Mooij Kamerik BV brengt Mooijcontrol differentiaalthermostaat/mengluchtregelaar Gouden medaille voor mercedes benz MB-trac Sibutol - een nieuw middel voor de zelfontsmetter Meer rendement uit drijfmest met Didin Marktbericht graszaden 1984 - 3 Vleessituatie Polen Varkensstapel in de Sovjet-Unie groter Meer appelen en peren naar Engeland Grondstoffenmarkt Aardappelen in de Gemeenschap landbouwmechanisatie Op de onlangs gehouden Royal Show in Stoneleigh/ Warwickshire (Enge land) zijn de Mercedes Benz vierwie- laangedreven trekkers MB-Trac 1300 en 1500 onderscheiden met de gouden medaille van de Royal Agri cultural Society (R.A.S.). Deze prijs wordt jaarlijks aan één landbouwmachine toegekend en ge kozen uit de 10 zilveren medaille winnaars. Voor het eerst werd deze onder scheiding aan een 4- wielaangedreven Europese trekker toegekend. Potentiële kopers in En geland hechten veel waarde aan de beoordeling vanwege de strenge kri- teria die de R.A.S. daaraan ten grondslag legt. fn Engeland begint zich in toene mende mate voor de Mercedes Benz trekker MB-trac een verkoopsukses af te tekenen. Mercedes Benz United Kingdom Ltd. verkocht in 1983 via haar 14 dealers 250 MB-Trac's, driemaal zo veel trekkers als in 1982. Ook dit jaar houdt de vraag aan, on danks een teruglopende trekker- markt. In de eerste vijf maanden van 1984 werd het aantal ten opzichte van 1983 nogmaals verdubbeld. Vicon U-matic kuilvoersnijders Vicon brengt een nieuwe serie kuil voersnijders op de markt, nl. de U- matic driezijdig horizontaal snijden de kuilzaag. Vicon U-matic snijders zijn lever baar in drie snijhoogtes, 110 cm (1,63 m3), 140 cm (2,08 m3), 165 cm (2,45 m3). De drie horizontaal bewegende za gen welke door twee cilinders aan gedreven worden, zakken met een konstante snelheid in het kuilvoer ongeacht de soort of vastheid van het kuilvoer. Een bl ck van 165 cm hoog (2,45 m3) wordt in minder dan 2 minuten uit gezaagd (bij een olieopbrengst van 32 1/min). Doordat aan het zaagraam drukvoe- ten zitten wordt het hoofdframe ca. 10 cm opgelicht als het zaagraam de bodem bereikt heeft. Hierdoor snijden de zagen voorbij de tanden en is de boer verzekerd dat het blok altijd los is. Als de trekker een dubbelwerkend regelventiel heeft kan de U-matic hier rechtstreeks op aangesloten worden zonder een ekstra ventiel. Heeft de trekker alleen een enkel- vyerkend regelventiel of als men met accessoires (hefmast, hydro topstang, hydro blokafschuiver gaat werken wordt de U-matic geleverd met elektronische tiptoets bediening, zo dat alle funkties veilig bediend kun nen worden zonder dat er slangen of regelventielen in de trekkerkabine geplaatst behoeven te worden. Naast de U-matic snijder behoudt Vicon de vertikaal werkende kuil zaag (KZ) in het leveringsprogram ma. Deze zaag in 2.20 m brede uit voering is vooral geschikt voor sleuf silo's. Voor de bedrijven met overwegend graskuilen en weinig mais zal het overbekende goedkope steekschop principe blijvend worden aangebo den. Alle systemen snijders onderschei den zich door een zeer degelijke konstruktie, omgezette tanden tegen vervuiling van kuilvoer, en hebben een gemoffelde laklaag de waarborg dat roest weinig kans maakt. Voor geïnteresseerden stelt Vicon gratis een speciale checklist beschik baar, aan de hand waarvan kan worden vastgesteld welk systeem en welk type kuilvoersnijder het meest geschikt is voor welk bedrijf. Voor nadere informatie en aanvra gen van de checklist kunt u zich wenden tot de Vicon dealer of rechtstreeks tot Vicon Nederland