KORTE WEIMKEN C.A.R. Zevenbergen Schapen houd je voor de keutels Goede oogst vooruitzichten, maar ook kleefkruid problemen Stand van snijmais niet best Karwij: weinig kilo's, maar goede prijs Op THOLEN EN ST. PHILIPS- LAND gaat het rooien van (vroege) aardappelen onverdroten verder. Er zijn al veel ha's via de veiling afgezet. De prijs is flink gedaald, de Doré's kunnen de 30 cent niet meer berei ken, de Gloria's daarentegen wel hetgeen ons enigszins verbaast, ge zien de goede kwaliteit van de Doré. Ook de Bintjes schommelden deze afgelopen week rond de 3 dubbeltjes, terwijl de bonken ongeveer de dubbe le prijs opbrachten. De opbrengst te velde is de laatste tijd flink gestegen, zodat er een leuk onderste regeltje op de veilingbrief te voorschijn komt als men 1 ha heeft geleverd. Als het weer zo blijft en het latent aanwezige phytophthoragevaar be zworen kan worden dan verwachten wij van de aardappelen een grote kg-opbrengst. De konservenerwten blijken even eens zeer bevredigende tot heel goe de opbrengsten te geven. Wij schat ten dat (vooral op Tholen) de gedor- sen erwten 6 a 7 ton opbrengst geven, terwijl de ongedorsen afgevoerde konservenerwten zo rond de 17 18 ton zitten. Wat dit financieel gaat opleveren wordt voor een belangrijk deel be paald door het hardheidspercentage van het geoogste produkt, maar ver schillende percelen brengen meer dan 5000 per ha op. Alhoewel we weinig standvastig weer hebben, kunnen we desalniettemin niet eens erg klagen over de gras- zaadoogst omdat de hoeveelheid neerslag niet zo heel erg groot is ge weest en er zo nu en dan toch een paar flinke zonnige dagen zijn met knap wat wind zodat het drogings proces redelijk gunstig verloopt. De opbrengsten zijn redelijk, maar doorgaans toch wel wat tegenval lend. De plantuien leveren goede kg op brengsten op en de vooruitzichten van de zaaiuien zijn eveneens niet ongunstig alhoewel er nog al wat dunne percelen bij zijn. De plantuien deden op de veiling de afgelopen week voor klasse 2NL maat 40 opwaarts ruim 60 cent per kg, hetgeen wij een goede prijs vin den. Wij willen dit akkerbouwoverzicht besluiten met het konstateren dat de graanoogst er doorgaans goed voor staat maar dat het oogsten een la- tertje wordt, zodat we wat de op- De gazonmaaiers van de vele dijken rond de polders in de WESTHOEK zijn de schapen. Hun winterjUfS heb ben ze nu allen uitgedaan en de wol brengt een goede prijs op. Dat wil nog niet zeggen dat je met schapen finan cieel zo goed zit. Behalve enkele stamboekkwekers is het geen weelde al dat landschapsschoon met vier po ten dat onze dijk keurig onderhoudt. Schapen houd je voor de keutels en je moet wel als je het bezit hebt van één of meer ha dijkgrond. Alles bij elkaar vraagt het schaap nog al wat arbeidsuren. Uren nachtrust bij het lammeren. Daarbij blijft het niet. Een pil zus, een pil zo, hoeven kap pen enz. Dus niet te veel rekenen en genieten van de goede grasmat die er overblijft. Het gras dat ook op een andere ma nier erg belangrijk is in onze polders, namelijk als graszaad. Hoewel het weer niet erg stabiel is zijn driekwart van de vroege raaigrassen goed bin nengekomen. Veertien dagen later begonnen dan brengst betreft nog in het duister tasten. Van de suikerbieten zijn de eerste proefvormingsresultaten bekend, van een paar uitslagen weten we dat de opbrengst momenteel ongeveer 30 ton zou kunnen bedragen met een suikergehalte van 10%. Tot slot willen wij de Gewestelijke Raad van het Landbouwschap een pluimpje geven voor de aandacht die zijn vragen voor de bestrijding van het sterk oprukkend kleefkruid. Ook in ons gebied neemt de uitbreiding van dit lastig te bestrijden onkruid desas treuze normen aan. Vooral vanuit weg en dijkbermen en slecht schoon- gehouden sloten dringt het op naar onze akkers. Hopelijk kunnen er spoedig adekwate maatregelen geno men worden. De bouwvakvakantie loopt in het zuiden van Nederland met het week- ende van 5 augustus ten einde. Dit betekent voor een groot aantal be drijven in MIDDEN- EN OOST BRABANT dat er geregeld gewerkt gaat worden c.q. opnieuw beginnen na de vakantiestop. Het geeft toch vaak een gevoel van onbehagen. Vaak kom je er te laat achter, dat je zo hier en daar niet terecht kunt. In de va kantieweekenden kunnen de proble men nog groter zijn. Over het algemeen genomen is de maand juli te koud geweest. Vooral 's nachts lage temperaturen. Overdag