Grote uurkapaciteit met 6 meter brede Vicon Octopus 25 jaar Kongskilde Benelux BV Proef: met Algan meer kilo's Markus hermetische deuren introduceert een gasdichte koelschuifdeur De Bogballe C II Vroege aardappelen in de Gemeenschap Van de grondstoffenmarkt Perspektief varkensmarkt Maatregelen voor de rundvleessektor Egypte zet import van varkensvlees stop Graanoogst in Duitsland vertraging Produktie rundvlees omhoog in Groot-Britannië Vicon introduceert een nieuwe, 6 meter brede, pneumatische zaaima- chine, de Octopus LZ 601. Met deze machine is een kapaciteit haalbaar van 6 ha. per uur, terwijl door het lage gewicht met een relatief lichte trekker van 75 - 80 pk gewerkt kan worden. De machine is gebouwd op een lange levensduur. Door toepassing van de pneumatische zaaitechniek zijn er weinig bewegende delen, zodat de slijtage gering is. Roest krijgt geen kans door toepassing van kunststof fen en gemoffelde laklagen. Het pneumatisch zaaimechanisme waarborgt een grote regelmaat in de rij. Twee bakken zorgen voor een la ge vulhoogte bij een 1200 liter grote inhoud, terwijl door de trechtervorm de hoeveelheid restzaad gering is. Het afdraaien gaat makkelijk en snel, doordat het zaad centraal wordt opgevangen. Om de stabiliteit te be vorderen staan de wielen ver uit el kaar. Voor transport over de weg worden deze wielen ook gebruikt, door de machine in de lengterichting te vervoeren. De Nederlandse vestiging van de Deense Kongskilde Maskinfabrik A/S bestaat 25 jaar. Naast de verkoop van het volledige landbouwprogramma begint de Be nelux vestiging al na enkele jaren met een eigen landbouwmachine- produktie. In 1968 start men met de ontwikke ling van heteluchtkanonnen ter completering van het inmiddels vol ledige graanbehandelingsprogram- ma uit Denemarken. Deze ontwikkeling is een geheel ei gen weg ingeslagen. Zo is Kongskil de Benelux één van de eersten ge weest die kachels ontwierp voor het stoken op afvalolie. Al voor de 1973 olie-krisis kwamen deze kachels op de markt. Dat ze nu in een stijgende belang stelling staan behoeft geen nader betoog. De Nederlandse Fabrikaat luchtverhitters gaan over de gehele wereld en in totaal is ruim 90% van de Bredase produktie bestemd voor export-. De mobiele heteluchtkanonnen zijn thans de meest verkochte in Europa. De Kongskilde Benelux vestiging in Breda beslaat een oppervlakte van ruim 2 ha. en biedt thans werkgele genheid aan 70 mensen. Het produkt "Algan", een biologisch extrakt uit de bruine zeewier Ascop- hyllum nodosum, heeft in een offi ciële test op aardbeien onder glas bij het Belgische Proefbedrijf der Noor derkempen te Hoogstraten, bewezen een respektabele meer-opbrengst te geven: - 10% meer in gewicht - 3% betere sortering en kwaliteit Aan de hand van het proefverloop komt men vertaald naar de praktijk op een areaal van 1000 m2, tot de volgende inkomstenverhoging: 1. Met Algan 3,21/plant x 9 planten/m2 x 1.000 m2 28.890,-. 