Superheffing in de praktijk Zwinruiters grossiert in titels Mens en schaap reeds 120 eeuwen samen maar wie heeft wie getemd? Rekordaantal Runderen in Duitsland Ik verkoop al jaren melk zo uit de tank, aan een tweetal gezinnen in het dorp. In totaal is dit ca. 1000 liter per jaar. Is er een mogelijkheid om deze 1000 liter bij mijn kwotum opgeteld te krijgen? Dit lijkt mij redelijk omdat hierdoor al jaren mijn leverantie aan de fabriek eigenlijk lager is geweest; bovendien heb ik de inkomsten hier uit ook steeds opgegeven voor de belas ting. Volgens de Beschikking vallen de direkte verkopen aan de konsument ook onder de superheffing. Het kwotum wat u op basis van uw fa- brieksleveranties toegewezen hebt gekregen staat echter geheel los van de direkte verkopen. Formeel moet u superheffing betalen voor iedere liter melk die u rechtstreeks aan de kon sument verkoopt, tenzij u daarvoor een speciaal kwotum heeft. Dit kwotum wordt vastgesteld op basis van de verkochte hoeveelheid in het kalenderjaar 1981. Is de hoe veelheid die u in 1983 verkocht met meer dan 10% gedaald of gestegen ten opzichte van 1981, dan wordt het kwotum vastgesteld op basis van de verkochte hoeveelheid in het melk prijsjaar 1983/1984. Een voordeel is dat in uw geval de verkochte hoe veelheden uit de boekhouding zijn af te leiden. Om een dergelijk kwotum te krijgen dient u een aanvraagfor mulier bij het Produktschap voor Zuivel in te dienen. U had dit vóór 30 juni bij het Produktschap in moeten dienen. Indien u dit nog niet gedaan heeft raden wij u aan zo snel moge lijk telefonisch kontakt op te nemen met het Produktschap voor Zuivel (tel. 070 - 409443). De kwota voor leveringen aan de fabriek en direkte verkoop zijn niet uitwisselbaar. U kunt dus niet méér aan de fabriek gaan leveren als u stopt met de di rekte verkoop. Vorig jaar heb ik 10 ha land van een akkerbouwer gekocht. Ook hebben we in het najaar 30 nieuwe ligboxen op de voergang geplaatst, voorzieningen voor buitenvoedering gemaakt en au tomatische afname-apparatuur in de melkstal aangebracht. Dit geheel vergde een investering van ca. f 325.000,- nog afgezien van een 15 tal vaarzen die we gekocht hebben. Bij de aanpassing van de stal en aan verwante voorzieningen hebben we overbodige luxe vermeden, oude ma terialen hergebruikt en zoveel moge lijk eigen arbeid ingebracht zodat dit nog geen f 75.000,- heeft gekost. Dit bedrag is niet hoog genoeg om onder de investeringskategorie (arti kel 11) te vallen en zo een ekstra kwotum toegewezen te krijgen. Tot voor kort was mijn hoop gevestigd op een regeling voor grondoverdrachten voor 1 april. Tot mijn grote verbazing houdt deze regeling in dat er alleen kwotum aan een koper van grond toe gewezen kan worden als dit bij de ver koper op zijn kwotum in mindering kan worden gebracht. Dit zou dus in houden dat ik geen ekstra kwotum krijg, terwijl mijn rente en aflossings verplichtingen hoger zijn dan veel van de zgn. investeringsgevallen. Dit bete kent onherroepelijk een faillissement voor mijn bedrijf. Samen met mijn voorlichter heb ik mijn bezwaren op papier gezet en de situatie op mijn be drijf uitgelegd. Deze brief heb ik opgestuurd naar de Minister van Landbouw. Wat kan ik verder nog doen om mijn bedrijf te redden? Wij delen uw zorg omtrent de kop peling tussen koper en verkoper bij grondoverdrachten vóór 1 april. Het schrijven van een brief aan de Mi nister is in dit geval de enige moge lijkheid. Dergelijke gevallen kunnen middels artikel 19 (zeer uitzonder lijke gevallen) van de" Beschikking een verzoek voor een ekstra kwotum rechtstreeks aan de Minister richten. Mijn buurman, niet-boer, wil voor een goede prijs drie hektare weiland van mij overnemen om het te gebruiken voor zijn rijpaarden. Zelf heb ik een weidebedrijf van 21 hektare dat ik enige jaren geleden heb overgenomen. Financieel zit ik erg zwaar en de ver koop van die drie hektare zou mij goed uitkomen. Door het aankopen van mais kan ik het aantal stuks vee wel handhaven en de melkproduktie in de buurt van het mij toegewezen kwotum houden. Nu de grond voor rijpaarden gebruikt gaat worden en iet voor melkveehouderij vervalt er bij mij dan toch nog een deel van het kwotum? Als deze verkoop doorgaat vervalt bij u wel degelijk een deel van het kwotum n.l. een zevende deel van de U toegewezen hoeveelheid. Na 1 april 1984 geldt: elke verkoop van grond en daarnaast ook het afstaan in erfpacht