b.v., Nikkelstraat 2, 8211 VB Lelys tad, tel. 03200-31110. Voor de zaaizaadontsmetting, welke door de graan-telers zelf wordt uit gevoerd. brengt Bayer Nederland B.V. een nieuw produkt: Sibutol. Met dit middel wordt een goede en zekere werking tégen kiem- en bo demschimmels verkregen. Sibutol is een kombinatie van 2 ak- tieve stoffen, bitertanol en fuberida- zol, welke elkaar aanvullen en die ieder volgens een ander principe biologisch aktief zijn. De dosering van Sibutol is: 1,5 gr/kg zaad. Uitgebreide proefnemingen toonden aan. dat de géwassen niet ongunstig reageren op een behandeling met dit nieuwe middel. Sibutol is toegelaten in tarwe, gerst, haver en rogge. Het produkt wordt geleverd in een verpakking van 1 kg. Het is als droogontsmetter goed te gebruiken ook in eenvoudige mengtrommels. Mooij Kamerik BV, leverancier van systemen voor ventilatie, koeling, droging, bewaring en opslag van agrarische produkten, heeft een spe ciale differentiaal thermos- taat/mengluchtregelaar voor aard appelbewaarplaatsen, uienbewaar- plaatsen, graanbewaarplaatsen e.d. ontwikkeld. Deze bijzonder handige regelunit biedt vele mogelijkheden tegen lage kosten. Ideaal voor kontrole van uw produkten en besturing van ventila toren en luchtinlaatluiken. Door het inbrengen van een speer voeler in het produkt zal de Mooi jcontrol automatisch de luchtinlaat luiken open sturen en de ventilatoren inschakelen, zodra de buitentempe ratuur beneden de temperatuur van het produkt daalt. Een kanaalvoeler zorgt er voor, dat de luiken automatisch een stukje worden dicht gestuurd, zodra de buitentemperatuur beneden de mi nimumtemperatuur daalt, hoe meer het luik wordt dicht gestuurd, zodat een menging van binnenlucht met buitenlucht wordt verkregen. Dit eveiligt uw produkt tegen te koude koellucht. De temperatuur van het produkt kan digitaal worden afgelezen. D.m.v. een meetvoele- romschakelaar kunnen alle meet- voelers worden afgelezen. Ook de buitentemperatuur kan digitaal wor den afgelezen. Verdere inlichtingen tel. 03481 - 1784. Bij het uitbrengen van drijfmest in het najaar gaat een belangrijk deel van de in de mest aanwezige stikstof verloren gedurende de herfst en de wintermaanden en komt dus in het voorjaar niet meer ter beschikking van het gewas. Dit wordt veroorzaakt door de omzetting van de in drijfmest aanwezige niet-uitspoelbare ammo- liiumstikstof in uitspoelbare nitraat stikstof. Deze nitraatstikstofverlieze.n kunnen door toevoeging van Didin aan de drijfmest worden voorkomen. Didin blokkeert de omzetting van de niet uitspoelbare ammoniumstikstof in de bouwvoor. De gewassen kunnen in het voorjaar de vastgehouden stikstof opnemen, waardoor aan zienlijk kan worden bespaard op de kunstmestgift. Maar niet alleen de besparing op de stikstofgift is een belangrijk voordeel bij het gebruik van Didin. Uit uitgebreid binnen- en buitenlands overheidsonderzoek blijkt dat door een betere benutting van de stikstof door de planten een hogere produktie per hektare kan worden behaald. Belangrijk met het oog op te ver wachten maatregelen om nitraatve rontreiniging van het grondwater door drijfmest tegen te gaan, is dat door de toepassing van Didin de ni traatuitspoeling belangrijk wordt verminderd. Voor meer inlichtingen over Didin en de werking van dit produkt kunt u zich wenden tot de afdeling Gewas beschermingsmiddelen van Cebeco- Handelsraad, tel. 010 - 544353. De groothandelsmarkt voor graszaden heeft de laatste tijd een wisse lend beeld vertoond. De graszaadoogst loopt voorspoedig. De