Woningruil in vakantietijd p.j. zuid geluid Een amerikaanse impressie van Zeeland Vergelijkingen 1TIIIIII 11T 1 IrlrIL mwmj VI Anna Mariaweg 1, 4494 PB Geersdijk Ploegwedstrijd Walcheren redaktie henk tegels Jk Jk onder redaktie van de Redaktiekommissie MT II II UW IÉI1 Bond van Plattelandsvrouwen voor Zee- W IT II II MM" Mevr. LJ.de Regt - van Maldegem Bij woningruil denkt u waarschijnlijk aan verhuizen en veel drukte, maar denkt u wel eens aan woningruil in vakantietijd, met eigen kinderen? Toch is dat een mogelijkheid en dat, gezien onze ervaringen, veel genoegen kan geven. Onze dochter, schoonzoon en kleinkind wonen op een gezellige flat in Delft. Wel hoog, op de 14e etage. De baby is 9 maanden en dat biedt nog niet zoveel mogelijkheden om vakantieplannen te maken. Wij verkeren in de zalige omstandigheid een heerlijke tuin te hebben. Geen luxe tuin, maar een leeftuin. Met moestuin, veel bloemen, zon- en schaduwhoekjes en veel gras. Het is iets waar we met het hele gezin altijd heel erg van genoten hebben en nu mijn man en ik nog steeds. Tijdens een weekendbezoek van onze dochter kwamen vakantiegesprekken op gang en al pratende kwamen we tot een voorstel om van woonstee te ruilen. Wij hadden echter wel bedongen dat wij niet langer dan een week in Delft zouden blijven, maar dat de jongelui daarna net zo lang onze loge's konden zijn als ze zelf maar wilden. Universiteitsstad En zo geschiedde. Op een zaterdag middag arriveerden zij in Zierikzee en zondagmorgen vertrokken wij naar Delft, na over en weer aanwij zingen en tips te hebben gegeven. Wij hadden toen nog de gedachte aan een "opoffering" van onze kant. Och, dat moesten we dan maar doen!! Heerlijk voor de kinderen en wij zullen ons er wel een weekje doorheen slaan... Dat weekje is ech ter omgevlogen. Bij binnenkomst een bloemetje, plattegrond van Delft en kaarten van de omgeving. Wij voelden ons eigenlijk meteen "met vakantie". Het weer was niet gewel dig, maar voor ons goed genoeg. Fris, droog "doeweer". 's Morgens rustig ontbijten, ochtendblad doornemen, koffiedrinken en daarna de deur uit. Elke dag een doel om weg te gaan. Omte beginnen is Delft een prachti ge stad. De eerste twee dagen hebben we ons daarvan overtuigd. In ver band met de herdenking van Willem van Oranje was er een speciale Mijn persoonlijke achtergrond is de melkveehouderij. Ik was gelukkig in de gelegenheid het melkveebedrijf van Freddy v.d. Hauwe in Groede te bezoeken. In het algemeen zijn er enkele verschillen in de melkvee houderij tussen de twee landen. De boerderij welke ik hier bezocht heb heeft een grupstal met melkleiding. De boerderij +>ij ons thuis kent de zelfde opzet. De heer v.d. Hauwe voert zijn vee weidegras, krachtvoer, hooi en mais. Het vee op ons bedrijf krijgt hetzelfde type voer alleen in andere verhoudingen. Voor zover ik begrijp proberen Nederlandse melk veehouders krachten te ontwikkelen en daardoor te overleven, ondanks een superheffing. In de Verenigde Staten kampen we met dezelfde problemen. Het valt me op dat de melkproduktie in de V.S. wat hoger is. Alle gegevens naast elkaar zettende denk ik dat er in de V.S. hogere kosten worden ge maakt om hogere opbrengsten te bewerkstelligen. Ik denk. dat als er 17 rondleiding. Deze wandeling bracht ons in de Nieuwe Kerk met het praalgraf van Willem van Oranje, via de binnenstad naar het Prinsen hof, waar de speciale tentoonstelling Prins Willem van Oranje gehouden wordt tot 27 augustus. Verder maak ten we een rondvaart door de grach ten. Heel mooi met een goede gids die veel informatie gaf. Ongelooflijk veel terrasjes, soms erg druk, maar we