Tuinders in de beklaagdenbank Een lege EG-pot Oogstfee Tielse fruitkorso Onrechtmatig Rentabiliteit van de boomkwekerij over 1982/83 iets lager Wegwerken overproduktie groenten en fruit kostte EG 675 miljoen gulden Bonen duur Franse korrelmaisoogst staat er goed voor Futuristische kas maakt verwachting niet waar! De eerbiedwaardige, in 1847 opgerichte Hollandsche Maatschappij van Landbouw wordt voor de rechter gesleept. Dat nieuws verspreidde zich enkele weken geleden door Den Haag. Oorzaak van de dagvaar ding was het Haagse Energiebedrijf dat, om zeker te zijn dat de schul dige erbij zat, tegen maar liefst zeven partijen tegelijk een kort geding had aangespannen. Eén daarvan was de Hollandsche Maatschappij die volgens het Energiebedrijf onmiddellijk z'n leden moet oproepen de gasrekening te betalen. Het werd allemaal uitvoerig besproken tijdens het kort geding, vorige week donderdagmiddag in het Haagse Paleis van Justitie. Af een kwartier voor aanvang van het kort geding bevond zich een gro te groep wachtenden voor de rechts zaal in het Paleis van Justitie. Verte genwoordigers van de aangeklaagde standsorganisaties, Westlandse tuin ders en de pers groepten bijeen in afwachting van de komende gebeur tenissen. Duidelijk was te merken dat de tuinders beter gewend zijn om hard te werken op hun bedrijven dan zich in een gerechtsgebouw te bewe gen. Even duidelijk was echter dat ze volop bereid zijn om in aktie te ko men voor verlaging van de huns in ziens onrechtvaardig hoge gasprijs. Een vreedzame aktie die aan hun eisen kracht moet bijzetten, leidde tot inschakeling van de rechterlijke macht. Het door de tuinders ge vraagde begrip bleek niet aanwezig te zijn bij het Haagse Energiebedrijf. De drie Hollandse landbouworgani saties lokken de glastuinders in het Zuidhollandse glasdistrikt onrecht matig uit om tien procent van hun gasrekening niet te betalen. Zo luid de de beschuldiging die mr. baron Van Verschuer, raadsman van het Energiebedrijf, verwoordde voor de president van de Haagse rechtbank, mr. Wijnholt. De aktie bezorgt het bedrijf schade door renteverlies, ek- stra administratieve handelingen en bezoeken door kontroleurs en tech nisch personeel. Mr. Van Verschuer raamde de ekstra kosten van de april-nota'op 25.000. "Deze oproep is een oproep tot wanprestatie. Het is een wilde en onzorgvuldig gedane oproep die de tuinbouw niet dient". De raadsman konkludeerde vervolgens dat de op roep onrechtmatig is. Mocht de pre sident het daar niet mee eens zijn. dan is toch zeker de oproep om de aktie voort te zetten door steeds, tot vlak voor een dreigende afsluiting, tien procent in te houden, onrecht matig. De eis luidde dan ook dat de landbouworganisaties, op straffe van een dwangsom, alle tuinders moeten oproepen de aktie te staken. Dat zou zowel via persoonlijke brieven als door middel van advertenties in de vakbladen moeten gebeuren. De advokaten van de tuinders waren het, zoals te verwachten was, hele maal niet eens met deze beschuldi gingen. Mr. van den Brink legde de duidelijk geïnteresseerde president nog eens uit waarom de glastuinders de huidige gasprijs onakseptabel vinden. Ook ging hij in op de meet- fouten tengevolge van temperatuur verschillen. die" alleen al in het Westland tientallen miljoenen gul dens voor de gasbedrijven oplever den. Nieuwe - dure - meters die dit euvel ondervangen moeten evenwel door de meeste tuinders zelf betaald worden. De rechter kreeg onmisken baar te verstaan dat veel glastuinders in een noodsituatie verkeren. Mr. Duijsens, die ook sprak namens de landbouworganisaties, maakte duidelijk dat de belangen van het Energiebedrijf helemaal niet zo sterk geschaad worden als eerder beweerd was. Over het niet betaalde bedrag moet rente worden vergoed en wan neer het overleg over een nieuw g'as- kontrakt voor de glastuinbouw is af gerond, zullen alle openstaande re keningen worden vereffend. Veel tuinders hebben het geld al op een aparte rekening gereserveerd. Duij sens vergeleek de akties met die van boeren in de Noordoostpolder en de Wieringermeer tegen de verkoop van domeingronden. De tuinders ontw richten het verkeer niet en hebben een vrij onschadelijk middel gevon den om hun eisen kracht bij te zetten. Volgens de raadsman hebben de zelfstandige tuinders ook nauwelijks andere mogelijkheden om in verzet te komen. "Als een dergelijke aktie niet mag, welk ander aktiemiddel blijft er