Grondonderzoek bij grasland, "wat doen we er mee" Vers maisglutenvoer voor vleesstieren Veel Franse melkveehouders willen hun bedrijf beëindigen Grasland- gebruikssystemen op het gezinsbedrijf Schapenteelt en schapeziekten Vlugschrift snijmais Nu ook verplichte enting van varkens in gedeelte Noord Brabant Voor een gezonde plantengroei is het noodzakelijk dat alle planten voedingsstoffen in voldoende mate aanwezig zijn; dus niet teveel, maar vooral ook niet te weinig. Er dient te worden gestreefd naar het berei ken en behouden van een evenwichtige bemestingstoestand. Hiervoor is regelmatig grondonderzoek en nauwkeurige opvolging van het be mestingsadvies van uitermate groot beang. Bij graslandonderzoek, waaraan dit aitjkel aandacht schenkt, heeft een evenwichtig bemestingsbeleid een tweeledig doel, namelijk een maxi male grasopbrengst en gezond gras. jDit laatste om problemen bij het vee zoals o.a. kopzfèkte te voorkomen. Een en ander betekent dat naast een kali, fosfaat- en magnesiumbemesting aandacht moet worden be steed aan de natrium-, koper- en kobaltbemesting. Een goede bemesting is de basis voor goed grasland Kalk Magnesium Natrium Koper Kobalt Fosfaat Kali z.b.w. MgO Na20 Cu Co P2°5 k2o goed vrij voldoen vrij vrij voldoen laag laag de laag laag de 0 100 (50) 45 (45) 3.5 0.3 eerste snede - weiden 45 (45) 100 (100) - voederwinning 45 (45) 180 (180) - stalvoedering 45 (45) 140 (140) per volgende snede - weiden 0 0) 0 0) - voederwinning 30 (30) 90 90) eenmalige extra gift bij overdag weiden en 's nachts opstallen. 30 (30) 30 301 1 De giften voor de volgende jaren zijn tussen haakjes vermeld. Als organische mest is beschikbaar rundveedrijfmest, met de volgende wer king op zand-grasland van N.P.K. in kg per 1.000 kg drijfmest: stikstof fos faat kali tijdstip aanwending sept. dec. mrt hele sept. dec mrt. t/m t/m t/m jaar t/m t/m t/m nov. feb. aug. nov. feb. aug. rundveedrijfmest 0,5 1,0 1,5 1,4 2.5 3,5 5,5 Voorbeeld: Bemestingskaart voor de eerste weidesnede op zand-grasland. Beweidingssysteem: dag en nacht weiden. Bemestingskaart Perceel Huiswei 2.00 ha Nodig per ha aan: gebruik: weiden stikstof fosfor kali Eerste snede weiden 80 45 100 Totaal per perceel 160 90 200 Bemestingen: maand kg/ton soort dec. 30 ton d.m.r. 30 42 75 febr. 35 ton d.m.r. 35 49 122 mrt. 350 kg K.a.S. 96 - - totaal 161 91 197 Wanneer en hoe bemonsteren? De beste tijd om het grasland te on derzoeken is na het groeiseizoea en wel in de maanden oktober, novem ber en december. Na een organische bemesting moet u wel 6 weken wachten met bemonsteren. Bij he- rinzaai is het nodig het grondmon ster tijdig, dat wil zeggen 6 weken voor het ploegen, te nemen, anders hebt u de uitslag te laat terug. Ten aanzien van de bemonsteringsdiepte aan grasland zijn de volgende richt lijnen van belang: - Bij blijvend grasland, of grasland dat voorlopig niet aan vernieu wing toe is, 0 - 5 cm. - bij graslandvernieuwing de on derste 10 cm van de ploegdiepte bemonsteren. Als bijvoorbeeld 25 cm diep wordt geploegd, de laag bemonsteren tussen 15 en 25 cm. De rest weggooien. - na het ploegen de bovenste 10 cm bemonsteren. In verband met de inzaai zal de uitslag van het on derzoek dan vaak te lang weg blijven. Daarom is bemonstering vóór het ploegen beter. - bij frezen bijvoorbeeld tot 15 cm diepte, voor het frezen bemon steren in de laag tussen 5 en 15 cm. - het verdient aanbeveling 1 x in de 4 jaar alle graslandpercelen op de juiste diepte te laten bemonste ren. Het bemestingsplan Voor het opstellen van een bemes tingsplan is het gebruik van een be mestingskaart per perceel een goed hulpmiddel. U kunt dit beschouwen Uit de proeven bleek dat vers maisglutenvoer goed is in te kuilen en dat de chemische samenstelling en de daaruit berekende voeder- waarde door het inkuilen nauwelijks wijzigt. Voor de praktijk zal men mede door een langere