A LELYi. INDUSTRIES NV Provinciale Raad: aktieve betrokkenheid Verenigingen voor bedrijfsvoorlichting bij automatisering gewenst Versnelde enting tegen varkenspest bepleit Voederwaarde ruwvoer, wisselend en laag. De Provinciale Raad voor de Bedrijfsontwikkeling in de Landbouw in Zeeland kwam op 10 augustus bijeen. Tijdens de bijeenkomst bleek o.m. dat in de provincie Zeeland in het kader van de Beschikking "Superheffing" tot nu toe ca. 160 aanvragen waren binnengekomen voor een afwijkende heffingvrije hoeveelheid melk. Daarnaast bleken ca. 110 bedrijven een "onderbroken" melkleverantie te hebben gekend. Nu door het Produktschap voor Zuivel de definitieve gegevens per bedrijf zijn vastgesteld zullen op korte termijn de eerste besluiten van de Provinciaal Direkteur Landbouw en Voedselvoorziening aan be trokkenen worden meegedeeld. De Provinciale Advies Commissie is zesmaal in vergadering bijeen geweest, bij sommige aanvragen is dui delijk sprake van zéér schrijnende problemen. Nog steeds hebben we geen rust op het varkenspestfront, konstateert G.A. Meijer, voorzitter van het produktschap voor vee en vlees in een persoonlijke verklaring bij de aanvang van de openbare pw-vergadering op 8 augustus. Recent zijn er twee vervoersverboden van kracht ge worden: één in Zuid-Holland waar ook een entingsverplichting is in gesteld en één in Noord-Brabant. De aanpak door enting in Zuid-Hol land is geheel in overeenstemming met de gedachten zoals we die in de varkenssektor hebben. Ons gevoel is nu eenmaal, dat in veel van deze gevallen veldvirus aanwezig is dat op een of ander moment tot besmet ting van een stapel leidt. Automatisering Door de voorzitter van de werkgroep "Automatisering in de Akkerbouw" werd het rapport terzake mondeling toegelicht. In de praktijk bestaat be hoefte aan coördinatie en standaar disatie, zodat individuele bedrijven in de toekomst kunnen beschikken over voldoende aansluitingsmoge lijkheden naar derden en over zoveel mogelijk en zo goedkoop mogelijke uniforme programma's, gebaseerd op objectieve gegevens. Onderling uitwisseling tussen bedrijven van ge was- c.q. bedrijfsgegevens, berustend op vrijwilligheid, wordt van belang voor een goede doorstroming van nieuwe ontwikkelingen. Bedrijfsregistratie Tevens wordt door vertegenwoordi gers van het Proefstation voor de Akkerbouw en de Groenteteelt in de Vollegrond (PAGV) en van de Ac countantsunie ZLM verslag uitge bracht over het in samenwerking met het CAR-Goes gestarte proefprojekt voor bedrijfsregistratie in de Akker bouw. Op basis van gegevens, te verstrekken door de individuele deelnemers, vindt momenteel in twee groepen een bedrijfsregistratie plaats. Een derde groep deelnemers is in voorbereiding. Met behulp van praktijkgegevens. alsmede op basis van normatieve kengetallen voor de vaste lasten wordt iedere deelnemer in staat gesteld zijn eigen actuele be drijfsontwikkeling te volgen en te toetsen aan het gemiddelde van de deelnemersgroep. Naar aanleiding van deze toelichtin gen vindt in de Raad een uitgebreide gedachtenwisseling plaats over auto matisering. Een aktieve betrokken heid vanuit de verenigingen voor bedrijfsvoorlichting wordt wenselijk geacht. Via een landelijk "Takor- gaan Akkerbouw" zou toezicht c.q. dienstverlening aan de bedrijfsgeno- ten moeten plaatsvinden. Op een aantal terreinen is zeker plaats voor samenwerking met derden (i.h.b. met de landbouwboekhoudbu- reau's). Het vertrouwelijke karakter van vele gegevens en de objektiviteit van de advisering mogen niet ge schaad worden. Het landbouwbe drijfsleven heeft een grote verant woordelijkheid om te voorkomen dat in deze landbouwbedrijven te zeer afhankelijk zouden worden van an dere belangen. Onderzoek, onder wijs en voorlichting kunnen hierbij niet gemist worden. Arbeid, produktiviteit. Uit een recent overzicht van de ont wikkeling van de Zeeuwse produktie- kapaciteit en de door het CBS gere gistreerde werkgelegenheid in de land- en tuinbouw in de provincie Zeeland, blijkt dat de arbeidsproduk- tiviteit -uitgedrukt in standaardbe- drijfseenheden per volwaardige ar beidskracht- in 1983 met ca. 6% is gedaald t.o.v. 1982. Hoewel aan het gehanteerde cijfermateriaal een aan tal statistische onzekerheden kleven, acht de Raad dit toch een zorgelijke ontwikkeling voor de konkurrentie- kracht op langere termijn. Om aan het