si i Si Veel Thoolse glastuinders schakelen van tomatenteelt over op zaadteelt IW KEN T*7VTT tj •T* Veel "parfumfabriekjes" op Tholen De pluk nadert Zaadteeltbericht Bijen Wat was er zoal te zien? Nabeschouwing Spreekdagen voor de handel met Spanje Importstop appelen en peren in Zweden Kalktips Strijd om Gouden Berkelknop kan wereldrekord opleveren M I®' Ondanks de gemiddeld lage tempera turen deze zomer staan de gewassen er momenteel hier op THOLEN bij zonder mooi bij. Hoewel er wel enige achterstand is. zeker bij sommige warmtebehoeftige gewassen, worden er topopbrengsten behaald van aard appelen wat jammergenoeg in de prijs tot uitdrukking komt. Ook van diver se zaadteeltgewassen die nu geoogst worden is de opbrengst goed. Het meeste staat overigens nog in de volle bloei waarbij de zaadzetting met dit weer erg goed is' De bloeiende percelen zijn een lust voor de ogen van de telers en de vele vakantiegangers. Ook de geur van sommige bloemen is één grote par- fumfabriek. Toch zal de teler zelf zeker ook naar de uitgebloeide bloemen kijken of de zaadzetting goed is, want daar gaat het uiteindelijk toch om. Vooral bij violen kan dit weieens te wensen overlaten. Waar het dan voor een buitenstaander een mooi perceel is, kan het voor de teler zelf een teleur stelling zijn. Wat van die slechte zet ting de reden kan zijn is niet altijd duidelijk. Soort of kleur speelt een rol maar ook een explosieve groei, een verkeerde bemesting of nat weer kunnen de zaadzetting nadelig beïn vloeden. Naar bemesting is nog maar weinig onderzoek gedaan en het zal zeker ook nog een taak voor de stu- aieklub zijn om daar wat meer over te weten te komen. De meesten weten overigens wel dat een ekstra gift fosfaat dikwijls de ^opbrengst van zaad positief kan 'beïnvloeden en stikstof eerder nade lig. Alle noodzakelijke elementen voor elk gewas in de juiste verhou ding is het meest ideale en kan er dan veel toe bijdragen of de teelt kan slagen. De wegval in sommige percelen vio len na de regen is nog steeds door gegaan en beperkte zich niet altijd tot de natste plaatsen. Welke schim mel hiervoor verantwoordelijk kan zijn is niet erg duidelijk. Het is zeer zeker een zwakteschimmel die de voet van het plantje aantast en daar zijn er vele van zoals öhythium ri- zoctonia batrytis enz. Misschien is het toch wel zinvol om het te laten onderzoeken, omdat ook in de rich ting van moeheidsverschijnselen ge dacht wordt. Het kan ook op een moment een samenspel zijn met van alles een beetje waarbij het dicht- slempen van de grond de gunstige omstandigheden schept voor een schimmel aantasting. De keuze van de voorvrucht kan net als bij witlof ook een rol spelen. Onder glas lijkt men alles meer in de hand te hebben voor het slagen van een zaadteelt maar dat dit altijd niet zo is wat tij dens de goed bezochte ekskursie op een aantal bedrijven goed te zien. Men had er problemen met al of niet watergeven, droge plekken en veel wegval in een gewas violieren wat dan door rizoctonia zou zijn veroor zaakt, waartegen men in een volgend seizoen zeker wat met rizolex kan doen. De onbekendheid met dit soort teelten zal zeker nog wel leergeld kosten maar al met al staan er in ons gewest toch heel wat mooie gewassen waar we veel van verwachten. Op de BEVELANDEN is menig fruitteler met de voorbereidingen voor de oogst 1984 bezig. Een goede planning vooraf voor het benodigde fust is een belangrijk punt, wil men straks tijdens de oogst niet voor ver rassingen komen te staan. Het fust wordt vaak gereedgezet op de kopak- kers op de juiste plaatsen, zodat tij dens de pluk lange rijafstanden wor den beperkt. De pluksleden en plu- kemmers nazien op gebreken, die tij dens het oogsten het plukken kunnen bemoeilijken is ook een voorname zaak. Duidelijke afspraken met pluk kers en pluksters alvorens de oogst begint is voor beide partijen een ge ruststellend gevoel. Al met al vragen de voorbereidingen voor de naderen de pluk een goede organisatie om straks gemakkelijker te kunnen wer ken. Tot nu toe valt de oogst van de meeste fruitgewassen ruim tien da gen later dan normaal. Afgelopen week zijn de eerste partijen pruimen van betekenis geveild, met de rassen Opal en Czar als de belangrijkste. Ook de pruimenoogst is meer dan tien dagen later dan vorig jaar, het ontbreken van de broodnodige zo- nuren is hier van zeker één van de voornaamste oorzaken. De presen tatie van de pruimerassen is veel verbeterd. Zes kilogram bakjes met handvat, keurig geplaatst in een éénmalig kratje, voorzien van een kistkaart met de naamsaanduiding van het ras heeft de presentatie