tijdsduur van uithalen met een verlies moeten re kenen van ca. 2,5% droge stof. Uit een oriënterende proef is gebleken dat vers maisglutenvoer gemengd Volgens mededelingen van het Franse ministerie van Landbouw heeft een 30.000-tal kleinere melk veehouders te kennen gegeven in aanmerking te willen komen voor de premie die gesteld is op bedrijfs beëindiging. In totaal telt Frankrijk een 430.000 melkveehouders. De 30.000 zijn goed voor een melk- produktie van 1,2 miljoen ton. 8 als een soort mestboekhouding per perceel. Alvorens met de invulling van een bemestingskaart te beginnen, dient u eerst een weidegebruiksplan op te stellen, gebaseerd op het grasland- gebruik. Of dit gebruik weiden, maaien voor wintervoer of stalvoe- ren wordt, dient bij de bemesting met stikstof, kali en fosfaat tot uitdruk king te komen. Ten aanzien van fos faat en kali maakt het ook nog ver schil of dag en nacht, dan wel alleen overdag geweid wordt. In het analy- severslag zijn de toe te passen giften voor de verschillende gebruikswijzen van het grasland voor fosfaat en kali te vinden rechts bovenaan het ver slag. Bemesting met organische mest Bij besting met organische mest re kening houden met verliezen aan kan worden ingekuild met perspulp of snijmais. Uit de voederproeven bleek onder andere het volgende: - Ingekuild maisglutenvoer kan in rantsoenen met onbeperkt snij- maiskuil aan vleesstieren het krachtvoer (stierenbrok) vervan gen. - Maisglutenvoer geeft een grotere verdringing van snijmais in het rantsoen dan krachtvoer. - Ingekuild maisglutenvoer wordt na een korte gewenning, naast onbeperkt snijmais goed opgeno men. - Er waren geen duidelijk aanwijs bare verschillen tussen groepen stieren in bevleesdheid, vetbe- dekking en inwendig vet. In publikatie nr. 27 van het PR staan uitvoering en alle resultaten van het onderzoek beschreven. De publika tie is verkrijgbaar door 10,- over te maken op gironummer 23 07 421 van het Proefstation PR te Lelystad, met vermelding van: zend mij publikatie nr. 27. bemestingswaarde als gevolg van het aanwendingstijdstip en met de ver schillen in samenstelling van de mest per. diersoort. Organische mest bevat een aantal bemestingselementen, waarvan stikstof, fosfaat en kali de belangrijkste zijn. Van deze elemen ten kan vooral van stikstof en kali een gedeelte verloren gaan door uit spoeling. Stikstof kan bovendien nog vervluchtigen. De mate van uitspoe ling is afhankelijk van grondsoort, het humusgehalte en de.hoeveelheid neerslag tussen uitrijden van de mest en het begin van de groei. Het invullen van een bemestingskaart De bemestingskaart is een middel om per perceel bij te houden hoe u in de behoefte van stikstof, fosfaat en kali kunt voorzien. Dit kan zowel door middel van het gebruik van or ganische mest als van kunstmest. Bij het gebruik van organische mest rekening houden met de samenstel ling van de mest en het tijdstip van aanwending. Voofrbeeld: De bemestingstoestand en de advi sering van een perceel grasland is volgens het analyseverslag in kg zui vere meststof per ha voor zandgrond als Volgt: Op een gezinsbedrijf van 15 ha met melkvee geeft een graslandgebruiks- systeem met een zware veebezetting, beperkte weidegang en aankoop van snijmais de hoogste arbeidsop- brengst. Bij eenzelfde arbeidsaanbod van 3000 uur per jaar, maar een be- drijfsoppervlakte van meer dan 20 ha wordt het voordeliger dag en nacht te weiden en zelf snijmais te telen. Dit zijn enkele konklusies uit een PR-studie over graslandge- bruikssystemen. Het gaat hier om een modellenstudie, waarin op grond van bepaalde uitgangspunten vijf graslandgebruikssystemen voor een gezhsbedrijf met melkvee met el kaar zijn vergeleken. Ook de verka velingssituatie is daarbij in beschou wing genomen. Zomerstalvoedering kwam in alle gevallen het slechtst uit de bus. Over dit nogal ingewikkelde onder werp heeft