2. Zonder Algan 2,83/plant x 9 planten/m2x 1.000 m2 25.470,-. Blijft over: 3.420,-. Af: 3 liter Al gan x 59,85 per liter 179,55 Netto f3.240,45. Van dit bedrag nog de ekstra arbeid i.v.m. de toediening, worden afge trokken. Algan zou ook voor andere teelten een hogere opbrengst geven. De uitvoering van deze deur is net resultaat van uitgebreide en diep gaande bestudering van de huidige en toekomstige eisen die aan de gas- dichtheid van moderne fruitkoelcel- len worden en zullen worden gesteld. Onze nieuwe deur garandeert beantwoording aan die eisen van gasdichtheid door toepassing van: - een absoluut dampdicht deur blad - dubbel, en zonder onderbrekin gen!, rondom lopend afdich tingsrubber - een 4 mm dik stalen deurframe dat blijvende stijfheid van het deurblad garandeert - een instelbaar vergrendelingssys teem ter vergrendeling bij aan vang van het scrubben Daarnaast ontwikkelde de Markus "Ontwikkelingsafdeling" een test systeem. Bogballe presenteert een nieuwe kunstmeststrooier Deze nieuwe Bogballe-strooier, de C II, is in drie uitvoeringen leverbaar, namelijk met een inhoud van 1000, 1200 en 1500 liter. De C Il-modellen hebben 2 strooi- schijven, die tegen elkaar lopen. Wanneer de schijven tegen elkaar lopen, bereikt men, dat twee strooi- beelden elkaar overlappen. Op deze manier heeft Bogballe een machine ontwikkeld, die ook over een grote strooibreedten de kunstmest met precisie verdeelt. Als nieuwtje valt op te merken dat op de C II de strooi- schijf hydraulisch wordt aangedre ven. Door de hydraulische aandrij ving heeft Bogballe de mogelijkheid de strooibreedte traploos, te variëren van 12 tot 24 m. Dit, met de bedoe ling om de doorstroom regeling in te stellen en de snelheid op de toeren- teller afleest, beiden zijn in de trek kercabine ingebouwd. Om het werk nog makkejijker te maken is de C II uitgerust met een snelsluiting voor snelle montage. De lage vulhoogte, die maar 96,5 cm bedraagt voor de CII-1000, is zoals de grote trechterbreedte, een ver lichting voor het dagelijks werk. Vicon introduceert een nieuwe éénpaksklauw voor grote pakken Veehouders die hun ruwvoer met een Vicon grootpakpers laten persen, gebruiken vaak een éénpaksklauw om de pakken uit de kuil te halen. Bij de huidige modellen moet daarmee erg nauwkeurig voor het pak gereden worden om te voorkomen dat het pak uit de klem valt. Thans heeft Vicon een nieuwe klauw ontwikkeld, die voorzien is van een agressief werkende klauw welke diep in het ,pak dringt, zodat dit goed vastgehouden wordt. Door de vorm van de tand wordt ook het pak stevig tegen het frame getrokken. Dit is belangrijk wanneer de trekker enigs zins scheef voor de kuil staat. Met de hefmast kan tot 3,5 meter hoogte gewerkt worden. Tevens is deze voorzien van grote looprollen, waardoor een regelmatige werking gerealiseerd wordt. Ook na toetreding van Spanje en Portugal tot de Gemeenschap zal de importbehoefte aan vroege aardap pelen zich naar alle waarschijnlijk heid rond de 300.000 tot 350.000 ton per jaar blijven bewegen. In de EG van de "Tien" is de pro duktie van vroege aardappelen tus sen 1973 en 1980 met ongeveer x/i% gedaald. In 1981 bedroeg de produktie rond 2.154 miljoen ton, de produktie van Denemarken buiten beschouwing gelaten. In Spanje is de produktie van vroege aardappelen gedaald van 934.000 ton in 1976 tot 707.000 ton in 1982. Het wordt weinig waarschijnlijk geacht dat Spanje in staat zal zijn na toetreding tot de EG belangrijke hoeveelheden meer vroege aardap pelen naar de overige lidstaten zal kunnen uitvoeren, ook al omdat het areaal zich niet al te sterk zal kunnen uitbreiden en voorts omdat het ver bruik in Spanje hoog is. Zowel in Spanje als in Portugal ligt het hoofdelijk verbruik nogal wat hoger dan gemiddeld in de Gemeenschap. In Duitsland moet men met een ver traging van het binrtenbrengen van de graanoogst rekenen. Niettemin verwacht