over geld en goed Monster hapt in Edammer Het gebroken boekjaar en het kalenderjaar PVV bezorgd over effekt superheffing op prijzen kalfs- en varkensvlees Landinrichtingsprojekten niet m.e.r.-pliehtig maken Melkkontrolestations in West-Nederland willen één laboratorium Prof.mr. G. Heida, hoogleraar agra risch recht hield laatst voor de Ne derlandse Vereniging voor Landei genaren een inleiding waaraan we het volgende ontlenen: Wanneer ontduikt men de pachtwet? Indien men een mondeling kontrakt aan gaat. Wat zijn de sankties hiertegen? - Als de pachtovereenkomst niet is goedgekeurd kan geen vordering ingesteld worden tot het betalen van pacht. - Als de pachtovereenkomst niet is goedgekeurd dan kan zij niet worden opgezegd en geldt zij voor onbepaalde tijd. - Als de overeenkomst in een later stadium nog wordt vastgelegd dan gaat de duur in bij de aan vang van het pachtjaar volgend op dat waarin de overeenkomst is ingezonden aan de Grondkamer. - Zowel de verpachter als de pach ter kan vastlegging vorderen. Wanneer is er sprake van een pach tovereenkomst In de wet staat het volgende: Elke overeenkomst in welke vorm en onder welke benaming ook aange gaan waarbij de ene partij zich ver bindt aan de andere partij tegen vol doening van een tegenprestatie een hoeve of los land in gebruik te ver strekken ter uitoefening van de Landbouw. Wat wordt verstaan onder Landbouw in de zin van de pachtwet? Essentieel is dat het onroerend goed wordt verstrekt ter uitoefening van de Landbouw. Onder Landbouw wordt verstaan elke vorm van bo demkuituur. Het zaaiklaar verhuren van land voor slechts enkele maan den is pacht. Het kweken van cham pignons, het exploiteren van een kuikenbroederij is geen Landbouw in de zin van de wet. Voor het uitoefe nen van de Landbouw is niet vereist, dat het uitoefenen bedrijfsmatig ge schiedt. Wel moet sprake zijn van een ekonomisch motief. Het huren van een weiland voor het houden van een rijpaard is geen pacht. Wil er sprake zijn van pacht dan moet het onroerend goed aan een ander in gebruik zijn gegeven. Wat is de betekenis hiervan? Stel een eigenaar neemt vee ter in- scharing aan. Hij gebruikt het land zelf. Dit gebruik betekent dat hij de zorg voor het land heeft. dat hij de bemesting zelf verzorgt. dat hij zorgt voor drinkwater voor het vee. dat hij de afrastering onderhoudt, dat hij toezicht houdt, dat hij een vast bedrag per rund ont vangt. &Hoe is het als men een gewas op stam verkoopt? Dan is er geen sprake van pacht om dat het land niet in gebruik is gege ven. Hoe gaat het indien men land voor de teelt van een gewas verhuurt voor één periode. Indien men de overeenkomst laat goedkeuren door de Grondkamer dan zal dat betekenen dat de prijs terug gebracht wordt tot de prijs die geldt onder het pachtnormenbesluit en tevens is er een mondelinge over eenkomst aangegaan met de kon- sekwenties zoals eerder omschreven. Konklusie Indien u grond verhuurt, kan dit kon- sekwenties met zich meebrengen. In dien u«en gewas op stam verkoopt is er geen sprake van pacht omdat het land in gebruik is gegeven aan de an der. Indien u vee inschaart en het land zelf gebruikt is er geen pacht. Op het ter rein van al of niet in gebruik gegeven, liggen voetangels en klemmen. Pas op. Vraag advies. Overweeg de kon- sekwenties van uw handelen. J. Markusse Het Landbouwschap vindt het over bodig om landinrichtingsprojekten als m.e.r.-plichtige aktiviteiten aan te merken, omdat voor deze projekten de Landinrichtingswet reeds een on derzoek naar de gevolgen voor na tuur, landschap en milieu verplicht stelt. Ook is het Landbouwschap tegen de m.e.r.