Onderhoud kleine landschapselementen in het seizoen 1983/1984 Wereldtuinen en Volkstuindagen op Flevohof Gun uzelf nog dit jaar een agrarischestudiereis Agrarische studiereizen 1984 In het vorige artikel over beheer van kleine landschapselementen is in het kort aangegeven wat kleine landschapselementen zijn en wat hun waarde is. Het bleek dat het in veel gevallen nodig is dat de kleine landschapselementen worden onderhouden om in stand te kunnen blij ven. In dit artikel wordt in de eerste plaats aangegeven door wie dat onderhoud verricht kan worden; daarnaast wordt een overzicht gegeven van onderhoudsaktiviteiten gedurende het afgelopen seizoen. Wie onderhoudt de kleine land schapselementen? Verschillende groepen mensen kun nen voor het onderhoud van kleine landschapselementen zorgdragen. In de eerste plaats komt daar natuurlijk de eigenaar of gebruiker van een element voor in aanmerking. Maar vaak ontbreekt het de eigenaar nu aan tijd en/of deskundigheid om dat te doen. Veel kleine landschapsele menten maken deel uit van een landbouwbedrijf. Het onderhoud van deze elementen dient over het algemeen in het winterhalfjaar plaats te vinden. In vroeger jaren was op landbouwbedrijven in het wintersei zoen vaak een teveel aan arbeids kracht aanwezig. Dit teveel kon mooi gebruikt worden voor het onderhoud van de landschapselementen; de produkten die door dat onderhoud beschikbaar kwamen (denk vooral aan hout) waren voor allerlei doe leinden bruikbaar. Eén en ander paste in feite prima in de bedrijfs voering. Deze situatie is nu echter niet meer aanwezig. Het komt zodoende veel voor dat het onderhoudswerk door anderen ge daan moet worden. In Noord-Bra bant en Zeeland komt dat neer op het inschakelen van vnjwilligers- groepen. In de eerste plaats zijn er al zo'n 10 jaar lang weekendvrijwilli- gers aktief; mensen die graag een keer buiten werken, veel waarde hechten aan het instandblijven van kleine landschapselementen en daar met plezier af en toe een vrije zater dag voor opofferen. Daarnaast is de laatste jaren een andere groep vrij willigers naar voren gekomen, bes taande uit mensen die geen werk hebben maar die toch op een zinvolle Om de knotwilgen voor het landschap te behouden moeten ze om de zoveel jaar op deze manier onder handen worden genomen. Het vertier voor kinderen neemt op Flevohof een belangrijke plaats in. Maar Flevohof heeft juist in augustus en september ook zeer veel te bieden voor de bloemen- en plantenliefhebber. In deze maanden zijn de tuinen en parken van Flevohof namelijk op z'n mooist. Van 6 t/m 9 september a.s. kan de groenliefhebber bovendien een bezoek brengen aan de nationale volks- en moestuindagen, een manifestatie over het groen in huis en in de tuin met o.a. nationale houthakkerskampioen schappen en het nationaal kampioenschap bloemschikken. Het 40 ha grote park van Flevohof met bloembollen-, coniferen- en heidetuinen en het rosarium, werd in 1982 uitgebreid met Wereldtuinen en tropische kassen. Deze wereldtui nen die dit jaar tot volle wasdom kwamen, zijn óók in de maand au gustus en begin september het meest de moeite waard. Tot deze buiten landse tuinen behoren o.a. een Ja panse, Romeinse en Zwitserse Al- pentuin. De beplanting van de Zwit serse tuin bestaat uit een tiental soorten rotsplanten zoals alpenklok jes, edelweiss en gentia's, afgewisseld met bergden, sparren en larix. Wa tervalletjes, bergstroompjes, 600 ton rotsblokken en een originele Zwit serse berghut maken het Alpens feertje kompleet. In de Japanse tuin vinden we de Japanse coniferen, no- teboom (Ginkgobiloba), prunus, azalea en rhododendrons. Een 25-tal unieke Bonsai-boompjes zijn in de tropische kassen te zien. Tropische kassen In totaal 4000 m2 (de oppervlakte van een voetbalveld) tropisch kli maat onder glas. De bananenbomen beginnen op dit moment vrucht te dragen. Ze behoren tot de 350 ver schillende soorten tropische planten en bomen, die de bezoejcer hier kan zien. In de tropische kassen is ook de meest volledige kollektie