Automatisering in de akkerbouw vanuit de Z.L.M. gezien zuidelijke landbouw maatschappij Eerste Van Gogh aardappelen gerooid zlm RIJDAG, 17 augustus 1984 68e jaargang no. 3744 land- tuinbouwblad m- - - i f/, xxx/x x» WÊËKÈÊÊËÈËËÊËÊËËËËÊm^mM - v?-- r -» - -Cf Foor akkerbouwers en zeker ook voor loonwerkers is het hoogseizoen met zeer lange werkdagen en weinig rust nu aangebroken. De combines zijn weer in het land. Op de foto: loonwerker Markusse uit 's Heer Abskerke heeft onder ideale weersomstandigheden ca 3,5 ha zomergerst (Trumpf) geoogst en gedorst. De opbrengst 5600 kg per ha viel akkerbouwer J. Boonman te "s Gravenpolder niet zo mee. "Er zat een dunne plek in waar van 't voorjaar nogal wat water heeft gestaan, vandaar. Tussen de graszaadoogst en de graanoogst zal de akker bouwer weinig lust hebben zich te verdiepen in de mo gelijkheden en in de problematiek van de automatisering en de komputerisering. Misschien is de akkerbouw met zijn grote verscheidenheid van gewassen ook wel één van de moeilijkste sektoren om de automatisering op de indi viduele bedrijven in de praktijk te brengen. Toch zal ook de akkerbouw steeds meer in aanraking komen met de automatisering. Sommigen vinden dat de akkerbouw nu al achterop komt bij o.a. de tuinbouw met zijn komputergestuurde klimaatbeheersing of de vee houderij waar per koe de krachtvoerbehoefte, eveneens komputergestuurd, berekend en verstrekt wordt. Maar ook de akkerbouw kent bij de tarweteelt al enkele jaren teeltadviezen via het Epipré terwijl het PAGV be- drijfsanalyses uitwerkt. Met deze bedrijfsanalyse komen waardevolle gegevens beschikbaar voor het individuele bedrijf waardoor meer inzicht verkregen wordt in de kos ten en baten van het bestaande bouwplan. Daarnaast kunnen er ook berekeningen worden uitgewerkt met an dere bouwplannen, meer of minder intensief, waarbij de arbeidsbezetting eveneens wordt doorberekend. In samenwerking met het accountantsburo van deZ.L.M. de voorlichtingsdienst en het PAGV worden van een aantal bedrijven bedrijfsgegevens op het accountantsbu ro verwerkt. Daardoor is het mogelijk sneller inzicht te krijgen in de bedrijfsresultaten. Verder zijn enkele bedrij ven, ook in Zeeland, bezig met een eigen komputer. ver schillende gegevens vast te leggen en programma's uit te werken, zowel bedrijfsekonomisch als technisch. Dat ge beurt in samenwerking met een kommerciële instelling en het PAGV. Ontwikkelingen die zeker onze belangstelling verdienen, maar ons ook doen realiseren dat de ontwikkeling van de automatisering doorgaat. Daartegenover ervaren wij dat onderwijs, voorlichting-en onderzoek achter lopen op deze ontwikkelingen. Zeker ook in de land- en tuinbouw is er een tekort aan deskun digheid. Het ministerie van Landbouw is nu van plan om in samenwerking met Ekonomische Zaken gedurende een vijftal jaren met een Informatika stimuleringsplan het fnformatika-onderwijs en -onderzoek alsmede de toepas sing van de informatika nadrukkelijk te stimuleren. Als bedrijfsleven zullen wij daarop in moeten spelen. De drie Centrale Landbouw Organisaties nemen op dit moment initiatieven om te komen tot de oprichting van een lan delijk koördinatie-orgaan voor automatisering in de land en tuinbouw. Daarnaast is door de hoofdafdeling Akker bouw in samenwerking met de direktie akker- en tuin bouw van het ministerie van Landbouw een werkgroep ingesteld om de mogelijkheden te toetsen voor een plat form - een takorganisatie - die de automatisering in de akkerbouw kan begeleiden en stimuleren. Het Informatika-stimuleringsplan van de overheid biedt de mogelijkheid dat een dergelijke takorganisatie een beroep zal kunnen doen op ondersteuning in de vorm van aanloopsubsidies en overheidsdèskundigheid. De bedoeling van de werkgroep is om de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting hierbij in te schakelen. Het voordeel hiervan is dat deze verenigingen praktisch zijn ingesteld en