hebben ook gezeten op een heel fijn plekje onder grote bomen, waar de rust van vroeger hing. Een universiteitsstad heeft een eigen karakter. Een keertje eten in een studentenrestaurantje hoorde er ook bij, al zit je dan wel op een onge makkelijk houten stoeltje. Maar toch... Zoals vroeger... Voordat we in Zierikzee woonden, hebben we 14 jaar in Den Haag ons domicilie gehad. Er liggen daar veel bekende plaatsjes, die we graag nog eens op wilden zoeken, waar we nu weer een jaar voorbij is, de neder- landse en amerikaanse melkveehou ders vrijwel gelijke netto-opbreng sten hebben, ook wat betreft frustra tie, voldaanheid en plezier in hun werk. Het lijkt er op dat we allemaal met dezelfde moeilijkheden'te kam pen hebben. Het enige grote verschil dat ik heb opgemerkt is dat Amerikaanse boe ren zich meestal toeleggen op de produktie van slechts een of twee produkten terwijl de akkerbouwers hier veel verschillende gewassen oogsten. Het meest gewaardeerde aspekt van reizen is het zien van andere landen, andere kuituren, landbouwmethodes en vooral de mogelijkheid andere mensen te ontmoeten en ideeën uit te wisselen. Ik heb het dan ook bijzon der gewaardeerd overal gaetvrij ont vangen te worden en ik bedank mijn gastgezin, Jaap Flikweert en Tonnv Gubbens voor een hele fijne tijd. Jerry D. Myers, groepsleider Westminster, Maryland gelegenheid voor hadden. Een dagje Scheveningen en Den Haag stond op het programma. Hier zagen we veel veranderingen. We maakten een wandeling, die we vroeger gemaakt hadden vanaf Meyendel (Wasse naar) door de duinen naar Scheve ningen. De pannekoeken in de thee- schenkerij Meyendel smaakten nog net zo lekker als 24 jaar geleden. Een andere dag van Wassenaarse Slag door de duinen naar Katwijk en te rug. Heerlijke wandeldagen. Op deze wandelingen viel ons op de enorme hoeveelheid racefietsers op de fiet spaden door de duinen. Bij nadere informatie bleek dit een geliefd trai- ningsparcours te zijn voor wieler- klubs. We hebben het deze week wat ver voer betreft ook eens anders gedaan. We hebben de auto in Delft laten staan en zijn met bus en tram op pad geweest. We hadden alle tijd en geen parkeermoeilijkheden. En dat vol deed prima. Het duurde iets langer, maar we kwamen, waar we wilden zijn. De bevolking van Nederland, en in het bijzonder in dit gedeelte van het land, is erg vriendelijk en gastvrij. Ze houden rekening met je als gast, en zijn erg attent. Ze doen alles om het je erg naar de zin te maken. Je voelt je meteen thuis. Het enige minder prettige aspekt tijdens ons verblijf was de hoeveelheid regen, en dus het gebrek aan zon. Ondanks dat hebben we een goede indruk overgehouden van Zeeland. We hebben het een en ander geleerd over de kuituur en de manier van leven (ook waren we erg blij dat engelstalige t.v.-program- ma's werden ondertiteld in het ne- derlands zodat wij het ook nog goed Voldaan Zondagmorgen pakten we de koffers weer in met een voldaan gevoel. Via een telefoontje hadden we al gehoord dat de Deltenaren zich in Zierikzee ook prima vermaakten. Het weer was hier aanmerkelijk beter geweest. De zon had zich meer laten zien en hun leventje had zich voor het grootste deel van de dag buiten afgespeeld. Oude bekenden werden opgezocht of ontvangen. Jochem vond alles geweldig, hij vond het heerlijk in het gras te kruipen, wat Enquete Afdeling Kapelle-Biezelinge De eerste konvokaties/jaarprogram- ma's van de afdelingen van de Bond van Plattelandsvrouwen komen weer binnen. Een bewijs dat afdelingsbes turen en kommissies al veel werk verzet hebben. De afdeling Kapelle-Biezelinge hield in het afgelopen seizoen een enquete onder haar 150 leden. 