cactussen en vetplanten van de hele wereld ondergebracht: in totaal 5500 soor ten. Van de 187 zeldzaamste soorten werden onlangs de zaadjes aan 500 botanische tuinen in de hele wereld toegestuurd, met als doel de in standhouding van deze soorten. Door het kruisen van 30 zeer zeldza me botanische (oorspronkelijke soort) fuchsia's heeft Flevohof mo menteel 100 verschillende soorten fuchsia's die vanaf nu tot oktober in volle bloei zullen staan. Fleuroselect-tuin Fleuroselect is een internationale or ganisatie van bloemzaadkwekers, die jaarlijks een keuring organiseren met één- en tweejarige planten van bloemveredelaars van over de hele wereld. De keuring vindt plaats door vakmensen in 21 verschillende proeftuinen verspreid over heel West-Europa van Finland tot Italië dus in zeer uiteenlopende klimatolo gische omstandigheden. Ze worden beoordeeld op bloemkleur, bloei- rijk'heid, bloeiduur, weerbestendig- heid en ziekteresistentie. In de Fleu- roselecttuin op Flevohof zijn 300 éénjarige planten te zien zoals anjers, geraniums en verbena's die tot de 18 beste soorten van deze Fleuroselect- keuring behoren. Ook de Fleurose- lecttuin staat nu in volle bloei. i Nationale Volks- en Moestuindagen Van 6 t/m 9 september a.s. staat op Flevohof het groene gebeuren in het middelpunt van de belangstelling. Tijdens de nationale volks- en moes tuindagen kan de bezoeker uitvoerig geinformeerd worden over alle as- pekten van verzorging van bloemen en planten in huis en in de tuin. Mo- deltuinen, een biologisch-dynami- sche tuin en een vakbeurs maken daar deel van uit. Het vakblad "Moestuin" organiseert een pom poenwedstrijd, die op zaterdag 8 september gejureerd zal worden. Nationale Houthakkerskampioen schappen. Eveneens op zaterdag 8 augustus, manier bezig willen zijn. Zij zijn meestal enkele dagen per week aktief in het landschapsonderhoud. Werkzaamheden in het seizoen 1983/1984 In Noord-Brabant waren ca. 40 vrij- willigersgroepen aktief. Zo'n 350 personen hebben zich binnen deze groepen ingezet voor het landschap sonderhoud. Een groot deel van de provincie wordt door deze groepen bestreken. Het werk heeft voorna melijk bestaan uit knotten en uit on derhoud van houtwallen. Sommige groepen beheren in de zomer stukjes heide of hooiland. In enkele ge meenten zijn baanlozen aktief ge weest in het landschapsonderhoud. In Zeeland hebben 7 vrijwilligerj- groepen werkzaamheden verricht (ongeveer 100 personen). Het zwaartepunt van de aktiviteiten lag in dit seizoen in Schouwen-Duive- land en Zuid-Beveland. In Schou- wen-Duiveland zijn, met name in de omgeving van Noordgouwe, onder andere knotwilgen geknot, knotbo- men aangeplant en populieren op- gesnoeid. De eigenaren van de be treffende elementen waren zeer te vreden over het werk. In Zuid-Beveland is gewerkt in de omgeving van Goes en in de omge ving van Driewegen. 150 tot 200 knotwilgen en -populieren zijn gek not, enkele meidoornhagen zijn ges noeid en op enkele plaatsen zijn knotbomen aangeplant. Men had tevens het plan om achterstallig snoeiwerk in een oude hoogstam- boomgaard te verrichten, maar van wege het te ver gevorderde seizoen is dat uitgesteld tot de komende winter. Het achterstallig onderhoud aan knotbomen is trouwens in Zuid-Be veland inmiddels, mede dank zij de inzet van de vrijwilligers vrijwel ge heel gedaan. organiseert het Bosschap in samen werking met Staatsbosbeheer, de Dorschkamp in Wageningen en de Praktijkschool voor Bosbouw en Cultuurtechniek te Schaarsbergen op Flevohof de nationale houthak kerskampioenschappen. De kam pioen van 1982 en de 16 best ge plaatste deelnemers van de regionale voorwedstrijden zullen strijden om het nationaal houthakkerskam- >ioenschap. De kampioenen zullen ✓olgend jaar deelnemen aan de wereldkampioenschappen. Doel van deze wedstrijden is de bevordering van de arbeidsveiligheid in de bos bouw en het kweken van belangstel ling voor het boswerk. Nationaal Kampioenschap Bloem schikken Het derde grote nationale evenement is het nationaal