-plicht bij de vaststel ling van het Struktuurschema Lan dinrichting. In dit schema wordt namelijk niet vastgesteld welke kultuurtechnische werken in bepaalde gebieden wen selijk zijn, maar alleen of de inrich ting in zulke gebieden verbetering behoeft. Dat is de mening van het Landbouwschap, dat op verzoek van minister Braks advies heeft uitge bracht over een voorontwerp voor een Algemene Maatregel van Bes tuur op grond van de ontwerpwet milieu-effektrapportage (m.e.r.). In dit voorontwerp zijn aktiviteiten op gesomd, die ingrijpende gevolgen kunnen hebben voor het milieu en daarom te maken krijgen met de m.e.r.-plicht. Kern van het al driejaar geleden bij de TvTeede Kamer ingediende m.e.r.-wetsontwerp is dat over de uitvoering van bepaalde aktiviteiten pas besloten kan worden als er een rapport op tafel ligt, waarin de ge volgen voor het milieu zo zorgvuldig mogelijk zijn berekend en aangege ven. Het Landbouwschap ziet de in voering van de m.e.r.-plicht voor het Struktuurschema Landinrichting als nietszeggend en overbodig. In het algemeen behoren voor de inkomstenbelasting alle voordelen waartoe het drijven van een onderneming in staat stelt tot de winst. Het fiskale begrip winst wordt in twee betekenissen gebruikt. In de eerste plaats gaat het om de winst gedurende het bestaan van de onderneming. In de tweede betekenis is winst al datgene wat in een bepaald boekjaar in aanmerking wordt genomen. Over de tweede bete kenis gaat het in het onderstaande. Het grootste gedeelte van de onder nemers berekent zijn winst met ge- bruiksmaking van een boekjaar dat gelijk is aan het kalenderjaar. De wet gaat er van uit dat dit het normale systeem is. Dat spreekt ook wel van zelf, al is het alleen maar omdat dan een.goede aansluiting wordt verkre gen bij de aanslagregeling voor de inkomstenbelasting, welke ook per kalenderjaar plaatsvindt. In bepaalde gevallen is bij wijze van uitzondering toegestaan dat van de regel boekjaar is kalenderjaar wordt afgeweken. In zo'n geval loopt het boekjaar bijv. van 1 mei tot 1 mei; dat wordt een gebroken boekjaar genoemd. De aard van de onderneming moet de afwijking rechtvaardigen. Bij landbouwers kan wórden aangeno men dat de aard van het bedrijf een van het kalenderjaar afwijkend boekjaar rechtvaardigt. Het resultaat behaald in een gebro ken boekjaar wordt aangegeven in de belastingaangifte over het kalen derjaar waarin het boekjaar eindigt. De winst behaald in het gebroken boekjaar 1 mei 1983 tot 1 mei 1984 wordt derhalve aangegeven over het kalenderjaar 1994. De winst van de oogst 1983 wordt dan dus belast over het kalenderjaar 1984 en dat bete kent dat bij een gebroken boekjaar de belasting verschuldigd over een oogstjaar een jaar later wordt betaald dan bij een boekjaar dat gelijk loopt aan het kalenderjaar. Een landbouwer die een bedrijf be gint mag daar zeker wel bij stilstaan. 17 augustus 1984 De inkomstenbelasting een jaar later betalen is uit liquiditeitsoverwegin gen toch niet onaantrekkelijk. Ook wanneer men eenmaal een ge broken boekjaar heeft dient dat te worden bedacht. Een landbouwer met een gebroken boekjaar van l mei tot l mei, die met de oogst 1982 een goed resultaat be haalde, betaalde ultimo 1982 een koopsom voor een lijfrente er van uitgaande dat een groot gedeelte van de koopsom ten laste van de fiskus zou komen als gevolg van de hoge winst over het oogstjaar 1982. Jam mer genoeg kwam het beoogde ef- fekt niet tot stand omdat het resul taat van de oogst 1992 over het ka lenderjaar 1983 dient te worden aangegeven en een koopsom voor een lijfrente wordt afgetrokken in het kalenderjaar waarin de betaling plaatsvindt, in het betreffende geval dus in 1982. Tijdig overleg met het buro dat de belasting-aangelegenheden behan delt ware wenselijk