dan nog over?" De president van de rechtbank, mr. Wijnholt, probeerde nog tijdens de zitting een kompromis tussen beide partijen te bereiken. Daartoe zou tien procent van de gasrekening op een geblokkeerde rekening van het Ener giebedrijf gestort moeten worden. Het lukte echter niet hierover over eenstemming te bereiken, zodat de president meedeelde na precies één week uitspraak te zullen doen in dit kort geding. Voor veel tuinders, w iens dagelijkse problemen steeds over schaduwd worden door de pijlsnel stijgende gasprijs, een spannende week! Jan van Liere In het paleis van Justitie diende donderdagmiddag 9 augustus het kort geding van het Haagse Gemeentelijke Energiebedrijf tegen de Westlandse Tuindersor ganisatie van de 3 HLO's. Zoals bekend houden de tuinders steeds 10procent in op hun gasrekening. Mr. van der Brinken en mr. Druissens waren de verdedigers voor de 3 HLO's die met hun voorzitters hr. Overkleeft, hr. v.d. Zalm en hr. Vos aanwezig waren. De president van de Haagse rechtbank mr. M.R. Wijnholt zal volgende week donderdag uitspraak doen. Bijgaande foto toont de rechtszaal met op de voorgrond de drie voorzitters van de HLO's. (Foto: Ab Westerbeek De Nederlandse bedrijven met boomkwekerij hadden in 1982/83 gemiddeld een verlies van ruim 41.000 gulden ofwel 20% van de to tale kosten. De rentabiliteit is daar mee gedaald met twee punten ten opzichte van het voorafgaande jaar en met acht punten ten opzichte van het boekjaar 1980/81. Dat wordt meegedeeld door het Landbouw- Ekonomisch dat dezer dagen een onderzoek publiceerde Instituut (LEI)' naar de rentabiliteit en finan ciering in de boomkwekerij. Van alle onderzochte bedrijven boekte 15% een positief resultaat. De bedrijven in Boskoop en omgeving boekten een gemiddeld verlies van bijna 35.000 gulden. Een negatief resultaat van 53.000 gulden werd ge haald in de overige onderzochte ge bieden (Midden-Betuwe, Zeeland, Noord-Brabant en Limburg). Uitge drukt als percentage van de totale kosten vertonen de verliezen in Bos koop en de andere gebieden echter nauwelijks verschil. De Europese Gemeenschap heeft in het seizoen 1982-1983 omgerekend ongeveer 675 miljoen gulden uitge geven aan het wegwerken van de overproduktie aan groenten en fruit. De overschotten werden vernietigd, als veevoeder gebruikt, weggeschon ken of tot alkohol verwerkt, zo blijkt uit het antwoord dat de Europese Kommissie vrijdag heeft gegeven op vragen van een Deens lid van het Eu ropese Parlement, Jens Peter. Alleen al het uit de markt nemen van 1.15 miljoen ton overtollige appels, dertien procent van de totale oogst, kostte de gemeenschap ruim 320 miljoen gulden. Ruim 206.000 ton appels werd vernietigd omdat het om onbruikbare vruchten ging, 550.000 ton werd tot alkohol gedistilleerd, 347.000 ton diende als veevoeder en 25.000 werd gratis aan de man ge bracht. Aan het wegwerken van het over schot aan perziken gaf de EG bijna 140 miljoen gulden uit. Het ging daarbij om 240.000 ton oftewel elf procent van de oogst. Slechts acht procent werd weggegeven of als voeder gebruikt. De rest werd ver nietigd of tot alkohol verwerkt. Van de citroenenoogst moest maar liefst twintig procent worden opge ruimd tegen kosten van 96 miljoen gulden. Het ging daarbij om 160.300 ton. De 127.000 ton overtollige si naasappels moest bijna volledig worden vernietigd omdat er niets anders mee te doen was. Dat kostte ongeveer 54 miljoen gulden. Verder moest de EG zich in 1982-83 nog ontdoen van 90.000 ton peren (kos ten 26 miljoen gulden), 54.400 ton tomaten (12,7 miljoen gulden), 40.260 ton bloemkool (8,2 miljoen gulden), 14.653 ton mandarijnen (8,3 miljoen gulden) en kleinere hoe veelheden abrikozen en aubergines. In oktober a.s. is het geld van de Eu ropese Gemeenschap op! Voor som mige sektoren in de landbouw - waaronder de vleessektor - is eind augustus het budget reeds uitgeput. Op de top-konferentie van de Euro pese Gemeenschap in Fontainebleau besloten de staatshoofden en rege ringsleiders tot verhoging van de ei- gen middelen (btw-afdrachten, douanerechten en landbouwheffin- gen) van de Gemeenschap. Deze verhoging heeft betrekking op het zogenaamde btw-plafond. Thans wordt maksimaal 1% van de btw-op- bre zgsten in elke lidstaat aan de EG afgedragen. Op de topkonferentie werd besloten dit plafond te verho gen tot 1,4%. Dit besluit brengt ech ter geen verlichting van de huidige budgettaire situatie, aangezien