het PR te Lelystad een beknopte en goed leesbare publika tie van ruim 30 pagina's uitgegeven. Deze is te verkrijgen door 10,- te storten op giro 2307421 van het proefstation PR te Lelystad, met •vermelding van: Zend mij publikatie nr. 26. d.m.r. drijfmest rundvee Met behulp van voornoemde stik stof, fosfaat- en kaligehaltes uit rundveedrijfmest in de diverse be mestingsmaanden is berekend, dat voor de eerste snede drijfmest, vol doende kali en fosfor gegeven wordt. Er is alleen een aanvullende stik stofbemesting met 350 kg K.A.S. van 27,5% N nodig. Nog niet vastgesteld is de magnesium-, natrium-, koper en kobaltbemesting. Volgens het analyseverslag zijn deze in kg zuivere meststof per ha respektiegelijk 100 Alle varkens van twee weken en ouder in een gedeelte van Noord Brabant moeten tussen 20 augustus en 3 sep tember worden geënt tegen varken spest. Geënte dieren moeten een oormerk krijgen, waaruit blijkt dat enting inderdaad heeft plaatsgevon den. Staatssekretaris Ploeg van Landbouw en Visserij heeft, zo heeft zijn ministerie woensdag meegedeeld, biertoe besloten om verdere uitbrei ding van varkenspest in het bewuste gebied te voorkomen. Voor het gebied binnen de lijn Eindhoven, Valkenswaard, Belgi sche grens, Bergeijk provinciegrens Brabant-Limburg, Zuid-Willems- Kortgeleden verscheen de tweede druk van het boek "Schapenteelt en schapeziekten". De laatste ontwik kelingen op het gebied van fokkerij en raskruisingen zijn hierin opgeno men alsmede een nieuw hoofdstuk over wolproduktie. Betreffende de ziekten die erin wor den beschreven kan worden opge merkt dat in de hoofdstukken die hierover gaan veel wijzigingen en aanvullingen zijn verwerkt. Twee nieuwe ziekten worden behandeld, te weten de Jaagziekte en een wor- minfektie, veroorzaakt door Nema- todirus battus. kg MgO, 45 kg Na20, 3,5 kg Cu en 0,3 kg Co. Bij een oppervlakte van 2.00 ha be tekent dit een kieserietbemesting van 800 kg, 200 kg landbouwzout en 500 kg koperslakkenbloem of 30 kg ko persulfaat en 2 kg kobaltsulfaat. Bemesting met koper niet later toe passen dan 6 weken voor het inscha- ren. Direkte opname van koper kan van invloed zijn op de kwaliteit van de melk. J. Franssen C.A.R. Zevenbergen vaart. Someren, Asten, Dommel, Brouwhuis, spoorlijn Helmond- Eindhoven was sinds 7 augustus al een vervoerverbod voor varkens van kracht. In de periode van 15 tot en met 19 augustus is op beperkte schaal ontheffing mogelijk van het ver voerverbod voor het vervoer van slachtvarkens van minimaal 85 kilo gram naar slachthuizen in heel Ne derland. Voorwaarde is echter dat dit vervoer rechtstreeks en zonder op onthoud plaatsvindt. Ook is in deze periode op beperkte schaal onthef fing mogelijk voor het vervoer van biggen binnen het gebied. Eksport van varkens uit het gebied is niet mogelijk. Begin juli is de derde druk van het vlugschrift Snijmais verschenen. In dit vlugschrift voor de landbouw wordt ingegaan op de grond en grondbewerking, de bemesting, het zaaien, de gewasbescherming, het oogsten, de konservering, de vee voeding en de teelt voor derden. In het technische gedeelte zijn de meest recente ontwikkelingen vermeld, terwijl voor het ekonomische aspekt de berekeningen zijn afgestemd op de thans gehanteerde normen. Het vlugschrift Snijmais (no. 390) is ver krijgbaar bij de regionale konsulent- schappen, bij het Konsulentschap voor Landbouwwerktuigen en Ar beid Wageningen. 17 augustus 1984 Maisglutenvoer is een bijprodukt van de maiszetmeelwinning. Dit pro- dukt werd tot nu toe gedroogd en afgezet als mengvoedergrondstof. Om te zien of vers maisglutenvoer kan worden ingekuild en wat de daarbij optredende verliezen zijn, is op de proefboerderij Waiboerhoeve en op regionaal onderzoekcentrum De Vlierd onderzoek gedaan. Ook zijn voederproeven met maisglutenvoer uitgevoerd.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 8