men dat de to tale oogst met 22,6 tot 23 miljoen ton nog zeker minstens 500.000 ton gro ter zal zijn dan vorig jaar. Het binnenbrengen van gerst is nog niet geheel beëindigd. Men rekent op een totale opbrengst van 6,6 miljoen ton. Zowel de ha-opbrengst als het areaal was groter dan vorig jaar. Na deel is het betrekkelijk hoge vocht gehalte van de gerst, wat door dro ging extra kosten met zich mee brengt. De mengvoederindustrie stelt zich vooralsnog vrij terughou dend op. Dit als gevolg van een ver minderde afzet aan de eindverbrui- In Spanje ligt het hoofdelijk verbruik op 100 kg per jaar, in de EG gemid deld 75 kg. In Portugal dat geen of nauwelijks vroege aardappelen uit voert, ligt het hoofdelijk verbruik nog iets hoger dan in Spanje. Importbehoefte In de jaren 1978 t/m 1980 bedroeg de jaarlijkse import aan vroege aardap pelen in de Gemeenschap 400.000 k 450.000 ton, voornamelijk afkomstig uit de Middellandse Zee-landen. Deze landen kunnen onder bepaalde voorwaarden en in bepaalde perio den bepaalde hoeveelheden aardap pelen naar de Gemeenschap uitvoe ren. In 1978/80 leverden de ver schillende landen de volgende hoe veelheden: Spanje ca. 89.350 ton, overige Middellandse Zee-landen 297.175 ton (Cyprus 133.480 ton, Egypte 97.950 ton, Marokko 38.980 ton). In 1978/80 bedroeg de import in de EG (9) gemid. deld 443.000 ton per jaar, waarvan 8% uit Spanje afkom stig was, 20% uit Spanje en 68% uit andere Middellandse Zee-landen. kers zowel van rundveevoeder als van varkensvoeder. Daarbij komt de konkurrentie van voertarwe en ta- pioka. Er vindt enige export van gerst plaats naar het Nabije Oosten. De tarweoogst die vorig jaar 8,5 mil joen ton opleverde, zal dit jaar naar aangenomen wordt wat hoger uit vallen. Het betekent dat de druk op de prijs zal toenemen en momenteel is het al zo dat voertarwe, gezien vanuit het oogpunt van voederwaarde, met gerst kan konkurreren. De prijs wordt in belangrijke mate bepaald door de aanbiedingsprijzen van Franse tarwe. Mede daardoor zal de telersprijs dit jaar ook wel la ger uitvallen dan vorig jaar. De situatie is wat onoverzichtelijk geweest, vooral dank zij geruchten over mogelijke opdrachten uit de Sovjet-Unie, voor leveringen van mengvoeders. De binnenlandse afzet blijft matig. Vooral in de sektor rundveevoeders zijn de omzetten sterk gedaald. Afgelopen week gaf een sterk wisse lend beeld te zien voor maisgluten met nogal wat hectische prijsbewe gingen en grote omzetten. Het aan bod in Franse mais is betrekkelijk krap. Er is een goede vraag vooral naar spoedig, waarin haast niets te koop is. Frankrijk verwacht volgend De tellingscijfers betreffende de var kensstapel geven aan dat in de EG de varkensstapel ongeveer 1,9% kleiner was dan een jaar daarvoor. In Ne derland en België was er van een toename van resp. 4,5% en 2,3% sprake, in de andere lidstaten was er een daling, uiteenlopend van 0,3% in Duitsland en 11,4% in Griekenland. In een nota komt het Produktschap voor Vee en Vlees tot de konklusie dat, afgezien van onvoorziene om standigheden voor het resterende deel van de periode april 1984 t/m maart 1985 voor de varkenshouderij in het algemeen een duidelijk gun stiger prijsnivo mag worden ver wacht, dan in de achterliggende pe riode. Wel moet er rekening mee gehouden worden dat de voor de ministerraad toegestane verhoging van het land- bouwforfait met 5 punten per 1 juli in Duitsland een