toenemend aantal werk zoekenden volwaardige en volledig gehonoreerde werkgelegenheid te bieden, is een verdere uitbreiding van de produktiekapaciteit en een verdere diversifikatie van de produktiestruk- tuur gewenst. Waren we niet gebonden gewees» aan een Europese richtlijn voor het bestrijden van varkenspest, dan zou nationaal een veel steviger aanpak van de nu al twee en een half jaar durende, dan hierdan weer daar op duikende ziekte, voor de hand gele gen hebben. Overigens is het een vreemde zaak. Ook het bedrijfsleven heeft immers - drie jaar geleden - geaksepteerd, dat de varkenspestbestrijding een kom- munautaire zaak zou worden. Nu de ziekte echter dit verloop heeft, zou een wijziging van de koers allang voor de hand gelegen hebben. Met het stelsel van noodentingen, waarin de EG-richtlijn voorziet, is onder hand wel meer dan de helft van onze varkensstapel gemoeid. Zouden we een jaar geleden ineens zo'n gedeelte hebben kunnen enten dan waren veel kosten bespaard gebleven en veel varkenshouders gespaard gebleven voor ekstra lasten wegens leegstand en kostbare op bouw van nieuwe bestanden. Er is ook in dit stadium een goede reden, aldus Meijer, te overwegen of een koerswijziging toch nog op zijn plaats is om door versnelde enting in varkensrijke gebieden, tussen de huidige gebieden gelegen, de ziekte er definitief onder te krijgen. Daarnaast past het te herhalen, dat varkenshouders door de handhaving van rigoureuze hygiënische maatre gelen zichzelf wel degelijk kunnen beschermen. Zij kunnen zich mede laten helpen door de bestaande re gelingen voor registratie en identifi- katie van de biggenstroom, aldus pvv-voorzitter Meijer. GELD VERDIENEN? NU EEN LELY KOPEN! Uit de eerste resultaten van het ruwvoederonderzoek bij het Bedrijf- slaboratorium te Oosterbeek blijkt dat de voederwaarde en de kwaliteit van de voorjaarskuilen gemiddeld nogal tegenvalt. Ook bij de voeder winning heeft het sombere, te koude voorjaar diepe sporen nagelaten. Hoe moeilijk het dit voorjaar was om het in te kuilen materiaal vol doende droog te krijgen, blijkt wel uit het bijzonder lage gemiddelde droge stofgehalte. Ook bij de langere veldperiode, de hogere ammo- niakfrakties en ruw as (lees "grond") gehalte komt dit tot uiting. Bij een verhoudingsgewijs hoog percentage kuilen is dan ook een toe voegmiddel in de vorm van melasse, zout enz. gebruikt om nog te kunnen redden wat er te redden viel. Bij dit alles is het ruwe celstofgehalte gemiddeld aan de hoge kant en dat wijst op (te) laat maaien. Al met al worden we bij de voorjaarskuilen geconfronteerd met een breed scala aan aftrekposten, zoals een gemid deld hoog gehalte aan ruwe celstof, een hoog ruw-asgehalte, vaak hoge ammoniakfrakties en lange veldpe- riodes. Deze doen de VEM gemid deld dalen tot een diepte, die alleen door het extreme jaar 1979 wordt overtroffen. Er zijn echter grote verschillen. Bij een vijftal kuilen bleven de buien op afstand en werd een VEM in de droge stof van boven de 1000 ge haald. Inzending hoog De belangstelling voor het ruwvoe deronderzoek is dit jaar bijzonder groot. Per 10 augustus waren onge veer 21.000 monsters ontvangen in "Oosterbeek", tegen 19.000 in 1983 en ruim 14.000 in 1982 op hetzelfde tijdstip. Ongetwijfeld zal deze trend zich in de komende maanden voort zetten, want het staat nu reeds vast dat er komende winter extra gevaar dreigt voor het optreden van slepen de melkziekte. Alleen door uitge kiend voeren op basis van de resul taten van het ruwvoederonderzoek zal men er in slagen deze ziekte bui ten de (stal)deuren te houden. Resultaten in cijters De gegevens in bijgaande tabellen zijn vermeld in de droge stof van het produkt. Graskuilen zonder toevoeging. Oogstjaar Peildatum Aantal monsters Droge stof VEM-waarde Vre in g/kg Ruwe celstof in g/kg Ruw as in g/kg Ammoniakfraktie Veldperiode in dagen Graskuilen met toevoeging Oogstjaar Peildatum Aantal monsters Droge stof VEM-waarde Vre in g/kg Ruwe celstof in g/kg Ruwe as in g/kg Ammoniakfraktie Veldperiode in dagen 1983 1984 15 aug. 13 aug. 7456 6898 502 439 747 717 89 103 276 276 137 150 11 14 4 5 1983 1984 15 aug. 13 aug. 2127 2735 384 336 692 700 89 102 259 265 176 166 16 18 5 6 17 augustus 1984 WEVERSKADE 10 f POSTBUS 26 5155 ZG MAASLAND TEL. 01899-12644 TELEX 21617 A

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 14