of het verlies van pacht- rechten leidt tot een evenredige ver mindering van het toegewezen melkkwotum. Om administratieve redenen wordt tussen 1 april 1984 en 1 april 1985 niet rekening gehouden met overdrachten die in totaal klei ner zijn, dan een halve hektare. Mocht in uw geval de verkoop door gaan dan vervalt een zevende deel van uw melkkwotum aan de minis ter. S.E.V. De Zwinruiters uit Nieuwvliet toonde zich zaterdag j.l. superieur in het Zeeuws Kampioenschap voor paarden, dat ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan van de landelijke rijvereniging en ponyklub De Ha- ringruiters in Biervliet werd gehouden. De Zwinruiters was op drie onderdelen oppermachtig. Het vereni gingskampioenschap in de Z-klasse, waarin de Nieuwvlietse vereniging al titelhouder was, werd geprolongeerd bij gebrek aan konkurrentie, maar ook in de individuele titelstrijd waren de Zwinruiters op dreef. De individuele titel in de dressuur Z-klasse ging naar Suzan Malcorps en bij het Z springen zegevierde de sterke Liesbeth Schijve, waarmee het sukses van De Zwinruiters kompleet was. In de strijd om het verenigingskam pioenschap kende De Zwinruiters in de Z-klasse geen enkele konkurren tie. De Nieuwvlietse klub verzekerde zich daarmee van een ticket naar de nationale kampioenschappen, die zaterdag 8 september in Apeldoorn word ai gehouden. In de individuele strijd in de Z-dressuur klasse was de zaak nog helemaal open. De strijd spitste zich toe tussen het beste duo uit de voorselekties. Centien Krijger met Urgentie van Jacoba van Beie ren en Suzan Malcorps met Onda van De Zwinruiters zij hadden alle bei één punt gescoord. Centien Krijger kwam uitstekend uit de startblokken. Zij reikte naar 123 Zi punt. Als laatste kombinatie kwam Suzan Malcorps met Onda aan bod. De Nieuwvlietse amazone stak in puike vorm en scoorde niet minder dan 30 Z2 punt waarmee zij de Zeeuwse titel op zak had. Zeker zoveel strijd met veel kans hebbers in de Z-klasse springen. Be langrijkste titel kandidaten waren hier na de voorselekties Bram Klaasse met Polstar van Walcheren, Ida Braai met Talmoet van Rei- merswaal, Liesbeth Schijve met Ni- colette van De Zwinruiters, Lenet Sandee met Thyfoon van Noord-Be veland en Harold Cornelissens met Amon van Hulst. Na twee manches op het uitstekende parkours van Bram Schilleman moest een barrage de kampioene aanwijzen. Lenet Sandee startte als eerste en moest dus de nodige risiko's nemen. Zij trok een balk naar de grond en inkasseerde vier strafpunten. Lies beth Schijve wist wat ze moest doen, liet het houtwerk met rust en in een tijd van 53.72 sekonde trok zij de Zeeuwse titel naar zich toe. In het verenigingskampioenschap in de L-klasse was er van een spannen de strijd te genieten met niet minder dan zes kandidaten voor de titel. Na het dressuur rijden van het acht tal ging titelverdediger Oranjeruiters uit Axel aan de leiding met 120 pun ten, gevolgd door De Zwinruiters met 114 7i en Oranjezon met 106 Z2 punt. De springruiters van de Axelse vereniging liepen 21,25 strafpunten op wat de titel kostte. Oranjezon uit Vrouwenpolder werd met acht pun ten voorsprong op Axel kampioen en mag naar de nationale titelstrijd in Apeldoorn. In het Zeeuws kampioenschap men nen ging de titel naar Christiaan Provoost met Viola van Oranjezon. Hij zal Zeeland vertegenwoordigen in de nationale titelstrijd in Berg en Bos te Apeldoorn op zaterdag 8 sep tember. jan ivi. Murre Het Landwirtschaftsblatt Weser- Ems meldt, dat in de Bondsrepubliek volgens de resultaten van de veetel ling in de maand juni voor het eerst bij de runderen de zestien miljoen grens is overschreden. Ten opzichte van de junitelling 1983 bedroeg de gemiddelde stijging 2,2%. Ook het aantal melkkoeien vertoon de opnieuw een stijging en wel van 1,7% tot rond 5,7 miljoen stuks. Het aantal veehouders blijft teruglo pen (2.8%). We spreken gemakkelijk van de mens, die het schaap tot huisdier heeft gevormd. Een blik in het grijs verleden doet 'evenwel de vraag rijzen of het niet het schaap geweest is, die de mens bescha ving heeft gebracht. Volgens gevonden perkamenten ligt de oorsprong hiervan om streeks 10.000 jaren voor het be gin van onze jaartelling. De oer mens was een zwerver en jager en was afhankelijk van zijn primi tieve wapens. Naarmate hij de wilde schapen in het verre verle den tam heeft gemaakt, kwam hij tot de ontdekking, dat het raad zaam is om soms