115 leden werkten er aan mee. Hier enkele uitslagen: 3 leden wilden zich wel beschikbaar stellen als bestuurslid. 12 leden wilden een kreatieve bij drage in een bepaalde vorm leveren konden volgen. We willen dan ook bijzonder bedanken en bidden om Gods zegen voor: de fam. Wiskerke te Kortgene; de fam. v.d. Maas te Kats; de fam. de Jonge te Hoek; de fam. Polderdijk te Nieuw- en St. Joosland; de fam. Steur te Noordwelle; de fam. Luteijn te Dreischor; de fam. Quartel te Werkendam; de fam. Noteboom te 's Heer Arendskerke; de fam. Ongena te Hulst en de fam. Risseeuw te Cadzand, waar we bijzonder goede herinneringen aan zullen blijven houden. Met vriendelijke groeten, J. Carter Biffle, Pontotoc, Mississip- hij deze week voor het eerst gedaan had. Toen we thuis kwamen zat hij met een brede smile in z'n badje in het gras te spetteren. Heerlijk!! De jongelui bleven nog enkele dagen en bespraken meteen hun vakantie voor volgend jaar op hetzelfde adres.'. We wachten maar af. Het is een vakantieimpressie zonder geweldige hoogtepunten, maar gaf toch zo veel voldoening en dit alles was met zo weinig moeite te realise ren. R. Mouthaan - Mantel Ito»» n r.m prTrmuA I mmw ftomamm twmkmMim om kursussen goedkoper te kunnen brengen. 25 leden gaven suggesties voor bij eenkomsten. 26 leden waren bereid anderen op te halen voor kursussen en avondbij eenkomsten. 28 leden leverden op- en aanmer kingen. 42 leden wilden wel konvokaties rondbrengen. Konklusie kan zijn dat in deze afde ling beslist niet al het werk door het afdelingsbestuur gedaan hoeft te worden. Misschien ook voor andere besturen een idee om eens na te gaan hoe u uw leden (meer) kunt inschakelen bij het werk van uw afdeling. pi; Tambra A. Golden, Spencer, West Virginia; Dawn A. Kabasa, Ashland, Wisconsin; Michelle A. Keys, Elsmere, Nebraska; Jean M. Kies, Platteville, Wisconsin; Therisa R. Koster, Carroll, Iowa; L. Todd Langshaw, Augusta, Michigan; De- lores A. Morton, Bear Lake. Penn sylvania; Susan P. Snijder, Apple Valley, California. De ploegwedstrijd Walcheren wordt dit jaar georganiseerd op 15 septem ber a.s. Het terrein is beschikbaar gesteld door de heer J. Brasser, gele gen aan de Kruisweg te Veere. Op gave voor de ploegwedstrijd tot uiterlijk 3 september a.s. bij W. de Buck, Meiwerfweg 14 te Veere, tel. 01181 -341. 17 augustus 1984 In de afgelopen weken heb ik met veel plezier een groep jonge Ameri kanen door een gedeelte van Nederland geleid. De laatste twee weken hebben wij doorgebracht in Zeeland en een van onze groepsleden in Werkendam. Gedurende deze weken was ik zelf in de gelegenheid enkele boerderijen te bezoeken. Omdat er nogal een grote variëteit in boerderijen is in de Verenigde Staten wil ik alleen maar vergelijken met mijn eigen gebied, de oostkust, de staat Maryland. Technologie en machinerie, rassen en variëteiten van gewassen en algemene bedrijfs voering lijken buitengewoon veel op datgene wat te vinden is in onze streek. Het IFYE-uitwisselingsprogramma heeft ons in staat gesteld kennis te maken met de nederlandse manier van leven, voornamelijk in een landbouwgebied. Daar wij uit allerlei verschillende staten komen, is enkelen van ons nogal wat verschil opgevallen, niet zozeer in landbouw- en oogstmethodes, dan wel in de verschillende gewassen. Ook is er nogal wat verschil in veerassen. Het samenwerken met de verschillende leden van de gastgezinnen is een goede aanleiding te diskussiëren en vergelijkingen te maken met onze thuissituatie. De groep jongeren poseert voor de fotograaf

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 17