zijn er toch ook diverse dagen ge weest, waarbij de temperatuurgrens van 20 graden C niet werd bereikt. Voor de gewassen (vooral snijmais) is de toestand voor de tijd van het jaar slecht. In het bijzonder blijft de laatgezaaide snijmais ekstra achter. In deze tijd, de langste dagen van het jaar, dienen de gewassen op z'n snelst te groeien (lengtegroei). De laatste weken heeft het in Mid den- en Oost-Brabant behoorlijk ge regend. Al dan niet gepaard gaand met onweer. Ondanks de vrij natte junimaand is de voederpositie in de vorm van gras ruimschoots voldoen de. De lage maksimum-etmaaltempera- tuur over de maand juli zorgt er met name voor, dat de verdamping vrij beperkt is. De gewassen beschikken op de meeste plaatsen over voldoen de vocht. Tegelijkertijd houdt dit in, dat de agrariërs hun beregeningsma- chines in de schuur kunnen laten staan. Het bespaart nogal wat op de energiekosten. Ook moet de faktor arbeid niet onderschat worden. U ziet wel, het koude, sombere weer beeld van de maand juli is niet alle maal ten nadele. Het voordrogen c.q. hooien in de maand juli is van zeer geringe om vang geweest. Zeker, als je vergelijkt met andere jaren. 1984 kenmerkt zich door verlating. Volgens mij zal op diverse plaatsen in augustus nog een behoorlijk aandeel voor de tijd van het jaar gemaaid dan wel voor- gedroogd kunnen worden. Voor de 10 augustus 1984 goede gang van zaken dient het temperatuursnivo wel een beetje ho ger te liggen. Het is veel aangenamer en bovendien hebben we nog be hoorlijk wat te goed. Een ander punt, dat dit jaar aanmerkelijk minder is, is de overlast van vliegen. Onder war me en droge weersomstandigheden gaat de generatiewisseling veel snel ler. Het lijkt erop, dat deze aktiviteit op een laag pitje staat. Nauw hier mee verbonden, zijn de vliegen, die de zomerwrang veroorzaken. Vooral op zandgronden tussen heggen en beplantingen is de kans op aantas ting van de uier bij het jongvee en ouder rundvee het grootst. Verschillende veehouders hebben preventief hun dieren behandeld met een spuitmiddel of oormerken. Tot op heden is het aantal gevallen normaal. Wat de uitkomst betreft is nog niets te zeggen. Een kist meer of minder ook niet. Bij graszaad is de schoonheid van het zaad een punt dat terdege meetelt. Afwachten dus wat ons Het Wageningse briefje zal brengen. Wel bekend is dat aardap pels en pootgoed, met als voorvrucht gras, er bijzonder goed uitkomen. Veel kilo's voor zowel poot- als kon- sumptieaardappels. Wil anders de grond van grasland voor het gewas aardappels nog wel eens droogtege- voelig zijn, dit jaar helemaal geen probleem met de meer dan nodige millimeters. De gerst begint nu goed te rijpen Wanneer de tarwe rijp moet zijn we ten we echt niet. Ik houd het op sep tember. De pootuien is een hoofdstuk apart. Nu ze rooibaar zijn valt het toch wat tegen. Er zijn blokken die vlot ge rooid en weg zijn. Maar er blijven percelen staan waar de kooplieden aan voorbij gaan, als was het een schurftige hond. Ook de prijs voldoet niet aan de verwachting. Of was de verwachting te hoog? Het vervolgverhaal u beloofd van het blauwmaanzaad kan ik nog niet ge ven. Voor de gestreken percelen blijft een akelig voorgevoel me zeg gen dat schimmel en rot niet uitge sloten moet worden. Bovendien kan dat spul gaan schieten. Een honderd procent blanke partij zit er niet in. Met de geur van pas gestrooide poep nog in onze neus weten we dat er al weer kaal land is. Weten we dat we midden in de oogst zitten. Wat is er nu nog mooier dan na het zaaien te oogsten!! van zomerwrang tot een minimum beperkt. Als je in aanmerking neemt dat de slachtwaarde (opbrengst in guldens) tegenwoordig niet meevalt is er kans dat deze dieren (aangetast door zomerwrang) vaak van mindere kwaliteit zijn en daardoor bijna on verkoopbaar worden. De vooruitzichten voor het te slach ten vee zijn niet best. Ondanks de relatief redelijke aanvoer (matig) on der de gegeven omstandigheden (o.a. superheffing) staat de prijs behoorlijk onder druk. Maar ja, wat moet je. Volgens de statistieken is er tot op heden maar mondjesmaat geruimd onder het melkvee. Zal de grote uitstoot nog wel komen? Wanneer? Éénmaal zal de produktie toch aangepast moeten worden of zal de heffing moeten wor den betaald... We zullen bekijken, hoe het uitpakt. De oogst van enkele kleinere gewas sen is in WEST ZEEUWS-VLAAN- DEREN al weer voorbij