Groeiverloop van suikerbieten over geld en goed De gang van zaken in het bedrijfsleven Een kontrakt?... eerst gratis advies! Op basis van de pachtwet kennen we de Grondkamers en de Pachtka- mers. Globaal kan worden gesteld dat de grondkamer zich bezig houdt met de uitvoering van de Pachtwet en de Pachtkamer met de rechts praak over de Pachtwet. Hoe is de samenstelling van de Grondkamers Zij bestaat uit een voorzitter en ten naaste 4 en ten hoogste 12 leden en wordt bijgestaan door een secretaris. Er kan een plaatsvervangend voor zitter en plaatsvervangende leden worden benoemd, wat in de praktijk meestal gebeurt. Voorzitter, leden en plaatsvervangende leden worden door de Kroon benoemd zo ook de secretaris. Voor de benoeming van leden en plaatsvervangende leden maken Gedeputeerde Staten een aanbeve ling op. De benoemingstermijn voor leden en plaatsvervangende leden is 5 jaar. Na het verstrijken van de 5 jaar zijn ze herbenoembaar. Ontslag wordt verleend bij het bereiken van de 70-jarige leeftijd of op eigen ver zoek De samenstelling van de Grondkamer moet van dien aard zijn dat zowel het belang van de pachters als de verpachters wordt gewaar borgd. In elke provincie is een Uit gegevens die de banken publice ren blijkt dat die instellingen nogal optimistisch zijn over de gang van zaken in het bedrijfsleven. Ook het bedrijfsnieuws dat naar buiten komt wijst er op dat in 1984 sprake zal zijn van een opvallend winstherstel zowel bij Nederlandse - als internationale ondernemingen. Uit de verschillende sectoren komt het volgend beeld tevoorschijn. De verzekeringsconcerns zouden een hogere winst per aandeel kunnen behalen. Hetzelfde zou voor de han del, de chemie en de farmacie. De verwachting bestaat voorts dat de winsten in de levensmiddelensector zullen toenemen. In de scheepvaart sector zou er bij sommige onderne mingen een opleving van de uit komsten kunnen zijn. Voor de Ne derlandse uitgeverijen zijn de ver wachtingen op korte termijn gunstig. De in voorgaande jaren getroffen reorganisatie- en saneringsmaatre gelen zouden hier in de goede zin doorwerken. Voor de banken komt een wat verdeelde situatie naar bui ten. De vraag kan rijzen welke gevolgen een en ander zal hebben voor de aandelenmarkt. Men zou er mee kunnen rekenen dat er een belang rijke steun voor de beurs uit voort vloeit. Maar voor een aantrekkelijke gang van zaken zal waarschijnlijk toch een verlaging van de rentetarie ven noodzakelijk zijn. En hoe staat het in de landbouw in ruime zin genomen? Dan zijn er vele dingen aan te wijzen die in een an dere richting doen denken. In het bijzonder in deze sector zijn er echter faktören die vooraf niet bekend zijn. Gaarne hopen wij dat die veroorza ken dat er een situatie ontstaat welke niet in ongunstige zin afwijkt voor de verwachtingen die er zijn voor het overige bedrijfsleven. J. Spijk. Grondkamer. De Grondkamer voor Zeeland zetelt in Den Haag. De Grondkamer voor Brabant zetelt in 's Hertogenbosch. Wat doet de Grondkamer a. Het toetsen van nieuwe pachto vereenkomsten en van overeen komsten tot wijziging of beëindi gen van een pachtovereenkomst. In dit verband dient ook te wor den genoemd de pachtwijzi- gingsovereenkomst in verband met de driejaarlijkse herziening van de pachtprijs. De Grondka mer heeft bij deze toetsing het recht om bepalingen uit de over eenkomst te schrappen en/of te wijzigen. b. Behandeling van verzoeken ten aanzien van onder meer: - verpachting voor kortere duur dan de wettelijke termijn; - periodieke herziening pacht prijs; - ontheffing herbouwplicht verpachter bij calamiteit; - machtiging pachter tot veran dering van de bestemming, inrichting of gedaante van het gepachte; - herziening van andere bedin gen in de overeenkomst dan met betrekking tot de pacht prijs; - ontheffing van het voorkeurs recht van de pachter; - taxatie van de waarde van het objekt in verband met het voorkeursrecht van de pach ter. Centrale Grondkamer De enige mogelijkheid van hoger beroep op een beschikking van de Grondkamer is de Centrale