geweest. Het verdient overigens in vele gevallen aanbeveling dat laatste niet te verge ten! J. Spijk Voor Edammer kaas komt het monster van Loch Ness wel naar boven. Dat bewezen de nederlandse kaasmeisjes die aktief waren bij een nederlandse week in het naburige Inverness in Schotland. Tijdens deze week werden kookdemonstraties gegeven en konden in de plaatse lijke pubs en winkels Edam, Gouda en andere soorten geproefd worden. De besturen van de 3 melkkontro lestations in West-Nederland, te we ten de Stichting Melkkontrolestation Gorinchem. de Vereniging Melk kontrolestation West-Nederland en de Stichting Centraal Laboratorium voor Melkonderzoek, hebben een kommissie gevormd die zich zal bui gen over de mogelijkheden de drie laboratoria samen te voegen. Het uitgangspunt daarbij is door ratio nalisatie van het onderzoek een zo danige struktuur te kreëren, dat ook op lange termijn de belangen van alle betrokkenen optimaal en tegen zo laag mogelijke kosten kunnen worden behartigd. In belangrijke mate zal daarbij aandacht worden besteed aan de belangen van de me dewerkers. De bevindingen van de Kommissie zullen worden uitge werkt en toegelicht in een rapport, dat mettertijd zal worden aangebo den aan de besturen van de drie be trokken laboratoria. Er wordt naar gestreefd het rapport voor het einde van dit jaar gereed te doen zijn. Zowel voor de rundvee- als de varkenshouders en de vleeskalverprodu- centen stonden de opbrengstprijzen de afgelopen maand onder druk. Voor een deel, met name in de vleeskalversektor, maar deels ook bij de slachtvarkens, is dat het gevolg van de verminderde vraag gedurende de vakantieperiode. De slachtrundermarkt komt steeds sterker onder in vloed van de EG-maatregelen om de melkproduktie te beperken. Aldus ir. A.P.A.M. Wassenberg in zijn marktbeschouwing voor de openbare bestuursvergadering van het produktschap voor vee en vlees op 8 au gustus in Rijswijk. Wat de varkenssektor betreft wees hij er op, dat de prijsdaling inmid dels tot staan is gekomen. Slachtrunderaanbod aanmerkelijk hoger De met de dalende melkproduktie in ons land samenhangende uitstoot van melkvee en vaarzen is duidelijk begonnen, konstateert Wassenberg. De afgelopen maand waren de slachtvee-aanvoeren al zo'n 45% ho ger dan vorig jaar. Ook in de Bonds republiek tekent zicht eenzelfde ont wikkeling af. Aanzienlijke prijsda lingen voor de meeste kwaliteiten slachtkoeien bleven niet uit. behalve voor de zwaardere, betere, dieren. Ook voor de stierenmesters was de afgelopen maand zeer teleurstellend. In een paar maanden tijd daalde hun opbrengstprijs met l/kg. Veel hoop is gevestigd op de per 20 au gustus startende ekstra maatregelen in EG-verband om de rundvlees markt te ondersteunen. Ten algemene sprak de pvv-advies- koinmissie, die daags voor de bes tuursvergadering het verloop op de markten besprak, haar grote zorg uit ir. G.A.Meijer over de effekten die de superhef- fingsperikelen de komende maanden gaat hebben op de markten voor kalfsvlees en varkensvlees, aldus Wassenberg. Ook de kalfsvleesexport ondervond de afgelopen maand de seizoensin vloed van de vakantieperiode. Een met name in Frankrijk achterblijven de vraag leidde tot wat lagere op brengstprijzen. Momenteel wordt de markt echter stabiel beoordeeld en bij een verwacht hoger aanbod in de ko mende periode wordt tegelijkertijd een voldoende ruime afzet mogelijk geacht. De aanvoer van nuchtere kalveren daalden sterk, waardoor de prijzen omhoog gingen. Na de aanzienlijke daling in de maand juni. konden de prijzen zich de afgelopen maand bij een seizoenma- tig lager aanbod in ons land redelijk handhaven.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 3