Veenkoloniaal melkveehouder fokt suksesvol met Amerikaanse stieren PVV reageert verheugd, maar met reserve op ondersteuning rundveemarkt Als over de landbouw in de Veenkoloniën wordt geschreven, gaat het meestal over de akkerbouw en vaak met name over de fabrieksaardap pelteelt of wat daarmee annex is, zoals de problematiek rond Avebe. Toch moet worden bedacht dat zeker zo'n 25% van alle landbouwbe drijven in het Veenkoloniale gebied hun voornaamste bron van inkom sten niet uit de akkerbouw halen, maar uit de veehouderij. Eén van die bedrijven waar de akkerbouw van ondergeschikt belang is, is het bedrijf van de familie Drent aan het Noorderdiep te Nieuw Buinen. De ontwikkeling van dit bedrijf Het bedrijf waarop Bé en Roelie Drent met hun 3 zonen - Rene 14, Arjan 11 en Sander 9 jaar - momen teel hun bestaan vinden, werd tot negen jaar geleden als gemengd be drijf in maatschapsverband met vader en een broer geëxploiteerd. Toen in 1975 vader Drent besloot zich terug te trekken, namen Bé en Roelie zo'n 15 hektare in eigendom en 5 hektare pacht alsmede 15 melk koeien uit de maatschap over. Aan gezien een dergelijke oppervlakte voor een gemengd bedrijf onvol doende inkomen opleverde, besloten ze weldra geheel over te schakelen naar de melkveehouderij. Het jaar na de overname werd daar om naast de bestaande boerderij een ligboxenstal voor 50 melkkoeien ge bouwd. Het oude bedrijfsgebouw werd tegelijkertijd ingericht voor de stalling van het jongvee en voor werktuigenberging. Om de bedrijfsvoering met een der gelijke veebezetting op 20 hektare rond te kunnen krijgen, moest zo- merstalvoedering worden toegepast. Van dit zomerstalvoederingssysteem kon echter 4 jaar later weer worden afgestapt doordat het bedrijf toen in één jaar tijd groeide naar een opper vlakte van 56 hektare. Deze uitbrei ding met 36 hektare kwam tot stand door aankoop van 13 hektare en door pacht van onder andere schoonvader die in 1980 zijn bedrijf beëindigde. Behalve de afschaffing van de zo- merstalvoedering, betekende deze drastische uitbreiding van het areaal grond voor het gezin Drent, dat ook op andere punten de bedrijfsvoering weer geheel moest worden herzien. Toch weer akkerbouw Zo werd de oorspronkelijke boerde rij waarin tot 1980 het jongvee was gestald, bij de ligboxenstal getrok ken. waarmee voor ruim 80 melk koeien een onderkomen werd gerea liseerd. Bij deze aanpassing werd tevens een komputer gestuurde krachtvoeder- doseerinstallatie geplaatst en voor het jongvee en de machines werd in tussen een aparte schuur neergezet. De plotselinge groei naar 56 hektare had voorts tot gevolg dat ook weer fabrieksaardappelteelt in de be drijfsvoering werd opgenomen. Zo doende wordt al weer vanaf 1980 jaarlijks ongeveer een derde gedeelte van de grond gebruikt voor aardap pelen, die op deze wijze eens per 3 jaar over het gehele bedrijf rouleren. Bovendien wordt ook elk jaar zo'n 5 hektare snijmais verbouwd en voor het eerst dit jaar heeft Drent 4,5 hektare suikerbieten. Laatstgenoemd gewas is het direkte gevolg van de onlangs ingevoerde beschikking "Superheffing", want met deze teelt tracht het echtpaar Drent de inkomensachteruitgang als gevolg van de gedwongen produk- tiebeperking te kompenseren. Bé Drent stelt overigens onomwon den dat de aanpassing middels de suikerbietenteelt niet bepaald van harte is gegaan. Liever was hij een zelfde aantal koeien blijven melken als in voorgaande jaren. Het melkvee heeft de prioriteit Dat de melkveehouderij hem boven alles gaat blijkt overigens niet alleen uit zijn woorden, maar méér nog uit de produktie- en foktechnische re sultaten die de afgelopen jaren wer den behaald. De basis daarvoor werd al gelegd, 17 augustus 1984 meteen nadat het bedrijf was over genomen. Zo'n negen jaar geleden was Bé Drent één van de pioniers met het gebruik van Amerikaanse stieren om de produktie te verhogen. Via de Veenkoloniale Rundvee Ve reniging (V.R.V.) bemachtigde hij in de eerste jaren vele rietjes van o.a. de stieren Bold Chief en Exellent. Later werd veel gebruik gemaakt van de stier Alert en momenteel laat Drent de meeste van zijn koeien in- semineren met sperma van Garnedia Chief Astronau, K.E. Very en Pilot, en stieren van het landelijk plan. Bé Drent heeft stellig een goed in zicht in de veefokkerij, hoewel hij zelf in alle bescheidenheid volhoudt dat ook de faktor geluk een belang rijke rol speelt en dat zijn oordeel lang niet altijd overeenstemt met die van deskundigen, zoals b.v. inspek- teurs van het Stamboek. De resulta ten spreken echter voor zich, want in 1982/83 behoorde hij onder de leden van de Fok- en Melkkontrolevereni- ging Rolde en omstreken tot de hoogst genoteerden. Van 68 koeien met een gemiddelde leeftijd van 3.10 jaar was de gemiddelde produktie in 301 dagen 6507 kg met 4,21% vet en 3,33% eiwit (1628 vet- en eiwitgram men per