veel verbeterd. Natuurlijk brengt een dergelijke verpakking verhoogde kosten met zich mee, maar de eerste indruk van de konsument is beslist positief door deze fraaie aanbieding. De prijzen voor de eerste pruimen van het ras Opal waren hoog. Voor de klasse I werd vanaf 4,50 tot 5,50 betaald, al naar gelang de kleur n de partij. De prijzen zullen bij een toenemend aanbod zeker zakken, hopelijk blijven de prijzen hangen tussen de 2,- en 2.50, zo dat van een rendabele teelt kan wor den gesproken. Volgende week zul len hoogstwaarschijnlijk de eerste Benoni's en misschien de eerste Ja mes Grieve worden aangevoerd. De maatsortering zal beslist tegenvallen. Vorig jaar werd in hoofdzaak de maten 70-80 mm en 80-90 mm van de zomerappels geoogst, maar dit jaar zal de maat 60 - 70 mm een flink percentage van de aanvoer omvat ten. De zomerappels zullen dus overwegend kleiner van maat zijn. Of deze ontwikkeling zich doorzet bij de late rassen is nog de vraag, maar de achterstand volledig inhalen lijkt moeilijk haalbaar. Door het niet op de juiste maat komen van de vruch ten zal de kg opbrengsten per ha ze ker beneden de verwachtingen lig gen. Het is nog altijd een vaststaand feit: de natuur kun je niet dwingen. De Thoolse glastuinders gaan een geheel eigen koers varen, getuige het feit dat er dit jaar een aantal glastuinders met in totaal zo'n 30.000 m2 warenhuis, is omgeschakeld van tomatenteelt naar zaadteelt terwijl er buiten deze groep een aantal tuinders is die nu al kandidaat staat voor 't volgend jaar. Hieruit kunnen we toch wel de konklusie trekken, dat er heel duidelijk sprake is van een koersverandering bij de Thoolse glas tuinbouw. Veel zal overigens nog afhangen van de resultaten van dit jaar en uiteraard van de zaadbehoefte bij de exporthandel, wil deze tendens zich versterkt voor gaan doen. Een ontwikkeling als deze staat uiteraard in dit stadium nog maar in de kinderschoenen. Er zijn minstens enige jaren nodig om te zien of het hier bovenuit kan komen en tot een zekere volwassenheid wil uitgroei en. De teelt van bloemzaad in de open grond op Tholen Dankzij een door de studieklub georganiseerde ekskursie 6 aug. j.l. kon men op deze wijze in een wat breder verband, kennis maken met de zaadteelt onder glas. Met dertig deelnemers namen we een vijftal be drijven onder de loep. De ekskursie stond ook deze keer weer onder lei ding van de bedrijfsvoorlichter voor de zaadteelt, de heer K.E. Schik. Hij vervulde zijn voorlichtende taak door bij elk gewas in woord en daad uitvoerig stil te staan, hierbij vooral de nadruk leggend op de problemen met betrekking tot deze nieuwe teel ten. Ook de tuinders kwamen daarnaast ruimschoots aan het woord en waren als het onderwerp daar aanleiding toe gaf, vaak in een levendige dis- kussie gewikkeld. Naast de teelttechnische bijzonder heden van de verschillende gewas sen, kregen vooral ook de ziekten de nodige aandacht. Bijen hebben ook bij zaadteelt onder glas, ter bevordering van de zaadzet ting een belangrijke zo niet onmis bare funktie. Het kombineren van meerdere bloemzaadteeltgewassen in één kasruimte heeft te dien aan zien op sommige bedrijven al tot problemen geleid, daar zoals bekend bijen bij voorkeur op één bepaald gewas of bloemkleur vliegen. Een maal aan een gewas of kleur gewend, worden de andere percelen vaak niet of onvoldoende bevlogen met als gevolg, minder zaadopbrengst. Er liggen meerdere percelen Coleus (siernetel). De stand hiervan va rieerde per bedrijf van zeer matig tot zeer goed. De matige stand was vooral een gevolg van laat, wellicht 17 augustus 1984 te laat, geplant. Salvia en sierpeper staan er goed bij en beloven een goede zaadopbrengst ofschoon er bij de Salvia nogal wat zaadverlies op treedt. Browallia is een zeer kom- pakte groeier, die, zo bleek, overal te ruim was geplant. Jammer, want dat gaat ten koste van de zaadproduktie. De zomerviolier bleek erg gevoelig voor Rhizoctonia te zijn. Bij de ene kleur in de zelfde kasruimte trad de ziekte veel sterker op dan bij de an dere, terwijl er ook veldjes bij waren (andere kleuren) waarbij de ziekte nauwelijks voor kwam. De vraag of deze verschillen moeten worden toe geschreven aan een meer of mindere mate van gevoeligheid voor deze ziekte per ras of kleur, dus resisten tie, of dat het aan het zaad heeft ge legen, bleef in feite onbeantwoord. Zeker de moeite waard om ons daar eens wat verder in te verdiepen. Voorts zagen we Matricaria en San- vitalia waarvan vooral de laatste een mooie stand te zien gaf. Het zaadgewas van de kropsla was bijzonder mooi. Een zeer regelmati