achteruitgang bete kent van de Nederlandse konkur- rentiepositie ten opzichte van de Duitse varkenssektor. Tenslotte zou de verdere afbraak van de monetair kompenserende bedra gen per 1 november a.s. de export naar Frankrijk en Italië moeilijker kunnen maken. jaar een goede oogst aan korrelmais. Het ten dele mislukken van de silo- maisoogst hier te lande zal leiden tot grotere behoefte aan voedermidde len. Het aanbod is ruim genoeg. Sti laan begint de gerst te komen en wel tegen lage prijzen. Ook in voertarwe begint het aanbod toe te nemen. De dollar blijft hoog en behoudt zijn in vloed op de internationale prijsvor ming. In soja is wat meer omzet te konstateren. Maisvoermeel trok in prijs aan. Rustig is de markt voor tarweafvallen, evenals voor lucerne en grasmeel. Tapioka, hardpellets liepen in prijs op. waarop kopers met wat terughoudendheid reageerden. De quotering van de melkproduktie leidt in Groot-Brittannië al tot een zodanig groot aantal slachtingen van koeien dat reeds meer dan voldaan zal worden aan de vermindering van de melkproduktie. zoals die door de Europese Commissie is verordend. Het gestegen aantal slachtingen zal. volgens de Britse Meat and Livestock Commission dit jaar leiden tot een méérproduktie aan rundvlees van 130.000 ton. De Commission raamt de produktie van rund- en kalfsvlees dit jaar op 1,15 miljoen ton. In het eerste kwartaal van dit jaar lag het aantal slachtingen van stieren en eien reeds 21% boven vorig jaar. Voor het tweede kwartaal zou de toename volgens raming van de Commission al 47% hebben bedra gen. De uitvoer van rund- en kalfs vlees zou dit jaar tot ruim 200.000 ton kunnen oplopen. Voor binnenlandse consumptie za' 1,1 miljoen ton be: hikbaar zijn, da is 4% meer dan vorig jaar, terwijl men voor 1985 een toename van 8% verwacht voor de eerste helft van het jaar. Ook verwacht de Commission een toename van de produktie van lams- en schapevlees en wel van 3% Na sterke politieke druk van de di verse ministers in de Landbouwraad is de Europese Kommissie met een pakket maatregelen gekomen ten gunste van de rundvleessektor, on danks de penibele financiële situatie waarin de EG thans verkeert. De maatregelen hebben betrekking op interventie vanaf 20 augustus voor stieren, een partikuliere opslagrege ling en gunstiger exportrestituties. Gegeven de penibele situatie van de financiën van de EG is het zeker niet uitgesloten te achten dat de ekstra ondersteunende maatregelen ter dis- kussie komen te staan! tot 295.000"ton. Met 145.000 ton zal de import lager zijn dan vorig jaar, terwijl een verdere daling voor 1985 te verwachten is. Wat varkensvlees betreft raamt de Commission een daling van de produktie met 9% en een daling van de produktie van hammen en bacon van 4%. Egypte geeft vanaf juni geen invoer- vergaderingen meer af voor var kensvlees) en voor produkten waar in varkensvlees is verwerkt. Het mi nisterie voor Economische Zaken en Handel heeft in een speciaal rond schrijven aan de grootste hotels, de exploitanten van deze ondernemin gen daarop attent gemaakt. Egypte heeft een inwonertal van 29 miljoen, waaronder 40 miljoen moslems, waarvoor het nuttigen van varkens vlees taboe is. Er vindt in Egypte een niet al te grote produktie van var kensvlees plaats, ten behoeve van de niet-moslems, in hoofdzaak Kopti- sche christenen. 17 augustus 1984 15

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 15