kampioenschap Als u op het nippertje nog zin hebt om deel te nemen aan de Agrarische studiereis naar Schotland, 15-24 au gustus, kunt u even opbellen om te horen of er nog een plaats vrij is... Nog voldoende plaatsen zijn be schikbaar voor: Elzas/Vogezen, 20-25 augustus, 6- daagse busreis, verblijf bij Colmar, gelegen in een prachtig gebied met zeer afwisselende landschappen; be zoeken aan agrarische bedrijven in verschillende sectoren, en aan o.a. Straatsburg. Hongarije, 28 augustus - 4 september, 8— daagse vliegreis/rondreis per bus vanuit Budapest in noord-oostelijke richting puszta- en berglandschap; bezoeken aan interessante bedrijven. De reis gaat door. Ahrdal, 10-14 september, 5-daagse busreis verblijf in Altenahr, erg prettig programma met o.a. boot tocht op de Rijn. Oost-Zwitserland/Liechtenstein, 8-16 oktober, 9-daagse busreis; ver In Zeeuws-Vlaanderen zijn slechts zeer beperkt aktiviteiten ontplooid door de daar aanwezige vrijwilli- gersgroepen. In Sluis is een rij knot wilgen geknot, nabij Zuiddorpe is een rietland gemaaid en nabij Koe wacht is een afrastering geplaatst tussen een weiland en een hakhout bosje. Op twee plaatsen is in dit seizoen door baanlozen gewerkt in het land schapsonderhoud. In de gemeenten Oostburg en Sluis zijn 5 tot 10 per sonen gedurende 2 dagen per week aan het werk geweest. Zij hebben in de omgeving van Cadzand onder andere een rij iepen onderhouden, wilgen geknot en enkele meidoorn hagen gesnoeid. In de gemeente Westerschouwen is door 10 tot 15 personen gewerkt aan het onderhoud van houtwallen ten noorden van Renesse. Zij hebben bomen en struiken gekapt en ge plant, wallichamen en afrasteringen hersteld en op een enkele plaats een greppel hersteld. Eigenaren van on derhouden wallen zijn bijzonder te vreden over het resultaat. In de ko mende winterseizoenen wordt verder gewerkt. Wanneer u meer wilt weten over het onderhoud van kleine landschapse lementen dan kunt u kontakt opne men met: - de koördinator beheer kleine landschapselementen in Noord- Brabant (E. Rijken), bereikbaar bij de stichting het Noord-Bra bants Landschap, Postbus 10, 5268 ZG te Helvoirt (tel. 04118 - 1525). - de koördinator van de Stichting Landschapsverzorging Zeeland (F. Minnaard), bereikbaar Grote Markt 28, postbus 286, 4460 AR Goes (tel. 01100-30936). bloemschikken, georganiseerd door het Algemeen Verbond voor Volk- stuindersverenigingen in Nederland en de Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde. Op vrijdag 7 sep tember zullen de 250 beste amateur bloemschikkers van Nederland een tweetal bloemstukken maken en zo doende meedingen naar de titel van beste amateur bloemschikker van Nederland. Op zaterdag 8 en zondag 9 september zullen de 500 gemaakte bloemstukken voor het publiek te bezichtigen zijn. Al deze groene evenementen van nationale allure, die tussen 6 en 9 september op Flevohof plaatsvinden zijn bij de normale toegangsprijs van Flevohof inbegrepen. Ook de wereldtuinen en de tropische kassen staan in deze periode nog in volle bloei. blijf in Wildhaus, met o.a. bezoek aan de grote land- en tuinbouwten toonstelling, de OLMA. Brussel, 23-26 oktober, 4-daagse busreis met o.a. bezoeken aan instel lingen van de E.G., maar ook aan het gezellige Brussel en Brugge! Mallorca, 24-31 oktober, 8-daagse vliegreis, verblijf in Palma Nova, programma met excursies over het gehele, bijzonder mooie eiland, o.a. bezoeken aan agrarische bedrijven. De reis gaat door. Wenen, 31 oktober - 4 november 5- daagse vliegreis, verblijf in Wenen, compleet programma met bezoek aan o.a. Schloss Schönbrunn, de Spaanse Rijschool, agrarische be drijven buiten de stad, tochten door Wienerwald, langs de Donau enz. Voor uw aanmelding, of nadere in formatie, kunt u bellen naar het Se cretariaat van Agrarische Studierei zen, mevrouw L Deumer, Roer mondsplein 20, 6811 JN Arnhem 085-512987 (eventueel 085-427784) Japanse tuinarchitektuur op Flevohof nu op z'n mooist. 4 10 augustus 1984

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 4