Grond kamer te Arnhem. Deze Centrale Grondkamer behandelt uitsluitend administratieve geschillen, namelijk die tussen de Grondkamer en par tijen die zich niet kunnen verenigen met de beslissing van de Grondka mer in kwestie. Ten slotte zij nog vermeld, dat verzoeken aan de Grondkamer veelal gebonden zijn aan termijnen. Daarnaast dienen in een verzoekschrift de gronden waar op het verzoek steunt, te worden vermeld. Ook bij in beroep gaan bij de Centrale Grondkamer gelden voorschriften en termijnen. Eén en ander komt zeer nauw. Neem daar om in voorkomende gevallen, tijdig contact op met een deskundige op dit gebied. J. Markusse. In de intensieve veehouderij kennen we veel soorten kontrakten. Het kontrakt kan afgestemd zijn op de levering van dieren, de toelevèring van uitgangsmateriaal, de afname van veevoeder of een kombinatie hiervan. Ook kan de financiering van veevoeder, en dieren via een kontrakt geregeld zijn met de industrie. Diverse sektoren De mate waarin gebruik gemaakt wordt van kontrakten is per produk- tie-sektor nogal verschillend. In de slachtpluimvee-sektor en mestkalve- ren-sektor worden bijna alle dieren op kontrakt gehouden. Voor slacht- varkens en fokvarkens en legkippen is dit veel minder het geval. Naar mate de behoefte om samen te wer ken (integratie) in de landbouwsek- toren groter wordt, worden er meer afspraken in een kontrakt vastge legd. De voordelen Zoals gezegd vloeit de behoefte aan kontrakten voort uit de toenemende behoefte aan het onderling op elkaar afstemmen van de produktie. Zo is een biggen-fokker gebaat bij een 10 augustus 1984 verzekerde afzet met goede prijzen. De mester wil een zekere aanvoer van kwalitatief goede biggen gerea liseerd zien. Ook de aanvoer van kwalitatief goed veevoer voor rede lijke prijs is voor hem van belang. Ook de slachterij met zijn afzetsys- teem heeft bepaalde belangen. Het is goed onderscheid te maken tussen voordelen van een kontrakt voor de kontrakt-aanbieder en die van de kontrakt-nemer, meestal de veehou der. Voordelen kontraktaanbieder Zowel de toeleverende als de ver werkende industrie hebben belang bij een regelmatige aan- en afvoer van produkten. Zo kan een veevoe derindustrie voordeel hebben bij een vaste afzet van veevoer. De slachterij Zuidwest Nederland aan de top Op 30 juli werden op 250 monster- plekken, verdeeld over het land en zo goed mogelijk het gehele areaal ver tegenwoordigend, monsters geno men voor het volgen van het groei verloop van de suikerbieten. Deze vorm van bemonsteren werd in 1974 begonnen, zodat de referentie nu het tienjaarsgemiddelde (1974 - 1983) is. Het aantal monsterplekken maakt een onderverdeling van het land in 11 gebieden mogelijk. Gewas en weer Voornamelijk in het Zuidwesten en de IJsselmeerpolders werden in de periode van 18-24 maart ca. 35% van het totale bietenareaal gezaaid (ca. 130.000 ha); tussen begin april en 21 april werd de rest van het areaal ge zaaid. Met de vroeg gezaaide bieten heb ben zich veel problemen voorgedaan ten gevolge van te diep zaaien en verslemping op zavel- en kleigron den; ongeveer 9000 ha (ca. 7%) Resultaten monsterneming d.d. 30 juli 1984 moest worden overgezaaid (normaal 2 a 3%). Gemiddelde zaaidatum 6 april. De opkomst van de in de normale periode gezaaide bieten is goed ge weest (gemiddeld aantal planten 74.000). De weersomstandigheden zijn niet optimaal geweest; te veel regen, te koud en te weinig zon. Er is dit voorjaar weinig vreterij ge weest. De gezondheidstoestand is goed; vrijwel geen vergelingsziekte en wei nig schieters. Ook de wortelvorm is goed. Kommentaar De matige weersomstandigheden vinden zijn weerslag in de cijfers; zowel het wortelgewicht als het sui kergehalte en dus ook de suikerop brengst zijn lager dan het 10-jarige gemiddelde. De vooruitzichten mogen dan ook niet al te hoog gespannen zijn; zoals het nu lijkt is niet meer dan een ge middelde oogst te verwachten. Instituut voor Rationele Suikerproduktie Wortelgewicht kg/ha Suikergehalte Suikergewicht kg/ha I. Zeeland 26.200 11.3 2960 II. W.Brab.klei-ZHoll.Eil 26.600 11.6 3090 III. Z.Holl.vast-N.Holland 23.000 11.1 2560 IV. Z. en O. Flevoland 23.900 10.8 2590 v. Noordoostpolder 20.500 11.6 2410 VI. Noordelijke klei 17.200 10.3 1790 VII. Noordelijke zandgrond 19.000 10. 