en wè kun nen er de balans van opmaken. Een nieuweling in onze streek was dit jaar het gewas doperwten. De resul taten zijn boven verwachting uitge vallen. Een gemiddelde opbrengst van bijna 7300 kg per ha, wat uitkomt op een saldo van ruim 3600 gulden. Men wil voor volgend jaar het areaal hier verviervoudigen. Wellicht zal dat niet veel moeite kosten. Ook de opbrengsten van plantuien, graszaad en wintergerst zijn goed geweest. Karwij valt als gevolg van slechte bloeiomstandigheden en hier en daar te dunne stand flink uit de boot. De prijs is echter goed, wat weer veel goed maakt. Diverse on kruidproblemen dreigen steeds gro ter van omvang te worden. Zo is in veel graanpercelen kleefkruid en kweek, overwegend pleksgewijs, momenteel goed zichtbaar. Tegen kleef is weinig meer te doen. Tegen kweek en ook andere wortelonkrui den en aardappelopslag zal kort voor de oogst het middel Roundup toege past worden. Ingezaaide groenbe- mesters zullen hoogstwaarschijnlijk deze behandeling niet overleven. Diverse boeren hebben van de (plaatselijke) politie een waarschu wing gekregen i.v.m. het voorkomen van akkermelkdistels in het gewas. De enige mogelijkheid is dan het in handwerk uittrekken van de planten, wat veel tijd kost. Het blijkt dat nog weinigen weten dat ook deze plant, evenals de akkerdistel behoort opge ruimd te worden. Het ziet er naar uit dat de oogst van tarwe dit jaar pas laat op gang zal komen, dit als gevolg van het weertype, de hoge stikstof giften en de bestrijding van ziekten. Opvallend is het voorkomen van aarfusarium dit jaar. Meer dan voorheen ook in rassen als Arminda en Okapi. Duidelijk het meest toch wel bij Marksman, Norman en Sai ga, waar het naar het zich laat aan zien tot enige opbrengstderving zal leiden. Overigens is de stand van de tarwe goed en mag een goede opbrengst worden verwacht. De gevolgen van het EEG-landbouwbeleid zijn in de prijs nu al goed merkbaar. Men spreekt over prijzen die zo'n 4 èt 5 ct per kg lager liggen dan een jaar gele den. Geen beste zaak dus. Van de aardappelen kan wat kilo's en kwaliteit betreft een goede opbrengst worden verwacht AKKERBOUW KNOLSELDERIJ MOET u voortdurend controleren op het voorkomen van wantsen en blad luizen. Als het loof niet voor con sumptie bestemd is, kan met Un- deen of Dimethoaat, gespoten met veel water, een goede bestrijding worden uitgevoerd. BLA D VLEKKENZIEKTE in knolselderij breidt zich bij warm, vochtig weer snel uit. Om snel uit breiden van deze ziekte te voorko men, kunt u bij deze weersom standigheden één of meerdere ke ren een systemisch middel, zoals Benomyl of Barbendazim spuiten. EEN GRA SGROENBEM ES TER, welke onder tarwe vandaan komt, kunt u na een week stikstof geven in de vorm van drijfmest. De kans op verbranding is dan niet groot meer. Rundvee- en kippe- drijfmest geven minder kans op verbranden van het gras dan var- kensdrijfmest. DRAINEREN MOET ALTIJD worden uitgevoerd als de onder grond praktisch geen water meer bevat. Daarom is het najaar het meest geschikt voor deze werk zaamheden. Bij een natte onder grond geeft draineren, door vers mering, nooit het resultaat wat u er van verwacht. Is het te nat, stel dan de werkzaamheden uit tot een betere periode. LANGE LADING, ZOALS ploegen e.d. moeten bij vervoer over de openbare weg voorzien zijn van een naar achteren gericht vierkant bord (50 x 50 cm) met afwisselend witte en oranje diago nale strepen erop. 's A vonds moet er ook nog een naar achteren ge richte rode lamp aangebracht worden. U weet, een beetje moeite kan veel ellende besparen. VEEHOUDERIJ AAN HET ERF HERKEN je de boer" geldt nog steeds. Ook is een opgeruimd erf een sieraad voor de omgeving. Dat geldt ook voor de gebouwen. Want de tijd en moei5e aan onderhoud besteedt, wordt dubbel en dwars beloond door een langere levensduur. DE BOETE OVER DE teveel geleverde melk wordt in de maand november geint. Voor heel wat veehouders zal die klap harder aankomen dan men verwacht. Reeds veel koeien zijn uit de pro duktie genomen. Mocht dat bij u nog niet het geval zijn, dan is het hoog tijd om daarmee te beginnen. IN HET NAJAAR kalvende köeien geven vaak zware kalveren. Zorg er daarom voor dat de droogstaande koeien in de zomer niet te vet worden. U voorkomt hiermee extra geboorte moeilijk heden. Eventueel is een rantsoen met stro te overwegen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 7