ge stand en een goede zaadzetting. Teeltervaring? Ook de 2500 m2 vlij tige Liesjes stonden er zeer goed bij. Niet alleen vanwege hun mooie kleurtjes, maar ook de stand van het gewas ofschoon iets onregelmatig, toch goed en veel belovend. De waarde van deze ekskursie is vooral gelegen in het feit, dat niet alleen het goede is getoond, maar ook percelen met minder goede re sultaten. Lof juist voor deze telers, die desondanks niet schroomden eveneens hun kassen voor ons open te stellen. Misschien waren dit wel de meest leerzame. Een der deelnemers verzuchtte na afloop, dat er nog veel problemen moeten worden opgelost. Hij dacht hierbij vooral aan die problemen, die bij omschakeling naar een nieuw ge was eigenlijk altijd ontstaan. En dat is geloof ik juist. In principe zijn de onderhavige problemen gelijk aan die, waar een beginnende sla- of komkommerteler voor staat. Men had derhalve als steun in de rug op meer en betere voorlichting en teelt begeleiding van de zijde van de be trokken firma's gerekend. Vrijwel algemeen was men van mening dat dit onvoldoende is geweest. Dit moet niet worden uitgelegd als onwil, maar veeleer als onmacht, daar het ook voor hun vaak nieuwe teelten bleken te zijn en derhalve met de zelfde problemen kampten met als hoofdprobleem: onbekendheid. Desondanks is de stemming onder de telers positief t.o.z. van de zaadteelt onder glas hetgeen wellicht mede versterkt wordt door het feit dat de meesten een garantieprijs per meter genieten benevens een veraoedine per kilo bij meeropbrengst. De telers te St. Annaland hebben het voordeel, dat ze met hun bedrijven betrekkelijk dicht bij elkaar liggen zodat ze onderling gemakkelijk voe ling kunnen houden. Ze helpen el kaar er heus wel doorheen. En ten slotte het is hier al meer gezegd, goede groentetelers worden vast en zeker ook goede zaadtelers. D.L. Koppenhol Studieklub voor Groente- en Bloemzaadteelt "Eiland Tholen" Van 24 t/m 28 september aanstaande zal de heer C. Solinger, marktver- kenner van de Nederlands-Spaanse Kamer van Koophandel te Madrid, wederom een serie spreekdagen in Nederland houden. Een en ander is het gevolg van de vorderingen die onlangs op de EEG topkonferentie te Fountainebleau zijn gemaakt inzake de Spaanse toetredingsprocedure tot de EEG. Op bovengenoemde data kan ten kantore van het Nederlands Cen trum voor Handelsbevordering in Den Haag van gedachten worden gewisseld over uiteenlopende onder werpen zoals: export, import, indus triële samenwerking, licentie-over eenkomsten, marktonderzoek etc. Voor het maken van eên afspraak met de heer Solinger kan men zich wenden tot mevr. C. van der Zalm van het NCH, tel. 070-478234. De Ambassade in Stockholm weet te melden dat de import van appelen in Zweden met ingang van 3 augustus j.l. is verboden. Peren mogen vanaf 1 september a.s. het land niet meer in. Hiermee is de National Board ot Agriculture ingegaan op de eis van Zweedse telers en handelaren om dit jaar die data te kiezen. Afhankelijk van de marktsituatie in Zweden zal de Zweedse grens in de loop van het seizoen weer opengaan. Voor appelén is dat meestal in ja nuari het geval en voor peren in no vember. Kalk neemt in het totale bemes tingspatroon een bijzondere plaats in. Het is niet zozeer een meststof maar meer een bodemverbeteraar. Een goed bekalkingsbeleid bevor dert een uitstekend milieu in de grond voor een maksimaal rende ment van de toegepaste kunstmest en organische mest. 13 Vebero, de koopliedenvereniging van de Bloemenveiling Berkel, overweegt de komende landelijke wedstrijd om de Gouden Berkel knop aan te melden voor opname in het Guinness Book of Records. De winnaar van de finale op 6 ok tober 1984 kan zich dan wereld kampioen noemen. Veberovoorzitter Marin Molle- man licht toe, dat naar zijn me ning nergens ter wereld een der gelijke, landelijk opgezette wed strijd wordt georganiseerd met behulp van het unieke Neder landse veilingsysteem. "Elke be roepsinkoper kan meedingen als hij de voorrondewedstrijden, die 3, 4, 5, 6 en 7 september worden gehouden, overleeft. Vorig jaar won een bloemeninkoper. Ge zien de belangstelling nu ver wacht ik aanzienlijk meer kon- kurrentie van groente-inkopers. Er is duidelijk meer landelijke belangstelling", aldus Molleman. In verband met de organisatie van de voorrondewedstrijden worden deelnemers verzocht zich zo snel mogelijk op te geven door 100,- over te maken op reke ningnummer 10 76 34 325 van de Rabobank Bleiswijk onder ver melding van "Gouden Berkel knop". Nadere informatie: 01892 - 6466.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 13