een tijd op een plek te blijven in het belang van zijn dieren. Zo is het nomadisch bestaan geleidelijk in ongebruik geraakt en is de gewoonte aange leerd om in een geordende ge meenschap te leven. Met verloop van een lange reeks van jaren is dit sterker ontplooid. Het schaap heeft dus meer ode en discipline in het leven van de mens ge bracht. Mettertijd heeft hij ge leerd om de aarde te bewerken voor het voortbrengen van voed sel, om in zijn levensbehoeften te voorzien. Zo heeft de mens ge leerd dat hij niet alleen afhanke lijk is van zijn vernuft als jager, maar dat hij ook uit de vruchten, die de aarde voortbrengt kan leven. Dit was het begin van de beschavingsweg van de herder. Door zijn nazaten is dit steeds verder uitgebouwd. Geleidelijk heeft de mens zich ontwikkeld en de betekenis beseft van bescher ming tegen weersomstandighe den. Hiertoe was hij aangewezen op de vellen van zijn schapen. Met het verloop van de jaren heeft het zijn hele lenspatroon veranderd, namelijk van jager tot landbouwer en van een grotbe woner tot een man met een eigen standplaats en een dak boven het hoofd. De beschaving had zijn begin met het schaap. Daarom kan een mens met recht vragen: wie heeft wie getemd: de mens het schaap of het schaap de mens? In de loop der jaren is het wolschaap en zijn produkten meer verdeeld en aangepast aan de smaak van de beschaafde Fabriekmatige verwerking Naarmate de wereldbevolking toenam werd het duidelijk, dat het schaap niet meer alleen het mensdom kon kleden. Hierdoor zijn andere vezels op de markt gekomen. Het oude huishoude lijk spinnen en weven van wol is verdwenen door het tot stand ko men van fabriekmatige bewer king. De wolvezel is reeds op verschil lende wijze nagebootst zonder evenwel dit te kunnen evenaren. Het geheim van de wolvezel is nog niet ontdekt. Met al zijn ver nuft is de mens niet in staat een kledingvezel samen te stellen, die zoveel positieve eigenschappen bezit. Wol, de wondervezel, is gemakkelijk te verven, absor beert vocht, is rekbaar, vat geen vlam en is gerieflijk en ideaal voor de gezondheid. Deze onver gelijkbare eigenschappen heeft wol eerder als een huishoudelijke noodzakelijkheid gemaakt dan als een luxe modeartikel. Voorsprong Door alle eeuwen heeft de mens van de wieg tot het graf wol ge bruikt. Wol is een ingewikkelde vezel en kan niet gemakkelijk met chemische produkten worden vergeleken. In de rechtstaal wordt wol om schreven als "de natuurlijke vezel van de vacht van het schaap". Chemisch bestaat wol uit een proteïnestol, wat bekend is als keratine. Deze stof bestaat voor ongeveer 50% uit koolstof, 6% waterstof, 18% stikstof, 21% zuurstof en 3% zwavel en geringe hoeveelheden Calcium, fosfor en ijzer. Met de toenemende ontwikkeling van de mens heeft deze zijn smaak in voedsel en kleding ver fijnd. Het meer gesteld raken op zijn voorkomen heeft een diepere belangstelling voor het product doen ontstaan. Dit is eigenlijk het begin van het onderzoek naar de samenstelling van de wolvezel. Met de toenemende kennis kwam men tot het besef dat wel een wondervezel is die in veel op zichten voldoet aan de tot stand gekomen verfijnde smaak. Nieuwe gedaante De wolvezel is plooibaar en dit geeft mogelijkheden om het te vervolmaken. Met volharding is de wetenschap jaren bezig ge weest om het beste uit het pro- dukt te maken om de modebe wuste mens te bevredigen. Vol gens de beste technologen is er een grote toekomst voor wol. De tekortkomingen worden geleide lijk overwonnen zonder dat dit de samenstelling schaadt. Zo zijn er reeds zuiver wollen stoffen met motvrije- en krimpvrije eigen schappen, vormvast en mooier dan ooit tevoren. Wollen stoffen zijn thans kenbaar aan het wol- merk. Voor de gemakzuchtige mens zijn er methoden om dit eeuwen oude produkt gemakke lijk en verzorgbaar te maken om de huisvrouw de kern van onze samenleving— te dienen. Zo is Je wol door alle eeuwen.heen aan de spits gebleven; een vriend van de mens in al zijn wel en wee. Bovenstaande beschrijving lazen we in het blad "goue vag/Golden Fleece", het orgaan van de Zuid- Afrikaanse Wolraad. Het oor spronkelijke artikel is geschreven door G. van Huyssteen. We heb ben dit vrij vertaald en enigszins verkort. Het leek ons interessant om deze inzichten, die afgestemd zijn op wolschapen (Merino) weer te geven. Ing. J.H. Lantinga. 17 augustus 1984 9

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 9