nu overigens een kentering in omdat veel kinderen uit de agrarische gezinnen wel gedwongen zijn om op het bedrijf te blijven hangen omdat er elders geen werk is. De inkomenssitua tie komt daardoor natuurlijk ekstra onder druk te staan. Als we daar dan ook nog het Brusselse beleid bij betrek ken dan zal duidelijk zijn dat er voor veel bedrijven moei lijke tijden in het verschiet liggen. De vraag is wat hieraan te doen: uitzieken, pappen en nathouden of het roerom? Op grond van de signalen uit de Verenigde Staten, Brus sel en Den Haag denk ik dat we toe zijn aan een nieuwe koers waarbij heilige huisjes niet per sé gespaard hoeven te worden. Welke koers dat wordt zullen'de boeren zelf moeten uitmaken. Een diskussie daarover in ons land bouwblad zou daartoe wellicht een aanzet kunnen zijn. Wie schrijft er de eerste ingezonden brief? Volgende week dinsdag gaat minister Braks van Land bouw naar de Biesbosch om er te praten over zijn plan een belangrijk deel van dit gebied aan te wijzen als na tionaal park. De in het gebied werkzame landbouworga nisaties zien dat plan helemaal niet zitten en daarom hebben ze de minister uitgenodigd om hun bezwaren ter plekke duidelijk te kunnen maken (zie ons blad van vorige week). Los van de inderdaad steekhoudende landbouw kundige bezwaren die vanuit het gebied naar voren zijn gebracht wil ik nog op het volgende wijzen: Vorige maand maakte de minister bekend dat hij geen geld meer heeft voor voortzetting van zijn beleid met betrekking tot het eksperiment nationale landschappen. Wat de minis ter betreft heeft het besluit echter geen gevolgen voor zijn beleid ten aanzien van de voorgenomen instelling van nationale parken zoals nu in de Biesbosch aan de orde is. Nu moeten we oppassen de begrippen "landschap" en "park" niette verwarren omdat de doelstelling inderdaad wezenlijk anders is. Wel vraag ik mij af in hoeverre de minister er in zal slagen de financiering van zijn beleid met betrekking tot de parken wel rond te krijgen. Moge lijk biedt (alweer!) de motie Faber - domeingronden ver kopen om natuurterreinen terug te kopen - op langere termijn soelaas. Er liggen in het gebied van Altena Bies bosch betrekkelijk veel domeingronden waarmee het Een deel van de gewassen is nu geoogst. De omstandig heden waren daarvoor de laatste drie weken uitzonderlijk goed. De opbrengsten zijn hoog. Ook voor de latere ge wassen als aardappelen, uien en suikerbieten zijn de vooruitzichten zeker niet ongunstig. Er is dus op dit mo ment alle reden om tevreden te zijn met wat het veld opbrengt. Bij de kleine gewassen zijn het vooral de erwten die goed uit de bus komen. Na een slechte start te hebben gehad als gevolg van het koude en natte voorjaar, hebben veel per celen zich hersteld. Hoge graanopbrengsten De wintertarwe is laat in de aar gekomen maar heeft verder een goede stand gehad met weinig ziekten. De afrijping is zeer geleidelijk verlopen en de laat toege diende stikstof heeft goed gewerkt. Daardoor zijn de korrels goed uitgegroeid. De kg-opbrengst is daardoor hoog. Er komen meldingen binnen van ruim 10.000 kg per ha. De gemiddelde opbrengst wordt op 8700 kg per ha geschat. Van de latere gewassen hebben vooral de bruine bonen een minder goede stand. Dit gewas dat duidelijk warmte en een goede struktuur van de grond nodig heeft, heeft in de maanden juni en juli teveel koude en nattigheid gehad. Door het betere weer in de laatste maand is er wel verbetering gekomen, maar dit maakt lang niet alles weer goed. De zaaiuien doen het goed, maar veel percelen staan te dun. Aardappelen De aardappelen hebben een zware loofontwikkeling ge had. Door warmte en dauwnachten blijft daardoor het gevaar van de aardappelziekte steeds op de loer liggen. De knolaanleg is goed en er werd aanvankelijk op grond van proefrooïngen een hoge opbrengst verwacht. Vanaf half augustus is het echter te droog. Dit is duidelijk aan de gewassen te zien. De groei is daardoor sterk geremd. De suikerbieten staan er goed bij. Er zijn nog weinig schieters en er komt weinig vergelingsziekte voor. De percelen met bietecysteaaltjes laten het nu duidelijk zitten. park dus wel gefinancierd kan worden. Park gefinancierd met boerengeld. Gezien de grote bezwaren tegen de mo tie Faber wellicht een reden te meer om de aanwijzing van de Biesbosch tot nationaal park af te wijzen. Onlangs heb ik met mijn kollega's van de bij het KNLC aangesloten landbouwmaatschappijen een werkbezoek gebracht aan het gebied rond Eindhoven. Omdat de ZLM aan de beurt was om deze jaarlijkse exkursie te organise ren kon ik zelf bepalen waar de reis naar toe ging. Van mijn keuze heb ik bepaald geen spijt gehad. Er is werke lijk een wereld voor mij opengegaan. En ook de kollega's waren onder de indruk van de enorme ontwikkelingen die dit gebied heeft doorgemaakt. Veel aksent hebben wij bij deze exkursie gelegd op de sociaal-kulturele aspekten in dit gebied in relatie tot de Maatschappij van Welstand. Mede door de inspanning van Welstand zijn er in deze streek ontwikkelingen gestimuleerd waar de boeren tot op heden veel profijt van hebben. De streek ziet er trou wens zeer welvarend uit. Gewend als ik ben aan uitges trekte velden met aardappelen en bieten moest ik wel wennen aan de maïs: maïs en nog eens maïs. Gezien de geschiedenis van deze streek mag men bepaald respekt hebben voor wat hier in betrekkelijk korte tijd bereikt is. Ook de geschiedenis van de Maatschappij van Welstand en die van de ZLM in dit gebied hebben duidelijke raak vlakken en overeenkomsten wat tot op heden goed te merken is. En voorts ben ik van mening dat de Grevel moet worden. ingen zoet Oggel

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 1