graszaadopbrengsten zijn groter dan vorig jaar. Door het grotere raaigrasareaal in Denemarken en de hogere opbrengsten zouden de prijzen van de raaigrassen onder druk kunnen komen te staan. Van de veel gevraagde rassen Engels raaigras zijn de beschikbare voorraden echter gering. In de raaigrassen is weinig handel. De veldbeemdmarkt is erg vast. De goedkoopste rassen doen minimaal 3,80, de meeste rassen zitten boven de 4,— en vele selekties zijn uit verkocht. Overigens is de gazongrassenmarkt flauw. Roodzwenkgras met forse uitlopers is zeer goedkoop, terwijl ook gewoon roodzwenk in prijs is gedaald ten De Poolse autoriteiten willen dit jaar 125.000 ton vlees, in hoofdzaak var kensvlees invoeren, ter waarde van rond 125 miljoen dollar. Hiermee wil men de gerantsoeneerde vleeskon- sumptie veilig stellen. In het eerste kwartaal werd reeds 45.000 ton vlees ingevoerd. Belangrijke leverancier is Hongarije, van waar men dit jaar een import verwacht van 80.000 ton. Van dit kwantum wordt 20.000 ton geïmporteerd op basis van ruil tegen cokes, zink en koper. Voorts vond invoer plaats uit Duits land, Noorwegen, Zweden en Fin land. Uit Oost-Duitsland vindt invoer van levende slachtvarkens plaats. Belangrijke leverancier is ook China, van waar reeds 5000 ton tegen kon tante betaling werd ingevoerd en nog 10.000 ton zal worden ingevoerd op krediet. Om de import te kunnen betalen voert Polen vlees en vleeswaren uit. In 1983 werd 120.000 ton aan paar- den(vlees) uitgevoerd, lams- en schapevlees, wild en ganzen. opzichte van het vorige marktbe richt. Engels raaigras hooitype (late standvastige rassen) 2,90 a 3,50 Engels raaigras hooitype (vroege weinig standvastige rassen) 2,25 2,50 Engels raaigras tetraploïde rassen 3,40 a 3,80 Engels raaigras grasveldtype 3,50 k 3,80 De omvang van de varkensstapel vertoont in de S.U. de laatste jaren een vrij sterk wisselend beeld. Aan begin van de 60er jaren had de var kensstapel in de Sovjet-Unie een omvang van 58 miljoen stuks, om op te lopen tot 67,5 miljoen in 1970. Er was een teruggang tot 57.9 mil joen in 1975, terwijl in 1980 weer 73,9 miljoen stuks geteld werden om na een lichte teruggang tot 73,2 miljoen op te lopen tot 76,7 miljoen per 1 januari 1983. Per 1 januari 1984 steeg de omvang weer met 2% tot 78,5 miljoen. Ongeveer 59 miljoen var kens worden gemest op staatsbedrij ven, of kollektieve "boerderijen". Naar raming zal de produktie dit jaar rond de 6 miljoen ton aan varkens vlees liggen. In 1983 was dat 5,6 miljoen ton, waarbij het aandeel van de staats- en kollektieve bedrijven met 12% ten opzichte van 1982 steeg tot 3,8 mil joen ton. Italiaans raaigras tetraploïd 2,40 a 2,60 Westerwolds raaigras 2,70 a 3,00 Roodzwenk gewoon 3,25 a 3,75 Roodzwenk met fijne uitlopers 4,25 k 5,00 Roodzwenk met forse uitlopers vanaf 2,00 Veldbeemdgras 3,80 a 4,50 Veldbeemdgr.as toprassen uitver kocht of duurder dan ƒ5,00. De prijsindikaties voor eind augustus 1984 gelden, zoals gebruikelijk in dit marktbericht van het Produktschap voor Landbouwzaaizaden, voor de handel op de groothandelsmarkt voor de meest gangbare rassenlij- strassen, vrij van kweek en duist. De indikaties zijn: Engels raaigras weidetype 3,00 3,80 Groot-Britannië zal dit jaar ruim 400.000 ton appelen en peren moe ten invoeren om de binnenlandse konsumptie te dekken. In vele regio's heeft de droogte de groei van appe len en peren sterk verminderd. De produktie van de Cox zou zelfs ongeveer 20% kleiner zijn dan vorig jaar. De Britse konsumptie bedraagt doorgaans rond 