9 2060 VIII Veenkoloniën 19.500 10.9 2110 IX. Rivierkleigebied 22.800 11.6 2660 X. Z. en ZO. zandgrond 19.500 11.0 2190 XI. Löss 19.900 11.1 2210 Nederland 1 984 21.800 11.1 2430 Nederland 1983 19.500 10.1 2050 Nederland 1974/1983 24.000 12.0 2930 De veertiendaagse monsterneming begint op de laatste maandag in juli heeft belang bij een regelmatige ver zekerde aanvoer van slachtvarkens. Op deze wijze kan een regelmatige afzet van een goed kwaliteitsprodukt gerealiseerd worden. Dat is gunstig voor de prijsvorming. Voordelen voor de veehouder Met een kontrakt wordt het aantal markt-, en prijsrisico's verlaagd. Er is een vaste afzet met soms vaste prijs afspraken. Aldus worden extreme inkomensschommelingen voorko men. In een aantal gevallen is een kontrakt aantrekkelijk wanneer op geen andere wijze financiering voor veevoer, vee en/of stalling te realise ren is. Deze vorm van financiering is echter duurder dan via de gebruike lijke wegen bij een bankinstelling. Ook de soms met een kontrakt aan geboden voorlichting en begeleiding van de produktie kan aantrekkelijk zijn. Vaak wordt dit echter op een of andere wijze toch betaald, bijvoor beeld door duurder veevoeder of andere verplichtingen. De nadelen van een kontrakt Voor de kontraktaanbieder geldt dat deze, afhankelijk van de inhoud van een kontrakt, ook de risico's van de produktie gaat dragen. Deze risico's kunnen in de tekst van een kontrakt echter zeer sterk beperkt worden. Voor de veehouder zijn de nadelen echter vèel groter. Door een kontrakt verliest hij vaak een stuk van zijn immer gewaardeerde zelfstandig heid. Door de onduidelijkheid van vele kontrakten kan een veehouder vaak niet alle gevolgen van een kon trakt zowel juridisch als economisch overzien. Het ligt voor de hand dat een kontrakt beslist niet uit vrijge vigheid van toeleverende en verwer kende industrie wordt aangeboden. Dat betekent dat eert goede onder nemer over langere termijn bezien in het algemeen minder inkomen zal behalen uit de produktie. Onduidelijkheid kontrakten Veel kontrakten blijken zeer ondui delijk te zijn. Zelfs voor deskundigen blijven er soms vraagtekens over. Hier is echter lang niet altijd opzet in het spel. Ook de industrie is vaak niet bemand om een deugdelijk kontrakt af te leveren. Een zeer vaak voorko mend gebrek is dat uit een kontrakt niet duidelijk is hoe de financiering en de geldstroom precies geregeld is. Ook de verrekening van bepaalde posten levert vaak vraagtekens op: wie betaalt wat? Welke rente wordt berekend? Aan wie wordt uitbe taald? Wanneer? Duidelijkheid nodig Om deze onduidelijkheden te voor komen zijn door het Landbouw schap boekjes uitgegeven waarin aangegeven is wat er in een kontrakt moet staan en ook hoe het er in zou kunnen staan. Deze zogenaamde Algemene Voorwaarden worden echter $oor weinig kontraktenaan- bieders toegepast. Er is zelfs nog veel "kaf tussen het weinige koren". Meer voorlichting Aansluitend op deze algemene voor waarden wordt door het Landbouw schap en de Landbouworganisaties ook voorlichting gegeven over kon trakten. Van deze voorlichting wordt op dit terrein echter nog veel te wei nig gebruik gemaakt. Er worden im mers nog steeds te veel slechte kon trakten in blind vertrouwen zonder raadplegen van deskundigen afge sloten. Gratis advies Gratis advies wordt U verstrekt wanneer U een beroep doet op de Regionale Kontrakt Adviescommis sies. Daarin zitten deskundigen van de Consulentschappen varkenshou derij en pluimveehouderij in Uw provincie en vertegenwoordigers van uw eigen Landbouworganisatie. De bedrijfsvoorlichter of de Sociaal Economische Voorlichter van uw ei gen organisatie staan voor U klaar om U behulpzaam te zijn en U de weg te wijzen naar deze Commissie in uw streek.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 3