nauwe kontakten onderhouden met de akkerbouw- konsulentschappen. Dat houdt wel in dat de Verenigin gen voor Bedrijfsvoorlichting meer takgericht moeten gaan werken. Meer takgericht werken behoeft zeker niet als een nadeel beoordeeld te worden. Wij willen de Verenigingen voor Bedrijfsvoorlichting die werken in de akkerbouw gebieden aansporen positief op deze uitdaging in te spelen. Op deze wijze zal de akker bouw zowel organisatorisch als technisch beter op de voortgang van de automatisering in kunnen spelen. Samenspel met het te stichten koördinatie-orgaan Auto matisering is op deze wijze vanuit de akkerbouw zeer goed uitvoerbaar. Als deze ontwikkeling wil slagen is dat de beste waarborg De eerste aardappelen van het nieuwe ras Van Gogh zijn door de burgemeester van Nuenen, drs. H.J.A.M. Terwis- se gerooid, ter gelegenheid van de in Nuenen gehouden agrarische dagen, die in het teken stonden van 100 jaar Van Gogh. Deze vermaarde Nederlandse schilder verbleef in deze streek van 1883 tot 1885 en vervaardigde er een aantal schilderijen dat het boerenleven tot onderwerp had. Vooral "De Aardappeleters" verkreeg grote bekendheid. Toen de plannen voor de agrarische dagen ontstonden, richtten de organisatoren zich tot de Koöperatie "De ZPC", met het verzoek te bezien of een nieuw aardap pelras de naam van Van Gogh zou kunnen dragen. Dat bleek inderdaad mogelijk. Het betreft een middellaat ras, dat een evengrote opbrengst levert als het bintje, gelijk waardig in kwaliteit is en tevens geschikt voor de frites- verwerking. Dit ras heeft bovendien een sterke resistentie tegen aardappelmoeheid en de aardappelziekte phytop- hthora en heeft niet de neiging tot "doorwas". Ook gedijt het uitstekend op zandgrond. In 1976 werd een begin gemaakt met de ontwikkeling van dit ras, dat overigens nog officiële proeven dient te on dergaan. Het is een kruising tussen de ZPC 69C239 en de Gloria en zal in een later stadium op grotere schaal wor den verbouwd. De burgemeester en de aanwezige des kundigen toonden zich bijzonder enthousiast over het nieuwe ras, dat overigens pas over enkele weken zal worden geoogst. Even tevreden toonde men zich over het ras Ukama, dat door de Friese Maatschappij van Landbouw in samen werking met "De ZPC" werd ontwikkeld en dit jaar voor het eerst in Brabant wordt verbouwd. Van deze vroege aardappel verwacht men veel in de streek omdat hij uit stekend aardt in de aanwezige grond die meer dan voor heen gebruikt zal worden voor de aardappelverbouw. De Ukama werd ook al in de aanwezige stands, waar o.m. tal van oude ambachten konden worden bewonderd, ter verkoop aangeboden. Op de foto: Burgemeester drs. H.J.A.M. Terwisse heeft zojuist met een riek de eerste aardappels van het ras Van Gogh gerooid. Ir. A. Westmaas, direkteur van het kweekbedrijf van "De ZPC" beoordeelt de kwaliteit van het nieuwe produkt. dat de automatisering in de akkerbouw onafhankelijk van de belangen van de industrie, handel en dienstverlenen de instellingen gestalte krijgt. Veel wordt gesproken over de privacy die gewaarborgd dient te blijven. Even belangrijk voor de grote verschei denheid van land- en tuinbouwbedrijven is dat men onafhankelijk blijft van kommerciële bedrijven bij de au tomatisering. Toeleverende en afnemende industrie, handel en dienst verlenende bedrijven zullen naar wij hopen en verwach ten bereid zijn in te spelen op de ontwikkelingen bij de koördinatie zodat koppeling en standaardisatie van sys temen van deze bedrijven met die van de individuele land- en tuinbouwbedrijven mogelijk wordt. Alhoewel in de praktijk nog zeer verschillend over de ontwikkeling van de automatisering op de individuele bedrijven wordt gedacht zal er zeker geen weg terug zijn ook al zullen de voordelen niet altijd in cijfers tot uiting komen. Diskussies en het verleden rond de mechanisatie hebben ons dit geleerd. Doeleman

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 1