de verhoging van de btw-afdracht eerst door de nationale parlementen van de lidstaten zal moeten worden goedgekeurd, hetgeen minstens an derhalf jaar in beslag zal nemen. De EG-begroting 1984 bedraagt ca. 25 miljard ecu (64 miljard gulden) waarvan ca. twee-derde (16 miljard ecu) bestemd is voor de landbouw. In oktober a.s. is het lopende EG-bud- get echter uitgeput. Het tekort voor 1984 bedraagt ruim 2 miljard ecu (5,1 miljard gulden). Om dit tekort te dekken heeft de Europese Kommissie de tien lidsta ten inmiddels voorgesteld een voor schot op hun btw-afdracht aan de EG van volgend jaar te verstrekken. Met dit voorstel stapt de kommissie af van een eerder plan om het be grotingstekort van 1984 te dekken door middel van een lening van de centrale banken van de EG-lidsta- ten. Dit voorstel voor een lening stuitte op hevig verzet van diverse lidstaten. Het huidige voorstel van de kommissie n.l. een vervroegde btw- afdracht (in feite een renteloos voor schot), stuit ook op bezwaren. Een meerderheid van de lidstaten is al leen dan bereid een ekstra voorschot te verstrekken wanneer het tekort voor 1984 wordt teruggebracht van 5 tot 3,25 miljard gulden. Dit zou dan moeten worden gerealiseerd door middel van ekstra bezuinigingen; m.a.w. vermindering van de uitga ven. De bonen zijn ongekend duur voor de tijd van het jaar. Voor sperziebo nen liepen de prijzén op de veiling in de eerste week van augustus op tot gemiddeld ca. 4,58 per kg, voor snijbonen werd in die week zelfs ruim 5,— betaald: bijna driemaal zoveel als een jaar terug. Een en ander heeft alles te maken met het zeer kleine aanbod tot dus ver: de broodnodige zon voor een goede zetting en groei van het bo nengewas is er veel te weinig ge weest. De aanvoer van sperziebonen was daarom ca. 65% kleiner en die van snijbonen bleef een derde achter bij vorig jaar. Ondanks die hoge prijzen, die na tuurlijk doorwerkten tot op konsu- oientennivo, kocht in juni elke week toch nog ruim 1 op de 10 huisvrou wen een of meerdere malen sperzie bonen. Verse snijbonen scoorden in die maand gemiddeld 3 tot 4% koopsters per week. 16 De Franse organisatie van maistelers verwacht dat de oogst aan korrelmais in Frankrijk een ongeveer even grote opbrengst zal opleveren als vorig jaar. Weliswaar zal de ha-opbrengst, die vorig jaar 6400 kg/ha bedroeg dit jaar wat lager zijn, doch door uit breiding van het areaal zal dit zeker gekompenseerd worden aldus de verwachtingen. In het algemeen rekent men wel met een vertraging in de oogst van zeker 14 dagen, vergeleken met vorig jaar. De overgangsvoorraden aan het be gin van dit seizoen worden niet hoger geraamd dan 1,6 miljoen ton. Dit als gevolg van een gestegen export, vooral naar de partnerlanden van de Gemeenschap. Oogstfee Ineke Slagter, en hofdame Hannie Ververs (rechts op de foto) en hofdame Margarieth Visser, werden donderdagavond officieel voorgesteld aan pers en genodigden. Vier weken lang tot het Korso zullen deze charmante vertegenwoordigsters van het Tielse Oogst- en Fruitkorso allerlei aktiviteiten bezoeken en zonodig fruit uitdelen. A.s. zaterdag rijdt het Bloemenkorso van Leer sum voor de 32 ste keer weer door de straten van Leersum. Voor Tiel zal dat op 8 september voor de 24ste keer zijn. Volgend jaar dus een jubileum! Bijgaande foto toont de Oogstfee met haar hofdames en in hun midden de Bloemenkoningin van Leersum. Een zeer charmant viertal! (Foto Ab Wester beek) Het Demonstratieprojekt DE- NAR-kas in Rijswijk (ZH) draait nu vier jaar. Het gaat hierbij om een proef op praktijkschaal om de glastuinbouw meer onder steuning te geven bij het telen onder energie-arme omstandig heden. De ervaringen bij DENAR leren dat één van de drie kassen, de zogenaamde futuristische kas (de beoogde kas van de toekomst) niet geheel aan de verwachtingen heeft voldaan. Daarnaast blijkt dat een dubbelwandige kunst stofplaat (acryl) als kasdek nog geen rendabele investering is voor de groentetelers. Bedoeling van het DENAR-pro- jekt is voor de tuinders te bezien welke invloed de teelt in geïso leerde en luchtdichte kassen heeft op de kwantitatieve en kwalita tieve opbrengst. Ook kunnen nieuwe technische ontwikkelin gen bij DENAR worden betrok ken, indien deze een bijdrage le veren aan een verlaging van de energiebehoefte en een optimali sering van de opbrengst. 17 augustus 1984

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 16