dag) bij een tussenkalftijd van ruim 2 maanden. Topkoeien Ook de koe met de hoogste produk tie in 1982/83 bij de Fok- en Kon- trolevereniging was afkomstig uit de stal Drent, n.l. Sjoukje 32 (V. Glenn Afton Man O War). Sjoukje 32 gaf in dat jaar op een leeftijd van 4,01 jaar in 286 dagen 8746 kg melk met 4,44% vet en 3,62% eiwit (2465 vet/eiwitgr./dag). Bij zonder spijtig was dat deze koe nadat zij was afgemolken, moest worden afgevoerd, omdat zij met geen mo gelijkheid weer drachtig te krijgen was. Wat de familie Drent van haar is overgebleven, is een jaarverslag van de Fok- en Melkkontrolevereniging waar op de omslag Sjoukje 32 als topkoe van dat jaar staat afgebeeld. Meer geluk had de familie Drent met Mientje 76 (V. Albertville Tempo Andy), die kampioen werd op de laatst gehouden V.R.V.-wintershow De boerderij van de familie Drent te Nieuw Buinen Bé en Roelie Drent met hun zoons Arjan en Sander bij Mientje 76 te Musselkanaal. Mientje 76 die met 86 punten is opgenomen in het stamboek, had als vaars een produk tie van 7041 kg in 328 dagen, met 5.15% vet en 3.54% eiwit. Het is een luxe koe met een excellent uier. Ze is stiermoeder voor de K.I. Drenthe en zal waarschijnlijk met nog enkele andere koeien uit de stal Drent in september op de bekende Utrechtse Fokvee- en Paardendagen worden gepresenteerd. Uiteraard wensen wij de familie Drent daarbij veel sukses toe, doch ongeacht of ze in de prijzen vallen, de naam Drent zullen we in de toe komst ongetwijfeld vaker in de fok- veewereld tegenkomen. B.P.E. Naast waardering heeft het bestuur van het produktschap voor vee en vlees (pvv) ook enige reserves ten aanzien van het komplex maatregelen van de EG-kommissie om de markt van slachtrunderen voor ineen storten te behoeden. De gevolgen van de maatregelen om de EG-mel- kaanvoer in te tomen zullen in de rundvleesmarkt nog tot eind 1985 merkbaar zijn. De invloed van de tegenmaatregelen geeft naar schat ting in ieder geval een adempauze van enkele weken. De beschikbare koelhuisruimte om rundvlees, per 20 augustus versterkt, in op te slaan is echter beperkt. Het budget om dat, samen met de verhoogde exportrestituties per 28 juli jl. te financieren biedt op dit moment nog te weinig mogelijkheden. In veehouderskring vreest men met een kater te blijven zitten, was het kommentaar van die kant in openbare pvv-vergadering op 8 augustus. In de verwerkingssfeer vindt men het onlogisch, dat de verwerkende industrie in de EG niet in de gelegenheid wordt gesteld, van goedkope EG-aanbiedingen gebruik te maken en dat vooral 3e landen zullen profiteren. Maar bij die aanbiedingen gaat het juist om het vinden van ekstra afzet buiten de EG. En, aldus pvv-sekre- taris Wassenberg, de prijsontwikke ling van de voor deze verwerking gewenste kwaliteiten runderen laat die mogelijkheid al onverlet. Van de kant van de vleesverwerkende in dustrie wordt niettemin met klem gepleit voor een verwerkingstoeslag per kg. Dat zou een paar honderd duizend ton rundvlees schelen en fi nancieel voor de EG voordelig zijn. Toegegeven, aldus pleitbezorger J. Louwes in het pvv-bestuur, het bete kent minder varkens- en kippevlees dat dan verwerkt wordt. En dat stuit op bezwaren, niet alleen bij ing. R. Tans, een van de vertegenwoordigers van het ministerie van landbouw in het pvv-bestuur. Dat neemt overi gens niet weg, dat men ook van die kant. in samenspraak met het be drijfsleven, best wil blijven omzien naar iedere mogelijkheid die het (komende) probleem op de slacht- rundermarkt verlicht. Met alle be grip daarvoor - want er wordt een groot aanbod voorzien en het pvv zal daar een nadere prognose van ma ken - vindt slagerswoordvoerder J. Vedder het voorstel van goedkope grondstof voor alleen fabriekmatig bereide vleeswaren minder gelukkig. Konkurrentiezaken kwamen ook anderszins in de op 8 augustus ge houden vergadering aan de orde. Uitgewerkte voorstellen om minister Braks te helpen om de konkurren- tiekracht van de Nederlandse vlees- sektor, vooral via EG-subsidies, te versterken riepen nogal wat vragen binnen het pvv-bestuur op. Met na me van de kant van veehandel en de slagers kwam verzet binnen tegen de naar hun mening te hoog gestelde minimumkapaciteit van slachtende bedrijven om voor efficiencyverbe- terende subsidies in aanmerking te komen. Van de kant van de veehou ders werd een redelijke minimum grens juist volstrekt korrekt gevon den. Het gaat om kostprijsverlagin gen; een bezettingsgraad van 50% van de beschikbare kapaciteit werd van die kant als belachelijk gety peerd. Kortom, er is nog geen defi nitief advies voor minister Braks. Aanvullend beraad volgt. Voor het uitbrengen van voorstellen aan de minister om deze, wanneer ze ook in zijn beleid passen, door te geleiden naar Brussel, staan nog twee maan den beschikbaar. 11

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 11