750.000 ton aan ap pelen en peren per jaar. De Britse fruittelers zullen in deze behoefte dit jaar voor niet meer dan voor 40% voorzien. Tegenover een misoogst in Groot- Britannië staat een zeer grote oogst in het overige Europa, vooral door een bijna rekord-oogst aan Golden Delicious in Frankrijk vdW. In het Z.W. zal de tarweoogst nage noeg geheel binnen zijn. Gemeld wordt dat de kwaliteit goed is en het vochtgehalte laag. Bij het huidige lage prijsniveau werd weinig tarwe verhandeld. Voor zover er gedaan werd, vond dat plaats op lage prijzen. Ook de situatie op de gerstmarkt is moeilijk, vooral door de matige belangstelling om op het hui dige niveau van de vraagprijzen te disponeren. De eerste aanvoer van haver onder vond nauwelijks enige belangstelling. In het algemeen was de stemming voor inlandse granen traag, als ge volg van de heersende onzekerheden met betrekking tot de internationale ontwikkelingen. De prijzen staan nog extra onder druk, door goedkope offertes van Franse granen. Voor loko mais moest een premie betaald worden. De aanvoer uit Frankrijk is nog krapjes. De sojamarkt is wisselend, overwe gend rustig, met geringe kooplust. Er zijn klachten over een zekere verval sing van sojaschroot uit Brazilië, waaraan eiwit zou zijn toegevoegd. De maisglutenprijzen stonden onder druk, als gevolg van ruim aanbod vooral uit boten. Raapschroot wordt tegen sterk verlaagde prijzen aange boden, zonder dat daar enige be langstelling van betekenis voor bes taat. Met goedkope gluten, brokkelen ge leidelijk ook de kortelings verhoogde prijzen van molenafvallen wat af, vooral voor gries. Bovendien is er wat meer aanbod uit België en Frankrijk. Tapioka is vrij krap, doch de prijsontwikkeling blijft rustig. Nederlandse pulp voor direkt kan moeilijk op tegen Franse en Duitse brokjes. De aardappelmarkt vertoont het normale beeld van toenemend aan bod in vroege aardappelen, met een verdringing van de vroege tot de middenvroege aardappelen. Deze situatie komt de prijzen soms wel, soms niet ten goede. Bepaalde soorten blijven goed aan de prijs, waarbij te denken is aan de Opper doezen. Er zijn in het eerste halfjaar slechts weinig minder aardappelen door de produktenindustrie verwerkt dan in de eerste zes maanden van 1983. Uit de speciale aardappelgebieden in Duitsland, waarbij o.a. te denken is aan Nedersaksen, meldt men een te leurstellende afzet naar de z.g. te- kortgebieden, waaronder de deel staat Nordrhein-Westfalen. De zelfverzorgingsgraad van deze deelstaat is nog hoog. Opgemerkt wordt dat het aardappelverbruik zich als gevolg van de hoge prijzen on gunstig ontwikkeld heeft, zulks ten gunste van andere produkten als rijst, macaroni e.d. Daar komt nog bij dat de warmte van de laatste da gen een ongunstige invloed had op het verbruik, een situatie die zich niet tot Duitsland beperkte. Beieren meldt dat de export naar Italië nog niet op gang is gekomen en dat kleinere hoeveelheden Italiaanse aardappelen worden ingevoerd. Franko-Baden-Württemberg note ren Nederlandse Bintjes, los DM 23. Frankrijk meldt een uitermate rusti ge markt. Het aanbod is aangepast. In de week tot 19 augustus werden 1086 ton uitgevoerd, waarvan 740 ton naar EG landen (724 ton naar Duitsland) en 346 ton naar derde landen. Uit België kwamen 1174 ton oude aardappelen en nog 1824 ton indus trie-aardappelen. De Britse markt wordt gekenmerkt door een rustige vraag met aflopende prijzen en verruimd aanbod. Vrijdag 31 augustus 1984 15

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 15